Spousta otázek mi probíhala hlavou, když jsem seděla se svým tehdy přítelem v letadle a poprvé letěla do Afriky. Tak jako asi každý, jsem hledala informace na internetu, které mě informovaly o tom, že jsou na cestách miny, na ulicích krvavé rvačky, na letišti mě okamžitě okradou a zcela určitě se nakazím nějakou nebezpečnou nemocí. Přesto jsem v roce 2016 seděla na palubě letadla směr Luanda, s vidinou nového života, plná energie, očekávání a ideálů.
Praha mi od mládí byla malá. Než jsem se rozhodla na dobro odstěhovat z Evropy, zkusila jsem nějaký čas strávit na Erasmu ve Španělsku a moc se mi to zalíbilo. Vystoupit z komfortní zóny a vrhnout se po hlavě do neznáma. Ten pocit, když se ocitnete v neznámém prostředí a hltáte všechny nové vjemy, je k nezaplacení.
Na jižní polokouli začíná léto, nejvyšší čas naplánovat si cestu za sluncem a do hor. Přijďte si 7. 12. do kina BIO OKO poslechnout vyprávění Máji a Alči, které se po cestě kolem světa vydaly na expedici, až na konec světa – do Jižní Ameriky, kde šly pěšky Patagonií. Těšte se na přechod drsných chilských And, stopování na cestách, které končí v ledovcových jezerech, na lezení po skalách bez cest, nekonečné brody řek bez mostů a to vše protkané písněmi na ukulele, které holky na žádnou cestu nezapomenou vzít s sebou.4000 kilometrů, 3 měsíce, 2 holky s ukulele a jedním snem.
Soňa Bulbeck je slovenská spisovatelka, která strávila šest let života v Rijádu, hlavní městě Saúdské Arábie. V podcastu SVĚTOVÍ sdílela své zkušenosti z této západoasijské země a rovněž představila svou knihu Tajemství Závoje, ve které je dále detailně popisuje. V Rijádu pracovala jako soukromá učitelka angličtiny, mohla tedy zažít, jak funguje saúdskoarabská rodina a vztahy v ní, v podcastu proto vyvrací a potvrzuje mnohé mýty, které o fungování islámského světa panují.
Andrea Meluzínová miluje cestování, naplňuje jí a během svých cest má pocit, že žije naplno. Mezi její oblíbené destinace patří například Slovinsko nebo Rakousko, ale také Nepál.
Lidé přicházejí do pohoří Cordillera Negra nebo Cordillera Blanca v Andách západně-centrálního Peru, v regionu Ancash, aby spatřili úžasné přírodní scenérie a naladili se do pohody a klidu trojice horských měst: Huaraz, Carhuaz a Caraz. Celá oblast je prodchnuta tyrkysově modrými lagunami, jejichž voda je pitná, a genia loci zvýrazňují úchvatné výhledy na hory, které kombinují zelené lesy s čistě bílými vrcholky a dávají dojem všudypřítomnosti horského ducha.
Rozlohou patří Valletta k nejmenším hlavním městům Evropy. Během dovolené sem návštěvníci zamíří jednou, maximálně dvakrát, projdou si uličky, poobědvají, nakoupí suvenýry a pak hurá za dalším objevováním. Malta, perla Středomoří, láká především na koupání, potápění nebo gastronomii, která zrcadlí rozmanitou historii ostrovů. Valletta? Pěkná, odvětí, ale málokdy ji označí za hlavní zážitek. S hlavním městem Malty to není láska na první pohled. Ani já jsem jí na poprvé nepropadla. Láska k Vallettě se rodila pozvolna, prohlubovala se s každou návštěvou (a že jich za posledních osm let bylo), aby nakonec vzniklo pouto, které by svého času neohrozila ani ta nejlépe vyzbrojená křížová výprava maltských rytířů.
„Cestovat nejde a pokud ano, tak je to nebezpečné.“ Opak je ale pravdou. Já jsem na cestě už téměř rok. Na svém seznamu mám „pouze“ Itálii, Francii, Mexiko, Ekvádor a v současné době i Kolumbii. V každé zemi se snažím strávit delší čas, abych se naučila jazyk dané země. Jazyk je totiž důležitou a nepostradatelnou součástí každé kultury. A jazyky mě baví. Poznání nových kultur a to, jak lidé žijí, byl jeden z důvodů, proč jsem dala po 5 ti letech v Praze v práci výpověď a vydala se na Cestu kolem světa. V době koronavirové.
Nádherná příroda všeho druhu, od pětitisícovek And a modrých lagun přes Pacifik a pláže, táhnoucí se podél západního pobřeží, až po hlubokou džungli, šamanské léčení a jedna z nejlepších kuchyň světa (tvrdí mnozí, třeba i Zac Efron ve svém seriálu Down to Earth) to všechno láká mnohé k návštěvě této unikátní země s obrovským potenciálem, jenž je v běžném životě Peruánců někdy lépe, někdy hůře využit.
Chystáte se na jógový pobyt? Máme pro vás tipy a rady, jak si vybrat pro vás nejlepší jógový retreat tak, abyste si ho užili a odnesli si z něj co nejvíce radosti, znalostí a nových zážitků. A také zmiňujeme, na co si dát při výběru pozor.
Sólo cestování je zvláštní fenomén. Někdo na něj nedá dopustit, jiný ho nechápe. A co teprve, když se vydá na cestu sama žena. Oslovili jsme 8 žen, cestovatelek, které se nebojí vydat do světa sólo. Proč cestují samy a co jim to dává?
Úzká hluboká ulička se snad ještě zúžila. Nebo se mi to jen zdálo, protože přibylo lidí? Všichni se tlačili vpřed, mladí i staří v bílém či oranžovém poutnickém oblečení s holemi a růženci v rukou. Někteří třímali Bible. Začínala bohoslužba a do podzemního kostela vedly jen tyto úzké průchody. Přeplněné stovky mi tisícovkami lidí. Inu, moje vina, měla jsem s tím počítat. Ostatně, nebylo to poprvé co jsem si takto „vyjela.“ Každý cestovatel má své vysněné destinace a místa, kam se chce podívat nebo kam se chce vracet. Já s oblibou cestuji za zážitky – zejména za těmi náboženskými. Tentokrát padla volba na Vánoce mezi etiopskými křesťany. A to přímo v do skal vtesané Lalibele.
Když Hanka odjížděla na jaře tohoto roku do Laosu, nenapadlo ji, že se tam zasekne na dlouhých osm měsíců. Ale pandemie jí zcela změnila plány. Hanka pro nás sepsala své postřehy a tvrdí, že Laos je úžasné místo ke “kovidovému zaseknutí”!
Nepál není pouze zemí hor, ale také zemí s neskutečným počtem svátků, tradic a zvyků. Plánujete cestu do Nepálu? Pojďme se společně podívat na to, co vás tam čeká.
V poslední době jsme byli v kontaktu hned s několika cestovateli, kteří prožívají karanténu nejen mimo domov, ale i mimo svou zemi a občas i kontinent. Opatření se opravdu diametrálně liší místo od místa, a proto pro představu přinášíme článek o tom, jak vše prožívá naše autorka Martina Doležalová v Peru.