Málo turistická místa v Thajsku, kde můžete zakusit lokální život

Málo turistická místa v Thajsku, kde můžete zakusit lokální život

Se svými nádhernými plážemi, malebnými přírodními scenériemi, dechberoucími buddhistickými chrámy, vstřícnými lidmi, vynikající kuchyní a vysokou úrovní zdravotní péče (zejména v oblasti ortodoncie a plastické chirurgie) se Thajsko stalo jednou z nejvyhledávanějších cestovatelských destinací. Přinášíme vám několik tipů, co v této zemi navštívit kromě profláknutých turistických hitovek.

1. Provincie Mae Hong Son

Odlehlá hornatá provincie v severním Thajsku, sousedící s Myanmarem (Barmou), je řídce osídleným, ale etnicky rozmanitým domovem horských komunit, jakými jsou Shan a Hmong. Stejnojmenné hlavní město je vstupní branou do pohoří regionu. Shlíží na něj klášter Wat Phrathat Doi Kongmu postavený v 19. století v barmském stylu se 2 zdobenými bílými chedami (stúpami).

Tato oblast nabízí unikátní možnost vpravdě se ponořit do místního jazyka a dialektů, kultury i stravy.

klášter Wat Phrathat Doi Kongmu. Foto: Roy Cavanagh, Thaizer

2. Vesnice Baan Don Kai Dee (Benjarong), Samut Sakhon

Chcete-li po dlouhém lockdownu pomoci místní ekonomice, navštivte tuto klidnou vesnici s tržnicemi, kde se prodává proslulý řemeslný porcelán. Nachází se 40 km západně od centra Bangkoku a je skvělou destinací pro každého, kdo se zajímá o thajskou kulturu a komunitní cestovní ruch. Můžete si zde užít pohostinnosti lokálních rodin a na vlastní oči vidět, jak zde lidé žijí a pracují.

Benja a rong znamenají „pět barev“, ale ve skutečnosti se k dekoraci místních porcelánových předmětů používá vícero různých odstínů. Jde o jedinečný styl zdobení bílého porcelánového podkladu různobarevnými emaily, který pochází z dynastie Ming v Číně. Zdejší porcelán představuje jednu z nejbarevnějších a nejzdobnějších thajských ručních prací.

3. Outdoorové aktivity u vesnice Mae Kampong, Chiang Mai

Ačkoli se nachází v ráji digitálních nomádů, tato vesnička patří mezi „off the beaten path“ destinace v oblasti Chiang Mai a zaručuje ochutnávku pravého vesnického života. Nabízí procházky džunglí, překonávání potoků, vyhlídky na vodopády a navíc výbornou kávu v místních „domácích kavárnách“.

Kampong je také známý svou produkcí mêeang (nakládané čajové lístky), takže můžete nahlédnout i do zákulisí sklizně. Tradiční folklórní hudba, tkaní bambusu a lokální kulinářské poklady jsou dalšími lákadly k návštěvě vesnice.

Chiang Mai

4. Horská městečka Chiang Dao a Pai

Chiang Dao, „město hvězd“, je horské město nacházející se v provincii Chiang Mai a nabízející dechberoucí přírodní scenérie, horké prameny, vodopády a nespočet stezek pro trekking. Obvykle zde půjdete docela dlouho, aniž byste spatřili dalšího cestovatele, takže je oblast ideální pro introverty.

Pai, vzdálený tři hodiny jízdy autobusem z Chiang Mai, je rájem batůžkářů a hippies plným bujné zeleně, vodopádů a řek. V porovnání s Chiang Dao tu ovšem narazíte na více turistů a z některých barů při řece uslyšíte i západní hudbu.

5. Národní parky Phu Pha Yol a Phu Pha Yon

Nádherné přírodní parky ležící vedle sebe skýtají hojnost jezer, jeskyní, starobylé útesy a dokonce i petroglyfy staré více než 3 500 let. Najdete zde také mnohé chrámy a rozmanitost divoké přírody, flory i fauny, mj. mundžaky,  sambary indické, dhouly a množství ptáků, ale i divoká prasata.

6. Jezero Chiang Saen Lake, Chiang Rai

Jste-li nadšenci rozsáhlých vodních ploch a pozorování ptáků, přijdete si na své u tohoto úžasného vodního útvaru obklopeného bažinami a mokřady. Díky své geografické poloze a hojnosti potravy je jezero ideálním migračním místem pro velká hejna avifauny, jako je volavka čínská či kukačka vraní. Místní sem často přicházejí, aby seděli v naprostém tichu jeden vedle druhého a sledovali, co se děje nad vodní hladinou. Zenový klid u tohoto jezera si vás bezpochyby získá.

Volavka čínská

7. Pláž Hat Saeng Chan, Rayong

Thajsko je plážemi proslulé; zejména jihozápadní oblast Krabi, Ko Lanty, Phuketu a dalších ostrovů, jakými jsou podivně tvarovaný Kuřecí ostrov, Ostrov Jamese Bonda (proslulý díky jedné z bondovek, Muž se zlatou zbraní), překrásný ostrov Hong nebo národní park Phi Phi, jehož ostrovy se notoricky proslavily díky filmu Pláž s mladým Leem Di Capriem (jmenovitě ostrov Leh a jeho pláž Maya).

Existují ovšem i jiné, mnohem méně přeplněné a přitom krásné plážové oblasti, např. pláž Hat Saeng Chan, kde byla vytvořena řada umělých lagun, které poskytují ochranu malým rybářským lodím a fungují jako bariéra proti erozi. V důsledku toho jsou zde mělké a klidné vody ideální pro šnorchlování, paddle boarding apod. Navíc zde uvidíte místní rybáře v akci, jak loví a suší své úlovky na slunci.

8. Plážový ráj Trang

Provincie sousedící s Krabi při Andamanském moři nabízí taktéž majestátní vápencové útesy, četné jeskyně a mangrovové pláže, ovšem je mnohem méně navštěvovaná než Krabi.

Mezi jeho populárnější plážová letoviska patří Koh Kradan či Koh Muk, kde se nachází Smaragdová jeskyně Morakot, jež je přístupná pouze při odlivu. Mezi oblíbené pevninské pláže spadají např. Hat Long Yin a Hat San.

9. Bujná příroda a temná minulost provincie Kanchanaburi 

Zamlžené hory, eklektické kempy, kde můžete strávit noc pod hvězdnou oblohou, nedotčená příroda – to vše naskýtá tato provincie na západě, jejíž hlavní (stejnojmenné) město ovšem skrývá pochmurnou minulost.

Během 2. světové války zde měli váleční zajatci za úkol postavit barmsko-siamskou železnici (tzv. železnici smrti) a přemostit řeku Khwae Yai. Dodnes je tento most bolestnou připomínkou bezpočtu válečných zajatců, kteří zde zahynuli za strašných podmínek. Na válečném hřbitově v Kanchanaburi leží tisíce spojeneckých vojáků.

Nádherná příroda provincie ovšem stojí za návštěvu! Najdeme zde i Obří dešťový strom či národní park Erawan. Díky sedmistupňovému vodopádu, relaxačním přírodním bazénům a řadě jeskyní k prozkoumání je Erawan skvělým místem k odpočinku.

Erawan

10. Ostrov Koh Jum

Jak známo, přestože je Thajsko z převážné většiny buddhistické, najdeme zde i muslimskou komunitu (např. v Krabi). Koh Jum je klidný, turisty téměř nedotčený ostrov s pulzující muslimskou rybářskou komunitou, která je velmi ráda, když může přivítat „západní hosty“ a ukázat jim svůj každodenní život. Vynikající kuchyně a překrásné pláže jsou na tomto ostrově samozřejmostí.

11. Historické siamské město Sukhotai

Nadšenci jednodenních výletů z Bangkoku obvykle preferují historické město Ayutthaya (založena v roce 1350 coby druhé siamské hlavní město po Sukhothai) před Sukhothai – tedy pokud nepreferují pláže města Pattaya a přilehlých ostrovů nebo výlety na plovoucí tržnice jako je Damnoen Saduak. Důvodem je, že je Ayutthaya vzdálena pouhých 80 km od metropole, zatímco Sukhotai se nachází 400 km severně od hlavního města.

Toto historické město bylo prvním hlavním městem Siamu. Stejně jako Ayutthaya se může pochlubit okouzlujícími ruinami chrámů, které vyvolávají silné emoce a vzbuzují velký respekt a obdiv. Hlavní atrakcí je Wat Mahatat v khmerském stylu, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sukhotai

12. Provincie Nan

Venkovská provincie v severním Thajsku sousedící s Laosem oplývající četnými národními parky je plná přirozeného a autentického kouzla. Rozlehlý národní park Doi Phu Kha na severovýchodě provincie čítá vodopády, vápencové hory, jeskyně a vzácné rostliny. Nedaleký silně zalesněný národní park Khun Nan je domovem divokých prasat, černých medvědů, plazů a ptáků. Ospalé hlavní město provincie Nan leží na břehu řeky Nan a nabízí ideální výchozí bod. Lze si tu půjčit motorku a vyrazit na prozkoumávání provincie, kde žijí i menšinové komunity, jako jsou Hmongové, a kde lze spatřit tradiční život v jeho autentické, rustikální formě.

Obdobně rustikální a malebné je i město Chiang Khan v provincii Loei. Se svými historickými domky z teakového dřeva rozhodně zaujme a navíc situování Chiang Khan na břehu řeky Mekong nabízí bezkonkurenční možnosti pozorování západu slunce.

13. Chrám Phanom Rung, Buriram

Tento chrám je skvělou alternativou k populárnímu Angkor Watu v Kambodži. Je taktéž postaven v khmerském stylu, a i když není nutně tak rozsáhlý a působivý jako jeho kambodžský protějšek, je sám o sobě velkolepý a dobře zachovalý, přestože byl postaven mezi 10. a 13. stoletím. Nachází se na okraji sopky a jeho návštěva bezesporu stojí za pět hodin dlouhou cestu z hlavního města.

Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí