HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Indie, Srí Lanka, Nepál a Bangladéš

Přidat nové téma
Three pass trek Jaro 2021
Indie, Srí Lanka, Nepál a Bangladéš

Super moc děkuju, původně jsem chtěl kupovat zimní spacák, ale asi teda koupím 3 sezony s komfortem -4,5C, to myslim bude stačit. A pokud budou otevřený hranice, tak pojedem začátek dubna, což bohužel bude asi Gokyo stále zamrzlé, ale co se dá dělat. Viděl jsem videa s krásným západem slunce z Kala Patthar, ty jsi byl ale rano viď? Máš ještě doporučení kde se vyplatí počkat nebo naopak přivstat na západ/východ slunce?
Děkuju moc,Tomáš

Většina lidí tam chodí na východ slunce, což je asi dáno jistotou jasného počasí (cca od září do května je velmi vysoká pravděpodobnost ve vyšší výšce - neplatí pro údolí např. Luklu, tj. nemusí létat letadla i několik dní za sebou kromě listopadu až února). Odpoledne a večer je pravděpodobnost jasného počasí vysoká jen v listopadu, prosinci a zřejmě i v dalších měsících, ale od března do května se postupně snižuje (sněžit může i v březnu). Já měl po Gorak Shep začátkem října týden celodenního téměř jasného počasí, což bývá spíš až po půlce října. V dubnu to bylo v jiných oblastech jak kdy. Sestup za tmy je taky vždy horší než výstup za tmy, ale když se stihne horní úsek za světla, dole je to celkem snadný terén (čelovku s sebou).
Na druhou stranu výhled na Everest je lepší se sluncem za zády než proti světlu. Pokud budete spát v Gorak Shep 2 noci, stihnete v pohodě jít ráno na Kala Patthar, po brzkém obědě do BC a pozdě odpoledne opět na KP. Nemusíte až nahoru, abyste viděli Everest. I bez něj je to pěkné v okolí, zvlášť pokud svítí slunce před západem (to platí i o okolí Lobuche viz mé fotky).
Většina lidí spí v Lobuche (po Kongma La nutnost), odkud to není daleko do GS. Tudíž jde po ubytování v GS odpoledne do BC a ráno na KP (lze prohodit podle počasí). Já měl zataženo a později sněžení, tak jsem odpoledne nikam nešel. Za hezkého počasí je asi lepší jít na KP odpoledne.
Pokud chcete šetřit čas, dá se při dopoledním (možná i poledním) odchodu z GS stihnout dojít na lodge před Cho La (a to stihnete snadněji, když ten den jdete na KP, protože z něj jste zpět dříve). Po Kongma La se ale asi bude hodit odpočinek, než využívání dnů na maximum. Zůstat o 1 noc déle v té oblasti stojí za to. Já jsem volné odpoledne před Cho La využil na koupel solárně ohřátou vodou v hadicích ve vnitřní koupelně (ukecal jsem na zdarma, protože jiný to měl zdarma) a pak jsem se prošel mimo cesty blíž k horám směr Cho La na pravé straně údolí, kde nikdo nechodí.

1 2 3 192