Decathlon představuje kolekci pro pouštní trek

Decathlon představuje kolekci pro pouštní trek

Chystáte se na trek do písečné pouště a přemýšlíte nad tím, co na sebe? Snadným a cenově dostupným řešením může být nákup kolekce Forclaz Desert, kterou vytvořil Decathlon přesně pro tyto účely. Jednotlivé komponenty celé sestavy – košile, batoh, kalhoty, boty, kšiltovka nebo šátek a rukavice – jsou vzájemně kompatibilní. Nejdražší z nich se přitom vejdou do tisícikoruny a nejtěžší do jednoho kilogramu. Zároveň všechny součásti kolekce splňují základní poslání, kvůli kterému vznikly – chrání před pronikáním písku i UV záření.

Vývojáři pracující pro Decathlon celou kolekci během její tvorby opakovaně testovali jak v laboratoři, tak v reálném prostředí Sahary i Arabského poloostrova. Kvalitu jejich práce následně potvrdili po zkouškách v pouštním prostředí nezávislí cestovatelé. Koneckonců i v naší redakci jsme se na vlastní kůži přesvědčili, jak je toto oblečení do pouště zároveň funkční i pohodlné.

Testováno na lidech

Navlékám na sebe kalhoty, košili a nazouvám boty (vysoké a tvarované jako Martensky) z kolekce Desert. Nejsem tedy zrovna na Sahaře, ale vzhledem k tomu, že jsem se z tuniské pouště nedávno vrátil, mám ještě tamní atmosféru v živé paměti. A hlavně – na otestování těchto produktů mi hravě postačí pár minut v nesměle jarní Praze. Jsem totiž člověk, pro kterého je nezvyklé chodit v těsnější obuvi a nemít při tom problém se zapařováním chodidel (eufemisticky řečeno). Podobná je má situace s košilemi. A v kategorii kalhot ke mně zase většinou přicházejí modely, které mi nepadnou a jsou nějakým způsobem nepohodlné. Trojici zmíněných kousků od Decathlonu mohu po hodině nošení (a čilého pohybu) v dobře vytopené místnosti směle označit za „světlou výjimku“. Daleko od afrických dun tedy bych s čistým svědomím mohl stisknout pomyslné razítko – potvrzující, že všechny kousky mnou ozkoušené značky Forclaz jsou příjemně lehké a prodyšné, přičemž ale písek ani nebezpečné sluneční paprsky dovnitř nepustí.

Jan Prokeš, redaktor

Redaktor Hedvábné stezky se v kolekci pro pouštní trek cítil volně jako Lawrence z Arábie.

Základem jsou kalhoty a košile

Turistická košile Desert 900 (v dámském i pánském provedení) stejně jako všechny ostatní oděvy a boty z kolekce Forclaz Desert ochraňuje před slunečními paprsky, zároveň ale „její široké větrací otvory na obou stranách propustí i ten nejjemnější závan větru“ a vy se nemusíte obávat nepříjemného mokrého koláče na zádech.

To, že je při nošení na těle téměř necítíte, platí i pro kalhoty Desert, které pořídíte u Decathlonu za 999 korun. „Pro zajištění vyššího pohodlí mají tyto kalhoty, na rozdíl od většiny turistických modelů, volný střih. Jejich materiál tak nepřilne k pokožce, vzduch může volně proudit, čímž se omezuje pocení,“ zdůrazňuje popis kolekce.

Je libo kšiltovku nebo šátek?

Vaši hlavu před spalujícím sluncem a písečnou bouří ochrání buď kšiltovka nebo tradiční modrý šátek Tuaregů zvaný šéš. Čepice obepnutá ze všech stran látkou chrání i zátylek a tím předchází nenápadnému úpalu, zapínání „přes ústa“ se zase hodí v písečné bouři.

Šátek ze stoprocentní biobavlny je dlouhý 260 cm a lze jej zavázat na nespočet způsobů. Tedy i tak, jak to dělají Tuaregové. Modrá barva je inspirovaná jejich tradicí. V minulosti se vyráběla z rostliny zvané indigovník a pro saharský národ měla velkou symbolickou hodnotu. „Tmavá barviva nanesená na volné a původně světlé oblečení mají výhodu v tom, že usnadňují cirkulaci vzduchu, a to díky skvělému poměru absorpce a vyzařování tepla. Abychom zajistili stálost této výjimečné barvy, šátek Desert 500 byl barven nadvakrát,“ uvádí Decathlon ve webové prezentaci kolekce.

Vysoké boty Desert 900 mají integrované návleky a v kombinaci s kalhotami z kolekce Forclaz nepropustí dovnitř žádný písek. Jelikož nepotřebují nepromokavou membránu jsou velmi prodyšné a nohy tak v nich mohou dobře „dýchat“. „Skvělé do pouště. Na Dakaru jsem byl rád, že jsem si je koupil,“ napsal v uživatelské recenzi jistý Štěpán.

Výběr produktů a parametrů z kolekce Desert

Turistické boty Desert 900

Lehké boty, do kterých se díky integrovanému návleku nedostane písek ani prach. Navíc jsou prodyšné, takže nohy nebudou trpět horkem ani při velmi vysokých teplotách.

Poddajná podrážka je ideální na chůzi po písečných dunách, méně už v kamenitém terénu.

Bavlněné plátno umožňuje nohám přirozeně dýchat a současně zvyšuje odolnost bot.

váha méně než 900 gramů / pár velikosti 43, cena 999 korun

Turistická košile Desert 900

Košile z polyamidu, který je odolnější vůči roztržení.

Větrání je na zádech i hrudi pro lepší cirkulaci vzduchu v horku.

Volný střih poskytuje pohodlí a zaručuje proudění vzduchu.

Materiál s faktorem UPF 40. Ochrana: dlouhé rukávy a stojací límec.

Dna kapes jsou ze síťoviny pro dokonalý odvod písku.

váha 310 gramů, cena 749 KČ

Odvětrávaný batoh Desert 900 s ochranou proti vnikání písku 30 l

Batoh navržený speciálně na jednodenní treking v poušti. Vejde se do něj vše potřebné a přitom pod ním není teplo!

Batoh je speciálně tvarovaný tak, aby umožňoval maximální cirkulaci vzduchu a zamezil přílišnému pocení na zádech. Pěnové polstrování a díry v zadní části zajišťují odvětrávání. Díky speciálnímu zavírání do batohu nevniká písek.

Zavazadlo obsahuje 3 vnější kapsy, vnitřní kapsu na zip, boční kapsy na láhev + vnitřní kapsu na hydrovak (ten není součástí balení).

Součástí batohu je systém uchycení pro solární panel, hole a hydrovak. Dále pak nastavitelné ramenní a bederní popruhy s polstrováním pro více pohodlí.

objem 30 l, rozměry 55 × 28,5 × 14,5 cm, hmotnost prázdného batohu 0,9 kg, cena 999 korun

Celou kolekci si můžete prohlédnout zde. Neváhejte si oblečení objednat na nejbližší prodejnu a vyzkoušejte si ho.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: