Články o těch nejkrásnějších národních parcích najdete u nás na jednom místě.

Azorské ostrovy

Azorské ostrovy

Bratrstvo devíti ostrovů na průsečíku euroasijské, africké a severoamerické tektonické desky se řadí mezi jednu z nejzelenějších destinací na světě. Před miliony lety je vytvořily uprostřed oceánu chrlící sopky. Jsou domovem mnoha druhů ptáků, v pobřežních vodách je možné sledovat velryby, koupat se v termálních pramenech nebo chodit po levádách či kolem sopečných jezer.

Vavřínovým lesem k lávovým bazénkům

Vavřínovým lesem k lávovým bazénkům

Zelený ostrov pokroucených vavřínů obrostlých mechy, skalnatých roklí, jimiž se klikatí levády a bouří vodopády, i ostrov proměnlivého počasí a stále rozkvetlého jara nabízí i trochu odpočinku u moře, a to v lávových termálních bazéncích.

Andalusie obytňákem

Andalusie obytňákem

Původní myšlenkou bylo zkombinovat o jarních prázdninách lyžování s poznáváním. Sierra Nevada je nejvyšším pohořím Pyrenejského poloostrova, vrchol Mulhacén dosahuje 3479 metrů. Sněžné hory s lyžařsky atraktivním názvem se nacházejí něco málo přes dvě hodiny cesty od Malagy, kam směřoval náš let z Prahy.

Záhadné klenoty Sierra de Gredos: Poznejte divočinu a přírodní poklady ve středním Španělsku

Velkolepý sled jezer, soutěsek, roklí, hřebenů a útesů, panství horských koz. V nejjižnější části provincie Ávila, se jako těžká a neprostupná žulová stěna zvedá pohoří Sierra de Gredos. Centrální protáhlé pohoří ve středu Pyrenejského poloostrova odděluje povodí a náhorní plošiny řek Duero a Tag.

Národní park Sierra de Guadarrama: Klenot středního Španělska

Národní park Sierra de Guadarrama: Klenot středního Španělska

Pokud hledáte úchvatnou přírodní krásu, dobrodružství a odpočinek od shonu města, národní park Sierra de Guadarrama je tím pravým místem pro vaši další dovolenou. Pouze kousek od hlavního města Španělska – Madridu, vás čekají neuvěřitelné možnosti objevování.

Zkus cestu s Dagmar – spaní v autě na Novém Zélandu, Severní a Jižní ostrov a mnohem více
Knižní tipy

Některé věci se nedají naplánovat. Prostě se stanou a vy máte pocit, že to tak mělo být a že vás nic lepšího nemohlo potkat. Vůbec jsem neplánovala, že se stanu „sólo cestovatelkou“. Když jsem pak ale nakonec ve svém autě strávila 47 dní a nocí, velice jsem si to užívala.

Safari na vlastní pěst

Safari na vlastní pěst

Při mých prvních cestách do Afriky se mi fakt nechtělo platit stovky dolarů za to, abych spatřil divoká zvířata. Zjistil jsem, že do mnoha národních parků se dá vyrazit na vlastní pěst bez průvodce a to do konce i malým autem z půjčovny.

Sýrový trek v údolí Engelbergu

Sýrový trek v údolí Engelbergu

Horské údolí řeky Engelberger je obkrouženo vyhlídkovou trasou vedoucí nádhernou krajinou po místních sýrárnách. V uších nám zvoní kravské zvonce, oči se kochají rozkvetlými pastvinami a rozeklanými skalami, nos cítí horský vzduch i kravský pach, chuť se sytí sýry a nohy vesele ťapou po pohodlné cestě, většinou sjízdné i na horském kole.

S vyhlídkou na Aletsch Gletscher: Bettmeralp – Eggishorn – Belalp

S vyhlídkou na Aletsch Gletscher: Bettmeralp – Eggishorn – Belalp

Vyrážíme z od kostelíka Panny Marie Sněžné ve vesničce Bettmeralp. Do výšky 1950 metrů nás dovezla lanovka; auta sem naštěstí nesmějí. Kdesi hluboko pod námi teče řeka Rhôna a odděluje nás od masivu walliských čtyřtisícovek. Vzdálené panorama Dóm – Monte Rosa – Matterhorn – Weisshorn nás bude provázet celým dnem.

Z Mürrenu k jezírku Oberhornsee

Z Mürrenu k jezírku Oberhornsee

Rozkvetlé louky, skalnaté strže, zurčící potoky a mohutné vodopády, pěšina šplhající do závěru údolí Lauterbrunnen až pod bělostné ledovce horských štítů. Vesničky Mürren a Gimmelwald leží na zelených pastvinách vysoko nad plochým údolím, kterým burácí řeka Weisse Lütschine i vodopády padající z mohutných, 800 metrů vysokých skalních stěn rokle.

ROZHOVOR o horách v Jižní Americe i severských trecích bez lidí

ROZHOVOR o horách v Jižní Americe i severských trecích bez lidí

Katka má zálibu ve vysokých kopcích a dálkových trasách. Na kontě má už 6 šestitisícovek na pěti kontinentech, včetně bolivijské Huayna Potosí, nebo himalájské Kang Yatse II. Nejraději má neturistická místa, kde si může chodit, kudy se jí zachce. O některých z nich si můžete poslechnout na její přednášce v pražském kině BIO OKO v úterý 6. února v rámci cyklu Diáky, kde bude vyprávět i s manželem Petrem.

Mladá Češka chystá 3 500 km dlouhý přechod Jižní Ameriky od oceánu k oceánu
Aktuality

Mladá Češka chystá 3 500 km dlouhý přechod Jižní Ameriky od oceánu k oceánu

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Havířova Nicolette Havlová za pár dní vyráží na velké pěší dobrodružství, ve kterém nechybí drobný otisk legendárních českých cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Velmi náročný přechod přes poušť Atacama v Chile pokračuje přes pětitisícové Andy do Argentiny přes Paraguay až do Brazílie a čítá celkem přes 3500 kilometrů. Ve zkratce: Od Pacifiku k Atlantiku.

ROZHOVOR: Alča a Mája o PNT – Neobjevený klenot mezi dálkovými traily

ROZHOVOR: Alča a Mája o PNT – Neobjevený klenot mezi dálkovými traily

Alena Mahlejová a Marie Šnajdrová toho spolu zažily už hodně. Během 10 měsíců objely svět dokolečka, zdolaly PCT, procestovaly Patagonii, ale i Kanadu a Aljašku. Loni se jako první Češi vydaly na zatím zřídka chozený a v Česku neznámý trail, Pacifickou severozápadní stezku.

Galapágy na lodi: Jurský park uprostřed Pacifiku

Galapágy na lodi: Jurský park uprostřed Pacifiku

Galapágy jsou bezpochyby jedny z nejkrásnějších ostrovů světa, na tom se shodne většina cestovatelů, která měla to štěstí tohle ekvádorské souostroví navštívit.

FOTOREPORTÁŽ: Namibie, země unikátních fotek

FOTOREPORTÁŽ: Namibie, země unikátních fotek

Své jméno jí dala nejstarší poušť světa Namib, jež zabírá podstatnou část země. Namibie ležící na západním pobřeží jižní Afriky se pyšní fotogenickými scenériemi, obrovským množstvím divokých zvířat a zajímavými domorodými bantuskými etniky Himbů nebo Hererů.

1 2 3 21