Uganda je vnitrozemský stát ve východní Africe. Leží na Východoafrické vysočině, obklopené pohořími – Modré hory a Ruwenzori na západě, vulkanické pohoří Virunga na jihozápadě, další pohoří leží i na východní hranici s Keňou.
Co by vám nemělo uniknout: safari a horské gorily v parcích Bwindi a Mgahinga, hrobky bugandských králů v Kasubi, raftování na divoké vodě v Jinja, pramen Nilu, pohoří Ruwenzori s vrcholky Mount Stanley a Margherita.
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR MAP A PRŮVODCŮ na www.KnihyNaHory.cz:
MAPY UGANDY a PRŮVODCE UGANDOU
Skupinka žen, dětí i mužů sedí na plastových židličkách a dekách pod přístřeškem, který je chrání před ostrým africkým sluncem, a zplna hrdla se smějí. Jejich sousedé jim v rámci amatérského divadelního vystoupení právě předvádějí veselou scénku o tom, že je důležité dodržovat hygienické návyky i ve zdejších provizorních podmínkách. Jak divadelníci, tak jejich publikum mají jedno společné: jsou uprchlíci z Jižního Súdánu a podobně veselých chvil zatím mnoho nezažili.
Národní park Semuliki patří k místům s velkou přírodní rozmanitostí. Pokud jedete do Ugandy za gorilami v rezervaci Bwindi, za stády slonů do NP Queen Elizabeth, je toto další zajímavá oblast pro sledování bohaté přírodní fauny a flory.
Uganda v současné době zažívá turistický boom. Díky její rovníkové poloze a hornatému charakteru země je zde možnost pozorovat rozdílné ekosystémy, bohatou floru a stovky druhů zvěře. Není tomu jinak ani v případě Národního parku Queen Elizabeth.
Gorila horská je silně ohrožený druh a dle posledních dostupných informací jich ve volné přírodě, na rozhraní států Uganda, Rwanda a Demokratické republiky Kongo žije už jen několik set jedinců. Proč jich tak závratně ubývá?
Byla dobrý voják, uměla to s kalašnikovem. A uměla velet. Přepadání vesnic, vraždění a okrádání vesničanů, i boj s vládními vojáky. To byl svět třináctileté Grace, dětské vojačky.
Peníze anebo odškodnění za to, co bývalí dětští vojáci museli prožít, jsou dodnes utopií. Je vůbec možné přežít v drsné a suché Ugandě s postižením?