TOP 10 míst v Chorvatsku aneb po krásách metropolí i přírody

TOP 10 míst v Chorvatsku aneb po krásách metropolí i přírody

Chorvatsko patří mezi nejkrásnější země v Evropě. Láká především tyrkysově průzračným mořem, výbornou kuchyní, malebnými přírodními scenériemi, které oslovily mj. tvůrce filmů o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, i historickými metropolemi, jež uchvátily tvůrce Hry o trůny; seriál se točil mimo jiné ve Splitu a Dubrovníku.

Abyste se vyhnuli obvykle rušné letní prázdninové sezóně, můžete jet do Chorvatska i na jaře, konkrétněji v období od poloviny května do konce června, nebo na počátku podzimu, ideálně v září, nejpozději do poloviny října. 

1) Split – úchvatná antika, světová kulturní památka

Antická středomořská metropole založená jako řecká kolonie Aspálathos ve 3. století př. n. l. na pobřeží ilyrské Dalmaty patří mezi historické skvosty. Diokleciánův palác ve Splitu spadá mezi nejcennější památky římské architektury na světě a je zapsán organizací UNESCO do listiny nejvýznamnějších kulturních památek světa. Více o Splitu, největším městě na chorvatském pobřeží Jadranu, jež se řadí k nejslunnějším místům v Evropě, si můžete přečíst v našem článku.

Pohled ze zvonice na Stříbrnou bránu (Porta Argentea-Srebrena vrata) a střechu katedrály
Pohled ze zvonice na Stříbrnou bránu (Porta Argentea-Srebrena vrata) a střechu katedrály, Foto Josef Franc

2) Dubrovník – historie a romantika jako z filmu

Dalmácie náleží pro minimální průmyslovou zátěž a nádherné zátočiny Jaderského moře k nejoblíbenějším lokalitám v Chorvatsku. K perlám tohoto území bezesporu patří přístavní město Dubrovník, ležící na úpatí vápencového pohoří. Díky své nezapomenutelné atmosféře, zajímavé historii a bohatému kulturnímu životu, vábí pozornost turistů z celého světa. Podrobnější informace o tom, co v Dubrovníku navštívit, najdete v tomto článku.

Dubrovník, Chorvatsko
Dubrovník, Chorvatsko, Foto Kateřina Dolečková

3) Záhřeb – hlavní město pro odpočinek a návštěvy muzeí a galerií

Hlavní město Chorvatska bývá turisty někdy přehlíženo, jelikož nenabízí nutně žádné dechberoucí architektonické skvosty. Je však rozhodně příjemnou zastávkou, kde si můžete odpočinout, posedět v místních kavárnách, a to zejména v ulici Tkalčićeva, která je srdcem Záhřebu známým pro své kavárny, restaurace a neformální noční život. Najdete tu i četné butiky a obchody s tradičním řemeslným zbožím. Návštěvníci Záhřebu obvykle rádi bloumají uličkami centra, po farmářských trzích a četných muzeích a galeriích.

Pozornost rozhodně upoutá Muzeum rozpadlých vztahů, kde se nachází sbírka předmětů darovaných různými lidmi spolu s příběhy popisujícími, jak tyto předměty prezentují jejich ztroskotaný vztah. Tyto příběhy jsou často fascinující a celá sbírka paradoxně působí dojmem vyléčení traumatických a toxických vztahů. Muzeum je výborně situované na vrcholu lanovky z Nového do Starého města. Více o Záhřebu si přečtěte v našem starším článku.

Hrvatsko narodno kazalište, Záhřeb, Chorvatsko
Hrvatsko narodno kazalište, Záhřeb, Chorvatsko, Foto Kateřina Červenková

4) Pula – vyžití pro sportovní nadšence

Pula je oblastí, kam míří aktivní sportovci, kteří holdují šnorchlování, potápění, seakajaku, horolezení či cyklistice. V okolí istrijských měst Pula či Rovinj se nachází více než sedm set horolezeckých cest. Mezi top atrakce v Pule patří římský Amfiteátr, místní Akvárium, farmářský a bleší Trh či noční tour po městě. Největší pozornosti se však těší místní přírodní scenérie nabízející prostor pro nejrůznější sporty, a to dokonce i kajak při západu slunce či paddleboarding. Oblíbené jsou vodopády Kotli (cca hodina autem z Puly) či Národní park Kamenjak (Premantura), vzdálený cca půl hodiny autem, kde vás čekají jeskyně a možnost kajaku či cyklistiky.

Další tipy na aktivní sportovní vyžití v různých částech Chorvatska vám nabídne tento článek.

Krásy windsurfingu
Krásy windsurfingu, Chorvatsko, Foto Shutterstock

5) Zadar – příjemné město a super výlety autem či lodí 

Podobně jako jiná slavná chorvatská města nabízí i Zadar antické ruiny, nicméně bývá mnohem méně přeplněný než Dubrovník nebo Split. Mezi největší lákadla města patří Mořské varhany, architektonický objekt a experimentální hudební nástroj, v němž jsou tóny vyluzovány pomocí vzduchu vytlačovaného mořskými vlnami. Tato zajímavost láká stále více návštěvníků, a to zejména při západu slunce.

Zadar je ovšem populární zejména proto, že nabízí řadu možností na super výlety autem či lodí. Za hodinu a půl dojedete autem na proslulá Plitvická jezera známá z filmů o Vinnetouovi a jeho příteli se silnou rukou, lodí se dostanete do Národního parku Kornati. Více o Zadaru se dočtete v našem článku.

Doky v přístavu, Zadar, Chorvatsko
Doky v přístavu, Zadar, Chorvatsko, Foto Kateřina Červenková

6) Plitvická jezera – unikátní krása tyrkysových jezer

Národní park Plitvická jezera je jedním z nejstarších a největších národních parků v Chorvatsku. V roce 1979 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO pro unikátní sérii tufových jezer, jeskyní a vodopádů, která běžně ročně přitáhne na jeden milion návštěvníků.

Národní park byl založen v roce 1949 a nachází se v hornaté krasové oblasti středního Chorvatska, na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Chráněná oblast se rozkládá na 297 kilometrech čtverečních. Ve všech vodách tohoto parku je striktně zakázáno se koupat. Parkem vedou nejrůznější stezky, ta nejpopulárnější dosahuje cca 8 km a nabízí jak úchvatné výhledy na jezera z vrchu, tak přístup pod vodopády a přechody po říčkách a mostkách, jež jezera propojují.

Plitvická jezera, Chorvatsko, Foto Martina Doležalová

7) Národní park Kornati – téměř nedotčené souostroví ideální pro šnorchlování a seakajak

Nedaleko zadarského pobřeží se nachází Národní park Kornati, který tvoří přes sto ostrovů, z nichž 76 je menších než 1 hektar. Z celkové rozlohy souostroví Kornati (62 km2) je 85% kamenitých a pouze 5% bylo obděláváno. Největší z ostrovů se nazývá Kornat; tvoří jej především strmé útesy prošpikované jeskyněmi. Ostrovy jsou pro kritický nedostatek pitné vody neobydlené, ale právě pro svou nedotčenost jsou oblíbenou destinací pro jachtaře, potápěče, nadšence seakajaku a další výletníky.

Některé z ostrovů nesou názvy Babina Guzica a Kurba Vela, jež v chorvatštině odkazují na hýždě a prostituci; když na konci 19. století přišli rakouští zeměměřiči zaznamenat souostroví, jejich místní průvodci si z nich tropili žerty vymýšlením vulgárních jmen pro různé ostrovy. Přečtěte si článek o plavbě seakajakem v oblasti tohoto nádherného souostroví.

Nejširší nabídku průvodců a map Chorvatska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH
S mořskou vílou pod sekajakem
Seakajaking je sport, který v posledních letech zaznamenává obrovský boom a vyhledává jej i stále více Čechů. Foto Gregor Zadravec

8) Šibenik – středověké srdce a koupání v mořské vodě i v průzračné řece Krka  

Renesanční město, kde se řeka Krka vlévá do Jadranu a odkud se podnikají výlety do Národního parku Krka (20 minut autem) i na Kornati, Šibenik má nádherné středověké srdce zářící blankytně proti klidným, tyrkysovým vodám zátoky. Kamenný labyrint strmých uliček je radost prozkoumávat. Jednoznačnou dominantou města je goticko-renesanční katedrála svatého Jakuba z 15. století, zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Z hradeb Pevnosti Sv. Michaela nad městem je krásný výhled na celý Šibenik. U ústí řeky Krky do Jadranu se nachází městská oblázková pláž Banj s kolonádou. 

Jednou z nejzajímavějších atrakcí poblíž města je Dalmatská etnická vesnice, poskytující pohled na život místních obyvatel v průběhu staletí. Součást komplexu Solaris Beach Resort, tato vesnička nabízí možnost dozvědět se, jak se připravují tradiční chorvatská jídla a pečivo, a poté je ochutnat, když se procházíte úzkými dlážděnými uličkami. Mezi další zajímavosti návštěvy patří i prohlídka 100 let starého vodního mlýna, řemeslné trhy, tkalcovské dílny a originální lis na olivy. Na místě můžete také navštívit krásnou oblázkovou pláž.

Šibenik, Chorvatsko, Foto Pixabay

9) Národní park Krka

Národní park Krka založený v roce 1985 chrání ekologicky důležitou oblast kolem středního a dolního úseku řeky Krky. Jak řeka stéká z horního toku, potkává řadu jezer a peřejí, stejně jako krásné vodopády Roški Slap a Skradinski Buk. Ve středu parku je jezero Visovač, těsně pod vodopády Roški Slap, zde se spojuje řeka Krka s řekou Cikola, než steče přes Skradinski Buk a vlije se do moře.

Oblíbený cíl pro pozorovatelů ptáků (park je domovem asi 200 různých druhů ptáků), park je taktéž znám řadou kulturních zajímavostí, včetně pravoslavného kláštera Krka (Arandjelovac) z počátku 15. století a ostrovního kláštera na jezeře Visovač.

Povodí řeky Krka lemují zhruba tři desítky středověkých vodních mlýnů, nejzachovalejší z nich – Gornja Kuča – se nachází u Skradinského buku. O zdejších mlýnech se historické prameny údajně zmiňují již na počátku 13. století, o několik století později se staly významným dodavatelem mletého obilí takřka pro celé jadranské pobřeží. V blízkosti Skradinského vodopádu najdete také pozůstatky nejstarší evropské vodní elektrárny Jaruga, jež byla vybudována již v roce 1895 na základě návrhu slavného Nikoly Tesly, který se narodil na území dnešního Chorvatska.

Do oblasti národního parku bývají z různých měst vypravovány také lodě. Koupání je ve většině zón možné a povolené. Více o národním parku si přečtěte v tomto článku.

Řeku Krku lemuje na třicet starých vodních mlýnů, Národní park Krka, Chorvatsko
Řeku Krku lemuje na třicet starých vodních mlýnů, Národní park Krka, Chorvatsko, Foto Kateřina Červenková

10) Ostrov Krk

Krk je oblíbenou turistickou destinací díky své blízkosti do Slovinska, jižního Německa, Rakouska a severní Itálie. Podobně jako jiné chorvatské ostrovy, Krk je skalnatý a kopcovitý, povětšinou krasového původu.

Největší chorvatský ostrov má po celý rok co nabídnout. V létě vstupují do hry pláže – zejména v oblasti Bašky – a vodní sporty v Korniči, zatímco v chladnějších měsících lze obdivovat římské a středověké pozůstatky města Krk a kvalitní vína z Vrbniku. Co je na ostrově super, je fakt, že můžete každý den vyrazit na jinou pláž, dokonce i pláže nudistické, které se obvykle rozkládají v těch nejmalebnějších a nejskrytějších zátočinách a bývají poloprázdné.

V jakémkoli info centru nebo ubytování dostanete mapku, která jasně vyznačuje, které pláže jsou nudistické a které běžné; můžete každý den zvládnout objet i několik různých pláží nebo si dopřát trekking po vyznačených stezkách na kopcích ostrova, odkud se nabízejí úchvatné výhledy a často po sestupu i přístupy na nádherné prázdné pláže. 

Se svým dlouhým členitým pobřežím, zátokami, mnohými skrytými plážemi a sezónními větry je Krk dokonalou destinací pro vyzkoušení nejrůznějších vodních sportů, od vodního lyžování na Bašce, přes flyboarding v Njivicích až po parasailing v Malinské a wakeboarding v Kornići.

Kontrastem k rušné Bašce zaměřené na návštěvníky je malá ospalá vesnička Stara Baška s krásnou pláží s hrstkou koupajících se, spíše místních než turistů. Stara Baška, kterou založili uprchlíci prchající před Turky ve 13. století, nabízí několik středověkých kostelů, jednu nebo dvě tradiční taverny a hrstku cenově dostupných ubytování.

Na ostrově Krk se dá najít spoustu malých pláží. Foto Martina Doležalová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí