Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Náboženství na Maledivách – božstvo Slunce, buddhismus a rigorózní islám
9. 3. 2025
Ondřej Havelka
Maledivy jsou nepochybně krásné ze všech perspektiv: ze vzduchu (let hydroplánem v nízkých výškách je skutečně pohádkový), ze země či hladiny (pobyt na ostrově nebo plavba mezi ostrovy jsou neméně pohádkové) a z vody, tedy z úhlu pod hladinou (potápění na Maledivách patří k nejlepším na světě). Maledivy ale nabízí další fascinující perspektivu reality, totiž náboženskou.
Maledivský buddhismus
Až do 12. století byl převládajícím náboženstvím na Maledivách buddhismus, ovšem minoritně byla přítomna i další náboženství. Buddhismus se na Maledivy dostal spolu s obchodníky a osadníky s největší pravděpodobností z Indie. Dochovaly se fragmenty základů buddhistických stúp a klášterů, nemálo buddhistických předmětů a buddhistické měděné rytiny z 12. století. Buddhismus se na ostrovy dostal snad již ve 3. století př. n. l.
Starobylé buddhistické stúpy nazývají Maledivané havitta, hatteli nebo ustubu podle umístění na různých atolech. Maledivský historik Hassan Ahmed Maniku lokalizoval 59 ostrovů s buddhistickými archeologickými nalezišti. Největší památky buddhistické éry se nacházejí na ostrovech lemujících východní stranu atolu Haddhunmathi.
Ačkoli existuje odborný konsensus, že starověcí Maledivané vyznávali převážně théravádový buddhismus, archeologické památky ukazují rovněž na ikonografii mahájány a vadžrajány. Jaká byla víra Maledivanů před příchodem buddhismu? Podle tamějších historiků byl na ostrovech před rozšířením buddhismu převládajícím náboženstvím hinduismus – tedy spíše indická náboženství, která ve zkratce označujeme jako hinduismus. Na Maledivách se mělo uctívat zejména starobylé védské božstvo Slunce Súrja. Později se rozšířil zejména šivaismus.
Maledivský islám
Ve 12. století buddhismus na Maledivách ustoupil do pozadí a začala éra islámu, když původně buddhistický král Malediv jménem Dhovemi (vládl 1141–1166) konvertoval k islámu, který tam byl šířen arabskými obchodníky. Konverze maledivského vládce k islámu je přičítána sunnitskému muslimovi Abu al Barakatovi. Jeho hrobka je k vidění v nejstarší mešitě na Maledivách, v mešitě Hukuru. Král Dhovemi se tak stal posledním buddhistickým králem Malediv a zároveň prvním králem muslimským, tedy sultánem. K islámu konvertoval v roce 1153. Následovala epocha šesti dynastií maledivských sultánů ukončená rokem 1932, kdy se uzákonila demokratická volba hlavy země.
Za mnohé dochované informace o počátcích islámu na ostrovech vděčíme slavnému učenci a cestovateli Ibn Battútovi (celým jménem Abū Abd Allāh Muḥammad ibn Abd Allāh Al-Lawātī), jehož jsem bezmezným obdivovatelem. Marocký cestovatel Ibn Battúta (1304–1369) navštívil Maledivy ve 40. letech 14. století a zdokumentoval příběh o Abu al Barakatovi pocházejícím shodou okolností také z Maroka. Podle zaznamenaného příběhu údajně al Barakat přesvědčil maledivského krále Dhovemiho, aby přijal islám poté, co porazil mořskou příšeru zvanou Rannamaari. Až do 17. století převládal na ostrovech Málikovský madhab. Dnes drtivě převládá Šáfiovský madhab.
Nejširší nabídku průvodců a map Malediv najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
V současné době je islám na Maledivách státním náboženstvím. Příslušnost k islámu je na základě ústavy z roku 2008 podmínkou získání maledivského občanství. V zemi platí islámské právo šaríja. V pátek jsou všechny instituce a obchody zavřené.
Svoboda náboženského vyznání na Maledivách v praxi neexistuje, neboť každý občan musí být muslim. Zákony země zakazují svým občanům vyznávat jiné náboženství a tak není povolena ani vícečetná náboženská identita. Nemuslimové na Maledivách nemohou volit a nesmí jim být uděleno občanství. Nemuslimští návštěvníci Malediv nesmí misionářsky působit na tamější muslimy, ani nesmí veřejně provozovat nemuslimské náboženské obřady. Návštěvníci Malediv mohou své náboženské obřady či modlitby provozovat v soukromí. Popírání islámu nebo významné rouhání občanem Malediv může vést k trestu smrti.
Zajímá vás na vašich cestách náboženství? Rád bych vás pozval k četbě připravované knihy: HAVELKA, Ondřej. Africká náboženství II. Praha: Dingir, 2025. Kniha vyjde v létě 2025.