Malebný sultanát na jihovýchodě Arabského poloostrova je aktuálním hitem českých cestovatelů. Podle dat internetového vyhledávače Seznam.cz směřovalo v lednu nejvíc dotazů na last minute zájezdy právě do Ománu. A není se čemu divit. Arabská monarchie nabízí jako turistická destinace nepřeberné množství lákadel. Krásné hory, kaňony, pouště i pláže, starobylá města, vesnice a pevnosti, skvělé jídlo ovlivněné Indií nebo třeba podívanou v podobě velbloudích dostihů.
Obrovské množství nádherných antických památek, starých měst a koloniální architektury, zelená a svěží příroda, vodopády a lesy severního Alžírska, nekonečné písečné duny a skalní útvary hluboko na Sahaře, Berbeři i Tuarégové.
Sousloví Spojené arabské emiráty (SAE) může některým náročnějším cestovatelům evokovat až příliš luxusní dovolenou a možná i trochu fádní destinaci. Emirát Ras al Khaimah je těmto nálepkám na hony vzdálený. Nejseverněji položená součást federace, jejíž bohatství vyrostlo z ropných ložisek, nabízí návštěvníkům mnohem víc než jen špičkové hotely s nádhernými plážemi či supermoderní nákupní centra.
Nehostinná poušť, vyprahlé nevysoké hory, úrodné a překvapivě zelené údolí Nilu a stopy starověké civilizace prakticky na každém kroku. Luxor, Karnak, Údolí králů nebo Asuán. Kontrasty jižního Egypta na mnohých místech připomínají živoucí muzeum pod širým nebem.
Petr Slavík je fotografem divoké přírody a držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salonu Trierenberg Super Circuit. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům, je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety.
Zavřete oči a přeneste se na létajícím koberci do indického Rádžasthánu. Romantické mahárádžovské paláce z pozdního středověku se tu prolínají s dobývanými rádžpútskými pevnostmi. Muži s turbany se potkávají se zaklínači hadů, evropské ozvěny ve městech se mísí s hinduistickými tradicemi na venkově. Polopouštní země přechází u pákistánských hranic ve vyschlou krajinu s dunami. Velbloudi tu nejsou turistickou atrakcí, ale pracovní silou a leckde potkáte i slony.
Hory zformované ohněm a jedinečná sopečná krajina v podobě „otevřeného muzea vulkanologie“ jsou chloubou geoparku, který se rozprostírá na jihozápadě ostrova Lanzarote, pěti nedalekých ostrůvcích Chinijo (severně od Lanzarote) a okolním oceánském dnu.
Maroko vás uchvátí jedinečnou kombinací rozmanité a krásné přírody i bohatého kulturního dědictví. Kde jinde můžete vidět moře, oceán, čtyřtisícové hory, mnoho druhů pouští od písečných přesypů po kamenité hamady, dobře dochované antické památky, jedinečnou berberskou architekturu v podobě kaseb a ksarů, bohatou architekturu maurskou i „moderní“ art deco.
Ve staré Arábii – v předčasí – se pravděpodobně ustálila poměrně významná náboženská pouť do Mekky, při níž se obcházela (nebo obíhala) Ka‘ba, do jejíž východní zdi byl zapuštěn černý kámen – patrně meteorit – který měl pohlcovat hříchy.
Fascinující dějiny jednoho z nejvýznamnějších náboženských poutních míst na celém světě, mekkánské Ka‘by (nebo též Kaaba, arabsky الكعبة , v překladu „kostka či krychle“), lze rozdělit do dvou údobí, či lépe vyjádřeno do dvou časů.
Irácký Kurdistán je jedinečný svou rozmanitou přírodou hor, kaňonů řek a jezer a jeho obyvatelé jsou velmi přátelští a pohostinní. Vydejte se objevit panenskou přírodu, historické památky, a hlavně se seznámit s místními neuvěřitelně milými lidmi.
Emirát ležící v blízkosti Dubaje má všechna lákadla arabské kultury
i outdoorových dobrodružství. V zatím poměrně utajeném místě můžete nejen odpočívat na pláži, ale také vyzkoušet sea kajak v zelených mangrovech, piknik na písečných dunách, lezení ve skalách, nejdelší zipline světa nebo kurz přežití v Bear Grylls kempu. Po treku v horách se můžete osvěžit v zelené oáze, pozorovat hejna plameňáků na solných pláních nebo na koni projíždět pouští s oranžovočerveným pískem.
Podnikli jsme průzkumný běžecký výlet do Saúdské Arábie. Ta byla donedávna pro turisty neznámá, dokonce zapovězená. Turistické vízum neexistovalo. Avšak to se změnilo na podzim 2019, kdy Saúdská Arábie zavedla turistická víza a obrovská, přírodou i historií bohatá země se otevřela k poznávání.
Na konci roku 2019 Saúdská Arábie poprvé v historii začala vydávat turistická víza. Do té doby bylo možné tuto zemi navštívit jen s pracovním nebo business vízem. Pro cestovatele se tak otevřela rozlohou 13. největší země světa s mimořádnou historií a přírodními krásami nejvyšší kategorie. Co v Saúdské Arábii vidět a co od ní čekat?
Putovat Jordánskem pěšky je tak starý nápad jako starověké stezky. Po tisíce let cesty sloužily obchodu a komunikaci mezi odlehlými komunitami lidí. Dnes na ně vyrazili baťůžkáři. Jordan trail, dálkový trek spojující přes celou délku Jordánska Um Qais na severu s Akabou na jihu, není díky své obtížnosti frekventovaný ani v časech bez covidu, natož nyní. A jako obrovský příslib se jevila prakticky nulová návštěvnost Petry, wádí Rum a nakonec i letovisek u Rudého a Mrtvého moře. Masa svátečních turistů stále sedí zavřená doma. Je tedy nejvhodnější čas vyrazit za jordánským dobrodružstvím!