Matěj Bernát: Když se zubař podívá horám na zoubek 

Matěj Bernát: Když se zubař podívá horám na zoubek 

Jako první Čech a třetí nejmladší muž dokončil projekt 82 × 4000, tj. vystoupal na všech 82 alpských čtyřtisícových vrcholů. To zaujalo Máru Holečka natolik, že ho s sebou vzal na Sura Peak. Vznikl z toho prvovýstup severozápadní stěnou a cesta nazvaná Simply Beautiful. Matěj je zubař, a ještě navíc provozuje obchod se sportovním vybavením. Kde na to všechno bere čas?

Matěji, je něco dalšího, co by Tě bavilo dělat, ale nemáš na to čas?

Baví mne spousta věcí. Problém vnímám především v nedostatečné délce jednotlivých dnů. Snažím se tedy selektovat atributy zábavy jednotlivých dnů a celého života poměrně pečlivě. Momentálně tu esenci potěšení mého bytí tvoří především má profese zubního lékaře a hory. Různou měrou se věnuji snad všem sportům v horském prostředí.

Snažím se svůj čas rozložit mezi zubní lékařství, hory a rodinu, potažmo přátele. Vnímám to jako takový trojúhelník, který by měl být v dokonale vybalancovaném životě rovnostranný, avšak né vždy se daří absolutní symetrie jednotlivých stran.

Jaké bylo lezení s Márou?

Já myslím, že především perfektní životní lekcí. Po stránce horolezecké i životní. Marouš je člověk, který na světě není, jak kdysi pronesl Háček. Pro mne to byla první expedice v Himalájí, první expedice s cílem prvovýstupu a taky první expedice s Márou.

Samotné lezení ve stěně, kde před námi nikdo nebyl, bylo pro mne nóvum a já se od Máry snažil nasát maximum zkušeností, za které mohu být jen a jen vděčný.

Šel bys do toho znovu? Kdyby Ti teď Mára zavolal? Nebo už plánujete něco dalšího?

Odpověď na tuto otázku vždy modifikuje kvantum dnů po příjezdu z expedice a taky náročnost samotného martíría.

Plány, vize a sny jsou nekonečným hnacím motorem nejen mého bytí.

Pro letošní rok jsou mé plány modifikovány přechodem do vlastní ordinace, a tak říkám, že to je má letošní expedice.

Matěj Bernát: Když se zubař podívá horám na zoubek 
Matěj Bernát: Když se zubař podívá horám na zoubek 

Jak Tě napadlo vylézt všechny alpské čtyřtisícovky a jak dlouho Ti celý projekt trval?

Jednoduše. Byl jsem při studiu medicíny každé léto dva měsíce v Alpách a byly tam kopce co měří čtyři tisíce metrů. Započal to můj táta, který mne s Víťou Kořízkem vzal na Mont Blanc, když mi bylo 14 let, po 12 letech jsem zakončil s Ondrou Mrklovským při lezení Peuterey Integrale na Mont Blanc. 12 let zážitků spojených se skvělými lidmi a časem v horách.

Která čtyřtisícovka pro Tebe byla nejtěžší a kterou bys doporučil čtenářům na léto?

Nejtěžší může být zároveň nejlehčí a obráceně, záleží na mnoha okolnostech.

Čtenářům bych doporučil vrchol Punta Gniffeti 4452 m n.m. v masivu Monte Rosy – jelikož je zde nejvýše položená chata v Evropě, můžete zde přespat a dát si třeba víno.

Matěj Bernát: Když se zubař podívá horám na zoubek 
Matěj Bernát: Když se zubař podívá horám na zoubek 

Jaké máš další plány a kde na horách Tě můžeme potkat?

S nadsázkou říkám, že na horách je nekonečně práce. Plánů je tedy na další dva životy.

Rád bych svůj effort v následujících letech směřoval do hor nejvyšších, tedy Himalájí.

Potkáme se ve Vysokých Tatrách. Instantních velehorách, skvělém hřišti pro trénink, místě nalézání odpovědí, otázek, inspirací i plánů.

Už ve čtvrtek 13. června od 18:00 budeš mít v letenském BIO|OKO přednášku s promítáním filmu Simply Beautiful. Proč by si diváci tento večer s Tebou určitě neměli nechat ujít?

V Praze bývám zřídka, s nadsázkou říkám, že Prahu mám nejraději ve zpětném zrcátku. Dalo by se tedy říct, že je to neopakovatelná příležitost.

Vstupenky na přednášku a promítání filmu můžete zakoupit zde.

Matěj Bernát: Když se zubař podívá horám na zoubek 
Matěj Bernát: Když se zubař podívá horám na zoubek 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: