#Zasecestuj – kam všude můžeš jet

Zase cestuj

Mezi země, kam MŮŽETE VYCESTOVAT, patří třeba: KOSTARIKA, MEXIKO, DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA, EGYPT, MALEDIVY a mnoho dalších, nemluvě o většině Evropy.

SEZNAM OTEVŘENÝCH ZEMÍ, VČETNĚ DETAILŮ

ŠPANĚLSKO BEZ FORMULÁŘŮ od 6.4. už není třeba pro vstup do Španělska leteckou cestou vyplňovat příjezdový formulář, za předpokladu, že se cestující může prokázat platným evropským certifikátem:

a) Dvě očkovací dávky, nesmí od druhé dávky uplynout více jak 270 dní; nebo 3 dávky, bez časového omezení platnosti.

b) Evropský certifikát o negativním antigenní testu ne starší než 24 hodin před odletem nebo o negativním PCR ne starší než 72 hodin před odletem.

c) Certifikát o prodělání nemoci, platný po 11 dnech od prodělané nemoci – délka platnosti certifikátu 180 dní.

Pokud se cestující nemůže prokázat některým z uvedených certifikátů, musí vyplnit zmíněný formulář na: Spain Travel Health (spth.gob.es)

19. 1. Do ŠVÝCARSKA na lyže můžete cestovat s antigenním nebo PCR testem a vyplněným příjezdovým formulářem. COVID certifikát s očkováním nebo potvrzením o prodělané nemoci je vyžadován pro vstup do vnitřních prostor – hotely, restaurace, galerie atd. V uzavřených prostorách je třeba nosit roušku. Lyžařská střediska fungují bez omezení a můžete tak svobodně vybírat, kam se vydat.

Vyražte třeba do oblasti Aletsch Arena, která uspokojí nároky lyžařů všech úrovní a vyhovuje zejména rodinám s dětmi. V lednu a únoru zde oceníte i orientaci na jih a kdykoliv překrásné výhledy na nejvyšší velikány a největší krasavce švýcarských hor a samozřejmě na samotný Aletschský ledovec. Celá oblast je bez automobilového provozu a pro pohodlí hostů byl vybudován ve Fieschi terminál, kde pohodlně zaparkujete své auto a přestoupíte na
lanovku. Pro příjezd můžete s výhodou využít průjezd tunelem Kandersteg-Goppenstein, kde najedete na vagon přímo se svým autem a za 15 minut jste pak ve Wallisu.

Tradiční zimní akcí jsou také dostihy na sněhu – proslulý White Turf ve Sv. Mořici. Nenechte si tuto jedinečnou podívanou ujít, pokud v té době budete v okolí. Data konání jsou 6., 13. a 20. 2.

18. 1. ŠPANĚLSKO: Dne 1. února 2022 vstoupí v platnost nové opatření. U očkování bude platit, že od aplikace druhé dávky musí uplynout minimálně 14 dní a zároveň ne víc než 270 dní. Jinak musí být v očkovacím certifikátu uvedeno podání třetí dávky.

Před vstupem do Španělska je nutné mít u sebe QR kód, který získáte po vyplnění formuláře zdravotní kontroly, který je k dispozici na stránkách Spain Travel Health. Upozorňujeme, že papírový formulář nelze použít. Po vyplnění formuláře je totiž třeba obdržet QR kód a předložit jej úřadům buď na mobilním zařízení, nebo vytištěný na papíře.

Na stránkách Travel Safe španělské centrály si ověříte platná opatření pro celé Španělsko, nicméně jednotlivé autonomní oblasti mohou mít volnější nebo naopak zostřenější pravidla. Na výše uvedeném webu najdete i tyto informace. Nezletilé osoby očkované pouze jednou dávkou mohou cestovat do Španělska s potvrzením o negativním testu PCR nebo antigenním.

Více informací naleznete na www.spain.info/en/

Cestující z České republiky do Španělska se musí vykázat certifikátem EU-COVID a splňovat jeden z následujících zdravotních požadavků (pokud jsou starší 12 let): doklad o tom, že osoba byla očkována proti COVID-19, nebo byla testována na COVID-19 s negativním výsledkem, nebo se z COVID-19 zotavila. Certifikát může být v digitální nebo papírové podobě, s QR kódem, a musí být psán v národním jazyce i v angličtině.

Ve Španělsku jsou akceptovány testy PCR nebo antigenní. PCR test musí být proveden v průběhu 72 hodin před příjezdem do Španělska a antigenní test v průběhu 48 hodin před příjezdem. Dále je možné prokázat se dokladem o prodělání nemoci. tzv. Recovery certifikát, který je platný minimálně 11 dní a maximálně 180 dní od pozitivního testu.

Venku nebo na volném prostranství se povinně nosí roušky, s výjimkou individuálních sportů nebo pobytu v přírodních oblastech při nesportovních aktivitách, a to za předpokladu, že bude dodržena minimální vzdálenost 1,5 metru od ostatních osob, které nejsou členové rodiny. I nadále je povinné nosit masku v uzavřených veřejných prostorách, ve veřejných dopravních prostředcích jakéhokoli druhu, jakož i v doplňkových soukromých dopravních prostředcích do 9 míst k sezení, pokud cestující nežijí společně v jedné domácnosti.

Turespaňa, surfing centrum,  Kanárské ostrovy

7. 1. Očkovaní turisté mohou opět s testy cestovat do Izraele.

5. 1. Česko a Rakousko musí pokračovat ve spolupráci a výměně informací ohledně epidemie koronaviru, aby se neopakovalo uzavření vzájemných hrani. Uvedli to ministři zahraničí ČR a Rakouska Jan Lipavský a Alexander Schallenberg po včerejším jednání v Praze. Podle nich se už nesmí stát, aby se Rakousko uzavřelo například pro Čechy a Slováky, kteří do této země jezdí za prací nebo turistikou.

3. 1. THAJSKO ponechává v platnosti pouze Phuket sandbox, u ostatních destinací vyžaduje od všech cestovatelů karanténu zakončenou PCR testem.

25. 12. Očkovaní mají jednodušší cestu do ŠVÝCARSKA, nemusí absolvovat druhý test mezi 4. a 7. dnem.

21. 12. RAKOUSKO akceptuje pro vstup do země pouze 3 dávky očkování, jinak vyžaduje také AG test. 

20. 12. ŘECKO zavádí povinný AG test pro očkované.

15. 12. ITÁLIE od zítra (16. 12.) mění podmínky vstupu. Očkovaní nebo ti, co nemoc prodělali, se musí navíc prokázat antigenním, nebo PCR testem. Neočkovaní budou potřebovat test a po příjezdu být 5 dní v karanténě.

13. 12. MAROKO prodlužuje zákaz komerčních letů do země, a to až do 31. 2021.

11. 12. BRAZÍLIE zavádí 5denní karanténu pro neočkované mezinárodní cestující. Po skončení karantény je nutné prokázat se negativním PCR testem. Nutností je také PCR test před cestou.

10. 12. V RAKOUSKU se tento víkend vleky rozjíždějí a v Tyrolsku hotely otvírají! Obergurgl-Hochgurgl se už několikrát vyhoupnul mezi deset nejlepších lyžařských regionů v Alpách a k elitě patří i v celosvětovém srovnání. Několikrát byla oceněna také nabídka sjezdovek a jejich kvalita. Čekání u lanovek? To už dávno neplatí! Moderní lanovky a vleky přepraví až 40.000 lidí za hodinu. A dostatek sněhu? Obergurgl-Hochgurgl je nejvýše položená  neledovcová lyžařská oblast v Rakousku s nejjistější sněhovou pokrývkou v Alpách. Sníh je tu zaručen od poloviny listopadu až do konce dubna. Obergurgl-Hochgurgl však na vavřínech neusíná: přibyla další kabinová lanovka Rosskarbahn a dvě nové osvěžovny Wurmkoglhütte a druhá na TOP Mountain Crosspointu.

OBERGURGL-HOCHGURGL

  • 112 kilometrů upravovaných sjezdovek všech stupňů obtížnosti 
  • 2 Funslopes – 2 Funparks – 1 Funcross
  • 25 vysoce moderních lanovek, přepravní kapacita 43.000 osob/hod.
  • špičková gastronomie na horských chatách
  • 3,3 km dlouhá sáňkařská dráha a 2 běžecké tratě

Perrier-Jouët-gondola pro požitkáře nebo Motorkářské muzeum?

K největším atrakcím patří bezpochyby výlet v pětimístné kabince Perrier-Jouët. Vyjíždí ze střední stanice lanovky Kirchenkarbahn k vrcholům, v tomto případě také kulinářským. Zážitky v podobě šampaňského a vybraných lahůdek z restaurace TOP Mountain Crosspoint Restaurant se střídají s jedinečným panoramatem okolních třítisícovek.
Apropos Crosspoint: nejen střední stanice lanovky, ale i restaurace, snová terasa a nejvýše položené muzeum motocyklů v Alpách (!) Po velkém požáru v lednu otevře TOP Mountain Crosspoint své brány do rozšířeného muzea motocyklů – s novou koncepcí a špičkovými odborníky se bratrům Scheiberovým podařilo muzeum zrekonstruovat v rekordním čase.

Přejete si ještě další překvapení? Stačí vyjet lanovkou na Wurmkogel v nadmořské výšce 3.080 metrů a budete zírat: Úplně nahoře, více než 3000 metrů nad mořem, nad vrcholkem Wurmkogel trůní na úzkém horském hřebeni Top Mountain Star – prosklená panoramatická restaurace k pobývání, pokoukání a pochutnání. Výhled? Až do Itálie, k zasněženým vrcholům Dolomit.

Rezervace skipasů online – dynamic pricing

Rezervujte si skipas online a ušetřete čas i peníze. V skiticketshopu si můžete pohodlně online objednat skipas do areálu Obergurgl-Hochgurgl. Jednoduše vyberte požadovaný termín, uveďte typ vstupenky (např. dospělý) a vložte ji do nákupního košíku. Pomocí QR kódu lze skipas snadno vyzvednout na místě u pokladen nebo automatů vleků. Čím dříve si skipas koupíte, tím výhodnější bude jeho cena

Lukullus v Alpách

Gastronomie v hotelu Hochgurgl je ve znamení špičkových kulinářských zážitků: klasická tyrolská i mezinárodní kuchyně à la carte pro fajnšmekry a 500 druhů špičkových vín z nejlepších vinařských oblastí. Cíl týmu kuchařů: z hostů učinit štamgasty, závislé na hotelových specialitách. Denně čerstvé ústřice, flambované lahůdky …alpský život? V TOP Hotelu Hochgurgel dokonalý požitek!

6. 12. ŠVÝCARSKO ruší 10 denní karanténu. Před cestou je potřeba negativní PCR test a pak 4.-7. den po příjezdu negativní PCR nebo antigenní test.

2. 12. USA zpřísňuje podmínky vstupu do země. Nově je potřeba test před cestou ne starší než 24 hodin.

30. 11. THAJSKO ruší povinnou karanténu zakončenou PCR testem od 16. prosince. Nově stačí antigenní test na letišti. Nově tedy není nutná karanténa v rozsahu jedné noci v hotelu a nutná sjednaná doprava z letiště. Zůstává formulář, pojištění, test před cestou, očkování.

29. 11. MAROKO ode dneška (1. 11. 2021) pozastavuje na 14 dní všechny přílety do země kvůli obavám z covidové mutace Omicron.

28. 11. ŠVÝCARSKO zařadilo ČR na seznam zemí s nebezpečnou variantou COVID-19. Při vstupu do Švýcarska je nutné se prokázat negativním testem a strávit 10 dní v karanténě. A to platí i pro očkované nebo lidi co covid prodělali. Stejná pravidla platí také pro Lichtenštejnsko.

27. 11. PORTUGALSKO zavádí restrikce vůči cestujícím do země. Od 1. prosince 2021 je vstup umožněn jen těm (očkovaným i neočkovaným), co se prokážou již před cestou negativním PCR testem.

26. 11. Od soboty nebudou moci do Česka vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních čtrnácti dnech více než dvanáct hodin v nějaké z osmi afrických zemí –⁠ Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii. Občané Česka a EU a držitelé dlouhodobých pobytů tak budou moci učinit za přísných epidemiologických podmínek. Nejsou doporučeny cesty do těchto oblastí.

25. 11. SLOVENSKO má ode dneška lockdown. Zatím na dva týdny. Součástí je výrazné omezení volného pohybu lidí.

24. 11. NOVÝ ZÉLAND začne od 17. ledna přijímat očkované cestující z Austrálie, kteří se nebudou muset izolovat ve vládou nařízených místech, ale bude jim povolena izolace po dobu jednoho týdne doma. Od 30. dubna začne přijímat plně očkované cizince z celého světa. Bude ale nutné absolvovat sedmidenní izolaci. K tomu navíc negativní PCR test před odletem a negativní PCR test po izolaci.

22. 11. RAKOUSKO zavádí lockdown, který bude platit deset dní a může být prodloužen až do 12. prosince. Součástí je i zákaz cestování do Rakouska za účelem turistiky. Cestování bude povoleno opět po skončení lockdownu. Cesty do Vídně na letiště jsou zatím povoleny.

19. 11. Už je zase možné cestovat do USA, tak si naplánujte cestu! A předtím si otestujte své znalosti v soutěžním kvízu.

15. 11. ÍRÁN se znovu otevírá! Írán znovu začal vydávat turistická víza – poprvé od začátku pandemie. Podmínka je ukončené očkování a test před odletem.

11. 11. Do zelených států z hlediska ČR míří Baleárské ostrovy – celé Španělsko je zelené. Zelené jsou i jihoamerické státy Kolumbie, Peru nebo Argentina. Zhoršení je naopak u Švédska, Švýcarska, Belgie nebo Rakouska.

10. 11. RAKOUSKO pouze s očkováním. Do lyžařských středisek, restaurací nebo na vánoční trhy v Rakousku bude od zítra možné cestovat pouze s očkováním nebo prodělání koronaviru.

9. 11. HAVAJ se otevírá turistům! Za stejných podmínek jako zbytek USA. Podmínkou vstupu je ukončené očkování (jako certifikát lze použít „covid pass“ z ocko.uzis.cz), dále negativní PCR test provedený nejvýše 3 dny před odletem. Plus je oproti vstupu do USA ještě povinnost vyplnění online formuláře Safe Travels Hawai’i, ale pouze při letu z kontinentálních USA, což se ale týká většiny cestujících z Evropy.

8. 11. Konečně se otevírá pro očkované cestující USA! A to po dlouhých 20 měsících. Vydejte se třeba do San Francisca.

2. 11. KAMBODŽA se od 30. listopadu otevře turistům. Nejprve musíte zůstat 5 dní v určených destinacích a následně bude možné volně cestovat. Destinacemi jsou Sihanoukville, Koh Rong island a Dara Sakor Resort v Koh Kong. Návštěvníci musí letět přímo do Sihanoukville a ne přes mezinárodní letiště Phnompenh. Pro vstup je nutné mít dokončené očkování, test před příletem, test po příletu, pojištění na COVId-19 a vízum.

27. 10. Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo povinnost samoizolace pro neočkované, kteří se vrací ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy. Pro neočkované vracející se ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem platí: vyplnění příjezdového formuláře a negativní PCR test. Dále RT-PCR test v rozmezí 5. až 7. den od vstupu na území ČR a současně nosit respirátor všude mimo domov.

25. 10. MALAJSIE otevře od 15. listopadu ostrov Langkawi. A to pouze očkovaným zahraničním turistům z vybraných zemí – seznam ještě není zveřejněn. Podmínkou je očkování a PCR test před odletem a po příletu. Pobyt na Langkawi pak musí být alespoň tři dny. Testy si hradí cestující. Nutné je prokázat se platným pojištěním v minimální výši 80.000 USD.

23. 10. KUBA se otvírá turistům. Od 7. listopadu zruší povinnou karanténu pro mezinárodní cestující a PCR test na letišti. Podmínky vstupu:

  • Očkovací certifikát nebo negativní PCR test (ne starší než 72 hodin). Výjimka platí pro děti do 12 let.
  • Zdravotní deklarace cestujícího (Čestné prohlášení o zdraví).
  • Náhodné PCR testy po příletu.

22. 10. IZRAEL se 1. listopadu otevře očkovaným turistům. Podmínky vstupu:

  • dokončené očkování / prokázání prodělání covidu.
  • Test před odletem, test po příletu na letišti a při odletu zpět ze země

Přesné podmínky zde.

20. 10. Evropská unie a Katar podepsaly dohodu o letecké dopravě, díky které budou moci všechny letecké společnosti z EU provozovat lety do Kataru z jakéhokoliv letiště v EU a naopak.

15. 10. Skandinávské aerolinky SAS, Norwegian, Widerøe a Flyr ruší povinnost roušek na palubách letadel, které obsluhují lety po Skandinávii.

12. 10. Pro cestování do JORDÁNSKA jsou ideální podmínky! Pokud máte ukončené očkování proti Covid-19, stačí absolvovat jeden PCR test před odletem max. 72 hodin starý. Na letišti při odletu se jím prokážete. Není potřeba si připlácet za anglický certifikát, stačí evropský, co bude v aplikaci Tečka. Kromě toho je potřeba vyplnit online formulář v angličtině na https://www.visitjordan.gov.jo/form/, kam v pdf nahrajete svůj očkovací certifikát. Pak vám přijde mail s QR kódem. Nejprve je kód v oranžovém rámečku a po ruční kontrole (do několika hodin) je zelený. Ten je potřeba mít s sebou buď vytištěný nebo elektronicky. Po příletu na letišti ho kontrolují a scanují. Na pas vám pak nalepí nálepku vaccinated a tím je vše hotové.
Kdo očkovaný není, musí podstoupit další PCR test po příletu na letišti. Jde to velmi rychle. Fronta se rozdělí na ty očkované a neočkované a je tam spoustu budek, kde vám odeberou vzorek. Vzhledem k tomu, že většina pasažérů je očkovaná, fronta na test a provedení testu je rychlejší než kontrola QR kódu naočkovaných pasažérů. Je potřeba se jen přes formulář před odletem registrovat zde: https://www.gateway2jordan.gov.jo/form/. Online zaplatíte 28 JOD za test (cca. 900 Kč). Na výsledek se nečeká na letišti, ale můžete normálně odjet do hotelu. Výsledek přijde v SMS do 3 – 6 hodin a měli byste zůstat na pokoji. V praxi to nikdo nekontroluje.
Kromě toho je povinností mít nainstalovanou trasovací aplikaci AMAN (obdoba české eRoušky) a mít povolené sledování polohy. Za 3 týdny v Jordánsku ale tuhle aplikaci nikdo vidět nechtěl (ani na letišti). Sledování polohy jsem po pár dnech vypnul, protože strašně žere baterku.
Noční zákaz vycházení v Jordánsku už neplatí. Vše je otevřené a v normálním provozu. Roušky se venku prakticky nenosí. Ve větších davech ji má nasazenou cca. 10% lidí. V uzavřených prostorech je teoreticky povinná, ale nosí ji asi 20% lidí. Jinak je vše zcela otevřené a bez jakýchkoliv omezení včetně památek, restaurací a všeho dalšího.

11. 10. THAJSKO od 1. listopadu zruší povinnou karanténu pro očkované turisty, ale jen ze zemí s nízkým rizikem nákazy. ČR na seznamu zatím není, ale v prosinci a lednu má být seznam rozšířen.

7. 10. INDIE oznámila, že od 15. listopadu budou vydávána turistická víza zahraničním turistům. Podmínkou vstupu bude negativní PCR test ne starší než 72 hodin před i po příletu a příjezdový formulář. Více zde.

6. 10. Bali se chystá 14. října otevřít ostrov pro turisty, ovšem jen pro cestující z Číny, Nového Zélandu a Japonska.

4. 10. SRÍ LANKA rozvolňuje pro očkované cestovatele! Ti nově nemusí podstupovat PCR test po příletu na Srí Lanku, a tedy nemusí být 24 hodin v určeném karanténním hotelu. Ihned po příletu na Srí Lanku lze volně cestovat po ostrově. 

30. 9. ARGENTINA uvolní od 1. listopadu omezení pro přijíždějící turisty. Bude jim umožněn vstup do země bez nutnosti karantény. Ti, kteří nejsou očkováni proti Covid-19, budou muset podstoupit 7denní karanténu. Kromě očkování bude ještě nutný negativní PCR test před příletem a absolvování dalšího PCR testu mezi 5 a 7 dnem po příletu.

27. 9. Ode dneška se pro neočkované zjednodušuje návrat z Nizozemska, celého Španělska nebo Francie, všechny tyto státy spadly do oranžové. Pro očkované se nic nemění, stačí vyplnit příjezdový formulář.

24. 9. NEPÁL je otevřený pro turisty. Vydejte se na trek okolo Annapurny, který je považovaný za jeden nejkrásnějších treků na světě. Každý cestující starší 5 let se musí v době méně než 72 hodin před odletem do Nepálu podrobit PCR testu a jeho negativní výsledek musí na požádání předložit jak při odbavování na letišti odletu, tak i po příletu do Nepálu.

20. 9. Očkovaní cestující z EU a Velké Británie budou moci od listopadu do USA.

20. 9. ŠVÝCARSKO zpřísňuje podmínky vstupu. Ode dneška budou muset ti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali COVID-19, předložit negativní výsledek testu – PCR / antigenní. Nařízení platí pro všechny způsoby dopravy do země. Nutné je také vyplnit vstupní formulář.

18. 9. CHILE se 1. října otevírá pro očkované cestující. Vstup je však možný pouze za přísných podmínek.

14. 9. Od 1. října 2021 už nebude možné cestovat do VELKÉ BRITÁNIE s občanským průkazem. Potřeba bude cestovní pas.

13. 9. THAJSKO plánuje od 1. října otevřít Bangkok a od půlky října se otevře dalších 21 destinací: Chiang Rai, Lamphun, Mae Hong Son, Nan, Phrae a Sukhothai, Bueng Kan, Nong Khai, Ubon Ratchathani a Udon Thani na severovýchodě; Kanchanaburi a Ratchaburi, Chanthaburi, Rayong a Trat, Ayutthaya, Nakhon Si Thammarat, Ranong, Satun, Songkhla a Trang. Přísné podmínky vstupu ale platí: vstup je pouze pro očkované cestovatele. Nutnost je 7-14 dní v karanténě a podstupování PCR testů

10. 9. VIETNAM otevře od listopadu ostrov Phu Quoc pro očkované turisty. Další podmínkou je negativní PCR test před cestou ne starší než 72 hodin.

9. 9. Září je ideálním měsícem pro pěší turistiku ve ŠVÝCARSKU. Průzračný podzimní vzduch a barvami hýřící okolní příroda lákají k návštěvě. Navštivte třeba Engelbergu, malebné horské městečko na úpatí hory Titlis, vinice nad Ženevským jezerem, bondovský Schilthorn, nebo největší alpský ledovec Aletsch. Pokud vás oslovují spíše města, nechte se inspirovat Six in the City – pestrou paletou tipů, co může podniknout partička kamarádek ve švýcarských městech a městečkách.

8. 9. Od 1. října chce THAJSKO zpřístupnit očkovaným cestovatelům kromě Phuketu a Samui i Bangkok, Chiang Mai, Hua Hin a Pattayu, a to bez povinné 14 denní karantény.

7. 9. KANADA se dnes otevírá očkovaným turistům! Pro vstup je dále potřeba: negativní PCR před příletem a vyplnění příjezdového formuláře ArriveCAN, kam je nutné nahrát dokumenty o očkování.

6. 9. ALBÁNIE zavádí omezení příjezdu do země. Při příjezdu, bude požadován buď: negativní PCR test (ne starší než 72 hodin), nebo antigenní test (ne starší než 48 hodin), nebo potvrzení o očkování, nebo potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 6 měsících.

31. 8. Od 1. 9. se ruší seznam zemí s extrémním rizikem nákazy, které byly označeny černě. Země se přesunou do tmavě červené skupiny, čímž se ulehčí podmínky pro návrat neočkovaných do ČR. Očkovaní se mohou vrátit bez testů a karantény.

30. 8. Do červené kategorie se přesunulo NĚMECKO (cesty do 12 hod. stále bez omezení). Na cestu tam potřebujete max. 48 hodin starý antigenní test/očkování/prodělání nemoci. Cesta zpět je pro očkované a ty, kteří nemoc prodělali, bez omezení. Jinak je nutné absolvovat test před odjezdem do ČR, pak test v ČR po návratu a vyčkat v karanténě na negativní výsledek testu.

26. 8. Do červené kategorie se přesunula MADEIRA od 30. 8. Na cestu tam potřebujete max. 48 hodin starý antigenní test/očkování/prodělání nemoci. Cesta zpět je pro očkované a ty, kteří nemoc prodělali, bez omezení. Jinak je nutné absolvovat test před odjezdem do ČR, pak test v ČR po návratu a vyčkat v karanténě na negativní výsledek testu.

25. 8. Při cestě do PERU vám stačí do 72 hodin před cestou vyplnit online formulář Elektronické zdravotní prohlášení. Dále platí povinnost předložit negativní výsledek molekulárního (RT PCR) testu ne staršího než 72hod nebo ANTIGENNÍHO testu ne staršího než 24 hodin před cestou, potvrzení o epidemiologické nezávadnosti, čestné prohlášení a použití dvojité ochranné roušky či respirátoru a obličejového štítu po celou dobu cesty a na letišti.

24. 8. V návaznosti na neustále se měnící cestovní podmínky nabízí letecká společnost Emirates flexibilní podmínky. Od března roku 2020 Emirates pomohla již více než dvěma milionům zákazníků provést změny v rezervaci, například změnu data odletu, cílové destinace nebo výměny letenky za voucher.

23. 8. MALAJSIE zvažuje otevření cest na ostrov Langkawi. Projekt by mohl být zahájen, až bude očkováno alespoň 80 % obyvatel Langkawi.

19. 8. RAKOUSKO zavádí platnost vakcinace. Je stanovena na 270 dnů od kompletního očkování.

18. 8. Občané EU, kteří jsou očkování, mají negativní výsledek testu, anebo se zotavili z nemoci covidu-19 mají možnost prokázat zmíněné tři varianty pomocí digitálního certifikátu covid-19. Součástí je pak QR kód, který se zobrazí na chytrém telefonu anebo tabletu (je možnost jej i vytisknout a mít v papírové verzi). Certifikáty, které se vydávají již od prvního července 2021, mají za cíl usnadnit cestování napříč členskými státy, právě prokázáním jedné z výše zmíněných variant v aplikaci. Certifikát však sám o sobě neslouží jako cestovní doklad a je možné cestovat i bez něj, ovšem vlastníci certifikátu by měli být osvobozeni od testování, či karantén. Více zde.

17. 8. THAJSKO rozšiřuje program Phuket Sandbox. Nově nemusí očkovaní turisté trávit celých 14 dní na ostrově Phuket. Musí tam být 7 dní a po negativním testu mohou vyrazit do vybraných destinací na dalších 7 dní. Ty lze strávit v Krabi, Phang-Nga, nebo Surat Thani.

16. 8. KANADA bude vyžadovat, aby všichni cestující v letecké dopravě byli očkováni proti COVID-19. A to nejpozději do konce října. Společnost Air Canada toto rozhodnutí podporuje. Cestující, kteří poletí s Air Canada a budou v Kanadě na tranzitu budou muset mít očkování.

13. 8. MADEIRA se přesunula na cestovatelském semaforu do oranžové kategorie. Pro neočkované tedy stačí PCR nebo antigenní test do 5 dnů po příjezdu.

12. 8. Francie zpřísňuje pandemická omezení na zámořských departmentech Martiniku a Guadeloupu. Všem turistům je doporučeno opustit ostrov. Uzavírají se pláže, obchody i hotely. Ti, kdo na Martiniku zůstanou, budou mít zakázáno cestovat dále než půl míle od domova.

11.8. USA připravuje plán otevření, který se ale bude týkat nejspíš pouze očkovaných cestujících.

10. 8. Island, Estonsko a Madeira jsou od pondělí na tzv. mapě cestovatele nově v červené zóně. Oblasti se do ní přesunuly z oranžové a návrat z nich do Česka je teď obtížnější. Do tmavě červené kategorie s velmi vysokou mírou rizika nově patří Monako. Naopak lepší hodnocení získalo Dánsko a Lucembursko. Po návratu ze zemí z obou červených kategorií musí lidé povinně podstoupit PCR test a zůstat v izolaci.

9. 8. JORDÁNSKO na semaforu návratu do ČR zezelenalo, návrat je tedy jednodušší. Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář, potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole. Před vstupem na území či nejpozději do 5 dní po vstupu na území ČR se podrobit testu na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2. Do doby výsledků testů není nutná samoizolace. 

6. 8. Do RAKOUSKA je pro obyvatele ČR vstup možný za podmínky předložení certifikátu o “bezinfekčnosti” v předepsané podobě o negativním testu nebo očkování či uzdravení z onemocnění covid-19 (pravidlo 3G).

5. 8. Pro vstup do ITÁLIE je potřeba splnit dvě podmínky: předložit certifikát (v digitální či papírové podobě – o provedeném testu, ukončeném očkování či o zotavení se po prodělaném onemocnění) a vyplnit digitální online formulář (PLF).

4. 8. Od 19. 7. do 31. 8. 2021 musí osoby přijíždějící z ČR při vstupu do BULHARSKA předkládat platný digitální EU COVID certifikát o bezinfekčnosti, tj. ukončeném očkování (14 dní po ukončeném cyklu), prodělaném onemocnění COVID-19, negativní test na COVID-19 (PCR ne starší než 72 hod; antigen ne starší než 48 hod. od odběru). Případně je možné předložit podobný dokument, který bude obsahovat stejné údaje jako digitální EU COVID certifikát. Pokud nebude takový dokument či digitální certifikát EU předložen, bude na osobu uvalena 10denní karanténa na domácí adrese či v místě ubytování.

3. 8. Společnost Ryanair bude od 31. října létat z Prahy do Neapole, a to 4x týdně. V pondělí, středu, pátek a neděli. Od září bude na té samé trase létat 2x týdně také společnost Wizz Air.

2. 8. VELKÁ BRITÁNIE: Očkované osoby s kompletním schématem (14 dní po druhé dávce) nemusí podstoupit 10 denní karanténu. PCR nebo antigenní test 72 hodin před odletem + 2. a 8. den po příjezdu do UK (testy je nutné rezervovat předem na portálu quarantinehotelbookings.ctmportal.co.uk. Na webu gov.uk nejdříve 48 hodin před cestou je nutné vyplnit formulář.

2. 8. Nové podmínky pro vstup do NĚMECKA: Očkování, prodělání nemoci nebo test (antigenní s platností 24 hodin, PCR 72 hodin). Výjimku mají pendleři a ti, kteří se v zemí neplánují zdržet více než jeden den.

1. 8. SAÚDSKÁ ARÁBIE se ode dneška otevírá očkovaným turistům, a to těm, kteří mají dokončené očkování jednou ze čtyř uznávaných vakcín: dvě dávky vakcíny Oxford/Astra Zeneca, Pfizer/BioNTech nebo Moderna nebo jednu dávku vakcíny vyráběné společnostmi Johnson a Johnson. Před příjezdem je nutné vyplnit příjezdový formulář a ukázat negativní PCR test ne starší než 72 hodin před odletem a papírový certifikát o očkování.

30. 7. Od zítřka nebudou muset mít děti od 6 do 12 let test před návratem z rizikových zemí – tedy těch, co jsou označeny červeně a černě. Hned po návratu mohou na PCR test místo samoizolace.

29. 7. Spojené státy ponechávají v platnosti dosavadní režim omezující přístup na americké území, včetně zákazu cest pro většinu cizinců ze zemí schengenského prostoru. Médiím to včera sdělil zástupce Bílého domu. Odvolával se přitom na hrozbu koronavirové mutace delta, která v USA přispívá k nové vlně epidemie covidu-19.

28. 7. VELKÁ BRITÁNIE by měla od 16. srpna zrušit povinnost karantény pro plně očkované cestující z EU a USA. Bude se ještě rozhodovat, zda se bude vztahovat na všechny čtyři regiony – Skotsko, Wales a Severní Irsko, nebo jen na Anglii.

27. 7. Podmínky při NÁVRATU z ŘECKA se zpřísnily. Před cestou odtamtud musí lidé na test, v Česku pak do karantény a nejdřív pátý den na PCR test. Výjimku mají plně očkovaní nebo ti, kteří nemoc prodělali.

26. 7. ITÁLIE zpřísňuje opatření. Od 6. srpna bude pro návštěvu italských podniků včetně barů a restaurací vyžadován zdravotní průkaz “Green Pass” (italská verze EU Covid Pass). Podmínkou ale bude, aby prokazující měl buď 1. dávku očkování, negativní test ne starší než 48 hod., nebo certifikát o prodělání nemoci.

23. 7. Vstup na území BOSNY A HERCEGOVINY je umožněn všem cizincům, kteří a) předloží negativní PCR-test ne staršího 48 hodin od vydání osvědčení (nelze nahradit antigenním testem, lékařským potvrzením o prodělání Covidu-19, ani potvrzením o očkování).

22. 7. Mění se podmínky vstupu na ISLAND od 27. července: Kromě dokončeného očkování bude nově potřeba před nástupem na palubu negativní test – a to buď PCR, nebo antigenní test (ne starší než 72 hodin).

21. 7. ŘECKO zavedlo omezení, která dovolují obsluhovat v restauracích, barech a kavárnách pouze osoby očkované proti koronaviru. Zákazníci ve vnitřních restauracích, barech a kavárnách musí prokázat, že byli očkováni. Toto nařízení se však nevztahuje se na venkovní podniky.

21. 7. Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet plánuje v období červenec až září zvýšit přepravní kapacitu na 60 procent úrovně před pandemií. Znamená to velký skok ze 17 procent v předchozím čtvrtletí. Ke zvýšení kapacit ji přimělo zmírnění proticovidových omezení a zájem o cestování v Evropě, informovala dnes agentura Reuters.

20. 7. Pokud epidemiologická situace v KANADĚ zůstane příznivá, 7. září 2021 země otevře hranice všem plně očkovaným cestujícím, kteří absolvovali kompletní očkování vakcínou schválenou kanadskou vládou nejméně 14 dní před vstupem do Kanady a kteří splňují specifické vstupní požadavky.

19. 7. Ode dneška do ŠPANĚLSKA bez testu! Španělsko vyřazuje ČR ze zemí s vysokým rizikem, pro cesty postačí tak jen registrace do vstupního formuláře.

19. 7. BULHARSKO ode dneška vyžaduje pro lety z ČR opět test/očkování/prodělání.

16. 7. Až se KANADA opět otevře turistům, budou moci do země vstoupit nejprve pouze očkovaní cestující. Ti už teď nemusí podstupovat 14 denní karanténu. Musí ale mít negativní test před odletem a po příletu. Vstup pro zahraniční turisty, ale stále zůstává zakázán.

15. 7. Cestující do FINSKA se musí prokázat Covid pasem. Cesta zpět do ČR je bez omezení.

14. 7. IRSKO začne od 19. července vítat turisty. Přejde totiž na digitální certifikát EU COVID PASS. Cestující, kteří přijedou/přiletí z EU do Irska s digitálním certifikátem, kde budou mít nahrané platné očkování, certifikát o prodělání nemoci nebo negativní PCR test, již nebudou muset podstupovat 14 denní karanténu. Děti 7-18 let, které nebyly očkovány, musí nadále přicestovat s negativním PCR testem (ne starším 72 hod). Karanténu nemusí podstoupit. Před příjezdem nutno vyplnit příjezdový formulář.

13. 7. Ve Švýcarsku se otevírá nová expozice nad Zermattem na Gornergratu pod názvem ZOOOM THE MATTERHORN, která je držitelům jízdenky na Gornergrat přístupná zdarma, expozice je umístěna v prostorách původní horní stanice zubačky.

13. 7. Swiss Travel System nabízí v červenci slevu 25% na všechny Swiss Travel Passy. Swiss Travel Pass lze pak čerpat 11 měsíců od data zakoupení a v případě nutnosti i stornovat den před započetím cesty. Konkrétní datum cesty je však třeba zadat již při objednání. Více informací.

12. 7. Na MALTU budou moct od 14. července cestovat pouze pouze očkovaní turisté.

9. 7. MAURICIUS se znovu otevírá zahraničním turistům a u této příležitosti obnovují aerolinky Emirates své lety do tohoto oblíbeného letoviska v Indickém oceánu. Od 15. července nabídne Emirates dva lety týdně, od 1. srpna nasadí své ikonické letadlo Emirates A380, aby uspokojila poptávku na trhu. Plně očkovaní cestovatelé si mohou užít dovolenou ve schválených bezpečných resortech po celém ostrově. 

9. 7. KATAR zruší pro očkované cestující karanténu. Cestující, kteří byli očkovaní (více než 14 dní po druhé dávce), nemusí od 12. července po vstupu do země do karantény. I tak je ale nutné nutný PCR test před odletem, který nesmí být starší než 72 hodin. Dále je třeba se zaregistrovat na webu Ehteraz. Po příletu je nutné zakoupit si místní sim kartu a stáhnout/aktivovat aplikaci Ehteraz.

9. 7. Ode dneška nebudou muset plně očkovaní Češi absolvovat test na koronavirus ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit vyplněný příjezdový formulář. Týkat by se to ale podle webu ministerstva zahraničí nemělo zemí s extrémní mírou rizika nákazy covidem-19.

8. 7. Od 9. července do 9. srpna budou moci Češi na SLOVENSKO cestovat ihned po první dávce vakcíny proti covidu a nebudou muset nastoupit do karantény. Po 9. srpnu se podmínky podle ministra zahraničí zpřísní.

7. 7. Horská střediska během letní sezóny jsou v provozu a stále hlásí dostatek ubytovacích kapacit. Podle Asociace horských středisek jsou prázdninové kapacity na 60 % celkové obsazenosti. Provozovatelé navíc pro návštěvníky přichystali řadu novinek v podobě volnočasových aktivit a investovali do jejich renovace. I když zájem o české hory stále roste a z některých míst se objevují obrázky ukazující jejich přeplněnost, nejedná se o celkový problém overturismu hor. „V současnosti se stále ve veřejném prostoru hovoří o přeplněnosti českých hor a o tom, že návštěvníci se chovají k přírodě špatně. Jsem přesvědčen, že se to týká pouze těch nejnavštěvovanějších míst (například na Šumavě Černé a Čertovo jezero nebo v Krkonoších vrchol Sněžky) a že v drtivé většině se návštěvníci chovají ukázněně, my jsme za ně rádi a rozhodně proti nim nechystáme žádné represe,“ říká Vladimír Kasík ze Špičáku na Šumavě.

6. 7. K cestě na SLOVENSKO bude od 9. července potřeba alespoň jedna dávka očkování, od 9. srpna pak ukončené očkování, které lze prokázat covid pasem nebo národním certifikátem s QR kódem. Všichni ostatní budou muset po příjezdu na Slovensko do karantény, kterou lze ukončit negativním PCR testem (nejdříve 5 dní po příjezdu). Děti do 18 let (od 9. srpna pouze děti do 12 let) se budou řídit režimem rodičů. Pro všechny cesty na Slovensko s výjimkou tranzitu bude povinná registrace na Registrácia pri príchode zo zahraničia – Koronavírus a Slovensko (gov.sk) Tranzit bude povolen jen po určených trasách. Podrobnější informace na stránkách Velvyslanectví ČR v Bratislavě.

5. 7. THAJSKO plánuje otevřít ostrov Ko Samui. Program Samui Plus bude spuštěn od 15. července. Na Ko Samui můžete letět pouze přímým mezinárodním letem nebo s tranzitem v Bangkoku s povolenou aerolinkou – tzn. Bangkok Airways. Prvních 7 dní musíte být ubytovaní v ALQ (Alternative Local Quarantine) hotelu. Seznam najdete zde. Po 7 dnech se můžete přestěhovat do hotelu v seznamu SHA Plus. Až čtvrtý až sedmý den je možné cestovat na vybraná místa na Ko Samui. Osmý až čtrnáctý den je možné cestovat kamkoliv na Ko Samui, Ko Phangan a Ko Tao. Patnáctý den můžete cestovat po Thajsku. Program se vztahuje jen na plně očkované cestovatele.

4. 7. Kanárské ostrovy se přesouvají do seznamu červených zemí. Při zpáteční cestě tedy již nestačí očkování / prodělání nemoci, ale je nutný test před cestou do ČR (po návratu do ČR už další není třeba).

3. 7. Německo zařadilo celé Portugalsko na německý seznam rizikových zemí s nebezpečnou mutací viru s platností od úterý 29. 6. 2021 od 0:00 hod. Pro cestující z Portugalska do ČR (bez trvalého pobytu na území v SRN) může vzniknout komplikace, přestup na navazující let do Prahy nebo pokračování osobním vozem do ČR z německého letiště nemusí německá strana povolit. Cestujícím z Portugalska letících do ČR přes SRN se doporučuje, aby se informovali u svého leteckého přepravce, případně aby svou cestu do ČR realizovali nejlépe před 29. 6. 2021, nebo aby využili jiné alternativy leteckého spojení do ČR.

1. 7. Na pražském letišti cestující začali při odbavování předkládat nové covidové certifikáty. Těmi se musí prokázat, v případě, že cílová země vyžaduje potvrzení o bezinfekčnosti, už před odletem na odbavovací přepážce. Kontrolovány jsou i u cestujících, kteří do Česka přiletěli. Potvrzení musí být i v angličtině. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Tzv. covid pasy začaly platit v rámci EU od včerejška, cestující jim prokazují absolvování očkování nebo negativního testu na covid-19.

1. 7. Obyvatelé zemí Evropské unie (EU) mohou ode dneška využívat covidové certifikáty, které jim až na výjimky zaručí cestu přes hranice bez jakýchkoli dodatečných omezení. Bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci začaly vydávat a uznávat všechny unijní země, ale i Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Jedinou výjimkou je Irsko, které zdůvodnilo svůj odklad spuštění systému technickými problémy. I s ohledem na stoupající počet nakažených v části EU však není vyloučeno, že některé státy v budoucnu mohou požadovat i po majitelích takzvaných covidových pasů například dodatečný test či karanténu.

1. 7. Kam na hory a na outdoor dovolenou 2021? Podívejte se na přehled zemí, kam se dá letos vycestovat!

30. 6. Od 1. 7. z červených zemí nestačí očkování / prodělání nemoci, ale je nutný test před cestou do ČR (po návratu do ČR už další není třeba). Toto opatření se momentálně týká jan Kanárských ostrovů.

29. 6. Na seznam extrémně rizikových zemí s účinností od 1. července podle nového opatření přibyde Rusko, Paraguay a Namibie, od pondělí 5. července také Tunisko. Lidé do těchto zemí mohou podle ministerstva zdravotnictví odjet jen v nezbytně nutných případech a cestu musí předem ohlásit ministerstvu zahraničí. Opatření platí do 31. července. 

28. 6. Kyperská republika zařadila ČR na seznam zelených zemí. Češi tedy nemusí po příletu na Kypr prokazovat negativním testem. Na zeleném seznamu jsou také například Slovensko, Rakousko, Polsko a Německo. Pro vstup do země je potřeba vyplnit příjezdový formulář. Namátkově můžete být vybráni na test po příletu, který hradí kyperská strana.

25. 6. MALTA bude od 1.7.2021 uznávat EU covidpas, nově tak bude možné cestovat s očkováním i po prodělání nemoci namísto PCR testu.

24. 6. Společnost easyJet začne létat od 19.7.2021 mezi Prahou a Barcelonou.

23. 6. Pro vstup do ŠPANĚLSKA není potřeba test, očkování nebo prodělání nemoci covid-19). Je potřeba pouze vyplnit příjezdový formulář, kde poté obdržíte QR kód, který jako jediný potřebujete ke vstupu. Online formulář je potřeba vyplnit i při tranzitu přes Španělsko.

23. 6. Cesta do SEVERNÍ MAKEDONIE je zcela bez restrikcí, tj. za podmínek jako před pandemií. Severní Makedonie je na českém cestovatelském semaforu v zelené kategorii, což znamená návrat úplně bez omezení.

22. 6. Při návratu z těchto zemí do ČR není ode dneška potřeba žádný test: Itálie, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Norsko, Rakousko, Slovensko, Německo a pak Baleárské ostrovy a Maderia.

21. 6. Do ŘECKA nově stačí antigenní test ne starší než 48 hodin. Antigenní test také stačí pro vnitrostátní lety, ale zde nesmí být starší než 24 hodin. Kromě nově zařazeného antigenního testu, se můžete prokázat PCR testem, potvrzením o prodělání covid-19 a certifikátem o očkování.

18. 6. Cestující z ČR do CHORVATSKA u ž nemusí předkládat negativní test, očkování nebo prokazování prodělání nemoci. Toto se týká jak cestujících, kteří cestují letadlem, vlakem, autobusem, tak i vlastními automobily.

17. 6. V LOTYŠSKU došlo k uvolnění restrikcí a očkované osoby nebo ty, které nemoc Covid-19 prodělaly, mohou cestovat do Lotyšska bez restrikcí a karantény.

16. 6. Vše, co jste chtěi vědět o covidových certifikátech, ale báli jste se zeptat. Evropský parlament schválil návrh nařízení o tzv. covid certifikátech. Tyto dokumenty budou od začátku července vydávány ve všech členských státech a výrazně usnadní cestování po Evropě. Zde najdete formou otázek a odpovědí shrnutí toho nejpodstatnějšího, co se covidových certifikátů týká.

16. 6. Do BUHLARSKO bez restrikcí! Země uvolňuje pro cesty z ČR pravidla, od dnešního dne nebude třeba žádný test nebo jiný dokument. Vyražte na aktivní dovolenou – čeká vás nejen moře, ale i hory, horská turistika, MTB cyklistika a cykloturistika!

15. 6. Můžeme cestovat do NĚMECKA! Ode dneška je ČR zařazena na seznam bezpečných zemí a všechny příjezdové restrikce skončí, až na povinnost negativního testu při cestě letadlem. Dopřejte si relax v lázeňském městečku Bad Füssing!

15. 6. NORSKO postupně mění podmínky pro cestování a připravuje se na integraci s evropským „covid“ pasem. Proto od 11. 6. umožňuje výjimku z cestovní karantény pro cestovatelé s plným očkováním nebo do 6 měsíců od prodělání nemoci Covid-19. Je potřeba očkování nebo prodělání nemoci prokázat pomocí QR kódu. Vydejte se do Norska na kole, nebo zažijte prázdniny u Vikingů!

14. 6. NIZOZEMSKO od cestujících z ČR i SR nepožaduje negativní test ani karanténu. Při cestě letadlem je třeba vyplnit zdravotní formulář, který můžete stáhnout zde.

14. 6. Pro návrat do ČR se akceptuje prodělání nemoci po 180 dní (platí pro oranžové, červené i tm. červené země).

11. 6. Ostrov MAURICIUS se bude od července otevírat pro turisty, a to prostřednictvím dvou fází, které budou probíhat od července do října. Od 15. července do 30. září mohou na ostrov vstoupit pouze očkovaní turisté. Musí se ubytovat v jednom z certifikovaných hotelů a zůstat v něm 14 dní (využívat mohou pláž a veškeré vybavení hotelu). V den příletu, 7. a 14. den je nutné podstoupit PCR test a po negativním výsledku po 14. dni je možné začít cestovat po ostrově. Od října je pro očkované turisty ostrov plně otevřen, je nutné jen prokázat se negativním testem ne starším 72 hodin. Neočkovaní mohou od října navštívit ostrov také, musí však prvních 14 dní strávit na pouze na hotelovém pokoji, podstoupit 1., 7. a 14. den test a poté je možné cestovat po ostrově.

10. 6. DÁNSKO se po dlouhé době konečně otevírá i turistickým cestám a navíc výrazně uvolňuje podmínky vstupu. Nově stačí jen antigenní test před odletem a po příletu do Dánska (dostupný zdarma na všech letištích), očkovaní a osoby po prodělání nemoci mají vstup volný bez testu. Pro návrat zpět je nutné se nechat otestovat v Dánsku (opět zdarma) a následně po příletu do ČR.

9. 6. FRANCIE se otevírá pro turistické cesty! Potřeba je negativní test – antigenní, nebo PCR starý max. 72 hodin. Pokud za sebou máte očkování, stačí vám jeho potvrzení o ukončení ne starší jak 14 dní. Nutno vyplnit formulář. Vydejte se třeba na aktivní dovolenou na kolech do regionu Nice!

9. 6. Na KYPRU se dnes znovu otevřela kontrolní stanoviště mezi jižní a severní částí ostrova, která uzavřela pandemie covid-19. Uvolnil se tak pohyb mezi řeckou a tureckou částí. Cestující se budou muset při přechodu mezi územími prokázat negativními testy na koronavirus.

8. 6. MAROKO od 15. června začíná přijímat mezinárodní lety a také turisty z vybraných zemí. Podmínky vstupu se liší pro cestující ze zemí rozdělených do seznamu A a B. Cestující přilétající ze seznamu A budou muset pro vstup na marocké území splnit tyto podmínky: dokončené očkování, nebo se prokázat negativním PCR testem starým max. 48 hodin. Celá EU je na seznamu A, takže můžeme začít plánovat cestu – inspirujte se naším článkem, jak zažít Maroko bez turistů.

7. 6. Podle Thajského úřadu pro cestovní ruch (The Tourism Authority of Thailand) se 1. července uvolní restrikce a bude možné opět volně cestovat do Thajska za účely turismu – na ostrov Phuket. Bez karantény budou moct ostrov navštívit turisté s dokončeným očkováním. Další podmínkou je negativní PCR-test klasicky 72 hodin před odletem. Dále je nutné ubytovat se v úřadem schválených hotelech, resortech a guesthousech.

7. 6. Do SLOVINSKA je možné cestovat bez testu, karantény a očkování. Slovinsko aktualizovalo svůj červený seznam, na kterém nyní zůstal akorát Moravskoslezský kraj (kde je třeba antigenní test, PCR test, očkování nebo potvrzením od lékaře o prodělání COVID-19), ze všech ostatních krajů cestování bez omezení. Pro vstup do Slovinska je třeba vyplnit formulář na této stránce. POZOR! Pokud se budete chtít ubytovat, tak je třeba PCR test, prodělání nemoci nebo očkování.

4. 6. Pro vstup do ŠPANĚLSKA bude od 7. června uznáváno dokončené očkování. Všechny osoby přijíždějící do Španělska letadlem či po moři včetně těch tranzitujících musí vyplnit online formulář a obdržet příslušný QR kód. Kromě kódu je nově nutné předložit jedno z následujících potvrzení: potvrzení o dokončeném očkování, potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 nebo potvrzení o negativním výsledku PCR/TMA/antigenního testu. Výše uvedené platí i pro cestující přijíždějící po zemi. Děti do 6 let nepotřebují žádné z uvedených potvrzení, ale musí mít svůj QR kód.

3. 6.  RUMUNSKO Česká republika byla nově zařazena na zelený seznam zemí s nejnižší mírou nákazy onemocnění Covid-19. Přijíždějící z ČR mohou neomezeně cestovat do Rumunska a nemusí předkládat pro vstup do země žádný doklad (žádná karanténní opatření).Jedinou povinností je vyplnit příjezdový formulář. Vydejte se do Banátu, Karpat nebo třeba do Transylvánie!

2. 6. Až 96 procent Čechů na letní dovolenou vyrazí do evropských destinací. Uvedla to dnes Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Uvolňování protiepidemických opatření a zjednodušování podmínek pro cestování přispívají podle ní k růstu zájmu Čechů o letní dovolené. V těchto dnech z Prahy prvními charterovými lety odlétají lidé do Řecka a Bulharska. První klienty z Česka uvítala i ubytovací zařízení v Rakousku, Itálii, Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku.

2. 6. Ve FRANCII končí nouzový stav zavedený kvůli pandemii koronaviru. Platil od poloviny října loňského roku. Vystřídá ho takzvaný přechodný režim platný do konce září. S koncem nouzového stavu přebírají některé rozhodovací pravomoci opět poslanci Národní shromáždění.

1. 6. Vstup do CHORVATSKO je nyní podmíněn předložením negativního PCR nebo antigenního testu nebo potvrzení o očkování pro osoby, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou nebo popř. doklad o prodělání nemoci covid-19. Česko bude první zemí, jejíž obyvatelé budou moci jet do Chorvatska bez testu, a to už 22 dní po první dávce vakcíny proti covidu. Děti do 12 let na test nemusejí.

1. 6. Od 1.6.2021 se akceptuje pro návrat do ČR prodělání nemoci po 180 dní (platí pro oranžové, červené i tm. červené země).

31. 5. Čtrnáct přístupných jeskyní v ČR od zítřka opět otevře pro veřejnost! Provoz bude omezen dle nařízení vlády. Každý návštěvník musí mít respirátor, použít před vstupem dezinfekci na ruce a nečlenové společné domácnosti dodržovat rozestupy. Dále je potřeba buď negativní PCR test ne starší než sedm dnů či negativní antigenní test dělaný maximálně před 72 hodinami. Očkovaní či ti, co nemoc v uplynulém půlroce prodělali, test nepotřebují. Více zde.

31. 5. THAJSKO: Od 1. července se ostrov Phuket otevře pro očkované turisty. Ke vstupu bude mezinárodní cestující potřebovat kompletní očkování a rovněž negativní test, který je nutné podstoupit po příletu. Karanténa již nebude nutná. Pokud budou turisté chtít vycestovat mimo ostrov, půjde to až poté, co stráví 7 nocí na Phuketu.

28. 5. ITÁLIE vyžaduje pro vstup pouze platný antigenní nebo PCR test. Oproti jiným zemím ale prozatím nepřistoupila k uznávání očkování a prodělaní nemoci a vyčkává do zavedení tzv. evropského covid pasu, který vstoupí v platnost k 1. 7. 2021. Obecně se Itálie k 15. 5. po dlouhém lockdownu otevřela pro turistický ruch. Postupně se otevírají kempy a jiná ubytovací zařízení. Vydejte se na ferraty, do Dolomit, na Sardinii či k Lago di Garda s Ck Kudrna!

28. 5. Vedle našich nejbližších sousedů mohou od 1. 6. očkovaní ze 6 zelených států (Izrael, Austrálie, Thajsko, Nový Zeland, Singapur a Jižní Korea) za turistikou k nám a využívat mimo jiné i služeb hotelů nebo restaurací.

28. 5. TUNISKO od června uvolňuje podmínky vstupu! Ruší povinné testy pro osoby, které jsou plně naočkovány nebo nemoc prodělaly. 

28. 5. Mezi ČR a Maďarskem, Německem, Polskem, Rakouskem, Slovenskem, Slovinskem a Chorvatskem bude od 31. 5. možné cestovat po první dávce očkování bez omezení.

27. 5. Hornatý ostrov MADEIRA náležící Portugalsku je klenotem, který je díky dobrému leteckému spojení doslova na dosah ruky. Madeira má díky levádám obrovské množství tras pro turisty. Trasy vedou původními pralesy po strmých svazích, ale mírně zvlněnou krajinou mezi vzrostlými stromy. Jedná se většinou o technicky nenáročné cesty s malým stoupáním a tak vhodné pro všechny generace. Stačí vám max. 72 hodin starý PCR test, který bude od začátku června dokonce zdarma!

27. 5. Nizozemská letecká společnost KLM plánuje od října přidat šest nových dálkových destinací. Budou přidány lety do Mombasy, Orlanda, Cancúnu, Bridgetownu, Port of Spain a na Phuket.

26. 5. ŠPANĚLSKOnovou kampaň na podporu cestovního ruchu. Kampaň je pojatá ve stylu retro, a jejím cílem je připomenout staré dobré časy, kdy cestování bylo potěšením, a cestovali jsme beze strachu. Kampaň však chce také ukázat, jaká omezení jsme zažívali a  že letošní léto a podzim na nás čekají lepší časy. Po tolika stále stejných dnech si zasloužíte jedinečné zážitky ZASLOUŽÍTE SI ŠPANĚLSKO. Takový je hlavní slogan kampaně. Španělsko je stále tady a je bezpečné. Přijeďte za zážitky. Heslo zasloužíte si Španělsko je synonymem pro obnovení důvěry v cestování do Španělska, v kvalitu a bezpečnost. Španělské pláže, španělská gastronomie, španělské památky, španělská příroda, a díky nim jedinečný odpočinek a zážitky. To všechno si ZASLOUŽÍTE.

26. 5. Lidé v Evropské unii budou patrně se začátkem letních prázdnin moci začít využívat k usnadnění cest přes hranice digitální certifikát EU pro covid, takzvaný covidový pas. Zástupci členských zemí a Evropského parlamentu včera po několika dlouhých jednáních dospěli ke kompromisu, který počítá se zavedením bezplatného certifikátu v digitální či papírové podobě. Pro jeho získání budou lidem k dispozici cenově dostupné covidové testy. Unijní země by až na výjimky neměly pro majitele osvědčení zavádět dodatečné podmínky jako například karantény. Oznámil to hlavní parlamentní vyjednávač Juan López Aguilar.

25. 5. EKVÁDOR je aktuálně otevřený i pro turistické cesty. Při příletu se musíte prokázat negativním testem na koronavirus ne starším než 10 dní. Na zpáteční cestě musíte po příletu do ČR opět podstoupit testování na Covid.

25. 5. PCR testy budou díky EU pro cestovatele zdarma! EU tuto podmínku vyžaduje pro Zelené certifikáty. Od 1.6. jsou hrazeny 2 měsíčně a během letních prázdnin se počítá s tím, že pro účely cest do zahraničí budou i nad tento rámec také hrazeny ze zdravotního pojištění.

24. 5. Českým zákazníkům společnost Emirates zprostředkuje v rámci své sítě spojení do více než 90 destinací s přestupem v Dubaji. Z důvodu rostoucí poptávky cestujících navýší společnost Emirates počet letů do Prahy z pěti na sedm týdně – šestý let bude provozován každý čtvrtek od 3. června a sedmý let každé pondělí od 5. července. 

22. 5. ŠVÝCARSKO: Pilatus Bahnen zahájí letošní letní provoz nejstrmější zubačky světa na Pilatus 29. 5. 2021, důvodem je aktuální sněhová pokrývka na vrcholu hory Pilatus.

21. 5. Evropský parlament a vlády EU se dohodly na očkovacím pase. Pasy by měly být spuštěny do konce června. „Všichni občané EU mají základní právo na volný pohyb v EU. Covid pas, který je k dispozici v papírovém nebo digitálním formátu, usnadní Evropanům cestování – ať už se se svými rodinami a blízkými.

20. 5. AZORSKÉ OSTROVY: Azorská vláda se vrátila k testování zdarma při příletu na souostroví. Každopádně, vzhledem k tomu, že neexistuje z ČR přímé spojení a letí se přes Lisabon, kde se vyžaduje negativní PCR test i do transitu, platí pro cestující z Čech, že musí mít negativní RT-PCR test ne starší 72 hod před odletem.

20. 5. RAKOUSKO zrušilo pro Čechy a Slováky karanténu. Pro vstup bude stačit vyplnit elektronickou registraci a prokázat se negativním antigenním nebo PCR testem. Kromě toho se také lze prokázat dokladem o očkování nebo prodělání nemoci. Celé info zde. Otevírají hotely, restaurace, muzea a další. Při check-inu v hotelu nebo návštěvě restaurace bude nutné se prokázat negativním testem, očkováním nebo papírem o prodělání nemoci.

19. 5. Právě teď je nejlepší čas na to, vycestovat na MADEIRU! Stačí vám max. 72 hodin starý PCR test. Je ale i možnost testování zdarma na letišti na Madeiře. Výsledek testu je znám do 12 hodin, většinou ale dříve. Do té doby jsou cestující ve svém ubytovacím zařízení. Ten, kdo přiletí s negativním testem již z původní destinace, má nárok na bezplatný test při návratu do země původu. Každopádně antigenní test, který nyní vyžaduje česká strana stojí na ostrově od 20 do 40 EUR. Madeira uznává doklad o dokončeném očkování a též potvrzení o tom, že cestující v posledních 90 dnech prodělal onemocnění. Před odletem z ČR je potřeba vyplnit tento formulář. Děti do 12 let test podstoupit nemusí.

19. 5. Do RUMUNSKA je možno cestovat za jakýmkoli účelem, tzn. včetně turistiky. Karanténa pro přijíždějící z ČR již nutná není, pokud se osoba prokáže negativním PCR testem (ne starším 72h) nebo certifikátem o očkování (alespoň 10 dnů od poslední dávky). Rumunsko uznává očkovací certifikáty cizích zemí. Pokud osoba přicestuje např. autem bez testu, je nutné podstoupit 14-denní karanténu. Tu je možné zkrátit na 10 dnů, pokud se osoba prokáže negativním RT-PCR testem na Covid-19, provedeným nejdříve 8. den karantény.

18. 5. Vstup za účelem turistické návštěvy do PORTUGALSKA je možný a 14-denní karanténa byla zrušena již 3. 5. Letecká společnost má povinnost vyžadovat od cestujících: 

  • předložení negativního testu RT-PCR ne staršího 72 hodin.
  • vyplnění formuláře https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card
  • Pozor: Negativní test je potřeba, byť jsou pasažéři na pevninském Portugalsku pouzev transitu
  • Výjimku z testu mají jen děti do dvou let. 

V současné době pro pevninské Portugalsko neplatí možnost předložit potvrzení o očkování, stejně tak není akceptováno potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 v posledních 90 dnech. Více informací zde.

17. 5. Od 13.5. platí výjimka do NĚMECKA pro tzv. krátkodobé cesty. Na cesty ze sousedních zemí do Německa, které nepřesáhnou 24 hodin, se nevztahují žádné restrikce. Není potřeba negativní test, nemusí se vyplňovat formulář, ani dokazovat účel cesty. České podmínky stanovují tytéž pravidla, avšak bez testů, karantény a formuláře se zpět do ČR lze vrátit jen v případě, že v zahraničí nepobýváte více než 12 hodin. 

17. 5. Očkované osoby 22 dní po první dávce – a to z Německa, Maďarska, Slovinska, Polska, Slovenska a Rakouska (od 19. května) budou mít volný vstup do ČR. Za podobných podmínek by nyní měly tyto státy umožnit vstup osob očkovaných v Česku – zatím s výjimkou Slovenska, které o podmínkách vstupu stále jedná.

14. 5. POLSKO má otevřené hranice i pro turistické účely. Potřeba je maximálně 48 hodin starý negativní antigenní nebo PCR test. Očkované osoby mají vstup umožněn bez negativního testu po předložení certifikátu o úplném očkování. To samé platí pro osoby, které nemoc prodělaly a předloží zprávu o vyléčení z nemoci Covid-19 v uplynulých 6 měsících. Pokud máte chuť vyrazit do trochu vzdálenější destinace a udělat si výlet ke studenému polskému moři, sázkou na jistotu je přístavní město Gdaňsk. Staré a historicky velmi bohaté hanzovní město vás uchvátí svými kouzelnými středověkými uličkami, vodními kanály a typickými cihlovými domy.

14. 5. Lákají vás země Blízkého východu? Ať už preferujete klasické poznávací okruhy, nebo spíše expedice či outdoorové cesty, vyražte na některý ze zájezdů, který pořádá CK Hamidi. Spolupracuje se zkušenými průvodci i místními profíky, kteří vás zavedou i mimo hlavní turistické trasy. Kromě Jordánska můžete cestovat do Maroka a Íránu a v brzké době i do dalších destinací (Omán, Saudskou Arábii…). 

13. 5. Pro vstup na KANÁRSKÉ OSTROVY vám stačí pouze negativní PCR test. Vydejte se například na ostrov Lanzarote. Máme pro vás tip na skvělý trek sopečnou krajinou! Trek vede napříč národním parkem Timanfaya v pohoří Montañas del Fuego, kde se můžete těšit na sopečný kráter Montaña Blanca a nádherné výhledy na oceán. Když už ale na Lanzarote budete, máme pro vás tajný tip – trek na ostrůvku La Graciosa!

13. 5. RAKOUSKO se chystá na rozvolňování opatření od 19. 5. Pokud u nás bude pokles nakažených pokračovat, je pravděpodobné, že budeme pro Rakousko „oranžoví“, a nebude pak pro vstup zapotřebí ani negativní test. Povinné zůstanou roušky na veřejnosti (kromě sportování a outdoorových aktivit), 2 m rozestupy, obchody budou (s omezenou kapacitou) otevřené. Naplánujte si do Rakouska zájezd na ferraty, kola, nebo vodu!

12. 5. Společnost Wizz Air oznámile otevření nové linky z Prahy. Od 3. 7. začne létat na přímé lince z Prahy do Katánie na Sicílii.

12. 5. Pro cestu na BALEÁRSKÉ OSTROVY jsou potřeba 2 testy: jeden PCR test ne starší než 72 hodin při cestě na Menorcu a jeden antigenní test ne starší než 24 hodin před cestou zpět. Testování je dostupné na letišti Menorca a cena antigenního testu je 30 EUR.

11. 5. RAKOUSKO oznámilo nové podmínky pro vstup od 19. 5. Podmínkou je potvrzení o očkování – vstup možný nejdříve po 22 dnech od první dávky (není nutnost plného očkování), nebo předložení negativního antigenního či PCR testu, nebo potvrzení o prodělání nemoci Covid -19 za posledních 6 měsíců.

10. 5. FRANCIE oznámila 4bodový plán rozvolnění, který zahrnuje otevření památek a muzeí i restaurací a od 9. června opětovné přivítání turistů! Co takhle vyrazit třeba za horskými výšlapy a plážemi na Korsiku?

10. 5. Egypt Air spustí od 23. května novou přímou linku z Prahy do Hurghady. Létat se bude 2x týdně, a to vždy ve čtvrtek a neděli.

7. 5. Aktuální info z GUATEMALY (14 dní, 2 000 km Guatemalou za průzkumem motorkářského zájezdu CK Rajbas! Letěli jsme s KLM Vídeň – Amsterdam – Panama – Guatemala a stejně i nazpět. Při návratu byl problém s PCR testem. Na letišti v Guatemale nestačil PCR test starý 36 hodin. Přes dohady jsme museli na letišti na poslední chvíli dělat antigen test za 214 quetzal – asi 600 Kč. PCR test jsme dělali u firmy Blue Medical za 640 quetzal. Na odběrovém místě zde. Výsledek jsme měli na emailu za 5 hodin (garantují do 6 hodin). Ostatním cestovatelům doporučuji jít na test v kratší době než 24 h před odletem. Důvod antigen testu – prý jej budeme potřebovat pro let do Amsterdamu. Opak byl pravdou – nikdo jej po nás již nechtěl. Byly to vyhozené peníze a hlavně stres na letišti, aby neuletělo letadlo. Jinak v Guatemale funguje vše normálně, hotely, restaurace, památky – vše otevřeno. Skoro žádní turisté. Na ulicích se většinou roušky nosí poctivě. Podívejte se na fotky z cesty!

7. 5. Pro cestu na MALTU potřebujeme PCR test a tuto a tuto registraci. Pokud přijedeme na Maltu bez PCR testu, bude nám zdarma poskytnut na letišti s výsledkem do hodiny. Pro cestu zpět potřebujeme registraci a antigenní test před odletem nebo očkování.

7. 5. Pro vstup do LICHTENŠTEJNSKA již není nutné předkládat negativní PCR test a podstupovat 10 denní karanténu. Pozor, neplatí pro cestující, kteří přiletí do země letecky.

6. 5. Otevření cestování do USA je snad již na spadnutí! Předsedkyně Evropské komise uvedla, že v průběhu června budou moci očkovaní cestovat z USA do Evropy a stejně tak v opačném směru! Červen – září je naprosto ideální pro objevení proslulých parků amerického Středozápadu. Očkovaní si zřejmě navíc vychutnají namísto tradičních davů v exponovaných místech neopakovatelnou klidnou atmosféru. Objevit Ameriku neznamená zběsile projet co nejvíce míst. Zaměřte se jen na část a zážitků si odvezete ještě více! Například týden v Yellowstonu hravě překoná zážitky z návštěvy nespočtu jiných parků dohromady.

6. 5. Pro vstup do ARMÉNIE vám stačí negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Ačkoliv ze Zakavkazských republik, jak jsou země v této oblasti nazývány, láká trekaře spíše sousední Gruzie, i její menší soused má z hlediska treků v panenské přírodě co nabídnout.

5. 5. Evropský Covid pas dostává konkrétnější obrysy. Jasné podmínky několika evropských států jsou však známé již nyní. Nejen přímořské, ale i alpské země letos umožní cestovat občanům EU za jejich krásami. Podle aktuálních vyjádření bude na základě očkovacího certifikátu možné od poloviny června bez omezení cestovat do Rakouska. Ve stejném duchu finalizují pravidla v Itálii a ve Švýcarsku. Očkování může nahradit například antigenní test. Karanténa se příjezdu turistů týkat nemá! Skvělou zprávou je i to, že z alpských zemí, zařazených ve většině případů maximálně do „červené zóny“ již pro očkované neplatí žádné omezení při návratu do ČR. Vydejte se třeba do Alp!

5. 5. Aktuální info o cestování do ŠVÝCARSKA! Švýcarsko se od 6.5.2021 otevírá pro cesty českých turistů bez restrikcí, Česká republika není nadále na seznamu rizikových zemí a odpadá tedy povinnost karantény i vstupního testu (výjimkou je letecká doprava, kdy je potřeba test). Více na Moje Švýcarsko.

4. 5. KOSTARIKA patří již několik měsíců k zemím, která je nejen pro Čechy plně přístupná! Test/očkování je nutné pouze pokud jej vyžaduje letecká společnost a díky speciálnímu kostarickému pojištění se nemusíte obávat ani nákladů na případnou preventivní karanténu. Ráj exotických zvířat, divoké přírody plné tropických lesů, barevných vodopádů v kombinaci s pacifickým a karibským pobřežím má rozhodně co nabídnout. Pro maximální zážitek z pozorování tukanů, lenochodů či krokodýlů lze doporučit vydat se na Kostariku se zkušenými průvodci. Výlet na Kostariku se pak stane opravdu nezapomenutelným!

4. 5. JORDÁNSKO láká k návštěvě! Páteční zákaz vycházení je zrušen a od 15.5. už nebudou na letišti v Ammánu testovat očkované cestující. Obrovské množství památek světového významu, úchvatné přírodní scenérie a přátelští obyvatelé dělají z Jordánska ideální místo pro aktivní, poznávací dovolenou spojenou i s odpočinkem.

3. 5. Dobrá zpráva pro již očkované: Od 4. 5. bude platit, že kdo má alespoň 14 dní po druhé dávce, může se vracet z „červených“ a „oranžových“ zemí bez testů či karantény. Viz mapa.

Země červené: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Monako, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko, Španělsko (vč. Kanárských ostrovů)

Země oranžové : Island, Finsko, Irsko, Malta, Norsko, Portugalsko (vč. Madeiry a Azorských ostrovů), Baleárské ostrovy (Španělsko)

3. 5. PORTUGALSKO zrušilo povinnou karanténu po příjezdu! Stačí negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Nutné vyplnit dotazník na webu: travel.sef.pt.

3. 5. V Jižní Americe je pro turisty otevřený Ekvádor, Kolumbie, Brazílie a Peru. Cestování do posledních tří zemí je zakázané vládou ČR a cestovatelé by po návratu do ČR měli strávit 10 dní v karanténě a případně je také může čekat postih. Ve velké části Ekvádoru jsou zavedeny víkendové zákazy vycházení. To ale neplatí pro GALAPÁGY! Tam je situace s covidem dobrá, celá populace bude brzy naočkovaná a lze očekávat postupný návrat turistů a růst cen. Pro vstup na ostrovy stačí PCR test a Galapágy můžete aktuálně zažít téměř bez turistů. Aktuální informace z Jižní Ameriky můžete sledovat pravidelně také na facebooku CK doJižníAmeriky.cz.

30. 4. Pro vstup do DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY už není potřeba negativní PCR test nebo průkaz o očkování. Země bude sama testovat cestující na letištích a hraničních přechodech, a to namátkově dechovými testy. U všech cestujících také proběhne kontrola teploty. Jedinou povinností je vyplnit zdravotní formulář: eTicket (migracion.gob.do)

30. 4. Podmínky vstupu do ŠVÉDSKA jsou příznivé! Stačí se prokázat negativním testem na covid-19 (antigenní nebo PCR test), který není starší než 48 hodin. Švédské úřady nevyhlásily plošná omezení, platí jen zákaz hromadných akcí nad 8 osob.

29. 4. Europarlament se dohodl na podobě tzv. „covid pasů“. Dokument by měl obsahovat data o očkování, o provedeném testu na covid-19, případně o protilátkách v krvi po prodělané nemoci. Komise i europarlament zdůrazňují, že nechtějí občany EU diskriminovat, v každé zemi jsou jiné podmínky testů i očkování. Certifikát by tak měl sloužit jako „omluvenka“ povinné karantény nebo testů při příjezdu do země. Zavřené hranice nemá žádná unijní země. „Covid pas“ nestaví výhradně na povinnosti očkování proti covidu-19, ale na stejnou úroveň dává také negativní test nebo potvrzení o protilátkách. Přestože jde o Evropskou unii, certifikát by mohl platit i v zemích, jako je Norsko, Švýcarsko, Island a Lichtenštejnsko.

29. 4. V KAMBODŽI by mělo ke konci roku 2021 dojít k rozvolnění opatření v zemi a očkovaní zahraniční turisté, kteří budou přijíždět ze zemí s nízkým rizikem nákazy, nebudou muset absolvovat 14 denní karanténu po příjezdu.

28. 4. Aktuální info pro cestování na SLOVINSKO: Od 26.4. začÍnají fungovat některá ubytování pro turisty a bude umožněn vjezd turistům po splnění jedné ze tří podmínek: předložení PCR testu ne staršího 48 hod, očkovací certifikát, prodělání Covid-19. Co se týče návratu: antigenní test ve Slovinsku; vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. po návratu. Nyní má ale země pouze 567 nakažených za 14 dní a jakmile klesnou pod 500, tak budou červení a pro návrat do ČR bude stačit už jen PCR test po návratu. Vydejte se třeba na vrcholy Jurských Alp!

28. 4. RAKOUSKO vydalo informaci o rozvolňování covid opatření k 19.5., kdy by se měli otevřít gastronomické, ubytovací a ostatní volnočasové služby. Ve spojení s tímto rozvolněním se Rakousko chystá uvolnit i režim a hranicích. Rakousko bude vycházet z „evropského semaforu“ a umožní vstup cestovatelům ze zemí v „zelené“ a „oranžové“ barvě bez testů a karantény. Pro země „červené“ bude potřeba test a pro ostatní zůstane v povinnosti karanténa. Za stávajících čísel to pro Čechy zatím není úplně ideální, ale dle předpokladu zlepšujících se čísel i rozvolňování u nás bychom se do parametrů oranžových zemí mohli do 19.5. dostat a Rakousko by se nám otevřelo pro cestování za zážitky! S CK Kudrna se můžete vydat na ferraty, vodácký kurz, nebo si vybrat z mnoha dalších zájezdů.

28. 4. INDIE byla od 27. 4. 2021 zařazena na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy COVID-19. Pro občany ČR a cizince s bydlištěm na území ČR platí do země zákaz vstupu.

27. 4. Očkování na Covid-19 se pomalu dostává ke všem zájemcům a boří tak hranice mezi státy. Stále více zemí upravuje své podmínky pro vstup pro očkované cestovatele nebo ty, kteří nemoc Covid-19 prodělali v nedávné době. Žádná země zatím pro Čechy nenabízí volnou cestu oběma směry, pro návrat do České republiky je totiž stále za všech okolností potřeba alespoň negativní výsledek testu. Podmínky pro vstup do mnoha zemí ale přesto pomalu uvolňují, jak se můžete přesvědčit v tomto článku, který jsme pro vás připravili!

27. 4. BULHARSKO je nyní opět jednou ze zemí, kde jsou nejlepší podmínky k návštěve! Situace se tam zlepšuje a opatření se postupně rozvolňují. Návštěvy stravovacích zařízení jsou povoleny mezi 6:00 a 23:00, s využitím až 50 % celkové kapacity a ubytovací zařízení jsou otevřená. Aktuální povinnosti pro vstup jsou tyto: splnění jedné ze tří podmínek – negativní antigenní nebo PCR test, očkovací certifikát, prodělané onemocnění Covid-19 v posledních 6 měsících. Při návratu do ČR je třeba: vyplnění příjezdového formuláře, PCR test do 5 dní po příjezdu a nosit roušku nebo respirátor. Vydejte se s CK Alpina na přechod bulharských hor, vaši dovolenou v Bulharsku spojte s cyklistikou!

26. 4. ALBÁNIE je jednou z mála destinací, která nabízí pobyt u moře, horskou přírodu, ale i bohatou historii. Navíc tam lze nyní pobývat bez povinné karantény a předkládání testů. Z Prahy létají do Tirany pravidelné přímé linky (v pandemii se odlétá z Vídně nebo Berlína) a cena letenek se pohybuje velmi nízko.

26. 4. Od 6. Května 2021 bude SmartWings létat do francouzského NICE! Přímým letem z Prahy do proslulého letoviska Francouzské riviéry, kde slunce svítí 300 dní v roce, budete moci vyrazit každý čtvrtek a neděli. 

26. 4. Pro povolení ke vstupu na ISLAND musíte splnit alespoň jednu ze 3 podmínek vstupu do země, v každém případě je nutné vyplnit příjezdový formulář:

  • Běžní cestovatelé (bez očkování a bez prodělání Covidu): podmínkou jsou 3 negativní PCR testy.
    První test provedete ještě před cestou a nesmí být starší než 72 hodin. Druhý test bude proveden po příletu na letišti Keflavík zdarma. Následně se musíte odebrat do 5-6 denní izolace v hotelu (na vlastní náklady), kterou lze ukončit pouze dalším PCR testem, tentokrát již placeným (ceny kolem 11 000 ISK).
  • Očkovaní (vakcínami AstraZeneca, Moderna nebo Pfizer/BioNtech): není nutné testovat se před cestou, ale máte povinnost se podrobit PCR testu po příletu na Island, který je zdarma.
  • Osoby s prodělanou nemocí Covid-19: není nutné testovat se před cestou, ale máte povinnost se podrobit PCR testu po příletu na Island, který je zdarma.

23. 4. BELIZE se otevírá turistům. Ti si musí stáhnout a vyplnit Belize Health App 72 hodin před příletem. Následně je potřeba prokázat se negativním PCR testem ne starším než 96 hodin,nebo antigenním testem ne starším než 48 hodin. Pokud cestující nepředloží negativní test PCR nebo antigenní test, bude test proveden na letišti na náklady cestujícího ve výši 50 USD. Cestující s dokladem o dokončeném očkování proti Covid-19 test nepotřebují.

22. 4. Letecká společnost Emirates oznámila, že od 2. července obnoví lety do Mexico City s přestupem v Barceloně. Linka bude v provozu čtyřikrát týdně a poskytne podporu při obnově obchodních a turistických cest. Společnost Emirates postupně a obnovila lety v rámci celé své globální letecké sítě.

22. 4. ŘECKO zrušilo sedmidenní karanténu pro cestující z Evropské unie, Nového Zélandu, Austrálie, Jižní Koreji, Thajska, Rwandy, Singapuru, USA, Velké Británie, Izraele, Srbska a Spojených arabských emirátů. Pro vstup do země bude potřeba negativní PCR test ne starší než 72 hodin (platí i pro děti starší 5 let) nebo dokončené očkování (starší jak 14 dní). Povinností je také vyplnit před odletem formulář PLF.

21. 4. Zdá se, že všichni létají na Madeiru… ale co takhle AZORSKÉ OSTROVY? Před odletem na Azorské ostrovy je nutné mít negativní PCR test (ne starší než 72 h) a vyplnit „Zdravotní formulář“ pro vstup na ostrovy. Na místě je 4. den zájezdu nutné absolvovat zdarma další PCR test. Před odletem z Azorských ostrovů je nutné mít negativní antigenní test (ne starší než 24 h)- cena je cca 20-25 EUR; vyplnit „Příjezdový formulář“ do ČR. Po příletu do ČR stačí prokázat se předodletovým antigenním testem (ne starší než 24 h) a nosit roušku nebo respirátor. Usnadněte si cestu a vydejte se prozkoumat ostrovy v rámci červnového zájezdu s CK Alpina.

21. 4. Aktuální informace od vodácké výpravy CK Kudrna do BOSNY A HERCEGOVINY! Průjezd Rakouskem byl cca na 10 minut, stačilo předložit testy a cíl cesty. Další hranice až do Bosny byly v podstatě bez zdržení, na hranicích Slovinsko x Rakousko nebyly kontroly žádné. Na hranicích s Bosnou trvala kontrola asi 12 minut, opět chtěli vidět testy + cíl cesty. Ve zkratce: cesta úplně bez problémů. Krom zdražení poplatků za dálnici ve Slovinsku 🙂

21. 4. Očkovaní cestující již nepotřebují pro vstup na MALEDIVY negativní PCR test. Maledivy navíc chtějí přilákat turisty tím, že jim jako součást jejich dovolené na ostrově nabídnou očkování proti COVID-19. Oznámil to tamní ministr cestovního ruchu. Plánovaný program se jmenuje 3V (visit, vaccinate a vacation) a jeho účelem je nabídnout možnost, jak pohodlněji navštívit ostrovy. Program by měl být spuštěn před létem, kdy země počítá s tím, že všichni obyvatelé již budou proočkováni.

20. 4. Podmínky vstupu na MADEIRU jsou příznivé! Madeira a i celé Portugalsko je nyní v českém semaforu, který určuje podmínky návratu, oranžové. To znamená, že musíte mít před odletem negativní antigenní test 24h před nástupem do letadla (cca 20 Eur) nebo PCR 72 hodin a po příletu NEmusíte absolvovat sebeizolaci ani další test. Před odletem na Madeiru je nutné mít negativní PCR test (ne starší než 72 h) a vyplnit „Zdravotní formulář“ pro vstup na Madeiru a vyplnit „Příjezdový formulář“ do ČR. Po příletu do ČR stačí prokázat se předodletovým antigenním testem (ne starší než 24 h) a nosit roušku nebo respirátor. Nově bez testu mohou do země vstoupit cestující, kteří doloží potvrzení o zotavení z COVID-19 (v posledních 90 dnech) nebo potvrzení o očkování. V těchto případech, na cestě z ČR, stačí pouze antigenní test nutný pro vstup do letadla.
Usnadněte si cestu a vydejte se na Madeiru s CK Alpina!

20. 4. NĚMECKO chystá digitální konferenci s názvem vGTM 2021, na které se sejdou němečtí poskytovatelé a produktoví manažeři z cestovních kanceláří, agentur a online travel společností, kteří budou projednávat možnosti otevírání se Německa turismu. Petra Hedorfer, předsedkyně představenstva Německé turistické centrály (DZT): „Navzdory současným omezením mezinárodního cestovního ruchu vysíláme s vGTM 2021 jasný signál pro obnovení německého turistického incomingu. Připravenost cestovat do zahraničí je vysoká, zároveň s tím se i dále vyvinuly potřeby zákazníků. Hosté se nyní více než kdy jindy zaměřují na udržitelnost a ohleduplnost k přírodě. Na to se špičkoví němečtí aktéři dobře připravili. Společně s našimi partnery poskytujeme informace o aktuálních nabídkách a programech v Turistické zemi Německo se zaměřením na vytváření důvěry a předávání bezpečnosti s ohledem na probíhající koronavirovou pandemii.“

19. 4. CK Kudrna chystá průzkum vodáckého zájezdu do BOSNY A HERCEGOVINY! V rámci přípravy vodáckého zájezdu proběhne i test lodi vzniklé ze spolupráce Vodák Sport a Kutlíci. Cesta by měla vést přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko až do Bosny a Hercegoviny. V plánu je projet řeky Una, Sana, Vrbas, Něretva, Trebižat, Bun. Brzy se můžete těšit na více informací o tom, jaký byl průjezd jednotlivými zeměmi a jak to v reálu v zemích vypadá s covidovými opatřeními.

19. 4. Podmínkou vstupu do PANAMY je negativní PCR test ne starší 48 hodin a vyplnění prohlášení na webové stránce Visit PanamaPokud test není v tomto časovém rámci možný, musí cestující podstoupit rychlotest na letišti a uhradit náklady (50 USD). Sektor hotelnictví a turismu byl rovněž obnoven.

19. 4. I přesto, že je ve ŠPANĚLSKU až do 9.5. nouzový stav, který představuje limity především v cestování mezi regiony, a uzavření některých památek, stav se pomalu zlepšuje. Ubytování fungují a jiné služby jako bary, restaurace a obchody mají otevřeno až do pozdních hodin, dle autonomních oblastí. Turisté mají oproti místním daleko více výjimek, protože znamenají pro místní ekonomiku velký přínos. Španělsko může být tedy i v době covidové díky menším davům turistů příjemnou destinací k odpočinku i pohlazení chuťových buněk. S CK Kudrna můžete vyrazit již 30.4. za poklady Andalusie!

16. 4. Aktuální info od Miskephotos a Holky s bucket listem a jejich psích parťáků z cesty do CHORVATSKA a SLOVINSKA!Prohlédněte si parádní fotky od Míši v galerii!

S kamarádkou Luckou a třemi čtyřnohými mazlíčky jsme chtěli přes Velikonoce cestovat po Čechách, ale protože nám zavřeli okresy, nezbylo nám nic jiného než vyjet do zahraničí. To totiž zakázané nebylo. Nezastavil nás ani fakt, že se nám před cestou rozbilo „obytné“ auto, kterým jsme měli jet. Vzali jsme tedy menší, vyjeli o pár hodin déle a moc netušili, kde skončíme. Vyrazili jsme směr Slovinsko a Chorvatsko, ale v kurzu byla taky Černá Hora, nebo Albánie. Řekly jsme, že pojedeme prostě tam, kam nás pustí. 
První kontrolu na rakouských hranicích zajímalo pouze to, jestli tranzitujeme a chtěli vidět pasy od všech psů, z nichž jeden měl jen klasický očkovací průkaz. Nakonec se jen koukli, zda jsou odčervení a upozornili nás, abysme je správně připoutaly. Tasemnice by možná mohla být v Rakousku větší problém než Covid.
Na Slovinsko jsme chtěli vstoupit malou hranicí přes Villach. Ta ovšem byla zavřená, tak jsme to museli otočit a vstoupit na Slovinsko přes větší hranici po dálnici. Možná díky tomu, že jsme tam byli pozdě v noci, nás nikdo nekontroloval. A tak jsme na Slovinsku pár dní pobyli, ačkoli tam oficiálně vládl celkem tvrdý lockdown. Nikdo nás ale nikde neřešil. Celou dobu jsme spali v autě a ohleduplně se vyhýbali civilizaci. Později jsem cestou do Chorvatska přejela 2x odbočku a ocitli jsme se v Itálii. Opět bez kontrol, na mávnutí. Zpět do Slovinska jsme ale museli přejet další malou, nehlídanou hranici, oficiálně otevřenou jen pro místní.
Chorvati byli jediní, kdo chtěl vidět testy a ptali se také na online dotazník. Chorvatsko byla skvělá volba. Vládlo tam skvělé počasí, roušky se musely nosit jen uvnitř a většina obchodů byla asi otevřená (moc jsme je nevymetaly, tak nemůžu s určitostí říct). Restaurace byly uvnitř zavřené, ale mohlo se sedět na zahrádkách. Cestou zpět jsme všechny hranice projeli opět na mávnutí bez kontroly až na ty rakouské. Tam si jen oskenovali naše občanky, zeptali se, jestli tranzitujeme a to bylo vše.
Když jsme si na internetech přečetly, jak složité je se do všech zemí dostat, bylo nám smutno z rozdílnosti s realitou. Cestování je možné i v dnešní době a to i v souladu s pravidly. Je to jednodušší, než si myslíte. Domnívám se, že když se člověk pohybuje v přírodě, spí v autě a média sleduje minimálně, strach, který se z nich valí, ho nemůže dostihnout. Podrobnější itinerář i informace jsem uložila na Instagramu do složky Kovikonoce, jak jsme náš legendární trip nazvaly. Tímhle výletem ale rozhodně nekončíme. Nezapomeňte si prohlédnout fotky od Míši v galerii!

16. 4. Pár zkušeností z cesty CK Kudrna do NAMIBIE: Pokud odlétáte z Vídně, připravte se na kontroly na česko-rakouských hranicích, kde budete muset ukázat letenku a formulář o tranzitu. V Namibii vás naopak nečeká žádná administrativní šňůra. Během chviličky požádáte s předvyplněným formulářem o vízum, za které zaplatíte 1080 namibijských dolarů (asi 1570 Kč – můžete platit i kartou!), a je to. Namibie je na přelomu března a dubna po období dešťů nejzelenější, ale v národním parku Etosha kvůli tomu neuvidíte u vodních koryt tolik zvěře. Chcete-li vidět z Namibie co nejvíce, naplánujte si dovolenou alespoň na 3 týdny třeba na podzim, kdy už není turistická sezóna a zároveň se vyhnete zimním dešťům. Hodí se také vědět, že Namibie je velmi bezpečnou a spíše „zápaďáckou“ zemí, co se turistických míst týče. Pokud čekáte ryzí, rušnou Afriku, možná budete překvapeni. V každém ohledu má však Namibie co nabídnout!

15. 4. NAMIBIE je jednou z mála africkým zemí, kam občané ČR nemají kvůli africké mutaci zakázáno vycestovat. Při vstupu do země je nutné předložit negativní covid-19 PCR test provedený maximálně 72 hodin před vstupem do země.

15. 4. Do ŠPANĚLSKA vám stačí negativní PCR test! Cestou po Camino de Santiago nevynechejte města Kastilie, León a La Rioja! Celá oblast je charakteristická svou rozlehlostí, takže tu najdete turisty zcela nepoznaná místa bez výrazných zajímavostí i velmi oblíbené cíle cestovatelů. Velkou část pokrývají nadmíru úrodné oblasti centrální planiny, která leží až ve výšce tisíc metrů a poskytuje skvělé podmínky pro pěstování obilí. Z kastilských zlatavých plání občas vykukují kopce korunované velkolepými strážními hrady, zelené oživení se ale koná až v živější vinařské oblasti podél řeky Río Duero na západě či v malé samostatné provincii La Rioja. Plány tras a další potřebné informace najdete na stránkách španělské centrály cestovního ruchu Turespaña.

15. 4. ŘECKO se příští týden s největší pravděpodobností otevře turistům a zruší současnou povinnou karanténu pro ty, kteří se prokáží dokončeným očkováním na COVID-19, nebo negativním PCR testem ne starším než 72 hodin. Přes zemi bude možný i transit: občané Evropské unie budou moct cestovat do Řecka přes letiště Atény, Soluň, Heraklion, Chania, Rhodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu a dva pozemní hraniční přechody.

14. 4. Pro vstup do ŠVÉDSKA stačí prokázat se negativním testem na covid-19 (antigenní nebo PCR test), který není starší než 48 hodin.

14. 4. Pro návštěvu TURECKA stačí jenom negativní test ne starší než 72 hodin. Vojtěch Lokša, produktový manažer CK Adventura Turecko nedávno navštívil: „Turecko je zemí, která osloví milovníky exotiky, zároveň je na dosah ruky, velmi snadno je dostupné i v této chaotické době. Antické město Efes, pověstné travertinové terasy Pamukkale či pohádková vulkanická krajina v Kappadokii – to jsou místa, která v uplynulých letech praskala ve
švech, aktuálně je však vzácná příležitost je vidět téměř prázdná. Díky rozmanitosti Turecka si můžete v horách stále ještě zalyžovat, zatímco na jihu si dopřejete relax u moře. Na koupání to sice zatím ještě není, i tak si však můžete dosyta užít středomořské pohody, skvělé kuchyně a turistiky. Ve většině Turecka se již uvolňují opatření a sám zvažuju, zda není čas vyrazit znovu…“

14. 4. IZRAEL umožní od 23. května vstup zahraničním turistům. Do Izraele budou moci vstoupit očkování turisté, ale pouze ti, kteří budou součástí turistické skupiny. Důvodem je snadnější sledování skupiny než jednotlivců. Na základě výsledků tohoto pilotního projektu bude projednáno i vpuštění individuálních cestujících. Cestovatelé do Izraele musí před nástupem do letadla podstoupit PCR test, stejně jako PCR test a test na protilátky po příletu na letiště.

13. 4. NĚMECKO zítra ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli vážné epidemické situaci v Česku.

13. 4. Aktuální zpravodajství z PERU od naší redaktorky Martiny, která v Peru žije: Období dešťů v peruánských horách skončilo a super zpráva je, že v Peru byly ve všech regionech zrušeny s koncem února karantény, platí jen opatření nouzového stavu, byla zrušena povinná karanténa pro turisty, je už třeba jen antigenní test ne starší než 72 hodin před vstupem do země a namátkově vyžadují další po příletu. Více zde.

13. 4. Mrkněte se na video od CK Alpina z únorového skialpového zájezdu nad Banskem a Dobriništěm v horách Pirin v BULHARSKU!

13. 4. Příchod jara, spojený s teplejším počasím a lepší náladou, obvykle láká k cestování. Pokud byste se rádi podívali do ciziny, ale bezpečně a zodpovědně, ideální příležitostí jsou národní parky ŠPANĚLSKA a ospalé vesničky v nich. A právě to nabízí Národní park Sierra de Guadarrama, který se rozprostírá kolem hlavního města Španělska Madridu. Jedná se o skutečně velkou oblast s unikátní faunou a flórou a nádhernými horami. V její severní části se v nejvyšších vrcholcích rozkládá pohoří Peňalara, které je jedním z nejmalebnějších míst v celém národním parku. Více se dočtete v našem článku.

12. 4. Pro vstup do NEPÁLU je nutné potvrzení o negativním výsledku PCR testu na COVID-19 před odletem a další PCR test v Kathmandu po příletu. Organizaci testu na místě stejně jako celé cesty je možno zajistit v rámci zájezdu s CK Alpina.

11. 4. Cestovní kanceláře s optimismem vyhlížejí začátek turistické sezony. Některé hlásí oproti loňsku až trojnásobný zájem o letní dovolenou. Dovolenkáři si podle nich zvykli na protikoronavirová opatření, podle odhadů cestovních kanceláří má o dovolenou u moře letos zájem až jeden milion Čechů. Turisté jeví zatím největší zájem o unijní destinace jako Řecko, Chorvatsko, Bulharsko nebo Španělsko.
To, jak se bude vyvíjet turistická sezona, závisí na budoucím průběhu koronavirové pandemie a očkování. Klíčem k volnému cestování budou takzvané covidové pasy, ve kterých by občané EU měli mít zapsané buď prodělané očkování, výsledek negativního testu nebo množství protilátek. EU o finální podobě cestovního dokumentu stále jedná, a to i se zeměmi jako Spojené státy, Izrael, Norsko, ale i Británie, Švýcarsko nebo Island. Definitivní podobu schválí členské země a Evropský parlament před prázdninami. Více zde.

9. 4. FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE se od 1. května znovu otevře cestovnímu ruchu! V následujících dnech budou specifikovány podmínky vstupu pro turisty. A co víc – moře v lagunách je klidné jako na rybníce, takže s sebou bez obav můžete vzít i děti. Inspirujte se naším článkem.

8. 4. „Nyní pořád slyším, že cestovat nejde, že je to nemožné, to ale není pravda. Cestovat možné je, a to i zodpovědně a podle zákona či vládních nařízení. “ A to třeba rovnou do IRÁCKÉHO KURDISTÁNU a TURECKA! Jaké bylo projíždět tyto země za covidové pandemie? Přečtěte si rozhovor s Jiřím Kalátem, který se odtud před pár dny vrátil.

7. 4. DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA má příznivé podmínky vstupu! Všichni zahraniční i dominikánští cestující, kteří vstupují na půdu Dominikánské republiky nebo ji opouštějí komerčními lety, musí vyplnit elektronický formulář pro vstup a výstup, který propojuje formuláře čestného prohlášení o zdraví cestujícího, celního prohlášení a mezinárodní kartu nástupu na palubu a výstupu. Mezi 29. listopadem 2020 a 30. dubnem 2021 přijímají dominikánské úřady pro vstup do země oba typy formulářů: současnou papírovou a novou prostřednictvím digitálního systému. Od 1. května 2021 bude používání elektronických formulářů povinné. Formulář je v angličtině, španělštině, francouzštině, italštině, němčině, portugalštině a ruštině a naleznete ho na tomto odkazu. Cestující vyplní dva formuláře – jeden pro příjezd a druhý pro odjezd. Systém tak vygeneruje dva QR kódy. Detailní informace naleznete zde.

6. 4. Emirates navyšuje počet letů na Seychely, Srí Lanku a Maledivy – destinace, které nevyžadují karanténu po příjezdu.
SEYCHELY: Návštěvníci musí však nadále předložit negativní výsledek PCR testu provedený méně než 72 hodin před odletem. Musí také vyplnit online formulář Health Travel Authorization, ve kterém uvedou všechny cestovní informace, včetně potvrzení o negativním výsledku PCR testu na COVID-19.
SRÍ LANKA: Předpokladem pro vydání turistického víza (ETA neboli elektronická cestovní autorizace) je potvrzená rezervace v hotelu s certifikátem Safe and Secure Level 1 (bezpečný a zabezpečený, úroveň 1) na prvních čtrnáct dní pobytu. Návštěvníci již na Srí Lance nemusí absolvovat omezující karanténu, musí však podstoupit PCR testy před odletem a po příletu na Srí Lanku – poprvé bezprostředně po příletu a podruhé pět až sedm dní po příletu.
MALEDIVY: Návštěvníci musí mít potvrzenou rezervaci v hotelu a negativní výsledek PCR testu, který se nahrává s ostatními cestovními informacemi do zdravotní karty.

6. 4. Ministerstvo zdravotnictví vydalo aktualizaci platných ochranných opatření při cestování: Nově při návratu ze zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie) a ze zemí se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie) se bude test ještě před návratem do ČR požadovat pouze v případě, že daná osoba použije k návratu veřejnou dopravu – pokud se budete vracet autem, pěšky, na kole, test potřeba není (pokud se neejdná o zemi z tmavě červené kategorie). Kompletní podmínky pro návrat do ČR najdete zde.

5. 4. Ode dneška už před návratem do ČR nebude nutný negativní test na covid-19! Soud zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po Češích paušálně žádá před návratem ze zahraničí negativní test na covid-19. Ministerstvo totiž podle soudního senátu nevysvětlilo, proč nepostačí občany podrobit opatřením teprve po jejich návratu.

1. 4. Vzhledem k vývoji epidemie v PERU a v KOLUMBII byly tyto dvě země zařazeny na seznam zemí s extrémním rizikem. Od 12. dubna do 31. května bude zakázán všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky vstup do těchto zemí. 

31. 3. THAJSKO od července zruší karanténu a veškerá omezení vstupu pro všechny zahraniční turisty očkované proti koronaviru. Až 70% populace ostrova Phuket bude v červenci totiž naočkováno. Postupně Thajsko plánuje otevřít i další ostrovy.

30. 3.  SEYCHELY jsou otevřeny všem turistům ze všech států světa, kromě JAR. Cestující je povinen absolvovat RT-PCR test na Covid-19 maximálně 72 hodin před odletem na Seychely. Negativní výsledek testu je nutné ještě před cestou vložit do elektronického formuláře Health Travel Authorization. Antigenní test není uznáván. Výsledek RT-PCR testu musí být v anglickém nebo francouzském jazyce. Cestující je rovněž povinen předložit potvrzení o ubytování na celou dobu pobytu.

29. 3. Důvodů proč na MALEDIVY cestovat právě teď nebo v nadcházející sezóně je hned několik. Jedná se o jednu z nejbezpečnějších destinací na světě. Cestou na Maledivy zažijete komfort i v ekonomické třídě, protože letadla nejsou zdaleka tak plná jako před koronakrizí. Resorty, hotely a penziony už se poměrně plní, ale i tak tu zažijete božský klid a útěk od stresu v EU. Ani potřeba být online kvůli práci či škole není problém. Internet už je na Maledivách dnes poměrně dobrý, veřejná Wi-Fi je zdarma. Celodenní nebo půldenní výlety z ostrova na ostrov (mimo lokality hlavního města Male) v případě, že ani jeden z ostrovů nemá pozitivní případ nebo nejsou v izolaci, jsou nyní rovněž povoleny. Projděte si kompletního průvodce cestováním na Maledivy za covidu.

25. 3. PERU se otevírá turistům! Cestující musí předložit negativní výsledek molekulárního nebo antigenního testu do 72 hodin před cestou, potvrzení o epidemiologické nezávadnosti, čestné prohlášení a použít dvojitou ochrannou roušku nebo respirátor a mít obličejový štít po celou dobu cesty a na letišti. 
Dále je do 72 hodin před cestou nutné vyplnit online formulář „Elektronické zdravotní prohlášení a závazek izolovat nebo umístit cestujícího do karantény“.
Cestující z ciziny se musí podrobit povinné karanténě po dobu 14 kalendářních dnů počítaných ode dne příjezdu na území Peru, a to bez ohledu na zemi, ze které přijíždějí. Karanténu lze uskutečnit u cestujícího doma, ve sportovní vesnici Panamerických her nebo v jiném dočasném izolačním středisku či ubytovacím zařízení, vždy však po předchozí koordinaci s hygienickým úřadem Peru. Tuto karanténu lze však nahradit negativním antigenním testem, který si cestující nechá udělat přímo při vstupu do země (na letišti jsou stany, kde je možné si test udělat). Přečtěte si článek od naší redaktorky Martiny, která v Peru žije.

24. 3. Ačkoli jsou některé španělské regiony uzavřené a je umožněno cestovat pouze v rámci jednotlivých autonomních oblastí, region Madridu a jeho okolí je turistům přístupný. Ubytovací zařízení fungují bez omezení a v omezeném počtu je možné posedět i v restauraci či na terase. Jelikož koronavirová krize do značné míry omezila městský život a znepřístupnila řadu oblíbených památek, putování přírodou se jeví jako skvělý alternativní způsob, jak trávit volný čas. Například národní park Sierra de Guadarrama, který se nachází nedaleko španělského hlavního města, je vyhledávanou destinací příznivců horské turistiky. Zdejší hory jsou oblíbeným únikem z ruchu hlavního města do přírody, a to hlavně pro svou snadnou dostupnost – nabízejí nespočet tras a jednodenních výletů.  Vydejte se prozkoumat například žulový ráj La Pedriza.

23. 3. Dálková turistická trasa GR 131 se klikatí sopečným terénem přes celé KANÁRSKÉ OSTROVY. Na Tenerife, největším ostrově z Kanárského souostroví, měří 87 km. Tato klasická trasa je rozdělena do etap zvládnutelných za 5-6 dní a vede z vesničky La Esperanza na severovýchodě ostrova do osady Chasna u Arony na jihozápadě. Když si ji podle našeho průvodce trochu upravíte, vystoupáte i na sopku Pico del Teide, nejvyšší horu celého Španělska. Na Kanárské ostrovy stále stačí pouze negativní PCR-test.

22. 3. SEYCHELY se ve čtvrtek 25. března otevřou skoro všem zahraničním turistům. Podmínkou vstupu bude negativní PCR test. Aktuálně je na Seychely možné cestovat pouze s očkováním na COVID-19, ale od 25. března bude ke vstupu stačit negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Při vstupu na Seychely nebudou vyžadovány žádné požadavky na karanténu ani omezení pohybu.

19. 3. USA by mohlo v půlce května začít s uvolňováním cestovních omezení a bude opět možné cestovat ze Schengenu, Velké Británie a Brazílie do USA. Rozvolňování by mělo zahrnovat i cestování přes pozemní hranice Mexika a Kanady.

18. 3. Evropská komise předložila návrh na vytvoření digitálního zeleného certifikátu s cílem usnadnit během pandemie COVID-19 bezpečný volný pohyb uvnitř EU. Digitální zelený certifikát bude dokladem o tom, že osoba byla očkována proti onemocnění COVID-19, obdržela negativní výsledek testu nebo že se z onemocnění COVID-19 uzdravila. Bude k dispozici bezplatně v digitální nebo tištěné podobě. Bude obsahovat QR kód, aby byla zajištěna jeho bezpečnost a pravost. Všichni lidé – očkovaní i neočkovaní – by měli mít při cestování po EU nárok na digitální zelený certifikát. Aby nedocházelo k diskriminaci osob, které nejsou očkovány, navrhuje Komise vytvořit nejen interoperabilní certifikát o očkování, ale také certifikát o testu na COVID-19 a certifikát pro osoby, které se z onemocnění COVID-19 uzdravily. Více informací zde.

17. 3. Mount Everest se po roce opět zpřístupní, ale za přísných podmínek a pouze na NEPÁLSKÉ straně. Turisté musejí turisté při vstupu do země podstoupit týdenní karanténu a doložit negativní test.

16. 3. Evropská komise chce během března představit návrh digitálních očkovacích certifikátů, které by mohly lidem usnadnit cestování už v letní turistické sezoně. Cílem je jim postupně dát možnost pohybovat se po Evropské unii či za její hranice – za prací či turistikou.

15. 3. Tranzit v NIZOZEMSKU je možný pouze s negativním PCR-testem provedeným 72 hodin před odletem + s negativním antigenním testem provedeným 4 hodiny před odletem, a to i za předpokladu, že neopustíte tranzitní zónu letiště.

12. 3. V pondělí 8. března proběhly na Valném shromáždění ACK ČR volby představenstva. Novou tváří ve vrcholných orgánech Asociace cestovních kanceláří České republiky je Petr Novotný z CK Adventura. „Rád bych přispěl a doufám předal i část osobních zkušeností nabytých v odvětví cestovního ruchu za uplynulých 30 let, což jsou věřím dobré předpoklady. Zároveň jsem si uvědomil, že jako jednotlivec či jednotlivá cestovní kancelář si nedokážeme pomoci tolik, jako když dobré nápady budeme více sdílet a hledat cestičky společně. Nacházíme se v době, kdy je načase abstrahovat od boje o zachování vlastního živobytí a přenést se do oblasti boje o zachování celého odvětví.“

11. 3. CHORVATSKO zahájilo novou kampaň pro digitální nomády – „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ Cílem je představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. V rámci kampaně byla vytvořena speciální stránka Chorvatsko, vaše nová kancelář v angličtině, která obsahuje všechny důležité informace týkající se procesu žádosti o povolení a pobytu digitálních nomádů v Chorvatsku.

10. 3. Česko preferuje, aby očkovací pasy pro snadnější cestování lidí očkovaných proti covidu-19 vznikly na úrovni celé Evropské unie. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček. Pokud by EU shodu nenalezla, zvážila by ČR užší systém se sousedními státy. Plán podle Petříčka nesmí diskriminovat lidi, kteří se očkovat nemohou.

9. 3. Letecká společnost Emirates oznámila, že ještě před začátkem velikonočních svátků posílí letecká spojení do populárních prázdninových destinací, konkrétně na MALEDIVY a SEYCHELY. Od 28. března bude společnost nabízet svým zákazníkům 28 letů týdně do Malé a 7 letů do Mahé. Posílené spoje by měly uspokojit poptávku na trhu a nabídnout zákazníkům více flexibility a širší výběr při plánování cest v období velikonočních svátků.

9. 3. Díky očkování IZRAEL otevřel hranice. Do Izraele může přicestovat letecky zhruba tisíc lidí, příští týden se má kvóta zvýšit na tři tisíce osob. Rozhodnutí se ale týká jen Izraelců a vybraných zahraničních pracovníků. Pro mezinárodní turisty zatím zůstává zavřený.

8. 3. Ryanair do své aplikace zavede možnost nahrát svůj očkovací pas. Cestující budou moct nahrát do aplikace letecké společnosti osvědčení o očkování a negativní testy PCR na COVID-19.

5. 3. Ministryně cestovního ruchu a sportu CHORVATSKA Nikolina Brnjac a ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić představili projekt Safe stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvatsku). Jedná se o webovou platformu, na které všichni zájemci nebo zúčastněné strany najdou  informace o tom, co Safe stay in Croatia představuje, mohou získat bezpečnostní štítky a zaslat zpětnou vazbu. Chorvatsko díky dobrým epidemiologickým podmínkám bylo minulý rok považováno za bezpečnou destinaci, v čemž chce pokračovat i v roce 2021.

4.3. Info od šéfredaktorky SvětOutdooru.cz Natálie Kohoutkové, která se vrátila z KANÁRSKÝCH OSTROVŮ, konkrétně z ostrova La Palma s přestupem v Madridu: Při přestupu bylo možné opustit letiště, pro vstup na letiště v Madridu chtěli vidět letenku či boarding pass. (Kanáry jsou v semaforu červené, Španělsko tmavě červené, proto přestup nesmí přesáhnout 12 h, jinak platí jiná omezení pro vstup do ČR). Z Madridu jsme letěli do Vídně, tam se dají udělat do půl hodiny PCR testy za 35 eur.
Odlety a přílety z a do VÍDNĚ: Na letišti ve Vídni se dají udělat do půl hodiny PCR testy za 35 eur – viz zdravotnické centrum na letišti. Na českých hranicích nikdo nic nekontroloval (ale při cestě do Vídně mohou Rakušané, chtít vidět letenku). Před vstupem do ČR je potřeba vyplnit příjezdový formulář . Po příjezdu do ČR je potřeba sebeizolace a do 5 dnů podstoupit PCR test. Výsledky obou testů je pak potřeba nahlásit na hygienu.

3. 3. Aktuální info od Martina Charváta z cesty na SLOVINSKO:
Průjezd Rakouskem i Slovinskem byl naprosto bez problémů. Já jsem jel skrz Rakousko asi popáté tuhle zimu, naposledy dva týdny zpátky cestou do Itálie, a je to pokaždé to samé. Na hranicích je člověk, který vypadá, že ho to v některých případech trochu víc zajímá, co tam děláš, a má různé otázky. Párkrát byli důslednější – jednou se ujišťovali, že v Rakousku nezastavím ani na benzínce, jindy se mi přímo koukli na budíky, jestli mám dost natankováno, a teď je zajímalo, kam jedu. Když viděli, že mám zvací dopis na pracovní cestu do Slovinska, bylo to hnedka v pohodě. Vždycky vozím papír od zaměstnavatele a potom negativní PCR test. S těmahle dvěma papíry není problém nikdy nikde. Ale také se mi stalo, že Rakušák stojící na slovinských hranicích si povídal s kolegou, my u něj zastavili a on jen mávnul rukou, ať ho nezdržujeme a jedeme.
Na slovinských hranicích nikdo není. A to jsem samozřejmě nejel nějakou pidisilničkou, ale klasickou dálnicí na Maribor.
Co se týče ubytování, já teď byl ve Slovinsku s ubytováním zajištěným od pořadatele. Ale vím, že je možnost se v hotelech ubytovat, i kdybych to neměl zajištěné. Nicméně tohle jsem nedělal, tak to radši nechci soudit. Hotelová restaurace fungovala úplně stejně, jako jsme byli všichni zvyklí v roce 2019. Obchody mají pravidla stejná, jako v Česku, i když jsem si například nevšiml povinného odstupňování vzdálenosti lidí u pokladny.
Lyžařské středisko Rogle fungovalo, a to včetně večerního lyžování. Oproti normálnímu stavu mi přijde, že leda nebyly stoly a lavice u občerstvení a že se u nástupních stanic občas objeví tabule s poučkami o koroně. Jinak to je naprosto v klidu a lidé jednají podle svého zdravého rozumu. To je obecně postup, který jsem viděl i v Rakousku a dalších zemích. Když má někdo například v Itálii otevřený obchod, je jasné, že je v jeho zájmu, že tam bude chtít mít otevřeno i nadále, takže dbá všech opatření. Lidé nejsou hloupí, vědí, jak sami sebe ochránit, pokud o to mají zájem. Stačí používat vlastní hlavu a vyhýbat se rizikovým činnostem, což je především setkávání lidí. Pokud dodržujete základní principy a adekvátně dbáte o své zdraví a bezpečí, tak se v zásadě nemusíte ničeho bát.

2. 3. Do EGYPTA stále stačí jen negativní PCR-test. Na všech místech vstupu je zavedena povinnost předložit při vstupu do země negativní výsledek PCR-testu ne starší než 72 hodin. PCR-test je nově vyžadován i v letoviscích Šarm el-Šajch, Hurgháda, Marsa Matrouh, Taba, Marsa Alam a nadále v hlavním městě Káhiře.

2. 3. Zákazníci Emirates budou mít nyní v ekonomické třídě možnost zakoupit si až tři prázdná sousední sedadla. Tato sedadla budou nabídnuta všem pasažérům ekonomické třídy s potvrzenou rezervací. Zákazníci si tedy nebudou rezervovat prázdná místa předem, budou jim nabízena až na přepážce pro odbavení na letišti před odletem.

1. 3. MALEDIVY jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto dne cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními, funguje stejně skvěle, jako před koronakrizí. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Přečtěte si podrobný článek s veškerými informacemi, které by se vám na cestu mohly hodit.

26. 2. Letecká společnost Emirates a Dubajský zdravotní úřad podepsaly memorandum o porozumění, díky němuž se Dubaj stává jedním z prvních měst na světě, které zavádí digitální ověřování lékařských záznamů cestujících v souvislosti s testováním a očkováním proti COVID-19. Emirates a Dubajský zdravotní úřad budou spolupracovat na propojení IT systémů schválených laboratoří úřadu a rezervačního a odbavovacího systému společnosti Emirates, což umožní efektivní sdílení, ukládání a ověřování informací o testování a očkování cestujících proti COVID-19, samozřejmě za dodržení veškerých bezpečnostních a právních požadavků Projekt byl zahájen s okamžitou platností, cílem je implementace v následujících měsících.

25. 2. Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Od 26. února do 11. dubna nesmí Češi cestovat do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambie a Zimbabwe.

24. 2. Na KANÁRSKÉ OSTROVY stačí pouze negativní test. „Každý z osmi Kanárských ostrovů má vlastní hodnocení míry rizika a od toho se odvíjí aktuální opatření. Ostrov La Palma, stejně jako Tenerife a La Gomera jsou na stupni 1 čili omezení jsou nejmenší. Aktuálně jsou zrušené veřejné události, jako je např. tradiční slavnost Los Indianos, nebo noční zábava. Zavřená jsou některá dětská hřiště a piknikové zóny, např. u Refugia de Pilar. Restaurace i obchody jsou otevřené, roušky se nosí všude ve veřejných prostorech, i venku na ulici. Doporučuje se udržovat odstup aspoň 1,5 m.“ Přečtěte si rozhovor se šéfredaktorkou SvětOutdooru.cz Natálií Kohoutkovou.

23. 2. Jaké je to cestovat v MEXIKU s dětmi během pandemie? Vyzpovídali jsme Míšu ze Svět běhu: „Mexiko bylo jednou z mála destinací, kde se jet dá (dokonce i bez testu) a je dobře dostupné letecky. Navíc je i fajn na cestování s dětmi (1,5 a 3,5 roku). Oba jsme v Mexiku už byli, takže jsme věděli, do čeho jdeme (což je také při cestování s malými dětmi důležité). Aktuálně je to skvělé, řekla bych, že lepší podmínky si člověk ani nemůže přát. Minimum lidí (i když Američanů je tu stále dost), takže máme dost turistických cílů skoro zcela pro sebe. Zatím jsme byli třeba v Tulumu a i přes covid tam bylo docela plno. Jak to tu vypadalo v zimě 2019/2020? To si nechci ani představovat… “ Celý rozhovor si přečtěte zde.

22. 2. Do EKVÁDORU již stačí jen negativní test! Občané EU zemí, VB a JAR musí předložit pro vstup negativní test PCR starý max. 10 dnů. Pro rezidenty Ekvádoru je možné vykonat rychlotest na Covid-19 přímo na letišti. Povinnou náležitostí pro všechny osoby, které si přejí vstoupit na území Ekvádoru je předložení při příjezdu ekvádorským zdravotním a imigračním úřadům, negativní výsledek testu PCR COVID-19, který nesmí být starší 10 dnů. Test PCR musí být proveden ve zdravotním středisku nebo v autorizované laboratoři v zemi původu a na letišti by se měl předkládat se španělským překladem (není nutné legalizovat). V případě negativního výsledku testu karanténa není povinná.

19. 2. NEPÁL zpřísnil opatření pro vstup do země. Byla schválena 10denní karanténa pro občany států s nakažlivější britskou formou koronaviru. Stále trvá povinnost mít negativní PCR na COVID-19 ne starší 72 hodin. Ten není vyžadován při předložení dokladu o očkování proti COVIDu. Nepálská víza nelze získat na letišti při příletu, je nutné o ně žádat na nepálských ambasádách (v našem případě v Berlíně).

18. 2. Od března dojde k navýšení počtu spojení mezi Prahou a Dubají. Emirates i Flydubai přidají jednu rotaci navíc. Emirates budou létat 5x týdně, Flydubai budou létat 4x týdně. Veškeré info o vstupu do Dubaje najdete zde.

18. 2. JORDÁNSKO má opět příznivější podmínky pro vstup. Po příletu již nemusíte absolvovat karanténu, ale stačí pouze negativní test ne starší než 72 hodin a další test po příletu na letišti za 28 JOD. Poté už není potřeba čekat na výsledek testu na letišti, ale lze jet na hotel a do 2 – 3 hodin přijde SMS o výsledku. Pak už stačí jen platné cestovní pojištění a stažená aplikace AMAN. Také je pro české cestovatele určitě pozitivní zpráva, že od 1.5. Ryanair obnovuje přímou linku Praha – Ammán, a to 2x týdně vždy v úterý a v sobotu. V praxi v Jordánsku turisté na žádná velká omezení nenarazí. Všechny služby, restaurace, hotely a památky fungují. Roušky se na veřejných místech nosí docela poctivě. Zákaz nočního vycházení je od 23 do 5 hodin, takže to není nic zásadního. Ceny jsou všude tak o 20 – 30% nižší než dřív a turistů je zatím minimum. Jedna z mála šancí, jak zažít třeba Petru skoro pro jen sebe. Tak neváhejte vyrazit!

17. 2. Občané a obyvatelé EU/schengenského prostoru mohou cestovat na ISLAND. Před každou cestou na Island platí povinnost vyplnit online registrační formulář. Osoby, které prodělaly onemocnění COVID-19 jsou vyňaty z povinnosti karantény za předpokladu předložení certifikátu. Stejně tak jsou z povinnosti karantény vyňaty osoby, které se prokáží platným mezinárodním očkovacím certifikátem potvrzujícím plnohodnotné přeočkování proti COVID-19. Více zde.

16. 2. Aktuální zpravodajství od Míši ze Svět běhu o cestě do MEXIKA. „Letěli jsme z Frankfurtu. Cesta do Německa bez problému (jeli jsme autem), na hranicích žádné kontroly. Na letišti klasicky kontrolují roušky (když nemáš, hned tě upozorní), na check-inu se nás zeptala, zda jsme vyplnili formulář, který Mexiko prý vyžaduje a který je o tom, zda jste se za posledních 14 nesetkali s nakaženou osobou a kde jste byli. Ten prý musíte mít před nástupem do letadla. Ta paní ale byla poslední, kdo se o tom zmínil. Let v pohodě, všichni mají roušky nebo respirátory, děti jsme měli celou dobu bez (1 a 3 roky). Cesta tedy absolutně bez komplikací.
V Mexiku trochu jak v jinem světě, obchody, restaurace otevřené jako vždy, jen lidé jsou v rouškách (uvnitř, občas i na ulici) a jde z nich malinko cítit, že si zachovávají odstup (vzdálenost). V supermarketu a hotelu nám měřili teplotu a stříkali na ruce desinfekce (bez výjimky). Normálně jsou zde lidé celkem dost kontaktní.
Jinak je vše smutné v tom, ze je vše poloprázdné. Letiště, hotely, restaurace. Reklamy na letištích, které normálně vídáme, tam nejsou (prázdné plochy), lidí je obecně všude málo, hotel musí dodržet max. 50 % kapacitu naplnění. Tohle má samozřejmě i své velké výhody pro nás.“

15. 2. Šéfredaktorka SvětOutdooru.cz Natálie Kohoutková nám řekla, jaké je cestovat aktuálně po KANÁRSKÝCH OSTROVECH: „Pro vstup do Španělska je nutný negativní PCR test starý max. 72 h a je potřeba vyplnit dotazník španělského ministerstva (vygeneruje QR kód). Při vstupu na palubu letadla do Madridu chtěli QR kód vidět, stejně tak při přistání na La Palmě, na Kanárských ostrovech. Krom toho bylo před opuštěním letiště potřeba předložit negativní výsledek PCR testu a teplotu snímala kamera. Restaurace i obchody jsou otevřené, roušky se nosí všude ve veřejných prostorech, i venku na ulici. Při konzumaci v restauraci se rouška sundavá. Místní jsou přátelští, nemají k turistům výhrady.“ Celý rozhovor si přečtěte zde.

12. 2. ITÁLIE otevírá některé skiareály. Díky přechodu většiny italských regionů do žlutého, méně rizikového pásma, se budou moci od 15. února otevřít i lyžařská střediska v těchto regionech. Jde o skiareály Piedmont, Lombardie, Valle d’Aosta, Trento, Veneto. ). Lyžovat se od 15. února bude moci pouze v oblastech ve žluté zóně, vleky určitě zůstanou uzavřené v oranžové a červené zóně.

11. 2. Do Portugalska lze cestovat pouze v nezbytných případech, ale pro vstup na MADEIRU je potřeba jen negativní test (ne starší 72 hodin) nebo absolvování testu po příletu. Opatření na ostrově jsou sepsána zde. Cestovatelům na Madeiru je doporučeno absolvovat test na Covid-19 již v ČR před odletem, aby se vyhnuli možné karanténě v případě zjištění pozitivního výsledku testu absolvovaného až po příletu na ostrov. Pro inspiraci doporučujeme tento článek.

10. 2. Aktuální zpravodajství o cestování v PERU. „Pro cestování po Peru aktuálně doporučuji nejvíce Amazonii, kde se místní zdají k věcem přistupovat klidně a po svém.“ V Tarapotu už vás sice nepustí na prohlídku procesu výroby čokolády, ale ve vodopádech se můžete koupat dál, na Laguně Azul je stále možné provozovat sporty a restaurace, hotely apod. zůstávají otevřené. Některé komunity (zejm. v oblasti Iquitos) se uzavřely a nepořádají nyní ayahuascové diety, jiné pracují nadále bez omezení. Tours v Chachapoyas nyní všechny vycházejí na 110 soles (pro představu v Huarazu – Kordiléry, se ceny za tours zvedly ze 40 soles na 70 a více); cesta mini vanem z Chachapoyas do Tarapota nyní vyjde na 70 soles atd., vstup do historického Kuélapu stojí 30 soles pro cizince i Peruánce, k vodopádům Gocta 20 soles pro cizince i Peruánce. Více v článku.

9. 2. BULHARSKO je turistům otevřeno. Stačí potvrzení o negativním výsledku PCR testu ne starším než 72 hodin do okamžiku vstupu do země. Zajeďte si třeba na lyže! Lankovky jsou v provozu.

8. 2. 2021 Podmínky vstupu na KOSTARIKU jsou stále příznivé. Pro vstup do země je nutná online registrace na stránkách ministerstva zdravotnictví a zaplacení speciálního pojištění u kostarické společnosti INS. V případě turistické cesty do Kostariky budou dle MZV Kostarickými autoritami po každém cestujícím požadovány následující doklady: Povinné cestovní pojištění včetně lékařského ošetření minimálně ve výši USD 20.000 a minimálně USD 4.000,- na ubytování (pro případ výskytu příznaků během pobytu a nařízené karantény). Toto pojištění musí být zakoupeno pouze u kostarické společnosti INS. Vyplnit digitální formulář PASE DE SALUD.
Při přechodu hranice s Nicaraguou či Panamou je nutné předložit negativní test na covid-19. 

5. 2. Zájem lidí o cesty do zahraničí neklesá. Podle zjištění European Travel Commision se většina Evropanů (67 %) cítí dostatečně bezpečně na to, aby si mohla bez problému užít dovolenou, a to hlavně díky přijatým zdravotním opatřením. Kam se vydáte vy? Vyberte si ze seznamu otevřených zemí!

4. 2. ESTONSKO mění podmínky vstupu. Pokud se prokážete očkovacím průkazem, kde je zaznamenáno očkování, které není starší než 6 měsíců nebo lékařskou zprávou o prodělání covidu a jste vyléčení (a od vyléčení neuběhlo více než 6 měsíců), můžete do Estonska vstoupit bez omezení. Že vás Estonsko neláká? Mohlo by překvapit! Inspirujte se článkem o Estonsku známém i neznámém.

3. 2. MALEDIVY jsou pro zahraniční turisty otevřeny. Při příletu na Maledivy je zdarma uděleno turistické vízum na 30 dní pobytu. Všichni cestovatelé musí předložit při příletu potvrzení o negativním výsledku PCR testu na koronavirus v angličtině, přičemž cestující musí být otestován v době maximálně 96 hodin před odletem na Maledivy. Výjimku z předložení testu tvoří děti do jednoho roku. Potvrzení musí obsahovat jméno (dle pasu), číslo pasu, název a adresu testující laboratoře, výslovné uvedení, že šlo o PCR test, datum odebrání vzorku a výsledek.

2. 2. Aktuální informace o cestě na KANÁRSKÉ OSTROVY: Průjezd na letiště ve Vídni byl bez problému – na hranicích (v Mikulově) chtěli vidět pas a letenky, doprava v neděli časně ráno nulová. Na letišti ve Vídni určitě mít respirátor, v roušce bylo jen pár jedinců, ostraha se na mě dívala značně nelibě, že respirátor nemám, ale pustili mě. Děti do 2 let stejně jako u nás roušky mít nemusí. Pro vstup do Španělska je nutný negativní PCR test starý max. 72 h a je potřeba vyplnit dotazník španělského ministerstva (vygeneruje QR kód). Při vstupu na palubu letadla do Madridu chtěli QR kód vidět, stejně tak při přistání na La Palmě, na Kanárských ostrovech. Krom toho bylo před opuštěním letiště potřeba předložit negativní výsledek PCR testu a teplotu snímala kamera. Děti do 6 let test mít nemusí. Na Kanárech se nosí roušky všude krom pláže, přírody a při konzumaci v restauracích. Obchody i restaurace jsou otevřené. Všude jsou stojany s dezinfekcí na ruce. Teplota 25 stupňů. Kanárské ostrovy jsou velmi rozmanité. Najdete tu scenérie sopečné krajiny, písečných dun, vavřínových lesů, terasových políček, rozkvetlých svahů, palmových hájů. Inspirujte se naším článkem.

1. 2. Únorovým tipem měsíce je MEXIKO. Podmínky vstupu do země jsou přívětivé – stačí vyplnit formulář. Nalaďte se článkem o třídenním treku k pyramidám v El Zotz na Yucatánu! S cestovkou CK Kudrna se do Mexika můžete vydat už za necelé dva týdny!

29. 1. Cestovatelka a arabistka Lenka Hrabalová se momentálně nachází v EGYPTĚ: „Na návštěvu Egypta je teď ideální čas! Ve starověkých památkách v Luxoru a Karnaku jsem byla prakticky sama, hrobky v Údolí králů jsem našla úplně opuštěné. Turistů je tu naprosté minimum a většina z nich tráví čas v rezortech u moře. Na Nil se úplně zapomnělo. Pro vstup do země je nutný jen test, který za tu pohodu tady stojí. Výborné jídlo, příjemný vzduch, žádná velká vedra. Všechno tady funguje. Jsem úplně nadšená a jen lituju, že nemůžu zůstat dýl…“ Máte chuť vyrazit? Můžete hned v únoru!

28. 1. SRÍ LANKA se otevírá turistům. Cestující se musí prokázat negativním testem ne starším než 96 hodin, zaplatit místní zdravotní pojištění (12 USD) a podstoupit další test na místě (jeden za 40 USD – kolik testů musí podstoupit záleží na tom, jak dlouho v zemi člověk zůstává). Není určeno, kolik minimálně dní musí návštěvníci v zemi zůstat, ale pokud déle, než 2 týdny, musí na na první dva týdny do tzv. semi-karantény, tedy ubytovat se v jednom z 55 resortů / hotelů, kde může využívat bazén, posilovnu, restauraci a může dokonce s místním průvodcem vyjíždět na některá zajímavá místa a památky. Jakmile povinnou lhůtu v resortu dokončí, může po ostrově libovolně cestovat.

27. 1. Vycestovat můžete bez omezení do MEXIKA. Dalibor „Robi“ Mahel popisuje cestování Mexikem v současné době:  „Monte Alban, archeologická památka Zapotéků je takřka prázdná! Míjíme se jen s pár mexickými turisty. Pohled na pyramidy na vrcholu horského hřebene je tak ničím nerušený a máme dostatek prostoru pořídit nádherné fotografie. I ulice a přezdobené barokní kostely tohoto půvabného koloniální města jsou poloprázdné, a my si tak můžeme vychutnávat atmosféru výjimečnosti plnými doušky.  Já navíc oceňuji i snahu místních udělat pro náš spokojený pobyt maximum.“ Více v článku.

26. 1. Průvodkyně Hanka z CK Mundo povídá o tom, jaké je to aktuálně v KOSTARICE: „Co se týče cestování, moc jsme si užili prázdné lokality, které jsou standardně narvané turisty, rozhodně cesta stála za to. Pokud jste kdy uvažovali o Kostarice (nebo i jiné zemi), právě teď je ten čas ať už na sólo cestu, nebo cestu s cestovkou! Kostarika byla první mimoevropskou cestou od dubna, takže jsem měla lehké obavy jak bude probíhat dlouhý let, co vstup do země a jaké bude samotné cestování v době pandemie. Nejzajímavější byl asi samotný proces vstupu do země, kdy je požadováno kostarické „covid“ pojištění nebo české pojištění s minimálně stejným krytím pro případ nákazy covidem. Jelikož jsem si zajistila potvrzení o pojistných podmínkách v angličtině od mé české pojišťovny, vyhnula jsem se placení poměrně drahého místního pojištění.Jediné, co bych opravdu nepodceňovala, je finanční rezerva pro nenadálé výdaje (změna letu, noc v hotelu navíc,…), protože situace je, jaká je a kdo je připraven, není překvapen.“ Fotky v galerii.

25. 1. Do MALAWI a TANZANIE na vodu. Hodně cestovatelů bude asi vědět, kde se nachází země zvaná Malawi, mnohem méně cestovatelů tuhle zemi navštívilo nebo plánuje navštívit. Ovšem najdou se i tací, kteří do Malawi vyrazí za divokou vodou. Do Tanzanie není vstup nijak omezen a pro Malawi je potřeba negativní test – více zde.

25. 1. Občané ČR mohou vstoupit na území BULHARSKA bez nutnosti karantény či předložení negativního PCR testu.Vydejte se například do městečka Kazanlak, které se nachází zhruba uprostřed Bulharska, jižně od pohoří Stará Planina, které se táhne napříč zemí od západu na východ.

22. 1. Průvodce CK Kudrna Dalibor „Robi“ Mahel v článku vypráví, jaké to je projíždět v covidové době BRAZÍLIÍ: Ukázalo se, že strategie odjet raději z pochmurného listopadu do tropické, veselé a přátelské Brazílie se bohatě vyplatila. Země je pro cestování otevřená, fungují autobusy, lodě, penziony, restaurace. Turisticky vyhlášená místa jsou bez zástupů svátečních turistů,  setkávali jsme se jenom s domácími turisty, kteří nikam nespěchají a jsou vždy nakloněni přátelské komunikaci. Načerpali jsme sluníčko, psychickou odolnost a optimismus do dalších koronavirových dní v Evropě. Je to na vás už taky dlouhé? V únoru se můžete vydat třeba do Mexika!

21. 1. SEYCHELY otevírají. Přijetí nových opatření bude probíhat ve 2 fázích:
Do poloviny března: S okamžitou platností je povolen vstup všem očkovaným návštěvníkům proti COVID-19, kteří jsou minimálně dva týdny po užití druhé dávky vakcíny, prokážou se příslušným certifikátem o očkování a předloží negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Zákaz vstupu v této fázi nadále platí pro nevakcinované návštěvníky a návštěvníky, kteří nepocházejí ze zemí kategorie 1 a 2.
Od poloviny března: Jakmile bude proočkována většina dospělé populace na Seychelách, otevře se země i všem neočkovaným návštěvníkům. Vyžadován bude pouze negativní PCR test ne starší než 72 hodin a dodržování stávajících zdravotních opatření (nošení obličejových masek, sociální distancování atd.)

20. 1. JORDÁNSKO je další otevřenou zemí, kam můžete vycestovat. Po příletu již nemusíte absolvovat karanténu, ale stačí pouze negativní test ne starší než 72 hodin a další test po příletu na letišti za 28 JOD. Na výsledek se musí 2 hodiny počkat. Dále je potřeba platné cestovní pojištění a stažená aplikace AMAN. Poté už je pohyb po Jordánsku volný. Restaurace, hotely a všechna turistická zařízení i památky jsou otevřené. Přečtěte si naše tipy na to nejlepší z Jordánska a vydejte se na cestu!

18. 1. Podle dat společnosti Kiwi se i v pandemickém roce 2020 cestovalo, byť na kratší vzdálenosti. Pro Čechy byly nejoblíbenějšími destinacemi Londýn, Barcelona, Paříž a Řím, letos k první pětce přibyla i Málaga. Celkově Češi v loňském roce létali do 127 zemí a navštívili téměř 700 měst. Data Kiwi naznačují, že Češi mají chuť cestovat i v roce 2021, což se projevuje v dosavadních rezervacích. Kromě trvale oblíbeného Londýna se Češi těší do tepla, kromě Barcelony a Málagy přibývají rezervace i na Tenerife

15.1. Pro vstup do EGYPTA stále platí příznivé podmínky – stačí se prokázat negativním výsledkem PCR-testu, ne starším než 72 hodin. Nalákat by vás mohl článek od cestovatele Ondřeje Havelky, který putoval od pramene až k deltě Nilu po stopách symboliky kříže.

14. 1. Lyžování, skialpinistické túry nebo turistika na sněžnicích lákají návštěvníky do zimních Alp. Kam vyrazit a jaká opatření a omezení v souvislosti s covid-19 platí v Rakousku, Švýcarsku, Slovinsku, Německu a Francii? Přečtěte si v tomto článku.

13. 1. Pro vstup do DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY není vyžadován negativní PCR test. Po příletu do země probíhají na letištích kontroly teploty cestujících a namátkové kontroly pomocí rychlotestů. Bohatá flóra i fauna, písečné pláže a azurové moře i historická města – objevte Dominikánskou republiku.

12.1. V únoru do EKVÁDORU? Podle Honzy Brotánka z CK DoJizniAmeriky, který se tam v prosinci se skupinkou vypravil, je na cestu ideální doba! V rozhovoru si přečtěte proč.

11. 1. ŠVÉDSKO neomezuje vstup na své území pro občany EU. Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. Navštivte třeba Helsinborg.

11. 1. Do FRANCIE mohou Češi cestovat stále bez restrikcí. Jedinou změnou je to, že se ode dneška při návratu z Francie musí prokázat testem. Přečtěte si o nejstarším stromu v Paříži.

8. 1. Vyrazit můžete do celkem 23 zemí bez jakéhokoli omezení, nepotřebujete dokonce ani test! Více v našem seznamu otevřených zemí.

7.1. Emirates navyšuje od 6. února počet letů na trase Praha –DUBAJ na čtyři týdně. To uspokojí poptávku na trhu a současně nabídne českým zákazníkům Emirates navazující spojení do více než 95 destinací v rámci její rostoucí sítě, s jediným přestupem v Dubaji. Podmínky návštěvy Dubaje jsou příznivé.

7.1. Kateřina Zelenková vzpomíná na ETIOPII. Ačkoliv odjela na pracovní cestu, mohla si vychutnat její kouzlo. Na zážitky z covidové Etiopie vzpomíná v rozhovoru: „Myslím, že i místní mají z pandemie obavy a ti, kdo mohou, sledují situaci jinde ve světě. V Addis Ababa a některých jiných městech se nosí roušky, jinde zase vůbec nebo je to dosti různorodé. Bylo dobré mít roušku u sebe a řídit se podle místních. V některých odlehlých malých vesnicích si lidé paradoxně myslí, že coronu máte, když nosíte roušku.“

6.1. PŘEMÝŠLELI JSTE O EGYPTĚ? Podle zpravodaje Českého rozhlasu Štěpána Macháčka jeho památky zejí prázdnotou. Můžeme se cítit jako cestovatelé v 19. století! Podmínky vstupu jsou velmi přívětivé.

6.1. ŠVÝCARSKO JE STÁLE OTEVŘENÉ! Kde se může lyžovat a další podrobnosti (jako třeba proč si pospíšit s odjezdem) zjistíte v našem článku.

5.1. SAÚDSKÁ ARÁBIE OBNOVILA MEZINÁRODNÍ LETY a zatím se očekávají přesnější informace. Nicméně některé z podmínek už jsou známé.

4.1. Řada zemí světa změnila začátkem ledna podmínky vstupu – PCR testy jsou stále častěji nutností (a tak jsme rádi, že testy od začátku roku 2021 zlevnily asi o třetinu).

4.1. O cestě s dětmi do Kostariky vypráví Barbora Vaňková v článku: „Názory na cestování se v době nejtvrdší světové covid krize poměrně liší. My jsme ale cítili, že potřebujeme pauzu, že potřebujeme získat nadhled, odstup od ponurého počasí i skepse, kterou jsme vnímali všude kolem nás. Po nastudování podmínek vstupu do jednotlivých přátelských destinací jsme měli jasno. Přišel čas na to strávit pár týdnů v Kostarice, kterou už máme na wishlistu dlouho.“

1.1.Cestovatel Karel Štěpánek (travel4ever.cz) vyrazil do Barcelony: „Chtěli jsme se podívat do nějakého evropského města, kterému za normálních podmínek přetéká turismus přes hlavu. Vydali jsme se proto do Barcelony, která je o Vánocích asi na 10 % obvyklé návštěvnosti. Procházet se poloprázdnými ulicemi Gotické čtvrti je opravdu zážitek. Restaurace otevírají jen ráno a přes poledne, obchody fungují a roušky jsou striktně vyžadovány všude. Když zasvítí slunce, všichni na chvíli zapomenou na každodenní problémy!“

30.12. THAJSKÁ VLÁDA VYHLÁSILA ZÁKAZ konzumace potravin a pití na palubách letadel při vnitřních přeletech. Reaguje tím na zhoršení zdravotní situace v zemi.

30.12. DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA NABÍZÍ ZDARMA POJIŠTĚNÍ na všechny výdaje spojené s covidem pro všechny turisty do dubna 2021. Stačí se jen ubytovat v hotelu.

29.12. TŘI Z NEJRUŠNĚJŠÍCH LETIŠŤ SVĚTA nyní vyžadují testy i pro tranzit. Jedná se o Istanbul (IST), Amsterdam (AMS) a Dubaj (DXB) – ten ne z Česka, ale třeba při návratu může zaskočit. Takže pokud plánujete dovolenou, pozor kudy letíte!

28.12. TURECKO OD 30. PROSINCE VYŽADUJE TESTY, nicméně zůstává i nadále otevřené turistům, pro které neplatí některé omezení vztahující ke covidu.

28.12. Na cestu po Ekvádoru vzpomíná Honza Brotánek z DoJizniAmeriky v krátkém rozhovoru: „Teď je ideální doba užít si všechna klasická “turistická” místa. Ta jsou mimo víkendy prakticky bez turistů. Těžko říct, jestli ještě někdy budeme mít sami pro sebe populární stezky a koupací místa v okolí Minda nebo dokonce celé ubytovací zařízení ať už v Amazonii, na pobřeží Tichého oceánu nebo v Otavalu.“

25.12. INDONÉSIE je cestovatelům otevřena od 8. ledna za podmínek, které zahrnují 5-ti denní karanténu. Proti úplnému lockdownu nicméně pozitivní změna… (ROZHODNUTÍ ZRUŠENO 28.12.)

23.12. INDONÉSSKÁ VLÁDA CHYSTÁ OTEVŘENÍ BALI: ve spolupráci se Světovou organizací pro turismus OSN vypracovává plán a strategii, které by měly turisty přivést v co nejbližší době.

22.12. TURKS A CAICOS: Další ostrovní ráj otevřel dveře turistů za velmi snadných podmínek! Ostrovy nabízí úžasnou možnost úniku…

21.12. SLOVENSKO zjednodušilo podmínky vstupu. Nyní nově stačí pouze antigenní test.

18.12. Patrně nestihneme navštívit Ledový hotel ve Švédsku předtím, než v dubnu roztaje. Naštěstí si toho jsou jeho tvůrci vědomi dopřejí nám alespoň virtuální návštěvu skrz bohatou galerii!

18.12. Dnešním dnem se nám opět zhoršily podmínky. Naštěstí je ale stále možnost si odpočinout v zahraničí – je celkem 52 mimoevropských destinací, kam můžeme letět bez karantény (a někam i bez testu). Inspirujte se u nás v semaforu nebo tady na stránkách zážitky českých cestovatelů!

17.12. TRHY V MARRÁKEŠI ZEJÍ PRÁZDNOTOU a proto místní lidé a umělci spustili online prohlídky, které jsou zdarma a samozřejmě můžou být zakončeny nákupem. No kdo by tomu ještě loni věřil?

16.12. BRITISH AIRWAYS spustily po devíti měsících přímý let Londýn-Cancún. Mexiko nabízí velmi snadné podmínky ke vstupu, čímž se stalo jednou z nejoblíbenějších pandemických destinací.

16.12. Stále více zemí začíná nabízet VÍZOVÉ PROGRAMY PRO DIGITÁLNÍ NOMÁDY. Už jsme před pár dny informovali o Gruzii, nově je to také Island nebo Kajmanské ostrovy.

15.12. Honza Odehnal posílá informace z motorkářského zájezdu CK Rajbas z Kostariky: „V současné době je návštěva Kostariky více než pohodová. Je povinné nosit roušky a desinfikovat ruce v obchodech, restauracích, veřejné dopravě. Před vstupem do velkých obchodů a tržišť stávají policisté a kontrolují dodržování zásad a měří teplotu. Nošení roušek na ulicích není povinné, ale spousta obyvatel tak zodpovědně činí, i když nemusí. Někdy i na bizardních místech. Někdo to dokonce bere jako módní doplněk. Hotely, pláže, muzea, turistické atrakce jsou otevřené a nabízejí slevy, aby nalákaly aspoň některé z těch málo turistů, co se v zemi pohybují. Rovněž jsou zajímavé slevy na ubytování, které zeje prázdnotou. V lednu se tam na motorkách zase vracíme!“

15.12. NOVÉ MOŽNOSTI OTEVÍRÁ I ZÁPADNÍ EVROPA: Rakousko, Německo, Švýcarsko a Francie oznámily nákup nočních vlaků, které mají spojovat některé velká evropská města.

15.12. PERU OBNOVUJE LETY do dvaceti čtyř destinací! Dostat se do této úžasné země je nyní snadné takřka jako za starých časů a ani covidové podmínky nejsou komplikované!

14.12. Podívejte se covidového Maroka s průvodkyní Terezou Huclovou, která si zemi užila v horách i ve městech naplno. Tereza píše: „Na dveřích oblíbených turistických kaváren visí často mohutný zámek. S návratem turistů ale určitě i tato místa rychle otevřou, byť třeba s novým majitelem. Tak to v Maroku ostatně chodí. Lidé moc dobře vědí, že co mají dnes, nemusí mít zítra a na životní změny reagují velice flexibilně a s potřebnou pokorou.“

14.12. ÚŽASNÝ OMÁN SE OTEVÍRÁ TURISTŮM! Zemi plnou kontrastů si můžete prohlédnout za velmi snadno dosažitelných podmínek vstupu.

14.12. BAHAMY ZRUŠILY POVINNOU KARANTÉNU! Pro vstup je nutný pouze test a registrace v systému! Že by další možnost úniku před chladem a mrazem?

14.12. O EKVÁDORU píše Honza Brotánek, majitel CK doJizniAmeriky.cz, která v listopadu pravděpodobně jako vůbec první CK v ČR vyrazila do země s klienty. “V Ekvádoru už život běží prakticky normálně, téměř veškerá turistická infrastruktura funguje – od pláží po národní parky, termální lázně nebo exkurze do Amazonie. Fungují také Galapágy, jen je potřeba test na covid starý max. 96 hodin – ten lze provést bez problémů i v Ekvádoru. Velká část Ekvádorců dodržuje bezpečnostní opatření a ve městech bez roušky nikoho nepotkáte. Zahraniční turisté zatím do země téměř nedorazili. Naši ekvádorští přátelé a partneři měli z naší cesty radost a také je ohromně potěšilo, že jsme pro první cestu do Jižní Ameriky vybrali právě Ekvádor. I naši klienti se vraceli nadšení. Jedním z největších zážitků byla cesta do Amazonie, kde jsme viděli více zvířat než kdy dříve. včetně zraněného tapíra, který patrně po útoku jaguára unikal přes řeku přímo před naší lodí (fotky.) Ještě v průběhu této cesty jsme se rozhodli vypsat další termín této speciálního covidového zájezdu po ekvádorské přírodě na konec ledna.”

11.12. DUBAJ JE MĚSTO, KTERÉ SE OTEVŘELO TURISMU MEZI PRVNÍMI a stále je jednou ze světově nejpřístupnějších destinací. O příliv turistů se stará i letecká společnost Emirates, která nyní nabízí tranzitujícím pasažérům přenocování ve městě zdarma.

11.12. Přečtěte si, jak dobrodruh Tomáš projel skoro celé Peru za covidového lockdownu! Zákazy vycházení, policejní kontroly, tajné přechody mezi provinciemi i státy. Prostě cestovatelský nářez.

10.12. Už víme, že ŠVÝCARSKO SE ČECHŮM OTEVÍRÁ 14.12. nicméně ještě dodáme, že jeho rezorty budou otevřené i přes Vánoce. Tranzit přes Německo i Rakousko je možný bez problémů. Podrobnosti o lyžovačce najdete tady.

10.12. Lucie popisuje situaci na Maledivách: „Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě!“

10.12. SRÍ LANKA OZNÁMILA OTEVŘENÍ HRANIC pro turisty od 1. ledna 2021! Vstup je možný za předem stanovených podmínek a bez karantény.

9.12. ŠVÝCARSKO A LICHTENŠTEJNSKO RUŠÍ KARANTÉNU PRO ČECHY a to od 14. prosince. Že by se splnila vánoční dovolená v zimní pohádce?

9.12. PODLE PRŮZKUMŮ KIWI.COM Češi sní o dovolené v exotice – nejčastěji vyhledávané lety jsou do Thajska nebo Mexika, kupují ale především dovolené v evropských destinacích. Dominuje Španělsko (hlavně Kanárské ostrovy) a Portugalsko.

9.12. WHO (Světová zdravotnická organizace) spolupracuje s Estonskem na vývoji digitálního průkazu „chytré žluté karty,“ který bude potvrzením o imunitě a vakcinaci na covid.

8.12. GRUZIE NABÍZÍ VÍZOVÝ PROGRAM PRO DIGITÁLNÍ NOMÁDY, který umožňuje vydělávajícím cestovatelům pobýt v zemi minimálně 180 dní až rok za snadných vstupních podmínek.

8.12. AMERICKÁ LETECKÁ SPOLEČNOST DELTA zahájila bezkaranténní letecké programy mezi USA a Itálií a nově i USA (Atlantou) a Holandskem. Program začíná třítýdenní zkušební dobu . Nutností pro vstup na palubu je test.

8.12. JAPONSKO PLÁNUJE OTEVŘENÍ HRANIC na jaro 2021 pro omezené množství turistů. Vláda to bere jako nácvik na odložené olympijské hry v Tokiu. Japanofilové, sledujte situaci a třeba 2021 vyjedete!

7.12. TURKISH AIRLINES OTEVÍRÁ NOVOU LINKU BEZ RESTRIKCÍ: Co takhle si z Istanbulu zaletět do Cancúnu? Bez testů, bez karantény. Prostě v pohodě.

7.12. Takto Pavel vzpomíná na Istanbul: „Přestože většina lidí se v dnešní době dívá na cestování skrze prsty, mě to rozhodně neodradí a snažím se využít každou volnou chvilku. Ta zrovna nastala, tak jsem přemýšlel kam se vydat na pár dní. Nakonec vyhrál Istanbul kam lítá Turkish Airlines z Prahy, letenka vyšla na pár Euro a jsem tam rychleji než autem do Brna 🙂
V covidové době jsme sehnali hotel za třetinu normální ceny a už jsme jen čekali jaká bude realita na místě. Příjezd je bez testu, pouze před nástupem měří teplotu a mělo by se chodit s rouškou. 50 procent lidí ji mělo pouze pověšenou na uších, nikdo nic neřešil a musím říct, že jsme si od covidu příjemně odpočinuli. Před příletem do Prahy je nutné vyplnit online příjezdový formulář a do 5 dní podstoupit test, či nastoupit do desetidenní karantény.
Za mě určitě doporučuji se nebát cestovat, byť to není tak jednoduché jako dřív :)“

7.12. Nenechte se zmást, ačkoliv se soud v Bogotě pokusil ve městě obnovit nutnost testů a karantény pro cestovatele, KOLUMBIE JE STÁLE OTEVŘENÁ. Stačí jen vyplnit dotazník!

4.12. EASYJET OZNÁMIL, ŽE BUDE NABÍZET SNÍŽENÉ CENY TESTŮ, a to díky tomu, že spojil síly se dvěma firmami, které testy vyrábějí.

4.12. Libor posílá informace z KANÁRSKÝCH OSTROVŮ: „Od 23/11 je povinné se prokázat negativním PCR testem po příletu a již dříve povinnost registrace v aplikaci ministerstva zdravotnictví a prokázání se kódem. Ze zkušenosti se kontroluje jen to druhé, ale test po vás může chtít aerolinka při odletu, také jsou pokuty při příletu bez testu. Pokud jste na ostrovech alespoň 15 dni a jen přelétáváte/přejíždíte lodí, PCR test není třeba. A za mě osobně? Kanárské ostrovy si od turistů neodpočinou ani tuto sezonu, i když je to slabší než obvykle. Restaurace a bary aktuálně otevřeny do 23:00, jen na sezení, žádné tančení apod. Povinnost roušek i venku v městech dodržují prakticky všichni, menši obchody mají omezení na počet nakupujících. Pláže s rouškou kromě sezení a koupání se.“

3.12. V prosinci se dočkáme také postupného OBNOVOVÁNÍ LETŮ NA JAMAJKU. Turisté mohou za jasně stanovených podmínek užívat zejména ostrovní rezorty.

3.12. LESOTHO ZRUŠILO NUTNOU KARANTÉNU: maličká africká země se přidala k těm, které se snaží nalákat turisty na sezónu. Pro vstup požaduje pouze negativní test!

3.12. Jaryn Čapek vypráví o předcovidové cestě do Skotska (připomínáme, že UK je opět otevřená!): „Nedávno jsme měli CovidRoadTrip po Skotsku (stihli jsme se vydat ještě před tím než byla na ČR udělena karanténní opatření) a nebylo to úplně špatné. Maličko to ovlivnilo ceny ubytování a ubytovací zařízení byla docela zaneprázdněná. Přece jen se ti, co mají cestovatelského brouka, někam potřebovali vydat, tak zaútočili na domácí půdu. Když nebylo kde složit hlavu, dalo se aspoň někde ve stanu na pláži a nebo u řeky někde v horách. O romantiku nebyla nouze. 🙂Za čtyři týdny jsme pokryli celkem kus východu, západu a maličko severu. Kavárny a restaurace byly v té době ještě otevřené, a dokonce jsme si i mohli při jídle a pití sundat roušku. Při každém vstupu do restauračního zařízení se musel vyplňovat registrační formulář pro případ track&trace. Lidi i přes všechno stále pozitivní a přívětiví. Nikde se nám nestalo, že by nás někdo nějak obtěžoval „covidovou parádou“. Je to tu a musíme se s tím dočasně naučit žít….nebo takový jsem z toho měl pocit. Viděli jsme prima místa a i přes vítr a ceďáky jsme viděli krásny kus země. Mezi naše oblíbence se zařadili Cairngorms a Durnes! Určite jsou lidé v UK o dost vic serióznější co se týká dodržování odstupu, mytí rukou a nošení roušek. HANDS, FACE, SPACE.“

2.12. SPOJENÉ STÁTY mají za sebou nový pandemický rekord: 29. listopad zaznamenal nejvíce lékařských screeningů na letištích od začátku koronavirové krize. Američané si zkrátka nenechali ujít Díkuvzdání s rodinami.

2.12. ŽIVOT NA LETIŠTÍCH se snad brzy vrátí do normálu. První vlaštovka, Emirates, začíná otevírat salonky. Prvním se stane salonek v Káhiře.

2.12. O své zážitky z COVIDOVÉ KENI se podělil v rozhovoru Vojtěch Lokša z CK Adventura. Mimo jiné říká: „Rozhodně je ideální čas. Teď již sice v Keni začalo deštivé období, v prosinci až únoru však bude opět velmi dobrá doba na návštěvu. Doporučuji určitě nečekat moc dlouho, protože počty návštěvníků budou postupně přibývat.

1.12. VELKÁ BRITÁNIE ZRUŠILA POVINNOST KARANTÉNY a umožňuje nyní cestovatelům vstup do země pouze za snadné podmínky vyplněného formuláře.

1.12. Z KOLUMBIE si na nás vzpomněl cestovatel Jura z Brna: „Zdravím, Kolumbie je nádherná. Jestli můžu doporučit tak určitě se nebát Amazonie. I přes některá omezení kvůli covidu úžasný zážitek. Co jsem viděl tak ještě určitě Cocora valley poblíž Salenta s nejvyššími palmami na světě nebo malebné Guatape s El Penol de Guatape, ojedinělý skalní útvar s nádherným výhledem do okolí. Pro milovníky kávy je návštěva některé z kávových plantáží taky skvělým zážitkem. Ty kávové plantáže mi byly doporučeny v Pijao a Buena vista, opravdu paráda.“

1.12. ISLAND SE SNAŽÍ PODPOŘIT TURISTY a ačkoliv neopustil od své politiky karantény nebo dvou testů, nabízí nyní testy zdarma, čímž se snaží podpořit zájem cestovatelů o návrat do země.

1.12. SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY uvolňují opatření. Sice stále (s výjimkou Dubaje) vyžadují karanténu, nicméně oproti úplnému lockdownu je to pozitivní změna!

30.11. Cestovatelka a potápěčka Andrea zdraví z DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY: „V oblasti Punta Cana jsou krásné pláže, v hotelích prázdno a jen o víkendech je naplní místní. All inclusive se asi teď nevyplatí – otevřena je vždy jen jedna-dvě restaurace, bufety nejsou. Prostě málo lidí. Všude jsou dezinfekce a u vstupů měří teplotu. V Bayahibe v karibské části nám neklapnul hotel, i když byl zaplacený, tak jsme skončily v BB, kde je to trochu volnější. Dezinfekce tu je, roušky všichni ignorují. Lidi jsou tu hrozně milí a je tu i hodně cizinců, se sem přijeli ukrýt před covidem, nebo si tu otevřeli podnik. Místní říkají, že do nemocnic stejně nechodí, že jsou drahé a raději se vyléčí doma bylinkami. Problém je, že některé dny dochází pivo, jak tu všichni víc pijí. Po deváté je zákaz vycházení, tak lidi pomalu dopijí a dokecají a jdou se bavit domů.“

30.11. NEPÁL JE PRO HORALY OTEVŘENÝ, ale potýká se s nezájem. Letos bylo povolení na vstup na Everest vydáno jen pěti lidem!

30.11. BUDOUCNOST LYŽAŘSKÉ SEZONY: Střešní organizace cestovního ruchu dopisem apelují na premiéra a ministry: „Výzvu italského premiéra na plošné uzavření lyžařských středisek by Česko mělo odmítnout“.
Pro neotevření lyžařských areálů u nás podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, České unie cestovního ruchu a Asociace horských středisek nemáme dost argumentů. Je třeba pečlivě zvažovat konkrétní podmínky, které panují v jednotlivých zemích. Naše hory nemají parametry Alp a v mnoha ohledech je aktuální situace v ČR specifická. Případná omezení by zasáhla celé regiony.

27.11. Z NAMIBIE píše cestovatelka a průvodkyně Radka Tkáčiková: „S negativním testem a zdravotním formulářem dostanete vízum při příletu. Nejistotu vytvářelo opakované obnovování a rušení povinnosti dostavit se 5. den na testy. Naštěstí za naše pobytu byla povinnost zrušená. I když se říká, že ne všechny kempy a hotely budou kvůli nemoci otevřené, otevřeno bylo všude. Jen restaurace v kempech bud zavřené či omezený provoz. Na severu a ve střední části dbají na desinfekci rukou při vstupu do všech vnitřních prostor a roušku, na jihu už to dost šulí. A z dalších opatření? Při vstupech se zapisuje jméno a mobil. Někde měří teplotu. Turistů je hrstka a místní lidé jsou velmi vstřícní. Menší nákaza tu je, ale lidi nijak neplaší, nežijí tím jako u nás, jen se občas přeptají na situaci ve světě. Obecně lze Namibii nyní doporučit. Při návratu i přesto, že jsme v letadle dostali nějaký formulář, i s dotazem, zda máme test z Namibie (který není povinný), tak ho nikdo nechtěl vidět a nikdo se nás na nic neptal.

27.11. EMIRATES oznámili, že splnili všechny závazky a dokončili refundační proces. Celkem vrátili zákazníkům 6,3 miliard AED (zhruba 40 mld. Kč) a v souvislosti s pandemií vyřídili 1,7 milionu žádostí.

26.11. Připomínáme, že 73 zemí světa je zcela otevřených, 5 se plánuje otevírat, 92 je zčásti otevřených a 50 je zcela zavřených. Možnosti na zimní cesty bezpochyby jsou. Zejména ta exotika táhne.

26.11. ZÁVAN ZMĚNY Z USA, kde se začíná mluvit o povolení vstupu evropským cestovatelům! Pravda, povolení vstupu má být až od března, ale že by nás čekal „normální“ cestovatelský rok?

26.11. POZDRAVY ZE ZANZIBARU posílá Jan Havlíček, cestovatel a průvodce, který právě představuje tento kouzelný ostrov skupince odvážných cestovatelů: „Zanzibar Hakuna Matata! Stejně jako do zbytku Tanzanie, i na Zanzibar je možné testovat bez testu na koronavirus. Opatření tu nejsou žádná, roušky se sundávají po výstupu z letadla. Sami Zanzibarci pandemii neřeší a nemocné tu údajně nemají. Krásné počasí, teplé moře, skvělé jídlo. Snad jen hordy Rusů kazí zanzibarskou idylku. Karibu Zanzibar!

25.11. MEZINÁRODNÍ ASOCIACE LETECKÝCH DOPRAVCŮ (IATA) oznámila, že je v závěrečné fázi vývoje „covidového pasu,“ který je závislý mimo jiné na vývoji vakcíny. Ostatně, negativní testy jsou zapotřebí do více než stovky zemí…

25.11. PERU JE PŘÍSTUPNÉ: Vstup do země je komplikovaný kvůli množství omezených letů. Nicméně podmínky vstupu tak hrozné nejsou. A trocha nepohodlí při přestupech možná stojí za návštěvu zcela liduprázdného Machu Picchu!

25.11. PARAGUAY NA ZIMU: Další jihoamerická země je přístupná cizincům a opět se splnitelnými podmínkami! Parádní možnost, kam utéct před českou zimou…

24.11. ZAJÍMAVOST Z ISLANDU: Ten se otevřel cizincům mimo EU v podobě „dlouhodobého turismu“. Ten je určen těm, kteří prokáží, že jsou zaměstnáni islandskou firmou a vydělávají více, než 88 000 USD ročně. Země se snaží přitáhnout profesionály, třeba z amerického Sillicon Valley, kteří pak budou svoje výdělky utrácet na místě.

24.11. CHILE JE OTEVŘENO: Je to tady, Chile za obvyklých podmínek umožňuje vstup do země cizincům. Pokud u nás bude křivka pořád tak krásně klesat, za chvíli se budeme moci i my do země vypravit.

23.11. JIHOVÝCHODNÍ ASIE PO SUMMITU: mnoho zemí regionu tlačí na vznik cestovních koridorů. Doufají, že jim to vrátí část z příjmů, o které letos přišly. Koridory mezi málo rizikovými zeměmi a regiony by za dodržování podmínek mohly zachránit cestovní ruch v regionu – zahrnují totiž zrušení nutnosti karantény, která v mnoha zemích Asie panuje.

23.11. TURECKO zavedlo nová opatření, ze kterých jsou cizinci vyjmuti. Zahrnuje nicméně uzavřené restaurace a omezené otvírací doby obchodů a platí zákaz nočního vycházení. Země a její památky a příroda je nicméně návštěvníkům stále otevřena. Zejména rezorty nejsou novými restrikcemi nijak ohroženy. Podmínky vstupu do země se nezměnily.

23.11. LAOS AKTUÁLNĚ: Hana Bartáková se zasekla v Laosu už od začátku koronavirové pandemie. Přečtete si veškeré její zkušenosti nejen z tvrdého lockdownu, ale i aktuální stav, kdy už se situace uklidňuje a Hanka dále cestuje. „Uzavření země znamenalo uzavření hranic, nedalo se odletět. Kdo neodjel před lockdownem, musel zůstat. Více jak tisíc turistů si muselo v cizí zemi najít bydlení, způsob jak se stravovat, v mnohých místech bez možnosti restaurací. V různých částech Laosu se k celé situaci místní i turisté stavěli jinak. Na některých místech byla pravidla dodržována opravdu striktně. Horolezci v oblasti Thakhek byli zavřeni v kempu a na nákupy mohla do města jen pověřená osoba.“ Více už v článku Zaseknutá 8 měsíců v Laosu v době covidové.

22.11. SVĚT: Momentálně 26 zemí nemá vůbec žádné restrikce v souvislosti s koronavirem. Patří sem Turecko, Brazílie nebo třeba Tanzánie.

21.11. IZRAEL, který měl donedávna jedny z nejtvrdších opatření na světě, začal s rozvolňováním! Pro Izraelce se tak například otevřely pláže a letoviska. S trochou štěstí si na nich brzy odpočineme i myA když jsme u té Izraele, Jeruzalém, zcela bez návštěvníků využil možnosti a pustil se do masivní rekonstrukce Citadely. Bude se tedy na co dívat.

21.11. ANTIGUA A BARBUDA: Jedny z nejkrásnějších karibských ostrovů, se otevřely cestovatelům s negativním testem. Pro inspiraci (a motivaci) si můžete o těchto dvou karibských sestrách přečíst.

21.11. AKTUÁLNĚ: Po celém světě přibývá takzvaných „cestovatelských koridorů,“ které umožňují cestování mezi určitými destinacemi bez omezení. Bude takhle vypadat cestovatelský svět budoucnosti?

20.11. ISLAND: S heslem „Je to jako zkoumat svět před Vikingy!“ se plánuje i návrat cizinců na Island.

20.11. ONLINE SVĚT: Mnoho muzeí, památek, ale také národních parků během covidu spustilo online prohlídky. Proč nestrávit pošmourný český večer v Louvru, na Velké čínské zdi či Yellowstone?

20.11. CHILE: Jihoamerická láska mnoha cestovatelů plánuje otevření svých hranic. Až se tak stane, budeme vás informovat!

20.11. CHORVATSKO: Profláklá destinace českých turistů stojí za návštěvu i na podzim. O covidu v Chorvatsku vypráví Jonáš z Klubu cestovatelů: „Opatření tu jsou. Ve vnitřních prostorách by člověk měl mít roušku, ale zas tak se to nedodržuje. Většinou je pod nosem. Někde najdeš desinfekci, ale všude není. Turistická sezóna v Chorvatsku už dávno skončila a je tu většina infrastruktury zavřená. Občas potkáme nějakého turistu z evropských zemích, ale je to v řádu jednotek. O víkendu cestují spíše místní. V neděli na Plitvických jezerech bylo vcelku plno. Hodně aut ze Záhřebu. Když jsme jeli po okresních silnicích bylo dost opuštěných restauraci, ale neřekl bych, že to je přímo spojené s covidem.“

19.11. RWANDA: Málem bychom zapomněli vám říct, že tato úžasná africká destinace plná mlhavých kopců ukrývajících gorily je také přístupná cizincům za splnitelných podmínek! Proč si neužít trochu afrického kouzla takřka v soukromí?

18.11. KUBA: Po dlouhém uzavření Kuba obnovila lety a znovu vítá turisty. Podmínky vstupu jsou snesitelné a za trochu exotiky bezpochyby stojí.

18.11. TURECKO:Už se vám někdy stalo, že jste přišli na památku zapsanou na seznamu UNESCO, a byli jste tam jediní? Nám se to v minulých třech týdnech stalo hned několikrát. A věřte mi, že je to nádherný pocit…,“ více už v reportáži průvodkyně a redaktorky Lenky Hrabalové Kouzlo covidového Orientu.

18.11. LETIŠTĚ PRAHA: Víte, že aktuálně můžete z Letiště Praha letět do 26 destinací na celkem 31 linkách? Jen namátkově můžete letět třeba do Běloruska, Dánska, Kataru, Ruska, SAE nebo Turecka!

18. 11. NEJBEZPEČNĚJŠÍ AEROLINKA: letecká společnost Emirates je podle žebříčku Safe Travel Barometers nejbezpečnější aerolinkou na světě, a to na základě toho, jak dokázala reagovat na pandemii COVID-19. Hodnoceno bylo více než 230 leteckých společností na základě nezávislého auditu 26 parametrů zohledňující bezpečnost a ochranu zdraví.

17.11. TUNISKO: Další africká země otevřela brány českým cestovatelům! Na válečku u moře bude možná trochu chladno, ale Tunisko je krásná země a zabaví každého pohodáře i dobrodruha.

16.11. AKTUÁLNĚ: Víme, z médií se zdá, že pandémie sílí. I přesto ale mějte na mysli, že je dost zemí, kam se dá vyjet. 26 zemí nemá žádné restrikce a 34 zcela zavřelo své brány. Vše mezitím je za nějakých podmínek zvládnutelné…

12.11. MALEDIVY BEZPEČNÉ A SNADNO DOSTUPNÉ: Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! Čtěte podrobný návod, co vás čeká!

11.11. BOTSWANA SE OTEVÍRÁ: Konečně se turistům otevírá také Botswana! Hurá! Cestující musí mít vytištěné lékařské osvědčení s negativním výsledkem testu na Coronavirus (COVID-19) PCR vydané nejpozději 72 hodin před odletem z prvního naloďovacího místa. Certifikát musí být v angličtině.

9.11. KOSTARIKA SNADNO DOSTUPNÁ: Přečtěte si dnešní článek o praktických radách na cestu.

8. 11. AKTUÁLNE Z TURECKA:  „Za zatáčkou se objevil Ararat. Pokrytý sněhem se rýsoval proti zářivě modré obloze. Východní Turecko zažívá kouzelný podzim. Barevné stromy doplňují hluboká koryta řek, stáda se pasou v rozlehlých stepích a lidé posedávají v kavárnách. Asi polovina z nich na ulicích nosí roušky. My je nosíme jen při vstupu do obchodů a památek. Ty vyzývají také k sociálnímu distancu. Jinak zde pandemii nic nepřipomíná. Cesta utíká bez problémů, a kromě pár zavřených kostelů i bez ztrát na programu. Téměř se tu zdá, jako by bylo všechno v pořádku,“ píše aktuálně naše redaktorka Lenka Hrabalová z Turecka!

6.11. PRŮZKUM V ŘADÁCH CESTOVATELŮ: v návaznosti na globální pandemii COVID-19 provedla společnost Kiwi.com ve spolupráci se STEM/MARK průzkum v oblasti cestovního chování Čechů. Pandemie negativně ovlivnila cestovatelské plány ⅔ Čechů a téměř polovina musela své letošní cesty zcela zrušit. Pětina zažila zrušení letu a stejná část se s ohledem na problémy v letecké dopravě dočasně uchýlila k té pozemní. Přesto by většina dotazovaných ráda znovu vycestovala. Co se týče obav z koronaviru spojených s cestováním, daleko více lidí (52 %) je znepokojeno cestovními omezeními než zdravotními riziky (20 %), celá čtvrtina respondentů žádné obavy nemá, přesto je pro ně aktuálně bezpečnost při cestování stále prioritou číslo 1. Stoupá také obliba last minute rezervací letenek.

5. 11. NÁVRATY Z CEST DO ČR: Od pondělí 9. listopadu 2020 bude účinné nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, které upravuje vstup osob do České republiky. Nové opatření reaguje na pokračující pandemii onemocnění COVID-19 a koordinaci na úrovni EU. Vyplývající epidemiologická opatření a omezení se vztahují jak na české občany vracejí se zpět do ČR, tak i na všechny cizince. Podrobná pravidla a nový seznam zemí podle míry nákazy naleznete na webu MZV ČR.

5. 11. AKTUÁLNĚ ZE SARDINIE: „Odjížděli jsme z Čech 15. 10. 2020, hned potom co nám zavřeli postupně stěnu, restauraci a pak školu. Nechali jsme si všichni udělat testy na Covid, ale na německých, rakouských ani italských hranicích nikdo nic nekontroluje. Pouze na trajektu z Livorna do Olbie Vám měří teplotu a vyplňujete prohlášení, že jste nebyli v kontaktu s nákazou a svoje údaje pro případ zaslání informací o nařízení týkajích se Covidu.
Během těch 14 dní co tu jsme se nařízení italské vlády postupně mění stejně jako u nás. Momentálně je zde povinnost nošení roušek venku i uvnitř a bary a restaurace zavírají v 18:00, ale pizzu Vám skoro všude udělají i večer, akorát si jí odnesete v krabici. Alkohol se normálně prodává. Takže si akorát sednete do parku a sníte to tam i s čepovaným pivkem. Pokud sedíte v restauraci a nebo na zahrádce, tak roušku nemáte. Obchody jsou všechny otevřené, akorát si všichni povinně stříkají desinfekci při vstupu na ruce.
My se pohybujeme povetšinu v lezeckých oblastech, což jsou hory nebo skály u moře a tak nikdo roušky nenosí a ani tam nikdo mimo nás moc není😉. Spíme v autě takže ubytování moc nevím. Jak je po sezoně tak i kempy už moc nefungují, ale to je tím, že je po sezóně a me Covidem. Lidé jsou všichni milí i policisté velmi ohleduplní takže za nás 10 bodů z deseti a doporučujeme,“
píše cestovatelka Lucka Rybářová.

3. 11. AKTUÁLNĚ Z TURECKA: „V Diyarbakiru, hlavním městě tureckých Kurdů, nás uvítali s otevřenou náručí. Turistů tu moc nemají ani za normálních okolností, natož pak teď. Od recepce nás hned zvali do restaurace, kde měla být živá hudba. Váhali jsme, bylo skoro jedenáct v noci. Nakonec jsme se rozhoupali. Nádvoří historického domu z černého kamene bylo plné stolů a lidí. Na pódiu hrála kapela a zpěvák korzoval. Lidé se pohupovali do tance. Zpěváka vystřídal někdo z posluchačů. Pak jiný. A další. Lidé tleskali a zvedali se k tradičnímu tanci, dabke. Muži i ženy se natřásali v rytmu. Ani nevím, jak se to stalo, ale najednou bylo půl druhé ráno. Všechna únava z nás ale opadla. Asi proto, že se člověk zase po dlouhé době cítil živý,“ píše aktuálně naše redaktorka Lenka Hrabalová z Turecka!

3. 11. SVATÝ KRYŠTOF A NEVIS: Země částečně zrušila omezení cestování během pandemie koronavirů. Všichni cestující musí vyplnit cestovní autorizační formulář a mít negativní výsledek testu COVID-19 PCR vydaný do 72 hodin od cesty v laboratoři akreditované ISO / IEC 17025.

3. 11. BOSNA A HERCEGOVINA: Země zrušila cestovní omezení zavedená během pandemie koronavirů. Vstup pro cestující je nyní povolen. Cestující musí mít lékařský certifikát s negativním výsledkem testu COVID-19 PCR vydaný do 48 hodin před příjezdem. Více v článku.

2. 11. KOSTARIKA: Země se otevírá turistům. Turisté musí akorát vyplnit „Pase de Salud“ (zdravotní průkaz), který najdete na adrese https://salud.go.cr/. Dále musí mít turisté cestovní pojištění s krytím léčby koronaviru a nákladů na ubytování.

2.11. ŠPANĚLSKO: Vzhledem k epidemiologické situaci se Španělsko rozhodlo pro zpřísnění režimu. Nicméně jedinou podmínkou pro vstup do země je registrace k získání QR kódu, negativní test ani karanténa není potřeba! Raději ale pozor, kam přesně jedete, jednotlivé autonomní oblasti se podle svého vlastního rozhodnutí na základě místní situace uzavírají a přicestovat tak můžete pouze z nezbytných důvodů, nikoli za turismem.

2.11. TANZÁNIE: Země aktuálně patří k těm, které můžete v pohodě navštívit. Připravili jsme pro vás reportáž průvodkyně. „V té době se již mohlo bez testu na covid do Tanzanie, což se mi hodilo, jelikož byla mým cílem. Na letišti ve Vídni jsem si připadala jako v nějakém sci-fi filmu, nikde ani noha, haly prázdné, hučela jen klimatizace. Na ranveji pár letadel. Postapokalyptický obrázek. V minulosti jsem létala dvacetkrát i vícekrát ročně, nyní jsem však u přepážky měla pocit úplného nováčka. Pustí mě? Nezkazí se to na poslední chvíli?

31.11.2020 KANÁRSKÉ OSTROVY: Je stále možné navštívit. Od listopadu se ale musí turisté prokázat negativním testem na koronavirus

30.10. THAJSKO: Jedna se zemí, která měla nejtvrdší opatření začíná pomalu uvolňovat. Sice ještě není otevřená pro turisty (jen pro dlouhodobé návštěvníky), ale začíná se snad blýskat na lepší časy?

30.10. KARIBIK: Pomalu se obnovují výletní plavby po ostrovech! První tři už odpluly a vrátily se zcela bez nákazy. Ostatně řada ostrovů je přístupná, tak po možnosti lidé jen skočili.

30.10. KAPVERDY: Další tropický ráj otevřel své hranice. Na Kapverdy si můžete zajet jen s negativním testem.

29.10. MAROKO: Další milovaná destinace otevřela své hranice! Pravda, vstup není nekomplikovaný, ale podmínky nejsou nesplnitelné. Takže proč si trochu neokořenit nastávající podzim?

29. 10. AKTUÁLNĚ Z KANÁRSKÝCH OSTROVŮ: „Situace na Kanárech je momentálně proměnlivá. Zatím se může přijet bez testu, ale každým dnem se chystají nová opatření. Na některé ostrovy se momentálně valí uprchlíci a na jiné dovolenkáři z Anglie, kterým odpustili nutnou návratovou karanténu. Sledovali jsme denně https://www.grancanariaforum.cz. Právě jsme se vrátili z Gomery a Tenerife, kde je vše v pohodě. Turistů je málo. Obchody fungují, ale restaurace jen někde. Počasí na trekking je parádní. Doporučuji,“ píše cestovatelka Lucie Ernestová, která právě pobývá na Kanárech.

27.10 FLY EMIRATES: Emirates startuje zimní kampaň. Zaleťte si bezpečně do Dubaje užít si slunečnou dovolenou! Levné lístky (které zahrnují krytí na veškeré výdaje spojené s případnou nemocí covid-19 a jako dárek také vstup do Dubai frame, největšího rámu na světě) lze získat do 9. listopadu, a to na celý listopad a prosinec.

27.10. AKTUÁLNĚ Z MADEIRY: „Co budu říkat, byl to až do poslední minuty stres se na Madeiru dostat. A i tam nás čekala spousta změn – z programu zbyly vlastně jen výšlapy do hory. Kostely i tradiční trhy byly zavřené. Na druhou stranu bylo vidět, jak místní turisty vítají, restaurace se předhánějí v tom, co nalejou zadarmo. Úplně nám to lámalo srdce. Z dovolené jsem byla nadšená, jak z málokteré jiné.“ Vypráví Katka, která se právě vrátila ze zájezdu na Madeiru s CK Kudrna.

27.10. JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA: Další top africká destinace otevírá dveře turistům! Lety jsou omezeny a je zapotřebí negativní test, ale fascinující bohatá příroda jihu kontinentu za to bez pochyby stojí!

26.10. DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA: Pro vstup do země je nutné vyplnit dotazník, a my nepochybujeme o tom, že to má v malíku každý cestovatel. Proč se tedy místo mlhy nedívat raději na slunné pláže?

26.10. ČERNÁ HORA: Není daleko, ale je okouzlující! Do Černé hory máme neomezený vstup a můžeme tak načerpat poslední sluníčko. Třeba v oblasti Kotoru, nádherném přístavu v krajině vysokých hor.

26.10. INTERNATIONAL AIR TRANSPORT ASSOCIATION volá po systematickém testování na COVID-19 před odlety. Dlouhodobé uzavření hranic podle nich není řešení. „Klíčem k obnovení svobody přeshraniční mobility je systematické testování COVID-19 všech cestujících před odletem. To dá vládám důvěru k otevírání hranic. Testování všech cestujících vrátí lidem svobodu cestovat, “uvedl Alexandre de Juniac, generální ředitel a generální ředitel IATA.

26.10. ALBÁNIE: Země zrušila všechna opatření v červenci a zatím je znova nemá v plánu zavádět. Albánie je tedy poměrně snadno dostupná. Přečtěte si reportáž průvodkyně, která tam byla v létě se zájezdem CK KUDRNA.

25. 10. PŘEHLED DOSTUPNÝCH ZEMÍ můžete snadno sledovat na našem webu. Dokončili jsme jej tento týden a budeme jej pravidelně aktualizovat ve spolupráci s cestovními kancelářemi, dopravci nebo individuálními cestovateli a průvodci.

24.10. SAUDIA AIRLINES obnoví od listopadu lety do více než 30 destinací, zejména v oblasti Perského zálivu, indického subkontinentu a také do západní Evropy. Nezapomeňte, že se Saúdská Arábie od konce roku 2019 otevřela turistům, kteří mohou získat víza. Navštívili jsme ji hned v prosinci a krásy této země jsou fantastické.

23.10. INDIE otevřela několik oblastí pro cestovatele! Bez omezení lze navštívit například Goa nebo Puduččéri, s omezeními pak řadu dalších.

23.10. PARAGUAY otevřel mezinárodní letiště Silvia Pettirossiho! Obnovení mezinárodních letů je v plánu na listopad. Pěkně krůček po krůčku…

23.10. Celých 35 zemí je pro Čechy otevřených bez požadavků na test nebo karanténu! Vyplnění dotazníku nebo stáhnutí trasovací aplikace pro odhodlaného cestovatele nemůže být překážkou 😉

21.10. MAURITÁNIE: Ano, víme, je to tak trochu díra. Ale díra plná překvapení! Kde jinde se dá teď v klidu trekovat po poušti, fotit beduíny a koupat se v oázách s horkými prameny, než v této bohy zapomenuté pustině. Tato živoucí Sahara je otevřená bez požadavků!

21.10. RUMUNSKO: Pokud se vám nechce nikam letět, staré, dobré a oblíbené Rumunsko je přístupné. Zkuste vyjet třeba do Transylvánie

21.10. Dobré zprávy jsou, že i navzdory částečnému lockdownu, vyjet ze země není zakázáno!

20.10. MEXIKO: Pro mnohé vrchol dekadence tak, jak kdysi zpíval Manu Chao, je otevřen návštěvníkům za velmi snadných podmínek. Vzhůru pro tequilu (a taky na pyramidy a za kulturou a tak…)!

20.10. TURECKO: Nebo raději na skok jen za hranice Evropy? Lety do Turecka jsou pohádkově levné, takže proč si konečně nedat pořádný kebab a neprojet se pěkně v klidu po Zlatém rohu. Nebo taky můžete nakoupit všem přátelům kouzelné vánoční dárky z nejbližší exotiky 😉

20.10. BRAZÍLIE: A vůbec, nezapomněli jsme na zemi, které pokrývá takřka polovinu Jižní Ameriky? Brazílie je otevřená! Bezpochyby se tu zabaví každý cestovatel!

19.10. SVĚT: Hodíme do kotle i trochu čísel. Ke dnešnímu dni je 58 zemí světa kompletně uzavřených, 92 částečně, 6 se bude brzy otevírat (konec října snad přinese samé změny k dobrému) a 64 zemí nemá cestovní omezení. To není málo!

19.10. BELIZE: Poměrně snadné podmínky ke vstupu nastavila Belize. Co takhle ochutnat Karibik, místo tohoto hrozivě deštivého podzimu?

19.10.GUYANA: Pravidla se mění i v Latinské Americe. Hranice otevřela třeba Guyana, o které toho dost z nás ví dost málo. Není to výzva?

16.10. INDONÉSIE: Láska mnoha cestovatelů i milovníků moře a potápění otevřela brány! Vstup je možný po splnění docela obligátních podmínek testu a formuláře. Docela pecka, ne?

16.10. GAMBIE: Afrika v příjemné, kompaktní formě otevřena pro cizince. A zrovna na začátku turistické sezóny, kdy je tu příjemně teplo a po stromech skáčou spokojené opice. Jde vůbec odolat?

15.10. TANZÁNIE: Kilimandžáro bez lidí bylo loni nemyslitelné. Letos je to sen zcela dosažitelný. Na tanzánské hory, safari i k moři teď jen s formulářem. Kdo ví, že neodolá, ať začne číst!

15.10. EGYPT: Do Egypta se dá bez problémů zajet za koupačkou i za potápěním. Rezorty požadují jen test na místě. A na procestování země stačí přihodit zdravotní formulář. Koho by nelákal třeba legendární Luxor zcela bez lidí?

15.10. SÚDÁN: Komu se zachtělo ochutnat starověkou africkou kulturu, má možnost. Súdán obnovil lety a jediné, co požaduje, jsou negativní testy. Proč tam jet se dočtete tady!

14.10. ZIMBABWE: Zimbabwe obnovilo lety a nastavilo velmi příjemné podmínky vstupu. Informace zde

14.10. UGANDA: Uganda obnovila lety a podmínky vstupu jsou více než příznivé! Informace zde

14.10. MAURICIUS: Země zrušila zákaz vstupu. Je nutné dodržení podmínek. Informace zde

14.10. NAMIBIE: Do země byly obnoveny lety. Vstup je možný po splnění podmínek. Informace zde

12.10. NEPÁL: Nepál by chtěl otevřít hranice 17. října. Po mnoha diskusích se rozhodlo o zrušení povinnosti karantény po příletu. Ke vstupu bude nutný pouze negativní test na Covid-19 ne starší 72 hodin. Taktéž dochází k obnově možnosti zařídit vstupní vízum na letišti po příletu.

12.10. FLIXBUS: Poskytovatel mobility FlixBus, jehož zelené autobusy staví v desítkách českých měst podpořil zvýhodněnou cenovou pobídkou ve formě 30% slevy na jízdné pro měsíce říjen a listopad, kterou svým zákazníkům rozeslal e-mailem v úterý 22. září. Navíc rozdává přes 1000 volných jízdenek těm, kteří motivují své okolí na sociálních sítích k dalšímu cestování. Více v článku o iniciativě.

12.10. INTERNATIONAL AIR TRANSPORT ASSOCIATION: Alexandre de Juniac, generální ředitel IATA, uvedl, že hranice musí být znovu otevřeny bez karantény a země by měly spíše používat systematické testování. „Riziko, že se cestující nakazí Covid-19 během přepravy, se jeví jako opravdu nízké. Identifikovaných je pouze 44 potenciálních případů přenosu souvisejícího s letem, a to u 1,2 miliardy cestujících. To znamená jeden případ na každých 27 milionů cestujících,“ uvedl.

10. 10. ŠPANĚLSKO: Od 5. 10. se otevřely hranice pro cesty na Baleáry a Kanárské ostrovy,  tzn. Češi, kteří tam pojedou, se nemusí při návratu podrobit testu nebo karanténě. Informace přímo od Španělské kancelář pro cestovní ruch. Právě o těchto dvou destinacích proto budeme hodně mluvit na www.FestivalObzory.cz.

9. 10. PERU: Země je zatím stále uzavřená. „Nicméně už se to taky pomalu posouvá k lepšímu, ale ačkoli se v říjnu otevírají mezinárodní lety, do Evropy vypsané nejsou, protože Evropa z J. Ameriky pouští jen Uruguay,“ vysvětluje naše spolupracovnice Martina Doležalová, která v zemi žije. Přečtěte si o tom, jak na jaře prožívala tvrdou karanténa v Peru.

8.10. CK ADVENTURA: Organizace jakékoliv cesty v době covidu je velmi složitá. „Příprava zájezdu do Švédska byla letos náročná napínavá jako ostatně příprava jakékoli cesty v těchto časech s tím rozdílem, že u zájezdu si nelze říct zítra pojedeme kam se dá, ale se změnou je nutný souhlas všech účastníků a garance pojišťovny, že v dané zemi zrovna platí pojištění léčebných výloh (většina pojišťoven toto vylučovala v „červených“ zemích aniž by to klienti tušili),“ vysvětluje v článku průvodkyně Helena Křenková. Přečtěte si celý článek Severská cesta a pandemický bizár aneb jak náročné je v době pandemie připravit zájezd.

8.10. MALEDIVY: Na Maledivy můžete prakticky bez omezení. Při vstupu do země potřebujete akorát maximálně 72 hodin starý negativní test na Covid-19 v angličtině. Nařízení platí od 10. září. Další informace naleznete v online průvodci Maledivami.

8.10. ITÁLIE: Česká republiku je od středy v Itálii zařazena mezi rizikové země. Do země tak je možné cestovat pouze s negativním testem na koronavirus ne starším než 72 hodin. Opatření platí je platné ode dneška. Více naleznete v online průvodci Itálií.