Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Jirka Kovář, který strávil posledních devět let života v Číně. Původně odjel za studiem, ale posléze v Číně začal i pracovat a navazovat vztahy, což ho zavedlo do užších kruhů čínské společnosti.
Legendární bioložka Jane Goodallová v 88 letech stále cestuje po světě. „Velvyslankyně“ a „advokátka“ zvířat s plným nasazením propaguje globální program Roots and Shoots, který založila a jenž aktivizuje mladé lidi v ochraně živé přírody a životního prostředí. Fungování a životní styl naší průmyslové civilizace podle Goodallové pomalu ničí sama sebe i celou planetu. Osobnost, kterou proslavil zúčastněný výzkum afrických šimpanzů, ale vidí naději právě v dětech a dospívajících. V rozhovoru, který vedl Petr Horký v rámci pořadu Hausbot, Goodallová také zopakovala své přesvědčení, že „na každém člověku záleží“.
Je to už třicet let, kdy Vilda Dvořák, tehdy tramp a organizátor různých společenských akcí a dálkových pochodů i zájezdů po Čechách, založil cestovku. Ovšem už tehdy měl obrovské zkušenosti s organizací akcí v přírodě, na kterých lidi čekaly treky, poznávání a zábava. Pak přišla revoluce, s ní Banát a postupně celý svět. Přestože cestování prodělalo ještě i v poslední dekádě velké změny a z Vildovy někdejší činorodosti vyrostla jedna ze dvou nejstarších a největších outdoorových CK u nás, to nejdůležitější v Kudrnovi zůstává.
Hory dávají, a taky berou. Pod takové moudro se může podepsat horolezkyně Klára Kolouchová. V dalším dílu talk show Hausbot mluvila s Petrem Horkým mimo jiné o tom, jak skloubit roli dobrodruha a matky.
Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Ladislav Zibura, cestovatel a autor několika cestopisů, z nichž poslední nese název Prázdniny v Česku. V něm Ladislav zkoumá naši zemi v období pandemie a nachází řadu méně známých a neobjevených míst, která Česká republika skýtá, a také čtenáře seznamuje se svéráznou povahou Čechů a jejich smyslem pro recesi a humor. Právě tato témata jsme v podcastu rozebrali a přiblížili některé stereotypy, které o Češích panují. Ladislav kromě psaní knih také hojně přednáší napříč celou republikou. Tématem podcastu tak byli i jeho posluchači a zpětná vazba, kterou na svou práci dostává.
Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl hokejista Radek Koblížek, který v patnácti letech odešel za kariérou do Finska. V podcastu jsme rozebrali jeho tehdejší přístup k takovému životnímu kroku a jeho adaptaci na finské prostředí. Finská a česká mentalita a přístup k pravidlům a disciplíně se v mnohém liší, Radek v podcastu proto sdílí, jak se s touto změnou vypořádal. Dále jsme mluvili o finské povaze, životním stylu, saunování a mnoha zkušenostech z hokejového prostředí. Přejeme příjemný poslech!
Petr Slavík je fotografem divoké přírody a držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salonu Trierenberg Super Circuit. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům, je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety.
Tomáš Ouhel ze ZOO Liberec je nejen koordinátor ekologických projektů, ochránce přírody a dokumentarista, ale také detektiv, který statečně pátrá po pašerácích zvířat. S týmem lidí z neziskovky LESTARI propaguje a podporuje ochranu přírody hlavně v Indonésii – konkrétně chrání loskutáka niaského, mořské želvy a ekosystémy ostrovů Bangkaru a Babi. Poslední dobou se Tomáš zabývá rozkrýváním pašeráckých sítí v Indonésii a aktuálně vyšetřuje případy lovu ryb pomocí výbušnin a organizuje společný výcvik s námořní policií na Filipínách.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili o Srí Lance s Davidem Hainallem, fotografem a průvodcem.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili s Jiřím Petrem, univerzálním běžcem.
Petr Horký je režisérem stovky cestopisných dokumentů, pořádá filmové festivaly a je autorem desítky knih. Cestování po světě mu přineslo řadu zajímavých pracovních setkání i přátelství – s Miroslavem Zikmundem, Thorem Heyerdahlem, Reinholdem Messnerem, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Dänikenem, Edmundem Hillarym nebo Jamesem Lovellem.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili s Pavlou Jazairiovou, českou spisovatelkou a reportérkou. Mezi její díla patří kniha Globalizovaná Indie, na jejíž motivy měla na festivalu přednášku.
Co se děje se světem? Petr Horký si na Hausbotu tentokrát povídal s Lenkou Klicperovou na téma Válka jako reality show…
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili s Janem Hockem, fotografem a majitelem cestovní
kanceláře VIP Holiday, jež se zaměřuje na cestování do oblastí, které nejsou primárním cílem masové turistiky.
Dvanáctého října jde do kin dokumentární film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa. Cestovatel a režisér Petr Horký na něm s egyptologem Miroslavem Bártou pracovali posledních pět let. Dílo natáčené na různých místech planety včetně Velikonočních ostrovů, Ekvádoru či Súdánu se detailně zamýšlí nad „proměnami velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou“. Sami autoři snímek popisují v nadsázce jako „výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu“ a konstatují: „Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní?“