Martina Doležalová

Martina Doležalová

Od června 2018 cestuje po světě jako instruktorka jógy a dobrovolnice v oblasti vzdělávání, umění, kultury a výtvarné činnosti. V září 2019 vyšla její čtvrtá kniha, povídková sbírka Plovoucí po hvězdách. Věnuje se tanečním a hudebním performancím, vede workshopy zaměřené na jógovou praxi a meditaci, spolu-organizuje eventy odkazující k tradicím latinskoamerických a středo-amerických nativních komunit. Aktuálně žije v Peru.

Na kolik se cítím

Na svůj věk (v rámci zkušeností a mentálního vyzrání), někdy dělený dvěma (když se s přáteli rozjedeme)...

Navštívené země

Austrálie, Brazílie, Bulharsko, Egypt, Francie, Chile, Chorvatsko, Kambodža, Kanada, Indonésie, Irsko, Itálie, Izrael, Laos, Maďarsko, Mexiko, Monako, Norsko, Palestina, Peru, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Spojené arabské emiráty, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Thajsko, Tunisko, Turecko, USA, Vatikán, Vietnam

Nejdelší cesta

Pokud neberu v potaz země, kde jsem třeba rok žila, pak je mou nejdelší cestou ta aktuální, má druhá do Peru, která byla plánovaná na tři měsíce, ale kvůli pandemii, souhře náhod a dík královským rozhodnutím se z ní stala vpravdě život měnící cesta na rok - možná i déle.

Cesta, které si nejvíce vážím

Taky ta druhá do Peru. Leccos mi dala, leccos mi vzala, hodně mě pokoupala, hodně naučila... protipóly v roce dualit 2020 - to utvoří jen život sám.

Proč cestuji a co mi cestování dalo a vzalo

Cestuji proto, že mě baví poznání, a proto, že miluju vodu (moře, řeky, jezera...). Jsem prostě siréna, která zkoumá, kde je plavání nejlepší, voda nejkrásnější a slunce nejteplejší... Neumím cestování počítat na má dáti - dal... Každopádně, kdyby mi víc bralo, než dávalo, sedím doma za pecí, kde je teplo a milo, v troubě špaldové koláče a koukám na české pohádky, které jsou ze všech na světě nejlepší.

Zvláštní záliby během cestování

Rituály.

Největší cestovatelský sen

Těch splněných je víc, například potápění na vnějším Velkém bariérovém útesu, účast (coby rodinný přítel) na tradiční balijské kremaci Ngaben, noční meditace v dubajské poušti, modtliby v izraleské Haifě v zahradách Baháí... Stejně tak je hodně těch, které si teprve chci splnit...

Expedice, projekty, knihy, …

Až někdy budu cítit, že přišel správný čas… prozatím jsou některé mé prožitky z cest v pozměněné podobě zaznamenané v mých beletristických knihách; taktéž vyšlo několik článků v Reflexu, v reportážní sekci Jóga dnes apod.


Články autora

Málo turistická místa v Thajsku, kde můžete zakusit lokální život
Aktuality

Málo turistická místa v Thajsku, kde můžete zakusit lokální život

Se svými nádhernými plážemi, malebnými přírodními scenériemi, dechberoucími buddhistickými chrámy, vstřícnými lidmi, vynikající kuchyní a vysokou úrovní zdravotní péče (zejména v oblasti ortodoncie a plastické chirurgie) se Thajsko stalo jednou z nejvyhledávanějších cestovatelských destinací. Přinášíme vám několik tipů, co v této zemi navštívit kromě profláknutých turistických hitovek.

10 míst v Česku, kde načerpáte klid a užijete si zimní atmosféru
Aktuality

10 míst v Česku, kde načerpáte klid a užijete si zimní atmosféru

Málo je zemí, které tak jako Česko skýtají v prosinci možnost ryzí kontemplativní atmosféry díky dodržovaným adventním i vánočním tradicím, zimní krajině s kouzelnou námrazou, sněhem či tajemnými mlhami a přídechu vánočních pohádek, voňavého cukroví i svařeného vína. Zkuste letos neuvíznout v kolotoči starostí, povinností a šedi, a vydat se na místa, kde lze čerpat klid a užít si krásnou zimní atmosféru.

Neznámá místa v USA, která si snadno zamilujete
Národní parky a přírodní skvosty

Neznámá místa v USA, která si snadno zamilujete

USA se znovu otevřelo cestovatelům a je to moc dobře, protože tahle obrovská země skrývá kromě turisticky oblíbených lokalit, jakými jsou některé proslulé národní parky, LA, San Francisco či New York, taky mnoho neznámých, leč nádherných zákoutí. Tento článek vám přináší deset z mnoha míst v USA, kde rozhodně nenarazíte na davy turistů a přitom si stoprocentně jedete pro nezapomenutelný (a netřeba zdůrazňovat že též fotogenický) zážitek. Místa řadíme v abecedním pořádku a vždy uvádíme, v kterém státě se nacházejí.

Vánoční tradice a zvyky v různých zemích světa
Co vás zajímá

Vánoční tradice a zvyky v různých zemích světa

Prosinec je výjimečný měsíc v roce prodchnutý řadou svátečních oslav. Vydejme se napříč světem prozkoumat, jak se kde slaví Vánoce – a nejen ony.

Peruánské Kordillery  – scenérie, které se vryjí do srdce
Trekování v horách

Peruánské Kordillery – scenérie, které se vryjí do srdce

Lidé přicházejí do pohoří Cordillera Negra nebo Cordillera Blanca v Andách západně-centrálního Peru, v regionu Ancash, aby spatřili úžasné přírodní scenérie a naladili se do pohody a klidu trojice horských měst: Huaraz, Carhuaz a Caraz. Celá oblast je prodchnuta tyrkysově modrými lagunami, jejichž voda je pitná, a genia loci zvýrazňují úchvatné výhledy na hory, které kombinují zelené lesy s čistě bílými vrcholky a dávají dojem všudypřítomnosti horského ducha.

Poutní a duchovní místa v Česku aneb 11 tipů na spirituální cesty u nás
Cyklocestování

Poutní a duchovní místa v Česku aneb 11 tipů na spirituální cesty u nás

Míst, kde proudí tzv. bílá léčivá energie, je v ČR mnoho. Výběrem nabízíme alespoň několik, jež by neměla uniknout vaší pozornosti, zajímáte-li se o věci duchovní povahy a pobýváte-li zároveň rádi v přírodě. Mnohá jsou vhodná i pro výlety s dětmi a většina nabízí možnost pěší či cykloturistiky v okolí.

Nejkrásnější řecké ostrovy, kde si budete připadat jako ve filmu
Pláže a tropické ostrovy

Nejkrásnější řecké ostrovy, kde si budete připadat jako ve filmu

Řecko je perfektní turistickou destinací pro své nádherně průzračné moře, vynikající kuchyni, pestrou historii, bohaté přírodní krásy a bodrou povahu místních, jíž mnozí filmaři využívají pro své slavné komedie jako Moje tlustá řecká svatba či Mama Mia.

TOP 10 míst v Chorvatsku aneb po krásách metropolí i přírody
Cyklocestování

TOP 10 míst v Chorvatsku aneb po krásách metropolí i přírody

Chorvatsko patří mezi nejkrásnější země v Evropě. Láká především tyrkysově průzračným mořem, výbornou kuchyní, malebnými přírodními scenériemi, které oslovily mj. tvůrce filmů o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, i historickými metropolemi, jež uchvátily tvůrce Hry o trůny; seriál se točil mimo jiné ve Splitu a Dubrovníku.

TIP NA VYBAVENÍ: Jóga na cestách – nejlepší cestovní podložky
Aktuality

TIP NA VYBAVENÍ: Jóga na cestách – nejlepší cestovní podložky

Ať už se vydáváte na retreat, nebo prostě chcete cestovat, ale pravidelně praktikujete jógu a nechcete svou praxi při cestách porušit, platí vždy to stejné: pro jógu jako takovou toho moc nepotřebujete. Vlastně vám stačí jen přibalit jógamatku – samozřejmě co nejtenčí a nejlehčí – a případně pár dalších drobností.

Australské Modré hory jsou nejenom tajemné, ale také naprosto fascinující
Památky UNESCO

Australské Modré hory jsou nejenom tajemné, ale také naprosto fascinující

Modré hory jsou pohořím nacházejícím se 100 km západně od Sydney, pro které jsou charakteristické mohutné pískovcové útesy, vodopády, potoky, soutěsky, propasti a kaňony.