Keňa je další z afrických zemí, které své brány otevřela cestovatelům i v covidové době. O tom, jaké to je cestovat opuštěnými národními parky i prázdnými plážemi jsme si povídali s Vojtěchem Lokšou z CK Adventura.
Na Borneu nás uvítá tropická příroda, kterou se prohání obrovské množství zvěře v čele s orangutany a kahau nosatými a kde žijí v dlouhých domech a těsné blízkosti hnědých meandrujících a zlatonosných řek původní obyvatelé ostrova.
Tropické deštné pralesy na východě, vysoké hory uprostřed ostrova, suché trnité porosty, z nichž vykukují baobaby na západě, bělostné pláže a barevný podmořský svět Indického oceánu, bizarní skalní les, červenohnědé zákruty řek, vesničky mezi rýžovými terasami, čaj a vanilka, lemuři, chameleoni a usměvaví Malgaši. Vítejte v tropickém ráji unikátních krás!
Když se řekne Island, vybaví se mi automaticky sopky, gejzír, horké prameny a rok 2010, kdy polovina Evropy nemohla nikam letět díky sopce Eyjafjallajökull. Ale ne nadarmo se mu říká “Land of Ice and Fire”, protože zima je tam v porovnání s naším mírným klimatem víceméně pořád. Avšak ta pravá islandská začíná, až se sobi přesunou do údolí a začnou opět brázdit pláže jihovýchodního pobřeží posetého ledovými krami.
Strategická poloha v centru Středozemního moře předurčila Maltské souostroví k bohaté historii. Starověk připomínají kamenné megalitické chrámy, období arabské nadvlády se podepsalo na městě Mdina. V 16. století patřila Malta johanitům, známým též jako Maltézští rytíři, a v té nejnovější historii byla přes 150 let britskou kolonií. Právě různorodá směsice kultur, chuť místních šťavnatých rajčat, skalnaté útesy tyčící se nad písečnými plážemi a chladná zákoutí kamenných uliček Valletty vám po návratu z Malty zůstanou ještě hodně dlouho v hlavě.
Termální lázně na jižním Slovensku jsou oblíbenou destinací tisíců turistů nejen z Čech. Častým cílem jsou Dudince, u maďarských hranic, jen kousek dále leží i „Slovenská Kappadokie“.
Plánujete si výlet na Bali? A přemýšlíte, kam tady vyrazit, co navštívit, zažít a ochutnat? Přinášíme vám nemalou dávku inspirace a několik zajímavých tipů, co na Bali určitě neminout…
Modré moře a bílé vrcholky hor tyčící se nad 3000 metrů nad mořem – přesně toto si můžete užít, pokud se vydáte lyžovat do Jižních Alp, do lyžařských středisek nedaleko Nice. Na své si zde přijdou fanoušci běžeckého i sjezdového lyžování i dalších zimních aktivit.
Důvod, proč jsme si pro návštěvu jižního Vietnamu vybrali leden, pro tuto zemi typicky mimosezónní období, byl jednoduchý – chtěli jsme si užít pěkné počasí a zároveň se vyhnout davům turistů a vychutnat si krásnou přírodu.
Pokud se chcete v zimě někde trochu ohřát, z hlediska dostupnosti se nabízí Turecko. To jsme zvolili i my a musím říci, že na spoustě míst se skutečně ohřejete. Pokud se však chcete vydat do výše položených oblastí, jaká jsou například v Kapadocii, doporučují přibalit zimní vercajk.
Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky 5. prosince 1492 objevil Kryštof Kolumbus v Karibském moři Dominikánskou republiku, kterou údajně označil za „nejkrásnější zemi, jakou kdy lidské oči spatřily“. Druhý největší ostrov Karibiku se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily.
Na poloviční rozloze než má naše republika, se tu tísní impozantní hory vysoké bezmála 4000 m, písčité pláže i divoké útesy, plantáže lahodného čaje oolong, sytě zelené tropické lesy, termální prameny, prastaré chrámy tří náboženství i moderní města pulzující životem. A to nejlepší? Taiwanci a jejich nevtíravá pohostinnost a skvělá ostrovní kuchyně jsou třešničkou na objevování ostrova, který voní květy i kouřem modlitebních tyčinek.
Provincie Ha Giang na severu Vietnamu je proslulá zajímavou krajinou posetou krasovými kopci. Nedaleko vietnamských hranic s Čínou stojí malé městečko Dong Van, které je skvělou základnou pro výlety po okolí.
„Za chvíli tam budeme,“ říkám taxíkářovi a na navigaci sleduju vyhlédnutou odbočku k moři. Silnice se tady stáčí hodně blízko k pláži a doufám, že budeme moct zajet co nejblíž. Povedlo se, řidič statečně projel po písečné cestě mezi porostem dost blízko.
Má za sebou už třetí etapu své výpravy „kolem světa“. Tentokrát se Viktorka Hlaváčková vydala na přechod Kavkazu – putovala pěšky od Černého moře ke Kaspickému.