Zatímco střední a západní Evropa putuje v létě do letovisek severní Itálie jako je Bibione, obyvatelé italského severu se přesouvají na jih. Jednou z nejoblíbenějších oblastí je region Kalábrie, respektive její malebné pobřeží, jehož azurové moře poskytuje úlevu v extrémně horkých letních měsících. Hlavní sezónou se zde rozumí červenec a srpen, ovšem pláže se plní už od půlky června a zajisté nezůstávají prázdné úderem posledního dne letních prázdnin.
Malebný sultanát na jihovýchodě Arabského poloostrova je aktuálním hitem českých cestovatelů. Podle dat internetového vyhledávače Seznam.cz směřovalo v lednu nejvíc dotazů na last minute zájezdy právě do Ománu. A není se čemu divit. Arabská monarchie nabízí jako turistická destinace nepřeberné množství lákadel. Krásné hory, kaňony, pouště i pláže, starobylá města, vesnice a pevnosti, skvělé jídlo ovlivněné Indií nebo třeba podívanou v podobě velbloudích dostihů.
Obrovské množství nádherných antických památek, starých měst a koloniální architektury, zelená a svěží příroda, vodopády a lesy severního Alžírska, nekonečné písečné duny a skalní útvary hluboko na Sahaře, Berbeři i Tuarégové.
Město tisíce monumentů a tisíce muzeí, město širokých, rovných a dlouhých ulic. Třeba i tak by se dal popsat Washington DC. Metropole od prvního pohledu vznešená a monumentální. Když do ni přijedete z New Yorku, můžete zažít šok – Washington je po architektonické i stylové stránce naprosto odlišný. A jen tak mimochodem se tam nenachází ani jedna budova, která by byla považována za mrakodrap.
Po skončení našeho zaměstnání, tedy práce v kempu, jsme zažívali smíšené pocity. Na jednu stranu jsme byli rádi, že se konečně podíváme na všechna ta místa, která jsme chtěli navštívit a jejichž návštěvu jsme si tak dlouho plánovali. Na stranu druhou jsme cítili velký smutek z opouštění
všech našich kamarádů, které jsme potkali a míst, po nichž jsme se pohybovali a do kterých
jsme se zamilovali. A tak jsme se z ničeho nic ocitli na vlakovém nádraží v NYC.
Někdy okolo konce loňského února jsme si s přítelkyní řekli, že bychom si rádi zkusili práci v cizí zemi. Ze začátku jsme neměli žádné preference a zvažovali jsme třeba i Thajsko. Nakonec jsme se ale rozhodli pro USA, protože jsme tou dobou oba ještě studovali a pro studenty je mnohem jednodušší zařídit si v Americe práci. Ne že by nestudující nemohli ve Státech pracovat, ale není to zrovna snadné. Na pracovní agenturu typu Work and Travel jsme se obrátili na poslední chvíli a uspěli – navzdory požadavku na pozdní odlet (z důvodu zkoušek).
Z horského letoviska, kde se potkávají horolezci s lázeňskými hosty kaváren a začaly tu dějiny alpinismu i zimních olympiád se vydáme technicky unikátními lanovkami a zubačkami z hlubokého údolí vzhůru, tam kde ční bělostné špičky chamonixských skalních jehel v čele s majestátním Mont Blancem a začíná několik nenáročných panoramatických výletů i slavná Tour de Mont Blanc.
Že je Thajsko skutečně „Asií pro začátečníky“, kde všechno funguje, jsme se s manželkou přesvědčili po několika málo dnech od přistání v Bangkoku. Vypravili jsme se tam s pětiletou a bezmála dvouletou dcerou v rámci rozšířené verze původního plánu, který zahrnoval „pouze“ návštěvu švagra v Austrálii. Současně jsme se přesvědčili o tom, že covid už nijak neomezuje cestování do jihoasijské země ani uvnitř jejích hranic.
Německo je jako turistická destinace mezi Čechy v kurzu. Podle říjnového reprezentativního průzkumu od společnosti Mind Bridge Consulting plánuje cestu do Spolkové republiky v příštím roce nejméně 18 procent české populace. A z hlediska počtu přenocování v německých ubytovacích zařízeních Češi za prvních devět měsíců letošního roku už téměř dosáhli úrovně roku 2019 (před vypuknutím pandemie). Vedle národních parků nebo pravidelných akcí typu Oktoberfest patří mezi tradiční sezónní „taháky“ vánoční trhy v centrech německých historických měst.
Poučení z prvního covidového léta nás s mojí kamarádkou Alžbetou donutilo pořádně rozmyslet naší letošní cílovou destinaci. Jelikož jsme v minulém roce musely na poslední chvíli odvolat výlety do Rumunska a Slovinska, jenž po celkem shovívavé politice vůči turistům nečekaně „zčervenaly“ na covidové mapě, zvolily jsme letos nejméně komplikovanou variantu, a to sice Chorvatsko, kam již druhým rokem jezdí dovolenkový vlak společnosti RegioJet za velmi příznivou cenu. A jelikož jsme ke všemu obě studentky preferující low cost cestování, nemohla se naskytnout lepší varianta.
Zavřete oči a přeneste se na létajícím koberci do indického Rádžasthánu. Romantické mahárádžovské paláce z pozdního středověku se tu prolínají s dobývanými rádžpútskými pevnostmi. Muži s turbany se potkávají se zaklínači hadů, evropské ozvěny ve městech se mísí s hinduistickými tradicemi na venkově. Polopouštní země přechází u pákistánských hranic ve vyschlou krajinu s dunami. Velbloudi tu nejsou turistickou atrakcí, ale pracovní silou a leckde potkáte i slony.
Portugalsko od Porta na sever nabízí překrásné a neokoukané přírodní liduprázdné scenérie, malebné vesnice i města, které teprve čekají na to, až turisté objeví jejich krásu. Nabízí také pestrou škálu kulinářských specialit včetně vynikajícího portugalského vína i slavného Portského.
Singapur, podobně jako většina jiných velkých měst, má dvě tváře. Jedna je naleštěná, trochu upjatá, pyšní se nasvícenými mrakodrapy a drahými obchody, druhá v podobě Chinatown a přilehlé čtvrti Little India je typická Asie – voňavá, plná tržnic a stánků s pouličním občerstvením.
Majitel CK Hamidi má navzdory nečeskému jménu převážně českou minulost. V Praze se narodil a prožil většinu dosavadního života s výjimkou prvních let, která strávil s jordánským otcem v blízkovýchodní zemi. Od roku 2015 Omar Jamaein organizoval individuální cesty do Orientu „na míru“ a o tři roky později tam začal vyjíždět osobně s malými skupinami.
Malebné rybářské vesničky, divoké pláže s tyrkysovou vodou, nádherná okružní trasa podél pobřeží. Menorca je půvabný baleárský ostrov, který leží možná trochu ve stínu své “dospělejší sestry” Mallorky. A právě to z něj dělá ideální destinaci pro všechny, kdo hledají klid a pohodu.