HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

#Zasecestuj – kam všude můžeš jet

Zase cestuj

Začala nová éra fantastického cestování, takového, o kterém jste si možná ještě před rokem mysleli, že je nenávratně pryč. Proč? Přečtěte si celý komentář.

Mezi země, kam MŮŽETE VYCESTOVAT, patří třeba: CHILE, KUBA, KOSTARIKA, MEXIKO, DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA, BRAZÍLIE, TANZÁNIE, BOTSWANA, TUNISKO, TURECKO, MALEDIVY a mnoho dalších, nemluvě o většině Evropy.

SEZNAM OTEVŘENÝCH ZEMÍ, VČETNĚ DETAILŮ

26.11. Připomínáme, že 73 zemí světa je zcela otevřených, 5 se plánuje otevírat, 92 je zčásti otevřených a 50 je zcela zavřených. Možnosti na zimní cesty bezpochyby jsou. Zejména ta exotika táhne.

26.11. ZÁVAN ZMĚNY Z USA, kde se začíná mluvit o povolení vstupu evropským cestovatelům! Pravda, povolení vstupu má být až od března, ale že by nás čekal „normální“ cestovatelský rok?

26.11. POZDRAVY ZE ZANZIBARU posílá Jan Havlíček, cestovatel a průvodce, který právě představuje tento kouzelný ostrov skupince odvážných cestovatelů: „Zanzibar Hakuna Matata! Stejně jako do zbytku Tanzanie, i na Zanzibar je možné testovat bez testu na koronavirus. Opatření tu nejsou žádná, roušky se sundávají po výstupu z letadla. Sami Zanzibarci pandemii neřeší a nemocné tu údajně nemají. Krásné počasí, teplé moře, skvělé jídlo. Snad jen hordy Rusů kazí zanzibarskou idylku. Karibu Zanzibar!

25.11. MEZINÁRODNÍ ASOCIACE LETECKÝCH DOPRAVCŮ (IATA) oznámila, že je v závěrečné fázi vývoje „covidového pasu,“ který je závislý mimo jiné na vývoji vakcíny. Ostatně, negativní testy jsou zapotřebí do více než stovky zemí…

25.11. PERU JE PŘÍSTUPNÉ: Vstup do země je komplikovaný kvůli množství omezených letů. Nicméně podmínky vstupu tak hrozné nejsou. A trocha nepohodlí při přestupech možná stojí za návštěvu zcela liduprázdného Machu Picchu!

25.11. PARAGUAY NA ZIMU: Další jihoamerická země je přístupná cizincům a opět se splnitelnými podmínkami! Parádní možnost, kam utéct před českou zimou…

24.11. ZAJÍMAVOST Z ISLANDU: Ten se otevřel cizincům mimo EU v podobě „dlouhodobého turismu“. Ten je určen těm, kteří prokáží, že jsou zaměstnáni islandskou firmou a vydělávají více, než 88 000 USD ročně. Země se snaží přitáhnout profesionály, třeba z amerického Sillicon Valley, kteří pak budou svoje výdělky utrácet na místě.

24.11. CHILE JE OTEVŘENO: Je to tady, Chile za obvyklých podmínek umožňuje vstup do země cizincům. Pokud u nás bude křivka pořád tak krásně klesat, za chvíli se budeme moci i my do země vypravit.

23.11. JIHOVÝCHODNÍ ASIE PO SUMMITU: mnoho zemí regionu tlačí na vznik cestovních koridorů. Doufají, že jim to vrátí část z příjmů, o které letos přišly. Koridory mezi málo rizikovými zeměmi a regiony by za dodržování podmínek mohly zachránit cestovní ruch v regionu – zahrnují totiž zrušení nutnosti karantény, která v mnoha zemích Asie panuje.

23.11. TURECKO zavedlo nová opatření, ze kterých jsou cizinci vyjmuti. Zahrnuje nicméně uzavřené restaurace a omezené otvírací doby obchodů a platí zákaz nočního vycházení. Země a její památky a příroda je nicméně návštěvníkům stále otevřena. Zejména rezorty nejsou novými restrikcemi nijak ohroženy. Podmínky vstupu do země se nezměnily.

23.11. LAOS AKTUÁLNĚ: Hana Bartáková se zasekla v Laosu už od začátku koronavirové pandemie. Přečtete si veškeré její zkušenosti nejen z tvrdého lockdownu, ale i aktuální stav, kdy už se situace uklidňuje a Hanka dále cestuje. „Uzavření země znamenalo uzavření hranic, nedalo se odletět. Kdo neodjel před lockdownem, musel zůstat. Více jak tisíc turistů si muselo v cizí zemi najít bydlení, způsob jak se stravovat, v mnohých místech bez možnosti restaurací. V různých částech Laosu se k celé situaci místní i turisté stavěli jinak. Na některých místech byla pravidla dodržována opravdu striktně. Horolezci v oblasti Thakhek byli zavřeni v kempu a na nákupy mohla do města jen pověřená osoba.“ Více už v článku Zaseknutá 8 měsíců v Laosu v době covidové.

22.11. SVĚT: Momentálně 26 zemí nemá vůbec žádné restrikce v souvislosti s koronavirem. Patří sem Turecko, Brazílie nebo třeba Tanzánie.

21.11. IZRAEL, který měl donedávna jedny z nejtvrdších opatření na světě, začal s rozvolňováním! Pro Izraelce se tak například otevřely pláže a letoviska. S trochou štěstí si na nich brzy odpočineme i myA když jsme u té Izraele, Jeruzalém, zcela bez návštěvníků využil možnosti a pustil se do masivní rekonstrukce Citadely. Bude se tedy na co dívat.

21.11. ANTIGUA A BARBUDA: Jedny z nejkrásnějších karibských ostrovů, se otevřely cestovatelům s negativním testem. Pro inspiraci (a motivaci) si můžete o těchto dvou karibských sestrách přečíst.

21.11. AKTUÁLNĚ: Po celém světě přibývá takzvaných „cestovatelských koridorů,“ které umožňují cestování mezi určitými destinacemi bez omezení. Bude takhle vypadat cestovatelský svět budoucnosti?

20.11. ISLAND: S heslem „Je to jako zkoumat svět před Vikingy!“ se plánuje i návrat cizinců na Island.

20.11. ONLINE SVĚT: Mnoho muzeí, památek, ale také národních parků během covidu spustilo online prohlídky. Proč nestrávit pošmourný český večer v Louvru, na Velké čínské zdi či Yellowstone?

20.11. CHILE: Jihoamerická láska mnoha cestovatelů plánuje otevření svých hranic. Až se tak stane, budeme vás informovat!

20.11. CHORVATSKO: Profláklá destinace českých turistů stojí za návštěvu i na podzim. O covidu v Chorvatsku vypráví Jonáš z Klubu cestovatelů: „Opatření tu jsou. Ve vnitřních prostorách by člověk měl mít roušku, ale zas tak se to nedodržuje. Většinou je pod nosem. Někde najdeš desinfekci, ale všude není. Turistická sezóna v Chorvatsku už dávno skončila a je tu většina infrastruktury zavřená. Občas potkáme nějakého turistu z evropských zemích, ale je to v řádu jednotek. O víkendu cestují spíše místní. V neděli na Plitvických jezerech bylo vcelku plno. Hodně aut ze Záhřebu. Když jsme jeli po okresních silnicích bylo dost opuštěných restauraci, ale neřekl bych, že to je přímo spojené s covidem.“

19.11. RWANDA: Málem bychom zapomněli vám říct, že tato úžasná africká destinace plná mlhavých kopců ukrývajících gorily je také přístupná cizincům za splnitelných podmínek! Proč si neužít trochu afrického kouzla takřka v soukromí?

18.11. KUBA: Po dlouhém uzavření Kuba obnovila lety a znovu vítá turisty. Podmínky vstupu jsou snesitelné a za trochu exotiky bezpochyby stojí.

18.11. TURECKO:Už se vám někdy stalo, že jste přišli na památku zapsanou na seznamu UNESCO, a byli jste tam jediní? Nám se to v minulých třech týdnech stalo hned několikrát. A věřte mi, že je to nádherný pocit…,“ více už v reportáži průvodkyně a redaktorky Lenky Hrabalové Kouzlo covidového Orientu.

18.11. LETIŠTĚ PRAHA: Víte, že aktuálně můžete z Letiště Praha letět do 26 destinací na celkem 31 linkách? Jen namátkově můžete letět třeba do Běloruska, Dánska, Kataru, Ruska, SAE nebo Turecka!

18. 11. NEJBEZPEČNĚJŠÍ AEROLINKA: letecká společnost Emirates je podle žebříčku Safe Travel Barometers nejbezpečnější aerolinkou na světě, a to na základě toho, jak dokázala reagovat na pandemii COVID-19. Hodnoceno bylo více než 230 leteckých společností na základě nezávislého auditu 26 parametrů zohledňující bezpečnost a ochranu zdraví.

17.11. TUNISKO: Další africká země otevřela brány českým cestovatelům! Na válečku u moře bude možná trochu chladno, ale Tunisko je krásná země a zabaví každého pohodáře i dobrodruha.

16.11. AKTUÁLNĚ: Víme, z médií se zdá, že pandémie sílí. I přesto ale mějte na mysli, že je dost zemí, kam se dá vyjet. 26 zemí nemá žádné restrikce a 34 zcela zavřelo své brány. Vše mezitím je za nějakých podmínek zvládnutelné…

12.11. MALEDIVY BEZPEČNÉ A SNADNO DOSTUPNÉ: Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! Čtěte podrobný návod, co vás čeká!

11.11. BOTSWANA SE OTEVÍRÁ: Konečně se turistům otevírá také Botswana! Hurá! Cestující musí mít vytištěné lékařské osvědčení s negativním výsledkem testu na Coronavirus (COVID-19) PCR vydané nejpozději 72 hodin před odletem z prvního naloďovacího místa. Certifikát musí být v angličtině.

9.11. KOSTARIKA SNADNO DOSTUPNÁ: Přečtěte si dnešní článek o praktických radách na cestu.

8. 11. AKTUÁLNE Z TURECKA:  „Za zatáčkou se objevil Ararat. Pokrytý sněhem se rýsoval proti zářivě modré obloze. Východní Turecko zažívá kouzelný podzim. Barevné stromy doplňují hluboká koryta řek, stáda se pasou v rozlehlých stepích a lidé posedávají v kavárnách. Asi polovina z nich na ulicích nosí roušky. My je nosíme jen při vstupu do obchodů a památek. Ty vyzývají také k sociálnímu distancu. Jinak zde pandemii nic nepřipomíná. Cesta utíká bez problémů, a kromě pár zavřených kostelů i bez ztrát na programu. Téměř se tu zdá, jako by bylo všechno v pořádku,“ píše aktuálně naše redaktorka Lenka Hrabalová z Turecka!

6.11. PRŮZKUM V ŘADÁCH CESTOVATELŮ: v návaznosti na globální pandemii COVID-19 provedla společnost Kiwi.com ve spolupráci se STEM/MARK průzkum v oblasti cestovního chování Čechů. Pandemie negativně ovlivnila cestovatelské plány ⅔ Čechů a téměř polovina musela své letošní cesty zcela zrušit. Pětina zažila zrušení letu a stejná část se s ohledem na problémy v letecké dopravě dočasně uchýlila k té pozemní. Přesto by většina dotazovaných ráda znovu vycestovala. Co se týče obav z koronaviru spojených s cestováním, daleko více lidí (52 %) je znepokojeno cestovními omezeními než zdravotními riziky (20 %), celá čtvrtina respondentů žádné obavy nemá, přesto je pro ně aktuálně bezpečnost při cestování stále prioritou číslo 1. Stoupá také obliba last minute rezervací letenek.

5. 11. NÁVRATY Z CEST DO ČR: Od pondělí 9. listopadu 2020 bude účinné nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, které upravuje vstup osob do České republiky. Nové opatření reaguje na pokračující pandemii onemocnění COVID-19 a koordinaci na úrovni EU. Vyplývající epidemiologická opatření a omezení se vztahují jak na české občany vracejí se zpět do ČR, tak i na všechny cizince. Podrobná pravidla a nový seznam zemí podle míry nákazy naleznete na webu MZV ČR.

5. 11. AKTUÁLNĚ ZE SARDINIE: „Odjížděli jsme z Čech 15. 10. 2020, hned potom co nám zavřeli postupně stěnu, restauraci a pak školu. Nechali jsme si všichni udělat testy na Covid, ale na německých, rakouských ani italských hranicích nikdo nic nekontroluje. Pouze na trajektu z Livorna do Olbie Vám měří teplotu a vyplňujete prohlášení, že jste nebyli v kontaktu s nákazou a svoje údaje pro případ zaslání informací o nařízení týkajích se Covidu.
Během těch 14 dní co tu jsme se nařízení italské vlády postupně mění stejně jako u nás. Momentálně je zde povinnost nošení roušek venku i uvnitř a bary a restaurace zavírají v 18:00, ale pizzu Vám skoro všude udělají i večer, akorát si jí odnesete v krabici. Alkohol se normálně prodává. Takže si akorát sednete do parku a sníte to tam i s čepovaným pivkem. Pokud sedíte v restauraci a nebo na zahrádce, tak roušku nemáte. Obchody jsou všechny otevřené, akorát si všichni povinně stříkají desinfekci při vstupu na ruce.
My se pohybujeme povetšinu v lezeckých oblastech, což jsou hory nebo skály u moře a tak nikdo roušky nenosí a ani tam nikdo mimo nás moc není😉. Spíme v autě takže ubytování moc nevím. Jak je po sezoně tak i kempy už moc nefungují, ale to je tím, že je po sezóně a me Covidem. Lidé jsou všichni milí i policisté velmi ohleduplní takže za nás 10 bodů z deseti a doporučujeme,“
píše cestovatelka Lucka Rybářová.

3. 11. AKTUÁLNĚ Z TURECKA: „V Diyarbakiru, hlavním městě tureckých Kurdů, nás uvítali s otevřenou náručí. Turistů tu moc nemají ani za normálních okolností, natož pak teď. Od recepce nás hned zvali do restaurace, kde měla být živá hudba. Váhali jsme, bylo skoro jedenáct v noci. Nakonec jsme se rozhoupali. Nádvoří historického domu z černého kamene bylo plné stolů a lidí. Na pódiu hrála kapela a zpěvák korzoval. Lidé se pohupovali do tance. Zpěváka vystřídal někdo z posluchačů. Pak jiný. A další. Lidé tleskali a zvedali se k tradičnímu tanci, dabke. Muži i ženy se natřásali v rytmu. Ani nevím, jak se to stalo, ale najednou bylo půl druhé ráno. Všechna únava z nás ale opadla. Asi proto, že se člověk zase po dlouhé době cítil živý,“ píše aktuálně naše redaktorka Lenka Hrabalová z Turecka!

3. 11. SVATÝ KRYŠTOF A NEVIS: Země částečně zrušila omezení cestování během pandemie koronavirů. Všichni cestující musí vyplnit cestovní autorizační formulář a mít negativní výsledek testu COVID-19 PCR vydaný do 72 hodin od cesty v laboratoři akreditované ISO / IEC 17025.

3. 11. BOSNA A HERCEGOVINA: Země zrušila cestovní omezení zavedená během pandemie koronavirů. Vstup pro cestující je nyní povolen. Cestující musí mít lékařský certifikát s negativním výsledkem testu COVID-19 PCR vydaný do 48 hodin před příjezdem. Více v článku.

2. 11. KOSTARIKA: Země se otevírá turistům. Turisté musí akorát vyplnit „Pase de Salud“ (zdravotní průkaz), který najdete na adrese https://salud.go.cr/. Dále musí mít turisté cestovní pojištění s krytím léčby koronaviru a nákladů na ubytování.

2.11. ŠPANĚLSKO: Vzhledem k epidemiologické situaci se Španělsko rozhodlo pro zpřísnění režimu. Nicméně jedinou podmínkou pro vstup do země je registrace k získání QR kódu, negativní test ani karanténa není potřeba! Raději ale pozor, kam přesně jedete, jednotlivé autonomní oblasti se podle svého vlastního rozhodnutí na základě místní situace uzavírají a přicestovat tak můžete pouze z nezbytných důvodů, nikoli za turismem.

2.11. TANZÁNIE: Země aktuálně patří k těm, které můžete v pohodě navštívit. Připravili jsme pro vás reportáž průvodkyně. „V té době se již mohlo bez testu na covid do Tanzanie, což se mi hodilo, jelikož byla mým cílem. Na letišti ve Vídni jsem si připadala jako v nějakém sci-fi filmu, nikde ani noha, haly prázdné, hučela jen klimatizace. Na ranveji pár letadel. Postapokalyptický obrázek. V minulosti jsem létala dvacetkrát i vícekrát ročně, nyní jsem však u přepážky měla pocit úplného nováčka. Pustí mě? Nezkazí se to na poslední chvíli?

31.11.2020 KANÁRSKÉ OSTROVY: Je stále možné navštívit. Od listopadu se ale musí turisté prokázat negativním testem na koronavirus

30.10. THAJSKO: Jedna se zemí, která měla nejtvrdší opatření začíná pomalu uvolňovat. Sice ještě není otevřená pro turisty (jen pro dlouhodobé návštěvníky), ale začíná se snad blýskat na lepší časy?

30.10. KARIBIK: Pomalu se obnovují výletní plavby po ostrovech! První tři už odpluly a vrátily se zcela bez nákazy. Ostatně řada ostrovů je přístupná, tak po možnosti lidé jen skočili.

30.10. KAPVERDY: Další tropický ráj otevřel své hranice. Na Kapverdy si můžete zajet jen s negativním testem.

29.10. MAROKO: Další milovaná destinace otevřela své hranice! Pravda, vstup není nekomplikovaný, ale podmínky nejsou nesplnitelné. Takže proč si trochu neokořenit nastávající podzim?

29. 10. AKTUÁLNĚ Z KANÁRSKÝCH OSTROVŮ: „Situace na Kanárech je momentálně proměnlivá. Zatím se může přijet bez testu, ale každým dnem se chystají nová opatření. Na některé ostrovy se momentálně valí uprchlíci a na jiné dovolenkáři z Anglie, kterým odpustili nutnou návratovou karanténu. Sledovali jsme denně https://www.grancanariaforum.cz. Právě jsme se vrátili z Gomery a Tenerife, kde je vše v pohodě. Turistů je málo. Obchody fungují, ale restaurace jen někde. Počasí na trekking je parádní. Doporučuji,“ píše cestovatelka Lucie Ernestová, která právě pobývá na Kanárech.

27.10 FLY EMIRATES: Emirates startuje zimní kampaň. Zaleťte si bezpečně do Dubaje užít si slunečnou dovolenou! Levné lístky (které zahrnují krytí na veškeré výdaje spojené s případnou nemocí covid-19 a jako dárek také vstup do Dubai frame, největšího rámu na světě) lze získat do 9. listopadu, a to na celý listopad a prosinec.

27.10. AKTUÁLNĚ Z MADEIRY: „Co budu říkat, byl to až do poslední minuty stres se na Madeiru dostat. A i tam nás čekala spousta změn – z programu zbyly vlastně jen výšlapy do hory. Kostely i tradiční trhy byly zavřené. Na druhou stranu bylo vidět, jak místní turisty vítají, restaurace se předhánějí v tom, co nalejou zadarmo. Úplně nám to lámalo srdce. Z dovolené jsem byla nadšená, jak z málokteré jiné.“ Vypráví Katka, která se právě vrátila ze zájezdu na Madeiru s CK Kudrna.

27.10. JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA: Další top africká destinace otevírá dveře turistům! Lety jsou omezeny a je zapotřebí negativní test, ale fascinující bohatá příroda jihu kontinentu za to bez pochyby stojí!

26.10. DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA: Pro vstup do země je nutné vyplnit dotazník, a my nepochybujeme o tom, že to má v malíku každý cestovatel. Proč se tedy místo mlhy nedívat raději na slunné pláže?

26.10. ČERNÁ HORA: Není daleko, ale je okouzlující! Do Černé hory máme neomezený vstup a můžeme tak načerpat poslední sluníčko. Třeba v oblasti Kotoru, nádherném přístavu v krajině vysokých hor.

26.10. INTERNATIONAL AIR TRANSPORT ASSOCIATION volá po systematickém testování na COVID-19 před odlety. Dlouhodobé uzavření hranic podle nich není řešení. „Klíčem k obnovení svobody přeshraniční mobility je systematické testování COVID-19 všech cestujících před odletem. To dá vládám důvěru k otevírání hranic. Testování všech cestujících vrátí lidem svobodu cestovat, “uvedl Alexandre de Juniac, generální ředitel a generální ředitel IATA.

26.10. ALBÁNIE: Země zrušila všechna opatření v červenci a zatím je znova nemá v plánu zavádět. Albánie je tedy poměrně snadno dostupná. Přečtěte si reportáž průvodkyně, která tam byla v létě se zájezdem CK KUDRNA.

25. 10. PŘEHLED DOSTUPNÝCH ZEMÍ můžete snadno sledovat na našem webu. Dokončili jsme jej tento týden a budeme jej pravidelně aktualizovat ve spolupráci s cestovními kancelářemi, dopravci nebo individuálními cestovateli a průvodci.

24.10. SAUDIA AIRLINES obnoví od listopadu lety do více než 30 destinací, zejména v oblasti Perského zálivu, indického subkontinentu a také do západní Evropy. Nezapomeňte, že se Saúdská Arábie od konce roku 2019 otevřela turistům, kteří mohou získat víza. Navštívili jsme ji hned v prosinci a krásy této země jsou fantastické.

23.10. INDIE otevřela několik oblastí pro cestovatele! Bez omezení lze navštívit například Goa nebo Puduččéri, s omezeními pak řadu dalších.

23.10. PARAGUAY otevřel mezinárodní letiště Silvia Pettirossiho! Obnovení mezinárodních letů je v plánu na listopad. Pěkně krůček po krůčku…

23.10. Celých 35 zemí je pro Čechy otevřených bez požadavků na test nebo karanténu! Vyplnění dotazníku nebo stáhnutí trasovací aplikace pro odhodlaného cestovatele nemůže být překážkou 😉

21.10. MAURITÁNIE: Ano, víme, je to tak trochu díra. Ale díra plná překvapení! Kde jinde se dá teď v klidu trekovat po poušti, fotit beduíny a koupat se v oázách s horkými prameny, než v této bohy zapomenuté pustině. Tato živoucí Sahara je otevřená bez požadavků!

21.10. RUMUNSKO: Pokud se vám nechce nikam letět, staré, dobré a oblíbené Rumunsko je přístupné. Zkuste vyjet třeba do Transylvánie

21.10. Dobré zprávy jsou, že i navzdory částečnému lockdownu, vyjet ze země není zakázáno!

20.10. MEXIKO: Pro mnohé vrchol dekadence tak, jak kdysi zpíval Manu Chao, je otevřen návštěvníkům za velmi snadných podmínek. Vzhůru pro tequilu (a taky na pyramidy a za kulturou a tak…)!

20.10. TURECKO: Nebo raději na skok jen za hranice Evropy? Lety do Turecka jsou pohádkově levné, takže proč si konečně nedat pořádný kebab a neprojet se pěkně v klidu po Zlatém rohu. Nebo taky můžete nakoupit všem přátelům kouzelné vánoční dárky z nejbližší exotiky 😉

20.10. BRAZÍLIE: A vůbec, nezapomněli jsme na zemi, které pokrývá takřka polovinu Jižní Ameriky? Brazílie je otevřená! Bezpochyby se tu zabaví každý cestovatel!

19.10. SVĚT: Hodíme do kotle i trochu čísel. Ke dnešnímu dni je 58 zemí světa kompletně uzavřených, 92 částečně, 6 se bude brzy otevírat (konec října snad přinese samé změny k dobrému) a 64 zemí nemá cestovní omezení. To není málo!

19.10. BELIZE: Poměrně snadné podmínky ke vstupu nastavila Belize. Co takhle ochutnat Karibik, místo tohoto hrozivě deštivého podzimu?

19.10.GUYANA: Pravidla se mění i v Latinské Americe. Hranice otevřela třeba Guyana, o které toho dost z nás ví dost málo. Není to výzva?

16.10. INDONÉSIE: Láska mnoha cestovatelů i milovníků moře a potápění otevřela brány! Vstup je možný po splnění docela obligátních podmínek testu a formuláře. Docela pecka, ne?

16.10. GAMBIE: Afrika v příjemné, kompaktní formě otevřena pro cizince. A zrovna na začátku turistické sezóny, kdy je tu příjemně teplo a po stromech skáčou spokojené opice. Jde vůbec odolat?

15.10. TANZÁNIE: Kilimandžáro bez lidí bylo loni nemyslitelné. Letos je to sen zcela dosažitelný. Na tanzánské hory, safari i k moři teď jen s formulářem. Kdo ví, že neodolá, ať začne číst!

15.10. EGYPT: Do Egypta se dá bez problémů zajet za koupačkou i za potápěním. Rezorty požadují jen test na místě. A na procestování země stačí přihodit zdravotní formulář. Koho by nelákal třeba legendární Luxor zcela bez lidí?

15.10. SÚDÁN: Komu se zachtělo ochutnat starověkou africkou kulturu, má možnost. Súdán obnovil lety a jediné, co požaduje, jsou negativní testy. Proč tam jet se dočtete tady!

14.10. ZIMBABWE: Zimbabwe obnovilo lety a nastavilo velmi příjemné podmínky vstupu. Informace zde

14.10. UGANDA: Uganda obnovila lety a podmínky vstupu jsou více než příznivé! Informace zde

14.10. MAURICIUS: Země zrušila zákaz vstupu. Je nutné dodržení podmínek. Informace zde

14.10. NAMIBIE: Do země byly obnoveny lety. Vstup je možný po splnění podmínek. Informace zde

12.10. NEPÁL: Nepál by chtěl otevřít hranice 17. října. Po mnoha diskusích se rozhodlo o zrušení povinnosti karantény po příletu. Ke vstupu bude nutný pouze negativní test na Covid-19 ne starší 72 hodin. Taktéž dochází k obnově možnosti zařídit vstupní vízum na letišti po příletu.

12.10. FLIXBUS: Poskytovatel mobility FlixBus, jehož zelené autobusy staví v desítkách českých měst podpořil zvýhodněnou cenovou pobídkou ve formě 30% slevy na jízdné pro měsíce říjen a listopad, kterou svým zákazníkům rozeslal e-mailem v úterý 22. září. Navíc rozdává přes 1000 volných jízdenek těm, kteří motivují své okolí na sociálních sítích k dalšímu cestování. Více v článku o iniciativě.

12.10. INTERNATIONAL AIR TRANSPORT ASSOCIATION: Alexandre de Juniac, generální ředitel IATA, uvedl, že hranice musí být znovu otevřeny bez karantény a země by měly spíše používat systematické testování. „Riziko, že se cestující nakazí Covid-19 během přepravy, se jeví jako opravdu nízké. Identifikovaných je pouze 44 potenciálních případů přenosu souvisejícího s letem, a to u 1,2 miliardy cestujících. To znamená jeden případ na každých 27 milionů cestujících,“ uvedl.

10. 10. ŠPANĚLSKO: Od 5. 10. se otevřely hranice pro cesty na Baleáry a Kanárské ostrovy,  tzn. Češi, kteří tam pojedou, se nemusí při návratu podrobit testu nebo karanténě. Informace přímo od Španělské kancelář pro cestovní ruch. Právě o těchto dvou destinacích proto budeme hodně mluvit na www.FestivalObzory.cz.

9. 10. PERU: Země je zatím stále uzavřená. „Nicméně už se to taky pomalu posouvá k lepšímu, ale ačkoli se v říjnu otevírají mezinárodní lety, do Evropy vypsané nejsou, protože Evropa z J. Ameriky pouští jen Uruguay,“ vysvětluje naše spolupracovnice Martina Doležalová, která v zemi žije. Přečtěte si o tom, jak na jaře prožívala tvrdou karanténa v Peru.

8.10. CK ADVENTURA: Organizace jakékoliv cesty v době covidu je velmi složitá. „Příprava zájezdu do Švédska byla letos náročná napínavá jako ostatně příprava jakékoli cesty v těchto časech s tím rozdílem, že u zájezdu si nelze říct zítra pojedeme kam se dá, ale se změnou je nutný souhlas všech účastníků a garance pojišťovny, že v dané zemi zrovna platí pojištění léčebných výloh (většina pojišťoven toto vylučovala v „červených“ zemích aniž by to klienti tušili),“ vysvětluje v článku průvodkyně Helena Křenková. Přečtěte si celý článek Severská cesta a pandemický bizár aneb jak náročné je v době pandemie připravit zájezd.

8.10. MALEDIVY: Na Maledivy můžete prakticky bez omezení. Při vstupu do země potřebujete akorát maximálně 72 hodin starý negativní test na Covid-19 v angličtině. Nařízení platí od 10. září. Další informace naleznete v online průvodci Maledivami.

8.10. ITÁLIE: Česká republiku je od středy v Itálii zařazena mezi rizikové země. Do země tak je možné cestovat pouze s negativním testem na koronavirus ne starším než 72 hodin. Opatření platí je platné ode dneška. Více naleznete v online průvodci Itálií.