HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

#Zasecestuj – kam všude můžeš jet

Zase cestuj

Začala nová éra fantastického cestování, takového, o kterém jste si možná ještě před rokem mysleli, že je nenávratně pryč. Proč? Přečtěte si celý komentář.

Mezi země, kam MŮŽETE VYCESTOVAT, patří třeba: CHILE, KUBA, KOSTARIKA, MEXIKO, DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA, BRAZÍLIE, TANZÁNIE, BOTSWANA, TUNISKO, TURECKO, MALEDIVY a mnoho dalších, nemluvě o většině Evropy.

SEZNAM OTEVŘENÝCH ZEMÍ, VČETNĚ DETAILŮ

5. 3. Ministryně cestovního ruchu a sportu CHORVATSKA Nikolina Brnjac a ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić představili projekt Safe stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvatsku). Jedná se o webovou platformu, na které všichni zájemci nebo zúčastněné strany najdou  informace o tom, co Safe stay in Croatia představuje, mohou získat bezpečnostní štítky a zaslat zpětnou vazbu. Chorvatsko díky dobrým epidemiologickým podmínkám bylo minulý rok považováno za bezpečnou destinaci, v čemž chce pokračovat i v roce 2021.

4.3. Info od šéfredaktorky SvětOutdooru.cz Natálie Kohoutkové, která se vrátila z KANÁRSKÝCH OSTROVŮ, konkrétně z ostrova La Palma s přestupem v Madridu: Při přestupu bylo možné opustit letiště, pro vstup na letiště v Madridu chtěli vidět letenku či boarding pass. (Kanáry jsou v semaforu červené, Španělsko tmavě červené, proto přestup nesmí přesáhnout 12 h, jinak platí jiná omezení pro vstup do ČR). Z Madridu jsme letěli do Vídně, tam se dají udělat do půl hodiny PCR testy za 35 eur.
Odlety a přílety z a do VÍDNĚ: Na letišti ve Vídni se dají udělat do půl hodiny PCR testy za 35 eur – viz zdravotnické centrum na letišti. Na českých hranicích nikdo nic nekontroloval (ale při cestě do Vídně mohou Rakušané, chtít vidět letenku). Před vstupem do ČR je potřeba vyplnit příjezdový formulář . Po příjezdu do ČR je potřeba sebeizolace a do 5 dnů podstoupit PCR test. Výsledky obou testů je pak potřeba nahlásit na hygienu.

3. 3. Aktuální info od Martina Charváta z cesty na SLOVINSKO:
Průjezd Rakouskem i Slovinskem byl naprosto bez problémů. Já jsem jel skrz Rakousko asi popáté tuhle zimu, naposledy dva týdny zpátky cestou do Itálie, a je to pokaždé to samé. Na hranicích je člověk, který vypadá, že ho to v některých případech trochu víc zajímá, co tam děláš, a má různé otázky. Párkrát byli důslednější – jednou se ujišťovali, že v Rakousku nezastavím ani na benzínce, jindy se mi přímo koukli na budíky, jestli mám dost natankováno, a teď je zajímalo, kam jedu. Když viděli, že mám zvací dopis na pracovní cestu do Slovinska, bylo to hnedka v pohodě. Vždycky vozím papír od zaměstnavatele a potom negativní PCR test. S těmahle dvěma papíry není problém nikdy nikde. Ale také se mi stalo, že Rakušák stojící na slovinských hranicích si povídal s kolegou, my u něj zastavili a on jen mávnul rukou, ať ho nezdržujeme a jedeme.
Na slovinských hranicích nikdo není. A to jsem samozřejmě nejel nějakou pidisilničkou, ale klasickou dálnicí na Maribor.
Co se týče ubytování, já teď byl ve Slovinsku s ubytováním zajištěným od pořadatele. Ale vím, že je možnost se v hotelech ubytovat, i kdybych to neměl zajištěné. Nicméně tohle jsem nedělal, tak to radši nechci soudit. Hotelová restaurace fungovala úplně stejně, jako jsme byli všichni zvyklí v roce 2019. Obchody mají pravidla stejná, jako v Česku, i když jsem si například nevšiml povinného odstupňování vzdálenosti lidí u pokladny.
Lyžařské středisko Rogle fungovalo, a to včetně večerního lyžování. Oproti normálnímu stavu mi přijde, že leda nebyly stoly a lavice u občerstvení a že se u nástupních stanic občas objeví tabule s poučkami o koroně. Jinak to je naprosto v klidu a lidé jednají podle svého zdravého rozumu. To je obecně postup, který jsem viděl i v Rakousku a dalších zemích. Když má někdo například v Itálii otevřený obchod, je jasné, že je v jeho zájmu, že tam bude chtít mít otevřeno i nadále, takže dbá všech opatření. Lidé nejsou hloupí, vědí, jak sami sebe ochránit, pokud o to mají zájem. Stačí používat vlastní hlavu a vyhýbat se rizikovým činnostem, což je především setkávání lidí. Pokud dodržujete základní principy a adekvátně dbáte o své zdraví a bezpečí, tak se v zásadě nemusíte ničeho bát.

2. 3. Do EGYPTA stále stačí jen negativní PCR-test. Na všech místech vstupu je zavedena povinnost předložit při vstupu do země negativní výsledek PCR-testu ne starší než 72 hodin. PCR-test je nově vyžadován i v letoviscích Šarm el-Šajch, Hurgháda, Marsa Matrouh, Taba, Marsa Alam a nadále v hlavním městě Káhiře.

2. 3. Zákazníci Emirates budou mít nyní v ekonomické třídě možnost zakoupit si až tři prázdná sousední sedadla. Tato sedadla budou nabídnuta všem pasažérům ekonomické třídy s potvrzenou rezervací. Zákazníci si tedy nebudou rezervovat prázdná místa předem, budou jim nabízena až na přepážce pro odbavení na letišti před odletem.

1. 3. MALEDIVY jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto dne cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními, funguje stejně skvěle, jako před koronakrizí. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Přečtěte si podrobný článek s veškerými informacemi, které by se vám na cestu mohly hodit.

26. 2. Letecká společnost Emirates a Dubajský zdravotní úřad podepsaly memorandum o porozumění, díky němuž se Dubaj stává jedním z prvních měst na světě, které zavádí digitální ověřování lékařských záznamů cestujících v souvislosti s testováním a očkováním proti COVID-19. Emirates a Dubajský zdravotní úřad budou spolupracovat na propojení IT systémů schválených laboratoří úřadu a rezervačního a odbavovacího systému společnosti Emirates, což umožní efektivní sdílení, ukládání a ověřování informací o testování a očkování cestujících proti COVID-19, samozřejmě za dodržení veškerých bezpečnostních a právních požadavků Projekt byl zahájen s okamžitou platností, cílem je implementace v následujících měsících.

25. 2. Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Od 26. února do 11. dubna nesmí Češi cestovat do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambie a Zimbabwe.

24. 2. Na KANÁRSKÉ OSTROVY stačí pouze negativní test. „Každý z osmi Kanárských ostrovů má vlastní hodnocení míry rizika a od toho se odvíjí aktuální opatření. Ostrov La Palma, stejně jako Tenerife a La Gomera jsou na stupni 1 čili omezení jsou nejmenší. Aktuálně jsou zrušené veřejné události, jako je např. tradiční slavnost Los Indianos, nebo noční zábava. Zavřená jsou některá dětská hřiště a piknikové zóny, např. u Refugia de Pilar. Restaurace i obchody jsou otevřené, roušky se nosí všude ve veřejných prostorech, i venku na ulici. Doporučuje se udržovat odstup aspoň 1,5 m.“ Přečtěte si rozhovor se šéfredaktorkou SvětOutdooru.cz Natálií Kohoutkovou.

23. 2. Jaké je to cestovat v MEXIKU s dětmi během pandemie? Vyzpovídali jsme Míšu ze Svět běhu: „Mexiko bylo jednou z mála destinací, kde se jet dá (dokonce i bez testu) a je dobře dostupné letecky. Navíc je i fajn na cestování s dětmi (1,5 a 3,5 roku). Oba jsme v Mexiku už byli, takže jsme věděli, do čeho jdeme (což je také při cestování s malými dětmi důležité). Aktuálně je to skvělé, řekla bych, že lepší podmínky si člověk ani nemůže přát. Minimum lidí (i když Američanů je tu stále dost), takže máme dost turistických cílů skoro zcela pro sebe. Zatím jsme byli třeba v Tulumu a i přes covid tam bylo docela plno. Jak to tu vypadalo v zimě 2019/2020? To si nechci ani představovat… “ Celý rozhovor si přečtěte zde.

22. 2. Do EKVÁDORU již stačí jen negativní test! Občané EU zemí, VB a JAR musí předložit pro vstup negativní test PCR starý max. 10 dnů. Pro rezidenty Ekvádoru je možné vykonat rychlotest na Covid-19 přímo na letišti. Povinnou náležitostí pro všechny osoby, které si přejí vstoupit na území Ekvádoru je předložení při příjezdu ekvádorským zdravotním a imigračním úřadům, negativní výsledek testu PCR COVID-19, který nesmí být starší 10 dnů. Test PCR musí být proveden ve zdravotním středisku nebo v autorizované laboratoři v zemi původu a na letišti by se měl předkládat se španělským překladem (není nutné legalizovat). V případě negativního výsledku testu karanténa není povinná.

19. 2. NEPÁL zpřísnil opatření pro vstup do země. Byla schválena 10denní karanténa pro občany států s nakažlivější britskou formou koronaviru. Stále trvá povinnost mít negativní PCR na COVID-19 ne starší 72 hodin. Ten není vyžadován při předložení dokladu o očkování proti COVIDu. Nepálská víza nelze získat na letišti při příletu, je nutné o ně žádat na nepálských ambasádách (v našem případě v Berlíně).

18. 2. Od března dojde k navýšení počtu spojení mezi Prahou a Dubají. Emirates i Flydubai přidají jednu rotaci navíc. Emirates budou létat 5x týdně, Flydubai budou létat 4x týdně. Veškeré info o vstupu do Dubaje najdete zde.

18. 2. JORDÁNSKO má opět příznivější podmínky pro vstup. Po příletu již nemusíte absolvovat karanténu, ale stačí pouze negativní test ne starší než 72 hodin a další test po příletu na letišti za 28 JOD. Poté už není potřeba čekat na výsledek testu na letišti, ale lze jet na hotel a do 2 – 3 hodin přijde SMS o výsledku. Pak už stačí jen platné cestovní pojištění a stažená aplikace AMAN. Také je pro české cestovatele určitě pozitivní zpráva, že od 1.5. Ryanair obnovuje přímou linku Praha – Ammán, a to 2x týdně vždy v úterý a v sobotu. V praxi v Jordánsku turisté na žádná velká omezení nenarazí. Všechny služby, restaurace, hotely a památky fungují. Roušky se na veřejných místech nosí docela poctivě. Zákaz nočního vycházení je od 23 do 5 hodin, takže to není nic zásadního. Ceny jsou všude tak o 20 – 30% nižší než dřív a turistů je zatím minimum. Jedna z mála šancí, jak zažít třeba Petru skoro pro jen sebe. Tak neváhejte vyrazit!

17. 2. Občané a obyvatelé EU/schengenského prostoru mohou cestovat na ISLAND. Před každou cestou na Island platí povinnost vyplnit online registrační formulář. Osoby, které prodělaly onemocnění COVID-19 jsou vyňaty z povinnosti karantény za předpokladu předložení certifikátu. Stejně tak jsou z povinnosti karantény vyňaty osoby, které se prokáží platným mezinárodním očkovacím certifikátem potvrzujícím plnohodnotné přeočkování proti COVID-19. Více zde.

16. 2. Aktuální zpravodajství od Míši ze Svět běhu o cestě do MEXIKA. „Letěli jsme z Frankfurtu. Cesta do Německa bez problému (jeli jsme autem), na hranicích žádné kontroly. Na letišti klasicky kontrolují roušky (když nemáš, hned tě upozorní), na check-inu se nás zeptala, zda jsme vyplnili formulář, který Mexiko prý vyžaduje a který je o tom, zda jste se za posledních 14 nesetkali s nakaženou osobou a kde jste byli. Ten prý musíte mít před nástupem do letadla. Ta paní ale byla poslední, kdo se o tom zmínil. Let v pohodě, všichni mají roušky nebo respirátory, děti jsme měli celou dobu bez (1 a 3 roky). Cesta tedy absolutně bez komplikací.
V Mexiku trochu jak v jinem světě, obchody, restaurace otevřené jako vždy, jen lidé jsou v rouškách (uvnitř, občas i na ulici) a jde z nich malinko cítit, že si zachovávají odstup (vzdálenost). V supermarketu a hotelu nám měřili teplotu a stříkali na ruce desinfekce (bez výjimky). Normálně jsou zde lidé celkem dost kontaktní.
Jinak je vše smutné v tom, ze je vše poloprázdné. Letiště, hotely, restaurace. Reklamy na letištích, které normálně vídáme, tam nejsou (prázdné plochy), lidí je obecně všude málo, hotel musí dodržet max. 50 % kapacitu naplnění. Tohle má samozřejmě i své velké výhody pro nás.“

15. 2. Šéfredaktorka SvětOutdooru.cz Natálie Kohoutková nám řekla, jaké je cestovat aktuálně po KANÁRSKÝCH OSTROVECH: „Pro vstup do Španělska je nutný negativní PCR test starý max. 72 h a je potřeba vyplnit dotazník španělského ministerstva (vygeneruje QR kód). Při vstupu na palubu letadla do Madridu chtěli QR kód vidět, stejně tak při přistání na La Palmě, na Kanárských ostrovech. Krom toho bylo před opuštěním letiště potřeba předložit negativní výsledek PCR testu a teplotu snímala kamera. Restaurace i obchody jsou otevřené, roušky se nosí všude ve veřejných prostorech, i venku na ulici. Při konzumaci v restauraci se rouška sundavá. Místní jsou přátelští, nemají k turistům výhrady.“ Celý rozhovor si přečtěte zde.

12. 2. ITÁLIE otevírá některé skiareály. Díky přechodu většiny italských regionů do žlutého, méně rizikového pásma, se budou moci od 15. února otevřít i lyžařská střediska v těchto regionech. Jde o skiareály Piedmont, Lombardie, Valle d’Aosta, Trento, Veneto. ). Lyžovat se od 15. února bude moci pouze v oblastech ve žluté zóně, vleky určitě zůstanou uzavřené v oranžové a červené zóně.

11. 2. Do Portugalska lze cestovat pouze v nezbytných případech, ale pro vstup na MADEIRU je potřeba jen negativní test (ne starší 72 hodin) nebo absolvování testu po příletu. Opatření na ostrově jsou sepsána zde. Cestovatelům na Madeiru je doporučeno absolvovat test na Covid-19 již v ČR před odletem, aby se vyhnuli možné karanténě v případě zjištění pozitivního výsledku testu absolvovaného až po příletu na ostrov. Pro inspiraci doporučujeme tento článek.

10. 2. Aktuální zpravodajství o cestování v PERU. „Pro cestování po Peru aktuálně doporučuji nejvíce Amazonii, kde se místní zdají k věcem přistupovat klidně a po svém.“ V Tarapotu už vás sice nepustí na prohlídku procesu výroby čokolády, ale ve vodopádech se můžete koupat dál, na Laguně Azul je stále možné provozovat sporty a restaurace, hotely apod. zůstávají otevřené. Některé komunity (zejm. v oblasti Iquitos) se uzavřely a nepořádají nyní ayahuascové diety, jiné pracují nadále bez omezení. Tours v Chachapoyas nyní všechny vycházejí na 110 soles (pro představu v Huarazu – Kordiléry, se ceny za tours zvedly ze 40 soles na 70 a více); cesta mini vanem z Chachapoyas do Tarapota nyní vyjde na 70 soles atd., vstup do historického Kuélapu stojí 30 soles pro cizince i Peruánce, k vodopádům Gocta 20 soles pro cizince i Peruánce. Více v článku.

9. 2. BULHARSKO je turistům otevřeno. Stačí potvrzení o negativním výsledku PCR testu ne starším než 72 hodin do okamžiku vstupu do země. Zajeďte si třeba na lyže! Lankovky jsou v provozu.

8. 2. 2021 Podmínky vstupu na KOSTARIKU jsou stále příznivé. Pro vstup do země je nutná online registrace na stránkách ministerstva zdravotnictví a zaplacení speciálního pojištění u kostarické společnosti INS. V případě turistické cesty do Kostariky budou dle MZV Kostarickými autoritami po každém cestujícím požadovány následující doklady: Povinné cestovní pojištění včetně lékařského ošetření minimálně ve výši USD 20.000 a minimálně USD 4.000,- na ubytování (pro případ výskytu příznaků během pobytu a nařízené karantény). Toto pojištění musí být zakoupeno pouze u kostarické společnosti INS. Vyplnit digitální formulář PASE DE SALUD.
Při přechodu hranice s Nicaraguou či Panamou je nutné předložit negativní test na covid-19. 

5. 2. Zájem lidí o cesty do zahraničí neklesá. Podle zjištění European Travel Commision se většina Evropanů (67 %) cítí dostatečně bezpečně na to, aby si mohla bez problému užít dovolenou, a to hlavně díky přijatým zdravotním opatřením. Kam se vydáte vy? Vyberte si ze seznamu otevřených zemí!

4. 2. ESTONSKO mění podmínky vstupu. Pokud se prokážete očkovacím průkazem, kde je zaznamenáno očkování, které není starší než 6 měsíců nebo lékařskou zprávou o prodělání covidu a jste vyléčení (a od vyléčení neuběhlo více než 6 měsíců), můžete do Estonska vstoupit bez omezení. Že vás Estonsko neláká? Mohlo by překvapit! Inspirujte se článkem o Estonsku známém i neznámém.

3. 2. MALEDIVY jsou pro zahraniční turisty otevřeny. Při příletu na Maledivy je zdarma uděleno turistické vízum na 30 dní pobytu. Všichni cestovatelé musí předložit při příletu potvrzení o negativním výsledku PCR testu na koronavirus v angličtině, přičemž cestující musí být otestován v době maximálně 96 hodin před odletem na Maledivy. Výjimku z předložení testu tvoří děti do jednoho roku. Potvrzení musí obsahovat jméno (dle pasu), číslo pasu, název a adresu testující laboratoře, výslovné uvedení, že šlo o PCR test, datum odebrání vzorku a výsledek.

2. 2. Aktuální informace o cestě na KANÁRSKÉ OSTROVY: Průjezd na letiště ve Vídni byl bez problému – na hranicích (v Mikulově) chtěli vidět pas a letenky, doprava v neděli časně ráno nulová. Na letišti ve Vídni určitě mít respirátor, v roušce bylo jen pár jedinců, ostraha se na mě dívala značně nelibě, že respirátor nemám, ale pustili mě. Děti do 2 let stejně jako u nás roušky mít nemusí. Pro vstup do Španělska je nutný negativní PCR test starý max. 72 h a je potřeba vyplnit dotazník španělského ministerstva (vygeneruje QR kód). Při vstupu na palubu letadla do Madridu chtěli QR kód vidět, stejně tak při přistání na La Palmě, na Kanárských ostrovech. Krom toho bylo před opuštěním letiště potřeba předložit negativní výsledek PCR testu a teplotu snímala kamera. Děti do 6 let test mít nemusí. Na Kanárech se nosí roušky všude krom pláže, přírody a při konzumaci v restauracích. Obchody i restaurace jsou otevřené. Všude jsou stojany s dezinfekcí na ruce. Teplota 25 stupňů. Kanárské ostrovy jsou velmi rozmanité. Najdete tu scenérie sopečné krajiny, písečných dun, vavřínových lesů, terasových políček, rozkvetlých svahů, palmových hájů. Inspirujte se naším článkem.

1. 2. Únorovým tipem měsíce je MEXIKO. Podmínky vstupu do země jsou přívětivé – stačí vyplnit formulář. Nalaďte se článkem o třídenním treku k pyramidám v El Zotz na Yucatánu! S cestovkou CK Kudrna se do Mexika můžete vydat už za necelé dva týdny!

29. 1. Cestovatelka a arabistka Lenka Hrabalová se momentálně nachází v EGYPTĚ: „Na návštěvu Egypta je teď ideální čas! Ve starověkých památkách v Luxoru a Karnaku jsem byla prakticky sama, hrobky v Údolí králů jsem našla úplně opuštěné. Turistů je tu naprosté minimum a většina z nich tráví čas v rezortech u moře. Na Nil se úplně zapomnělo. Pro vstup do země je nutný jen test, který za tu pohodu tady stojí. Výborné jídlo, příjemný vzduch, žádná velká vedra. Všechno tady funguje. Jsem úplně nadšená a jen lituju, že nemůžu zůstat dýl…“ Máte chuť vyrazit? Můžete hned v únoru!

28. 1. SRÍ LANKA se otevírá turistům. Cestující se musí prokázat negativním testem ne starším než 96 hodin, zaplatit místní zdravotní pojištění (12 USD) a podstoupit další test na místě (jeden za 40 USD – kolik testů musí podstoupit záleží na tom, jak dlouho v zemi člověk zůstává). Není určeno, kolik minimálně dní musí návštěvníci v zemi zůstat, ale pokud déle, než 2 týdny, musí na na první dva týdny do tzv. semi-karantény, tedy ubytovat se v jednom z 55 resortů / hotelů, kde může využívat bazén, posilovnu, restauraci a může dokonce s místním průvodcem vyjíždět na některá zajímavá místa a památky. Jakmile povinnou lhůtu v resortu dokončí, může po ostrově libovolně cestovat.

27. 1. Vycestovat můžete bez omezení do MEXIKA. Dalibor „Robi“ Mahel popisuje cestování Mexikem v současné době:  „Monte Alban, archeologická památka Zapotéků je takřka prázdná! Míjíme se jen s pár mexickými turisty. Pohled na pyramidy na vrcholu horského hřebene je tak ničím nerušený a máme dostatek prostoru pořídit nádherné fotografie. I ulice a přezdobené barokní kostely tohoto půvabného koloniální města jsou poloprázdné, a my si tak můžeme vychutnávat atmosféru výjimečnosti plnými doušky.  Já navíc oceňuji i snahu místních udělat pro náš spokojený pobyt maximum.“ Více v článku.

26. 1. Průvodkyně Hanka z CK Mundo povídá o tom, jaké je to aktuálně v KOSTARICE: „Co se týče cestování, moc jsme si užili prázdné lokality, které jsou standardně narvané turisty, rozhodně cesta stála za to. Pokud jste kdy uvažovali o Kostarice (nebo i jiné zemi), právě teď je ten čas ať už na sólo cestu, nebo cestu s cestovkou! Kostarika byla první mimoevropskou cestou od dubna, takže jsem měla lehké obavy jak bude probíhat dlouhý let, co vstup do země a jaké bude samotné cestování v době pandemie. Nejzajímavější byl asi samotný proces vstupu do země, kdy je požadováno kostarické „covid“ pojištění nebo české pojištění s minimálně stejným krytím pro případ nákazy covidem. Jelikož jsem si zajistila potvrzení o pojistných podmínkách v angličtině od mé české pojišťovny, vyhnula jsem se placení poměrně drahého místního pojištění.Jediné, co bych opravdu nepodceňovala, je finanční rezerva pro nenadálé výdaje (změna letu, noc v hotelu navíc,…), protože situace je, jaká je a kdo je připraven, není překvapen.“ Fotky v galerii.

25. 1. Do MALAWI a TANZANIE na vodu. Hodně cestovatelů bude asi vědět, kde se nachází země zvaná Malawi, mnohem méně cestovatelů tuhle zemi navštívilo nebo plánuje navštívit. Ovšem najdou se i tací, kteří do Malawi vyrazí za divokou vodou. Do Tanzanie není vstup nijak omezen a pro Malawi je potřeba negativní test – více zde.

25. 1. Občané ČR mohou vstoupit na území BULHARSKA bez nutnosti karantény či předložení negativního PCR testu.Vydejte se například do městečka Kazanlak, které se nachází zhruba uprostřed Bulharska, jižně od pohoří Stará Planina, které se táhne napříč zemí od západu na východ.

22. 1. Průvodce CK Kudrna Dalibor „Robi“ Mahel v článku vypráví, jaké to je projíždět v covidové době BRAZÍLIÍ: Ukázalo se, že strategie odjet raději z pochmurného listopadu do tropické, veselé a přátelské Brazílie se bohatě vyplatila. Země je pro cestování otevřená, fungují autobusy, lodě, penziony, restaurace. Turisticky vyhlášená místa jsou bez zástupů svátečních turistů,  setkávali jsme se jenom s domácími turisty, kteří nikam nespěchají a jsou vždy nakloněni přátelské komunikaci. Načerpali jsme sluníčko, psychickou odolnost a optimismus do dalších koronavirových dní v Evropě. Je to na vás už taky dlouhé? V únoru se můžete vydat třeba do Mexika!

21. 1. SEYCHELY otevírají. Přijetí nových opatření bude probíhat ve 2 fázích:
Do poloviny března: S okamžitou platností je povolen vstup všem očkovaným návštěvníkům proti COVID-19, kteří jsou minimálně dva týdny po užití druhé dávky vakcíny, prokážou se příslušným certifikátem o očkování a předloží negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Zákaz vstupu v této fázi nadále platí pro nevakcinované návštěvníky a návštěvníky, kteří nepocházejí ze zemí kategorie 1 a 2.
Od poloviny března: Jakmile bude proočkována většina dospělé populace na Seychelách, otevře se země i všem neočkovaným návštěvníkům. Vyžadován bude pouze negativní PCR test ne starší než 72 hodin a dodržování stávajících zdravotních opatření (nošení obličejových masek, sociální distancování atd.)

20. 1. JORDÁNSKO je další otevřenou zemí, kam můžete vycestovat. Po příletu již nemusíte absolvovat karanténu, ale stačí pouze negativní test ne starší než 72 hodin a další test po příletu na letišti za 28 JOD. Na výsledek se musí 2 hodiny počkat. Dále je potřeba platné cestovní pojištění a stažená aplikace AMAN. Poté už je pohyb po Jordánsku volný. Restaurace, hotely a všechna turistická zařízení i památky jsou otevřené. Přečtěte si naše tipy na to nejlepší z Jordánska a vydejte se na cestu!

18. 1. Podle dat společnosti Kiwi se i v pandemickém roce 2020 cestovalo, byť na kratší vzdálenosti. Pro Čechy byly nejoblíbenějšími destinacemi Londýn, Barcelona, Paříž a Řím, letos k první pětce přibyla i Málaga. Celkově Češi v loňském roce létali do 127 zemí a navštívili téměř 700 měst. Data Kiwi naznačují, že Češi mají chuť cestovat i v roce 2021, což se projevuje v dosavadních rezervacích. Kromě trvale oblíbeného Londýna se Češi těší do tepla, kromě Barcelony a Málagy přibývají rezervace i na Tenerife

15.1. Pro vstup do EGYPTA stále platí příznivé podmínky – stačí se prokázat negativním výsledkem PCR-testu, ne starším než 72 hodin. Nalákat by vás mohl článek od cestovatele Ondřeje Havelky, který putoval od pramene až k deltě Nilu po stopách symboliky kříže.

14. 1. Lyžování, skialpinistické túry nebo turistika na sněžnicích lákají návštěvníky do zimních Alp. Kam vyrazit a jaká opatření a omezení v souvislosti s covid-19 platí v Rakousku, Švýcarsku, Slovinsku, Německu a Francii? Přečtěte si v tomto článku.

13. 1. Pro vstup do DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY není vyžadován negativní PCR test. Po příletu do země probíhají na letištích kontroly teploty cestujících a namátkové kontroly pomocí rychlotestů. Bohatá flóra i fauna, písečné pláže a azurové moře i historická města – objevte Dominikánskou republiku.

12.1. V únoru do EKVÁDORU? Podle Honzy Brotánka z CK DoJizniAmeriky, který se tam v prosinci se skupinkou vypravil, je na cestu ideální doba! V rozhovoru si přečtěte proč.

11. 1. ŠVÉDSKO neomezuje vstup na své území pro občany EU. Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. Navštivte třeba Helsinborg.

11. 1. Do FRANCIE mohou Češi cestovat stále bez restrikcí. Jedinou změnou je to, že se ode dneška při návratu z Francie musí prokázat testem. Přečtěte si o nejstarším stromu v Paříži.

8. 1. Vyrazit můžete do celkem 23 zemí bez jakéhokoli omezení, nepotřebujete dokonce ani test! Více v našem seznamu otevřených zemí.

7.1. Emirates navyšuje od 6. února počet letů na trase Praha –DUBAJ na čtyři týdně. To uspokojí poptávku na trhu a současně nabídne českým zákazníkům Emirates navazující spojení do více než 95 destinací v rámci její rostoucí sítě, s jediným přestupem v Dubaji. Podmínky návštěvy Dubaje jsou příznivé.

7.1. Kateřina Zelenková vzpomíná na ETIOPII. Ačkoliv odjela na pracovní cestu, mohla si vychutnat její kouzlo. Na zážitky z covidové Etiopie vzpomíná v rozhovoru: „Myslím, že i místní mají z pandemie obavy a ti, kdo mohou, sledují situaci jinde ve světě. V Addis Ababa a některých jiných městech se nosí roušky, jinde zase vůbec nebo je to dosti různorodé. Bylo dobré mít roušku u sebe a řídit se podle místních. V některých odlehlých malých vesnicích si lidé paradoxně myslí, že coronu máte, když nosíte roušku.“

6.1. PŘEMÝŠLELI JSTE O EGYPTĚ? Podle zpravodaje Českého rozhlasu Štěpána Macháčka jeho památky zejí prázdnotou. Můžeme se cítit jako cestovatelé v 19. století! Podmínky vstupu jsou velmi přívětivé.

6.1. ŠVÝCARSKO JE STÁLE OTEVŘENÉ! Kde se může lyžovat a další podrobnosti (jako třeba proč si pospíšit s odjezdem) zjistíte v našem článku.

5.1. SAÚDSKÁ ARÁBIE OBNOVILA MEZINÁRODNÍ LETY a zatím se očekávají přesnější informace. Nicméně některé z podmínek už jsou známé.

4.1. Řada zemí světa změnila začátkem ledna podmínky vstupu – PCR testy jsou stále častěji nutností (a tak jsme rádi, že testy od začátku roku 2021 zlevnily asi o třetinu).

4.1. O cestě s dětmi do Kostariky vypráví Barbora Vaňková v článku: „Názory na cestování se v době nejtvrdší světové covid krize poměrně liší. My jsme ale cítili, že potřebujeme pauzu, že potřebujeme získat nadhled, odstup od ponurého počasí i skepse, kterou jsme vnímali všude kolem nás. Po nastudování podmínek vstupu do jednotlivých přátelských destinací jsme měli jasno. Přišel čas na to strávit pár týdnů v Kostarice, kterou už máme na wishlistu dlouho.“

1.1.Cestovatel Karel Štěpánek (travel4ever.cz) vyrazil do Barcelony: „Chtěli jsme se podívat do nějakého evropského města, kterému za normálních podmínek přetéká turismus přes hlavu. Vydali jsme se proto do Barcelony, která je o Vánocích asi na 10 % obvyklé návštěvnosti. Procházet se poloprázdnými ulicemi Gotické čtvrti je opravdu zážitek. Restaurace otevírají jen ráno a přes poledne, obchody fungují a roušky jsou striktně vyžadovány všude. Když zasvítí slunce, všichni na chvíli zapomenou na každodenní problémy!“

30.12. THAJSKÁ VLÁDA VYHLÁSILA ZÁKAZ konzumace potravin a pití na palubách letadel při vnitřních přeletech. Reaguje tím na zhoršení zdravotní situace v zemi.

30.12. DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA NABÍZÍ ZDARMA POJIŠTĚNÍ na všechny výdaje spojené s covidem pro všechny turisty do dubna 2021. Stačí se jen ubytovat v hotelu.

29.12. TŘI Z NEJRUŠNĚJŠÍCH LETIŠŤ SVĚTA nyní vyžadují testy i pro tranzit. Jedná se o Istanbul (IST), Amsterdam (AMS) a Dubaj (DXB) – ten ne z Česka, ale třeba při návratu může zaskočit. Takže pokud plánujete dovolenou, pozor kudy letíte!

28.12. TURECKO OD 30. PROSINCE VYŽADUJE TESTY, nicméně zůstává i nadále otevřené turistům, pro které neplatí některé omezení vztahující ke covidu.

28.12. Na cestu po Ekvádoru vzpomíná Honza Brotánek z DoJizniAmeriky v krátkém rozhovoru: „Teď je ideální doba užít si všechna klasická “turistická” místa. Ta jsou mimo víkendy prakticky bez turistů. Těžko říct, jestli ještě někdy budeme mít sami pro sebe populární stezky a koupací místa v okolí Minda nebo dokonce celé ubytovací zařízení ať už v Amazonii, na pobřeží Tichého oceánu nebo v Otavalu.“

25.12. INDONÉSIE je cestovatelům otevřena od 8. ledna za podmínek, které zahrnují 5-ti denní karanténu. Proti úplnému lockdownu nicméně pozitivní změna… (ROZHODNUTÍ ZRUŠENO 28.12.)

23.12. INDONÉSSKÁ VLÁDA CHYSTÁ OTEVŘENÍ BALI: ve spolupráci se Světovou organizací pro turismus OSN vypracovává plán a strategii, které by měly turisty přivést v co nejbližší době.

22.12. TURKS A CAICOS: Další ostrovní ráj otevřel dveře turistů za velmi snadných podmínek! Ostrovy nabízí úžasnou možnost úniku…

21.12. SLOVENSKO zjednodušilo podmínky vstupu. Nyní nově stačí pouze antigenní test.

18.12. Patrně nestihneme navštívit Ledový hotel ve Švédsku předtím, než v dubnu roztaje. Naštěstí si toho jsou jeho tvůrci vědomi dopřejí nám alespoň virtuální návštěvu skrz bohatou galerii!

18.12. Dnešním dnem se nám opět zhoršily podmínky. Naštěstí je ale stále možnost si odpočinout v zahraničí – je celkem 52 mimoevropských destinací, kam můžeme letět bez karantény (a někam i bez testu). Inspirujte se u nás v semaforu nebo tady na stránkách zážitky českých cestovatelů!

17.12. TRHY V MARRÁKEŠI ZEJÍ PRÁZDNOTOU a proto místní lidé a umělci spustili online prohlídky, které jsou zdarma a samozřejmě můžou být zakončeny nákupem. No kdo by tomu ještě loni věřil?

16.12. BRITISH AIRWAYS spustily po devíti měsících přímý let Londýn-Cancún. Mexiko nabízí velmi snadné podmínky ke vstupu, čímž se stalo jednou z nejoblíbenějších pandemických destinací.

16.12. Stále více zemí začíná nabízet VÍZOVÉ PROGRAMY PRO DIGITÁLNÍ NOMÁDY. Už jsme před pár dny informovali o Gruzii, nově je to také Island nebo Kajmanské ostrovy.

15.12. Honza Odehnal posílá informace z motorkářského zájezdu CK Rajbas z Kostariky: „V současné době je návštěva Kostariky více než pohodová. Je povinné nosit roušky a desinfikovat ruce v obchodech, restauracích, veřejné dopravě. Před vstupem do velkých obchodů a tržišť stávají policisté a kontrolují dodržování zásad a měří teplotu. Nošení roušek na ulicích není povinné, ale spousta obyvatel tak zodpovědně činí, i když nemusí. Někdy i na bizardních místech. Někdo to dokonce bere jako módní doplněk. Hotely, pláže, muzea, turistické atrakce jsou otevřené a nabízejí slevy, aby nalákaly aspoň některé z těch málo turistů, co se v zemi pohybují. Rovněž jsou zajímavé slevy na ubytování, které zeje prázdnotou. V lednu se tam na motorkách zase vracíme!“

15.12. NOVÉ MOŽNOSTI OTEVÍRÁ I ZÁPADNÍ EVROPA: Rakousko, Německo, Švýcarsko a Francie oznámily nákup nočních vlaků, které mají spojovat některé velká evropská města.

15.12. PERU OBNOVUJE LETY do dvaceti čtyř destinací! Dostat se do této úžasné země je nyní snadné takřka jako za starých časů a ani covidové podmínky nejsou komplikované!

14.12. Podívejte se covidového Maroka s průvodkyní Terezou Huclovou, která si zemi užila v horách i ve městech naplno. Tereza píše: „Na dveřích oblíbených turistických kaváren visí často mohutný zámek. S návratem turistů ale určitě i tato místa rychle otevřou, byť třeba s novým majitelem. Tak to v Maroku ostatně chodí. Lidé moc dobře vědí, že co mají dnes, nemusí mít zítra a na životní změny reagují velice flexibilně a s potřebnou pokorou.“

14.12. ÚŽASNÝ OMÁN SE OTEVÍRÁ TURISTŮM! Zemi plnou kontrastů si můžete prohlédnout za velmi snadno dosažitelných podmínek vstupu.

14.12. BAHAMY ZRUŠILY POVINNOU KARANTÉNU! Pro vstup je nutný pouze test a registrace v systému! Že by další možnost úniku před chladem a mrazem?

14.12. O EKVÁDORU píše Honza Brotánek, majitel CK doJizniAmeriky.cz, která v listopadu pravděpodobně jako vůbec první CK v ČR vyrazila do země s klienty. “V Ekvádoru už život běží prakticky normálně, téměř veškerá turistická infrastruktura funguje – od pláží po národní parky, termální lázně nebo exkurze do Amazonie. Fungují také Galapágy, jen je potřeba test na covid starý max. 96 hodin – ten lze provést bez problémů i v Ekvádoru. Velká část Ekvádorců dodržuje bezpečnostní opatření a ve městech bez roušky nikoho nepotkáte. Zahraniční turisté zatím do země téměř nedorazili. Naši ekvádorští přátelé a partneři měli z naší cesty radost a také je ohromně potěšilo, že jsme pro první cestu do Jižní Ameriky vybrali právě Ekvádor. I naši klienti se vraceli nadšení. Jedním z největších zážitků byla cesta do Amazonie, kde jsme viděli více zvířat než kdy dříve. včetně zraněného tapíra, který patrně po útoku jaguára unikal přes řeku přímo před naší lodí (fotky.) Ještě v průběhu této cesty jsme se rozhodli vypsat další termín této speciálního covidového zájezdu po ekvádorské přírodě na konec ledna.”

11.12. DUBAJ JE MĚSTO, KTERÉ SE OTEVŘELO TURISMU MEZI PRVNÍMI a stále je jednou ze světově nejpřístupnějších destinací. O příliv turistů se stará i letecká společnost Emirates, která nyní nabízí tranzitujícím pasažérům přenocování ve městě zdarma.

11.12. Přečtěte si, jak dobrodruh Tomáš projel skoro celé Peru za covidového lockdownu! Zákazy vycházení, policejní kontroly, tajné přechody mezi provinciemi i státy. Prostě cestovatelský nářez.

10.12. Už víme, že ŠVÝCARSKO SE ČECHŮM OTEVÍRÁ 14.12. nicméně ještě dodáme, že jeho rezorty budou otevřené i přes Vánoce. Tranzit přes Německo i Rakousko je možný bez problémů. Podrobnosti o lyžovačce najdete tady.

10.12. Lucie popisuje situaci na Maledivách: „Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě!“

10.12. SRÍ LANKA OZNÁMILA OTEVŘENÍ HRANIC pro turisty od 1. ledna 2021! Vstup je možný za předem stanovených podmínek a bez karantény.

9.12. ŠVÝCARSKO A LICHTENŠTEJNSKO RUŠÍ KARANTÉNU PRO ČECHY a to od 14. prosince. Že by se splnila vánoční dovolená v zimní pohádce?

9.12. PODLE PRŮZKUMŮ KIWI.COM Češi sní o dovolené v exotice – nejčastěji vyhledávané lety jsou do Thajska nebo Mexika, kupují ale především dovolené v evropských destinacích. Dominuje Španělsko (hlavně Kanárské ostrovy) a Portugalsko.

9.12. WHO (Světová zdravotnická organizace) spolupracuje s Estonskem na vývoji digitálního průkazu „chytré žluté karty,“ který bude potvrzením o imunitě a vakcinaci na covid.

8.12. GRUZIE NABÍZÍ VÍZOVÝ PROGRAM PRO DIGITÁLNÍ NOMÁDY, který umožňuje vydělávajícím cestovatelům pobýt v zemi minimálně 180 dní až rok za snadných vstupních podmínek.

8.12. AMERICKÁ LETECKÁ SPOLEČNOST DELTA zahájila bezkaranténní letecké programy mezi USA a Itálií a nově i USA (Atlantou) a Holandskem. Program začíná třítýdenní zkušební dobu . Nutností pro vstup na palubu je test.

8.12. JAPONSKO PLÁNUJE OTEVŘENÍ HRANIC na jaro 2021 pro omezené množství turistů. Vláda to bere jako nácvik na odložené olympijské hry v Tokiu. Japanofilové, sledujte situaci a třeba 2021 vyjedete!

7.12. TURKISH AIRLINES OTEVÍRÁ NOVOU LINKU BEZ RESTRIKCÍ: Co takhle si z Istanbulu zaletět do Cancúnu? Bez testů, bez karantény. Prostě v pohodě.

7.12. Takto Pavel vzpomíná na Istanbul: „Přestože většina lidí se v dnešní době dívá na cestování skrze prsty, mě to rozhodně neodradí a snažím se využít každou volnou chvilku. Ta zrovna nastala, tak jsem přemýšlel kam se vydat na pár dní. Nakonec vyhrál Istanbul kam lítá Turkish Airlines z Prahy, letenka vyšla na pár Euro a jsem tam rychleji než autem do Brna 🙂
V covidové době jsme sehnali hotel za třetinu normální ceny a už jsme jen čekali jaká bude realita na místě. Příjezd je bez testu, pouze před nástupem měří teplotu a mělo by se chodit s rouškou. 50 procent lidí ji mělo pouze pověšenou na uších, nikdo nic neřešil a musím říct, že jsme si od covidu příjemně odpočinuli. Před příletem do Prahy je nutné vyplnit online příjezdový formulář a do 5 dní podstoupit test, či nastoupit do desetidenní karantény.
Za mě určitě doporučuji se nebát cestovat, byť to není tak jednoduché jako dřív :)“

7.12. Nenechte se zmást, ačkoliv se soud v Bogotě pokusil ve městě obnovit nutnost testů a karantény pro cestovatele, KOLUMBIE JE STÁLE OTEVŘENÁ. Stačí jen vyplnit dotazník!

4.12. EASYJET OZNÁMIL, ŽE BUDE NABÍZET SNÍŽENÉ CENY TESTŮ, a to díky tomu, že spojil síly se dvěma firmami, které testy vyrábějí.

4.12. Libor posílá informace z KANÁRSKÝCH OSTROVŮ: „Od 23/11 je povinné se prokázat negativním PCR testem po příletu a již dříve povinnost registrace v aplikaci ministerstva zdravotnictví a prokázání se kódem. Ze zkušenosti se kontroluje jen to druhé, ale test po vás může chtít aerolinka při odletu, také jsou pokuty při příletu bez testu. Pokud jste na ostrovech alespoň 15 dni a jen přelétáváte/přejíždíte lodí, PCR test není třeba. A za mě osobně? Kanárské ostrovy si od turistů neodpočinou ani tuto sezonu, i když je to slabší než obvykle. Restaurace a bary aktuálně otevřeny do 23:00, jen na sezení, žádné tančení apod. Povinnost roušek i venku v městech dodržují prakticky všichni, menši obchody mají omezení na počet nakupujících. Pláže s rouškou kromě sezení a koupání se.“

3.12. V prosinci se dočkáme také postupného OBNOVOVÁNÍ LETŮ NA JAMAJKU. Turisté mohou za jasně stanovených podmínek užívat zejména ostrovní rezorty.

3.12. LESOTHO ZRUŠILO NUTNOU KARANTÉNU: maličká africká země se přidala k těm, které se snaží nalákat turisty na sezónu. Pro vstup požaduje pouze negativní test!

3.12. Jaryn Čapek vypráví o předcovidové cestě do Skotska (připomínáme, že UK je opět otevřená!): „Nedávno jsme měli CovidRoadTrip po Skotsku (stihli jsme se vydat ještě před tím než byla na ČR udělena karanténní opatření) a nebylo to úplně špatné. Maličko to ovlivnilo ceny ubytování a ubytovací zařízení byla docela zaneprázdněná. Přece jen se ti, co mají cestovatelského brouka, někam potřebovali vydat, tak zaútočili na domácí půdu. Když nebylo kde složit hlavu, dalo se aspoň někde ve stanu na pláži a nebo u řeky někde v horách. O romantiku nebyla nouze. 🙂Za čtyři týdny jsme pokryli celkem kus východu, západu a maličko severu. Kavárny a restaurace byly v té době ještě otevřené, a dokonce jsme si i mohli při jídle a pití sundat roušku. Při každém vstupu do restauračního zařízení se musel vyplňovat registrační formulář pro případ track&trace. Lidi i přes všechno stále pozitivní a přívětiví. Nikde se nám nestalo, že by nás někdo nějak obtěžoval „covidovou parádou“. Je to tu a musíme se s tím dočasně naučit žít….nebo takový jsem z toho měl pocit. Viděli jsme prima místa a i přes vítr a ceďáky jsme viděli krásny kus země. Mezi naše oblíbence se zařadili Cairngorms a Durnes! Určite jsou lidé v UK o dost vic serióznější co se týká dodržování odstupu, mytí rukou a nošení roušek. HANDS, FACE, SPACE.“

2.12. SPOJENÉ STÁTY mají za sebou nový pandemický rekord: 29. listopad zaznamenal nejvíce lékařských screeningů na letištích od začátku koronavirové krize. Američané si zkrátka nenechali ujít Díkuvzdání s rodinami.

2.12. ŽIVOT NA LETIŠTÍCH se snad brzy vrátí do normálu. První vlaštovka, Emirates, začíná otevírat salonky. Prvním se stane salonek v Káhiře.

2.12. O své zážitky z COVIDOVÉ KENI se podělil v rozhovoru Vojtěch Lokša z CK Adventura. Mimo jiné říká: „Rozhodně je ideální čas. Teď již sice v Keni začalo deštivé období, v prosinci až únoru však bude opět velmi dobrá doba na návštěvu. Doporučuji určitě nečekat moc dlouho, protože počty návštěvníků budou postupně přibývat.

1.12. VELKÁ BRITÁNIE ZRUŠILA POVINNOST KARANTÉNY a umožňuje nyní cestovatelům vstup do země pouze za snadné podmínky vyplněného formuláře.

1.12. Z KOLUMBIE si na nás vzpomněl cestovatel Jura z Brna: „Zdravím, Kolumbie je nádherná. Jestli můžu doporučit tak určitě se nebát Amazonie. I přes některá omezení kvůli covidu úžasný zážitek. Co jsem viděl tak ještě určitě Cocora valley poblíž Salenta s nejvyššími palmami na světě nebo malebné Guatape s El Penol de Guatape, ojedinělý skalní útvar s nádherným výhledem do okolí. Pro milovníky kávy je návštěva některé z kávových plantáží taky skvělým zážitkem. Ty kávové plantáže mi byly doporučeny v Pijao a Buena vista, opravdu paráda.“

1.12. ISLAND SE SNAŽÍ PODPOŘIT TURISTY a ačkoliv neopustil od své politiky karantény nebo dvou testů, nabízí nyní testy zdarma, čímž se snaží podpořit zájem cestovatelů o návrat do země.

1.12. SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY uvolňují opatření. Sice stále (s výjimkou Dubaje) vyžadují karanténu, nicméně oproti úplnému lockdownu je to pozitivní změna!

30.11. Cestovatelka a potápěčka Andrea zdraví z DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY: „V oblasti Punta Cana jsou krásné pláže, v hotelích prázdno a jen o víkendech je naplní místní. All inclusive se asi teď nevyplatí – otevřena je vždy jen jedna-dvě restaurace, bufety nejsou. Prostě málo lidí. Všude jsou dezinfekce a u vstupů měří teplotu. V Bayahibe v karibské části nám neklapnul hotel, i když byl zaplacený, tak jsme skončily v BB, kde je to trochu volnější. Dezinfekce tu je, roušky všichni ignorují. Lidi jsou tu hrozně milí a je tu i hodně cizinců, se sem přijeli ukrýt před covidem, nebo si tu otevřeli podnik. Místní říkají, že do nemocnic stejně nechodí, že jsou drahé a raději se vyléčí doma bylinkami. Problém je, že některé dny dochází pivo, jak tu všichni víc pijí. Po deváté je zákaz vycházení, tak lidi pomalu dopijí a dokecají a jdou se bavit domů.“

30.11. NEPÁL JE PRO HORALY OTEVŘENÝ, ale potýká se s nezájem. Letos bylo povolení na vstup na Everest vydáno jen pěti lidem!

30.11. BUDOUCNOST LYŽAŘSKÉ SEZONY: Střešní organizace cestovního ruchu dopisem apelují na premiéra a ministry: „Výzvu italského premiéra na plošné uzavření lyžařských středisek by Česko mělo odmítnout“.
Pro neotevření lyžařských areálů u nás podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, České unie cestovního ruchu a Asociace horských středisek nemáme dost argumentů. Je třeba pečlivě zvažovat konkrétní podmínky, které panují v jednotlivých zemích. Naše hory nemají parametry Alp a v mnoha ohledech je aktuální situace v ČR specifická. Případná omezení by zasáhla celé regiony.

27.11. Z NAMIBIE píše cestovatelka a průvodkyně Radka Tkáčiková: „S negativním testem a zdravotním formulářem dostanete vízum při příletu. Nejistotu vytvářelo opakované obnovování a rušení povinnosti dostavit se 5. den na testy. Naštěstí za naše pobytu byla povinnost zrušená. I když se říká, že ne všechny kempy a hotely budou kvůli nemoci otevřené, otevřeno bylo všude. Jen restaurace v kempech bud zavřené či omezený provoz. Na severu a ve střední části dbají na desinfekci rukou při vstupu do všech vnitřních prostor a roušku, na jihu už to dost šulí. A z dalších opatření? Při vstupech se zapisuje jméno a mobil. Někde měří teplotu. Turistů je hrstka a místní lidé jsou velmi vstřícní. Menší nákaza tu je, ale lidi nijak neplaší, nežijí tím jako u nás, jen se občas přeptají na situaci ve světě. Obecně lze Namibii nyní doporučit. Při návratu i přesto, že jsme v letadle dostali nějaký formulář, i s dotazem, zda máme test z Namibie (který není povinný), tak ho nikdo nechtěl vidět a nikdo se nás na nic neptal.

27.11. EMIRATES oznámili, že splnili všechny závazky a dokončili refundační proces. Celkem vrátili zákazníkům 6,3 miliard AED (zhruba 40 mld. Kč) a v souvislosti s pandemií vyřídili 1,7 milionu žádostí.

26.11. Připomínáme, že 73 zemí světa je zcela otevřených, 5 se plánuje otevírat, 92 je zčásti otevřených a 50 je zcela zavřených. Možnosti na zimní cesty bezpochyby jsou. Zejména ta exotika táhne.

26.11. ZÁVAN ZMĚNY Z USA, kde se začíná mluvit o povolení vstupu evropským cestovatelům! Pravda, povolení vstupu má být až od března, ale že by nás čekal „normální“ cestovatelský rok?

26.11. POZDRAVY ZE ZANZIBARU posílá Jan Havlíček, cestovatel a průvodce, který právě představuje tento kouzelný ostrov skupince odvážných cestovatelů: „Zanzibar Hakuna Matata! Stejně jako do zbytku Tanzanie, i na Zanzibar je možné testovat bez testu na koronavirus. Opatření tu nejsou žádná, roušky se sundávají po výstupu z letadla. Sami Zanzibarci pandemii neřeší a nemocné tu údajně nemají. Krásné počasí, teplé moře, skvělé jídlo. Snad jen hordy Rusů kazí zanzibarskou idylku. Karibu Zanzibar!

25.11. MEZINÁRODNÍ ASOCIACE LETECKÝCH DOPRAVCŮ (IATA) oznámila, že je v závěrečné fázi vývoje „covidového pasu,“ který je závislý mimo jiné na vývoji vakcíny. Ostatně, negativní testy jsou zapotřebí do více než stovky zemí…

25.11. PERU JE PŘÍSTUPNÉ: Vstup do země je komplikovaný kvůli množství omezených letů. Nicméně podmínky vstupu tak hrozné nejsou. A trocha nepohodlí při přestupech možná stojí za návštěvu zcela liduprázdného Machu Picchu!

25.11. PARAGUAY NA ZIMU: Další jihoamerická země je přístupná cizincům a opět se splnitelnými podmínkami! Parádní možnost, kam utéct před českou zimou…

24.11. ZAJÍMAVOST Z ISLANDU: Ten se otevřel cizincům mimo EU v podobě „dlouhodobého turismu“. Ten je určen těm, kteří prokáží, že jsou zaměstnáni islandskou firmou a vydělávají více, než 88 000 USD ročně. Země se snaží přitáhnout profesionály, třeba z amerického Sillicon Valley, kteří pak budou svoje výdělky utrácet na místě.

24.11. CHILE JE OTEVŘENO: Je to tady, Chile za obvyklých podmínek umožňuje vstup do země cizincům. Pokud u nás bude křivka pořád tak krásně klesat, za chvíli se budeme moci i my do země vypravit.

23.11. JIHOVÝCHODNÍ ASIE PO SUMMITU: mnoho zemí regionu tlačí na vznik cestovních koridorů. Doufají, že jim to vrátí část z příjmů, o které letos přišly. Koridory mezi málo rizikovými zeměmi a regiony by za dodržování podmínek mohly zachránit cestovní ruch v regionu – zahrnují totiž zrušení nutnosti karantény, která v mnoha zemích Asie panuje.

23.11. TURECKO zavedlo nová opatření, ze kterých jsou cizinci vyjmuti. Zahrnuje nicméně uzavřené restaurace a omezené otvírací doby obchodů a platí zákaz nočního vycházení. Země a její památky a příroda je nicméně návštěvníkům stále otevřena. Zejména rezorty nejsou novými restrikcemi nijak ohroženy. Podmínky vstupu do země se nezměnily.

23.11. LAOS AKTUÁLNĚ: Hana Bartáková se zasekla v Laosu už od začátku koronavirové pandemie. Přečtete si veškeré její zkušenosti nejen z tvrdého lockdownu, ale i aktuální stav, kdy už se situace uklidňuje a Hanka dále cestuje. „Uzavření země znamenalo uzavření hranic, nedalo se odletět. Kdo neodjel před lockdownem, musel zůstat. Více jak tisíc turistů si muselo v cizí zemi najít bydlení, způsob jak se stravovat, v mnohých místech bez možnosti restaurací. V různých částech Laosu se k celé situaci místní i turisté stavěli jinak. Na některých místech byla pravidla dodržována opravdu striktně. Horolezci v oblasti Thakhek byli zavřeni v kempu a na nákupy mohla do města jen pověřená osoba.“ Více už v článku Zaseknutá 8 měsíců v Laosu v době covidové.

22.11. SVĚT: Momentálně 26 zemí nemá vůbec žádné restrikce v souvislosti s koronavirem. Patří sem Turecko, Brazílie nebo třeba Tanzánie.

21.11. IZRAEL, který měl donedávna jedny z nejtvrdších opatření na světě, začal s rozvolňováním! Pro Izraelce se tak například otevřely pláže a letoviska. S trochou štěstí si na nich brzy odpočineme i myA když jsme u té Izraele, Jeruzalém, zcela bez návštěvníků využil možnosti a pustil se do masivní rekonstrukce Citadely. Bude se tedy na co dívat.

21.11. ANTIGUA A BARBUDA: Jedny z nejkrásnějších karibských ostrovů, se otevřely cestovatelům s negativním testem. Pro inspiraci (a motivaci) si můžete o těchto dvou karibských sestrách přečíst.

21.11. AKTUÁLNĚ: Po celém světě přibývá takzvaných „cestovatelských koridorů,“ které umožňují cestování mezi určitými destinacemi bez omezení. Bude takhle vypadat cestovatelský svět budoucnosti?

20.11. ISLAND: S heslem „Je to jako zkoumat svět před Vikingy!“ se plánuje i návrat cizinců na Island.

20.11. ONLINE SVĚT: Mnoho muzeí, památek, ale také národních parků během covidu spustilo online prohlídky. Proč nestrávit pošmourný český večer v Louvru, na Velké čínské zdi či Yellowstone?

20.11. CHILE: Jihoamerická láska mnoha cestovatelů plánuje otevření svých hranic. Až se tak stane, budeme vás informovat!

20.11. CHORVATSKO: Profláklá destinace českých turistů stojí za návštěvu i na podzim. O covidu v Chorvatsku vypráví Jonáš z Klubu cestovatelů: „Opatření tu jsou. Ve vnitřních prostorách by člověk měl mít roušku, ale zas tak se to nedodržuje. Většinou je pod nosem. Někde najdeš desinfekci, ale všude není. Turistická sezóna v Chorvatsku už dávno skončila a je tu většina infrastruktury zavřená. Občas potkáme nějakého turistu z evropských zemích, ale je to v řádu jednotek. O víkendu cestují spíše místní. V neděli na Plitvických jezerech bylo vcelku plno. Hodně aut ze Záhřebu. Když jsme jeli po okresních silnicích bylo dost opuštěných restauraci, ale neřekl bych, že to je přímo spojené s covidem.“

19.11. RWANDA: Málem bychom zapomněli vám říct, že tato úžasná africká destinace plná mlhavých kopců ukrývajících gorily je také přístupná cizincům za splnitelných podmínek! Proč si neužít trochu afrického kouzla takřka v soukromí?

18.11. KUBA: Po dlouhém uzavření Kuba obnovila lety a znovu vítá turisty. Podmínky vstupu jsou snesitelné a za trochu exotiky bezpochyby stojí.

18.11. TURECKO:Už se vám někdy stalo, že jste přišli na památku zapsanou na seznamu UNESCO, a byli jste tam jediní? Nám se to v minulých třech týdnech stalo hned několikrát. A věřte mi, že je to nádherný pocit…,“ více už v reportáži průvodkyně a redaktorky Lenky Hrabalové Kouzlo covidového Orientu.

18.11. LETIŠTĚ PRAHA: Víte, že aktuálně můžete z Letiště Praha letět do 26 destinací na celkem 31 linkách? Jen namátkově můžete letět třeba do Běloruska, Dánska, Kataru, Ruska, SAE nebo Turecka!

18. 11. NEJBEZPEČNĚJŠÍ AEROLINKA: letecká společnost Emirates je podle žebříčku Safe Travel Barometers nejbezpečnější aerolinkou na světě, a to na základě toho, jak dokázala reagovat na pandemii COVID-19. Hodnoceno bylo více než 230 leteckých společností na základě nezávislého auditu 26 parametrů zohledňující bezpečnost a ochranu zdraví.

17.11. TUNISKO: Další africká země otevřela brány českým cestovatelům! Na válečku u moře bude možná trochu chladno, ale Tunisko je krásná země a zabaví každého pohodáře i dobrodruha.

16.11. AKTUÁLNĚ: Víme, z médií se zdá, že pandémie sílí. I přesto ale mějte na mysli, že je dost zemí, kam se dá vyjet. 26 zemí nemá žádné restrikce a 34 zcela zavřelo své brány. Vše mezitím je za nějakých podmínek zvládnutelné…

12.11. MALEDIVY BEZPEČNÉ A SNADNO DOSTUPNÉ: Maledivské hranice se po necelé 4 měsíce dlouhé pauze znovu otevřely 15. července 2020. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách s různými, ale ne nijak drastickými opatřeními funguje. V září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který v září 2020 vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). Koncept jeden ostrov rovná se jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu koronaviru SARS-COV-2 a onemocnění COVID-19 jednoduše zvladatelný. Totéž se týká obydlených ostrovů. Maledivy jsou aktuálně jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! Čtěte podrobný návod, co vás čeká!

11.11. BOTSWANA SE OTEVÍRÁ: Konečně se turistům otevírá také Botswana! Hurá! Cestující musí mít vytištěné lékařské osvědčení s negativním výsledkem testu na Coronavirus (COVID-19) PCR vydané nejpozději 72 hodin před odletem z prvního naloďovacího místa. Certifikát musí být v angličtině.

9.11. KOSTARIKA SNADNO DOSTUPNÁ: Přečtěte si dnešní článek o praktických radách na cestu.

8. 11. AKTUÁLNE Z TURECKA:  „Za zatáčkou se objevil Ararat. Pokrytý sněhem se rýsoval proti zářivě modré obloze. Východní Turecko zažívá kouzelný podzim. Barevné stromy doplňují hluboká koryta řek, stáda se pasou v rozlehlých stepích a lidé posedávají v kavárnách. Asi polovina z nich na ulicích nosí roušky. My je nosíme jen při vstupu do obchodů a památek. Ty vyzývají také k sociálnímu distancu. Jinak zde pandemii nic nepřipomíná. Cesta utíká bez problémů, a kromě pár zavřených kostelů i bez ztrát na programu. Téměř se tu zdá, jako by bylo všechno v pořádku,“ píše aktuálně naše redaktorka Lenka Hrabalová z Turecka!

6.11. PRŮZKUM V ŘADÁCH CESTOVATELŮ: v návaznosti na globální pandemii COVID-19 provedla společnost Kiwi.com ve spolupráci se STEM/MARK průzkum v oblasti cestovního chování Čechů. Pandemie negativně ovlivnila cestovatelské plány ⅔ Čechů a téměř polovina musela své letošní cesty zcela zrušit. Pětina zažila zrušení letu a stejná část se s ohledem na problémy v letecké dopravě dočasně uchýlila k té pozemní. Přesto by většina dotazovaných ráda znovu vycestovala. Co se týče obav z koronaviru spojených s cestováním, daleko více lidí (52 %) je znepokojeno cestovními omezeními než zdravotními riziky (20 %), celá čtvrtina respondentů žádné obavy nemá, přesto je pro ně aktuálně bezpečnost při cestování stále prioritou číslo 1. Stoupá také obliba last minute rezervací letenek.

5. 11. NÁVRATY Z CEST DO ČR: Od pondělí 9. listopadu 2020 bude účinné nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, které upravuje vstup osob do České republiky. Nové opatření reaguje na pokračující pandemii onemocnění COVID-19 a koordinaci na úrovni EU. Vyplývající epidemiologická opatření a omezení se vztahují jak na české občany vracejí se zpět do ČR, tak i na všechny cizince. Podrobná pravidla a nový seznam zemí podle míry nákazy naleznete na webu MZV ČR.

5. 11. AKTUÁLNĚ ZE SARDINIE: „Odjížděli jsme z Čech 15. 10. 2020, hned potom co nám zavřeli postupně stěnu, restauraci a pak školu. Nechali jsme si všichni udělat testy na Covid, ale na německých, rakouských ani italských hranicích nikdo nic nekontroluje. Pouze na trajektu z Livorna do Olbie Vám měří teplotu a vyplňujete prohlášení, že jste nebyli v kontaktu s nákazou a svoje údaje pro případ zaslání informací o nařízení týkajích se Covidu.
Během těch 14 dní co tu jsme se nařízení italské vlády postupně mění stejně jako u nás. Momentálně je zde povinnost nošení roušek venku i uvnitř a bary a restaurace zavírají v 18:00, ale pizzu Vám skoro všude udělají i večer, akorát si jí odnesete v krabici. Alkohol se normálně prodává. Takže si akorát sednete do parku a sníte to tam i s čepovaným pivkem. Pokud sedíte v restauraci a nebo na zahrádce, tak roušku nemáte. Obchody jsou všechny otevřené, akorát si všichni povinně stříkají desinfekci při vstupu na ruce.
My se pohybujeme povetšinu v lezeckých oblastech, což jsou hory nebo skály u moře a tak nikdo roušky nenosí a ani tam nikdo mimo nás moc není😉. Spíme v autě takže ubytování moc nevím. Jak je po sezoně tak i kempy už moc nefungují, ale to je tím, že je po sezóně a me Covidem. Lidé jsou všichni milí i policisté velmi ohleduplní takže za nás 10 bodů z deseti a doporučujeme,“
píše cestovatelka Lucka Rybářová.

3. 11. AKTUÁLNĚ Z TURECKA: „V Diyarbakiru, hlavním městě tureckých Kurdů, nás uvítali s otevřenou náručí. Turistů tu moc nemají ani za normálních okolností, natož pak teď. Od recepce nás hned zvali do restaurace, kde měla být živá hudba. Váhali jsme, bylo skoro jedenáct v noci. Nakonec jsme se rozhoupali. Nádvoří historického domu z černého kamene bylo plné stolů a lidí. Na pódiu hrála kapela a zpěvák korzoval. Lidé se pohupovali do tance. Zpěváka vystřídal někdo z posluchačů. Pak jiný. A další. Lidé tleskali a zvedali se k tradičnímu tanci, dabke. Muži i ženy se natřásali v rytmu. Ani nevím, jak se to stalo, ale najednou bylo půl druhé ráno. Všechna únava z nás ale opadla. Asi proto, že se člověk zase po dlouhé době cítil živý,“ píše aktuálně naše redaktorka Lenka Hrabalová z Turecka!

3. 11. SVATÝ KRYŠTOF A NEVIS: Země částečně zrušila omezení cestování během pandemie koronavirů. Všichni cestující musí vyplnit cestovní autorizační formulář a mít negativní výsledek testu COVID-19 PCR vydaný do 72 hodin od cesty v laboratoři akreditované ISO / IEC 17025.

3. 11. BOSNA A HERCEGOVINA: Země zrušila cestovní omezení zavedená během pandemie koronavirů. Vstup pro cestující je nyní povolen. Cestující musí mít lékařský certifikát s negativním výsledkem testu COVID-19 PCR vydaný do 48 hodin před příjezdem. Více v článku.

2. 11. KOSTARIKA: Země se otevírá turistům. Turisté musí akorát vyplnit „Pase de Salud“ (zdravotní průkaz), který najdete na adrese https://salud.go.cr/. Dále musí mít turisté cestovní pojištění s krytím léčby koronaviru a nákladů na ubytování.

2.11. ŠPANĚLSKO: Vzhledem k epidemiologické situaci se Španělsko rozhodlo pro zpřísnění režimu. Nicméně jedinou podmínkou pro vstup do země je registrace k získání QR kódu, negativní test ani karanténa není potřeba! Raději ale pozor, kam přesně jedete, jednotlivé autonomní oblasti se podle svého vlastního rozhodnutí na základě místní situace uzavírají a přicestovat tak můžete pouze z nezbytných důvodů, nikoli za turismem.

2.11. TANZÁNIE: Země aktuálně patří k těm, které můžete v pohodě navštívit. Připravili jsme pro vás reportáž průvodkyně. „V té době se již mohlo bez testu na covid do Tanzanie, což se mi hodilo, jelikož byla mým cílem. Na letišti ve Vídni jsem si připadala jako v nějakém sci-fi filmu, nikde ani noha, haly prázdné, hučela jen klimatizace. Na ranveji pár letadel. Postapokalyptický obrázek. V minulosti jsem létala dvacetkrát i vícekrát ročně, nyní jsem však u přepážky měla pocit úplného nováčka. Pustí mě? Nezkazí se to na poslední chvíli?

31.11.2020 KANÁRSKÉ OSTROVY: Je stále možné navštívit. Od listopadu se ale musí turisté prokázat negativním testem na koronavirus

30.10. THAJSKO: Jedna se zemí, která měla nejtvrdší opatření začíná pomalu uvolňovat. Sice ještě není otevřená pro turisty (jen pro dlouhodobé návštěvníky), ale začíná se snad blýskat na lepší časy?

30.10. KARIBIK: Pomalu se obnovují výletní plavby po ostrovech! První tři už odpluly a vrátily se zcela bez nákazy. Ostatně řada ostrovů je přístupná, tak po možnosti lidé jen skočili.

30.10. KAPVERDY: Další tropický ráj otevřel své hranice. Na Kapverdy si můžete zajet jen s negativním testem.

29.10. MAROKO: Další milovaná destinace otevřela své hranice! Pravda, vstup není nekomplikovaný, ale podmínky nejsou nesplnitelné. Takže proč si trochu neokořenit nastávající podzim?

29. 10. AKTUÁLNĚ Z KANÁRSKÝCH OSTROVŮ: „Situace na Kanárech je momentálně proměnlivá. Zatím se může přijet bez testu, ale každým dnem se chystají nová opatření. Na některé ostrovy se momentálně valí uprchlíci a na jiné dovolenkáři z Anglie, kterým odpustili nutnou návratovou karanténu. Sledovali jsme denně https://www.grancanariaforum.cz. Právě jsme se vrátili z Gomery a Tenerife, kde je vše v pohodě. Turistů je málo. Obchody fungují, ale restaurace jen někde. Počasí na trekking je parádní. Doporučuji,“ píše cestovatelka Lucie Ernestová, která právě pobývá na Kanárech.

27.10 FLY EMIRATES: Emirates startuje zimní kampaň. Zaleťte si bezpečně do Dubaje užít si slunečnou dovolenou! Levné lístky (které zahrnují krytí na veškeré výdaje spojené s případnou nemocí covid-19 a jako dárek také vstup do Dubai frame, největšího rámu na světě) lze získat do 9. listopadu, a to na celý listopad a prosinec.

27.10. AKTUÁLNĚ Z MADEIRY: „Co budu říkat, byl to až do poslední minuty stres se na Madeiru dostat. A i tam nás čekala spousta změn – z programu zbyly vlastně jen výšlapy do hory. Kostely i tradiční trhy byly zavřené. Na druhou stranu bylo vidět, jak místní turisty vítají, restaurace se předhánějí v tom, co nalejou zadarmo. Úplně nám to lámalo srdce. Z dovolené jsem byla nadšená, jak z málokteré jiné.“ Vypráví Katka, která se právě vrátila ze zájezdu na Madeiru s CK Kudrna.

27.10. JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA: Další top africká destinace otevírá dveře turistům! Lety jsou omezeny a je zapotřebí negativní test, ale fascinující bohatá příroda jihu kontinentu za to bez pochyby stojí!

26.10. DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA: Pro vstup do země je nutné vyplnit dotazník, a my nepochybujeme o tom, že to má v malíku každý cestovatel. Proč se tedy místo mlhy nedívat raději na slunné pláže?

26.10. ČERNÁ HORA: Není daleko, ale je okouzlující! Do Černé hory máme neomezený vstup a můžeme tak načerpat poslední sluníčko. Třeba v oblasti Kotoru, nádherném přístavu v krajině vysokých hor.

26.10. INTERNATIONAL AIR TRANSPORT ASSOCIATION volá po systematickém testování na COVID-19 před odlety. Dlouhodobé uzavření hranic podle nich není řešení. „Klíčem k obnovení svobody přeshraniční mobility je systematické testování COVID-19 všech cestujících před odletem. To dá vládám důvěru k otevírání hranic. Testování všech cestujících vrátí lidem svobodu cestovat, “uvedl Alexandre de Juniac, generální ředitel a generální ředitel IATA.

26.10. ALBÁNIE: Země zrušila všechna opatření v červenci a zatím je znova nemá v plánu zavádět. Albánie je tedy poměrně snadno dostupná. Přečtěte si reportáž průvodkyně, která tam byla v létě se zájezdem CK KUDRNA.

25. 10. PŘEHLED DOSTUPNÝCH ZEMÍ můžete snadno sledovat na našem webu. Dokončili jsme jej tento týden a budeme jej pravidelně aktualizovat ve spolupráci s cestovními kancelářemi, dopravci nebo individuálními cestovateli a průvodci.

24.10. SAUDIA AIRLINES obnoví od listopadu lety do více než 30 destinací, zejména v oblasti Perského zálivu, indického subkontinentu a také do západní Evropy. Nezapomeňte, že se Saúdská Arábie od konce roku 2019 otevřela turistům, kteří mohou získat víza. Navštívili jsme ji hned v prosinci a krásy této země jsou fantastické.

23.10. INDIE otevřela několik oblastí pro cestovatele! Bez omezení lze navštívit například Goa nebo Puduččéri, s omezeními pak řadu dalších.

23.10. PARAGUAY otevřel mezinárodní letiště Silvia Pettirossiho! Obnovení mezinárodních letů je v plánu na listopad. Pěkně krůček po krůčku…

23.10. Celých 35 zemí je pro Čechy otevřených bez požadavků na test nebo karanténu! Vyplnění dotazníku nebo stáhnutí trasovací aplikace pro odhodlaného cestovatele nemůže být překážkou 😉

21.10. MAURITÁNIE: Ano, víme, je to tak trochu díra. Ale díra plná překvapení! Kde jinde se dá teď v klidu trekovat po poušti, fotit beduíny a koupat se v oázách s horkými prameny, než v této bohy zapomenuté pustině. Tato živoucí Sahara je otevřená bez požadavků!

21.10. RUMUNSKO: Pokud se vám nechce nikam letět, staré, dobré a oblíbené Rumunsko je přístupné. Zkuste vyjet třeba do Transylvánie

21.10. Dobré zprávy jsou, že i navzdory částečnému lockdownu, vyjet ze země není zakázáno!

20.10. MEXIKO: Pro mnohé vrchol dekadence tak, jak kdysi zpíval Manu Chao, je otevřen návštěvníkům za velmi snadných podmínek. Vzhůru pro tequilu (a taky na pyramidy a za kulturou a tak…)!

20.10. TURECKO: Nebo raději na skok jen za hranice Evropy? Lety do Turecka jsou pohádkově levné, takže proč si konečně nedat pořádný kebab a neprojet se pěkně v klidu po Zlatém rohu. Nebo taky můžete nakoupit všem přátelům kouzelné vánoční dárky z nejbližší exotiky 😉

20.10. BRAZÍLIE: A vůbec, nezapomněli jsme na zemi, které pokrývá takřka polovinu Jižní Ameriky? Brazílie je otevřená! Bezpochyby se tu zabaví každý cestovatel!

19.10. SVĚT: Hodíme do kotle i trochu čísel. Ke dnešnímu dni je 58 zemí světa kompletně uzavřených, 92 částečně, 6 se bude brzy otevírat (konec října snad přinese samé změny k dobrému) a 64 zemí nemá cestovní omezení. To není málo!

19.10. BELIZE: Poměrně snadné podmínky ke vstupu nastavila Belize. Co takhle ochutnat Karibik, místo tohoto hrozivě deštivého podzimu?

19.10.GUYANA: Pravidla se mění i v Latinské Americe. Hranice otevřela třeba Guyana, o které toho dost z nás ví dost málo. Není to výzva?

16.10. INDONÉSIE: Láska mnoha cestovatelů i milovníků moře a potápění otevřela brány! Vstup je možný po splnění docela obligátních podmínek testu a formuláře. Docela pecka, ne?

16.10. GAMBIE: Afrika v příjemné, kompaktní formě otevřena pro cizince. A zrovna na začátku turistické sezóny, kdy je tu příjemně teplo a po stromech skáčou spokojené opice. Jde vůbec odolat?

15.10. TANZÁNIE: Kilimandžáro bez lidí bylo loni nemyslitelné. Letos je to sen zcela dosažitelný. Na tanzánské hory, safari i k moři teď jen s formulářem. Kdo ví, že neodolá, ať začne číst!

15.10. EGYPT: Do Egypta se dá bez problémů zajet za koupačkou i za potápěním. Rezorty požadují jen test na místě. A na procestování země stačí přihodit zdravotní formulář. Koho by nelákal třeba legendární Luxor zcela bez lidí?

15.10. SÚDÁN: Komu se zachtělo ochutnat starověkou africkou kulturu, má možnost. Súdán obnovil lety a jediné, co požaduje, jsou negativní testy. Proč tam jet se dočtete tady!

14.10. ZIMBABWE: Zimbabwe obnovilo lety a nastavilo velmi příjemné podmínky vstupu. Informace zde

14.10. UGANDA: Uganda obnovila lety a podmínky vstupu jsou více než příznivé! Informace zde

14.10. MAURICIUS: Země zrušila zákaz vstupu. Je nutné dodržení podmínek. Informace zde

14.10. NAMIBIE: Do země byly obnoveny lety. Vstup je možný po splnění podmínek. Informace zde

12.10. NEPÁL: Nepál by chtěl otevřít hranice 17. října. Po mnoha diskusích se rozhodlo o zrušení povinnosti karantény po příletu. Ke vstupu bude nutný pouze negativní test na Covid-19 ne starší 72 hodin. Taktéž dochází k obnově možnosti zařídit vstupní vízum na letišti po příletu.

12.10. FLIXBUS: Poskytovatel mobility FlixBus, jehož zelené autobusy staví v desítkách českých měst podpořil zvýhodněnou cenovou pobídkou ve formě 30% slevy na jízdné pro měsíce říjen a listopad, kterou svým zákazníkům rozeslal e-mailem v úterý 22. září. Navíc rozdává přes 1000 volných jízdenek těm, kteří motivují své okolí na sociálních sítích k dalšímu cestování. Více v článku o iniciativě.

12.10. INTERNATIONAL AIR TRANSPORT ASSOCIATION: Alexandre de Juniac, generální ředitel IATA, uvedl, že hranice musí být znovu otevřeny bez karantény a země by měly spíše používat systematické testování. „Riziko, že se cestující nakazí Covid-19 během přepravy, se jeví jako opravdu nízké. Identifikovaných je pouze 44 potenciálních případů přenosu souvisejícího s letem, a to u 1,2 miliardy cestujících. To znamená jeden případ na každých 27 milionů cestujících,“ uvedl.

10. 10. ŠPANĚLSKO: Od 5. 10. se otevřely hranice pro cesty na Baleáry a Kanárské ostrovy,  tzn. Češi, kteří tam pojedou, se nemusí při návratu podrobit testu nebo karanténě. Informace přímo od Španělské kancelář pro cestovní ruch. Právě o těchto dvou destinacích proto budeme hodně mluvit na www.FestivalObzory.cz.

9. 10. PERU: Země je zatím stále uzavřená. „Nicméně už se to taky pomalu posouvá k lepšímu, ale ačkoli se v říjnu otevírají mezinárodní lety, do Evropy vypsané nejsou, protože Evropa z J. Ameriky pouští jen Uruguay,“ vysvětluje naše spolupracovnice Martina Doležalová, která v zemi žije. Přečtěte si o tom, jak na jaře prožívala tvrdou karanténa v Peru.

8.10. CK ADVENTURA: Organizace jakékoliv cesty v době covidu je velmi složitá. „Příprava zájezdu do Švédska byla letos náročná napínavá jako ostatně příprava jakékoli cesty v těchto časech s tím rozdílem, že u zájezdu si nelze říct zítra pojedeme kam se dá, ale se změnou je nutný souhlas všech účastníků a garance pojišťovny, že v dané zemi zrovna platí pojištění léčebných výloh (většina pojišťoven toto vylučovala v „červených“ zemích aniž by to klienti tušili),“ vysvětluje v článku průvodkyně Helena Křenková. Přečtěte si celý článek Severská cesta a pandemický bizár aneb jak náročné je v době pandemie připravit zájezd.

8.10. MALEDIVY: Na Maledivy můžete prakticky bez omezení. Při vstupu do země potřebujete akorát maximálně 72 hodin starý negativní test na Covid-19 v angličtině. Nařízení platí od 10. září. Další informace naleznete v online průvodci Maledivami.

8.10. ITÁLIE: Česká republiku je od středy v Itálii zařazena mezi rizikové země. Do země tak je možné cestovat pouze s negativním testem na koronavirus ne starším než 72 hodin. Opatření platí je platné ode dneška. Více naleznete v online průvodci Itálií.