Stát Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon kousek pod špičkou Indického poloostrova. Je to mimořádně cestovatelsky zajímavá země, a to díky přírodě, památkám i půvabům zdejšího moře.
Co by Vám nemělo uniknout: jeskynní chrám Dambulla, srílanskou vysočinu, sinhálské královské město Anuradhapura se stromem, pod nímž došel Buddha osvícení, město Kandy, Lví palác u Sigiriye, pláže Hikkaduwa a další v oblastech Galle nebo Trincomalee.
Není rezervace jako rezervace – takové je hlavní poselství Hanky Svobodové, šéfky neziskové organizace Chráníme mořské želvy. Ta se zaměřuje na pomoc těmto plazům v jižní Asii. S Hankou jsme mluvili bezprostředně po jejím návratu z pracovní cesty na Srí Lanku. A zveme na její přednášku v Klubu cestovatelů, která se uskuteční 23. března.
Dlouhé pláže, divoké vlny, romantické západy slunce a cizí kultury, jež nám nabízejí nejrůznější poučení, na ostrovech Indického oceánu je život jiný a rozhodně zajímavý.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili o Srí Lance s Davidem Hainallem, fotografem a průvodcem.
Ačkoliv na jaře letošního roku proběhlo na Srí Lance několik vážných střetů mezi demonstranty a vládou, jihoasijská země zůstává nadále bezpečnou. Navíc podle mezinárodního průzkumu patří mezi deset nejpřátelštějších států světa. Vyrazili jsme na ostrov letos v létě a přinášíme vám své zkušenosti.
Historie čaje na Srí Lance se začala psát v roce 1867, kdy se do pěstování cejlonského čaje pustil Brot James Taylor a nedaleko Kandy založil první plantáž Loolecondera.
Janča a Petr, to je velmi sympatický a usměvavý mladý pár Čechů, který se celkem spontánně rozhodl změnit svůj život od základu a odstěhovat se na Srí Lanku.