Kapverdy jsou už několik desetiletí jedním z afrických premiantů z hlediska společenské stability a demokracie v politické praxi. Uznání hodná a nesmírně bohatá je i zdejší „kreolská kultura“ včetně hudby a kuchyně, v nichž se odrážejí historické vazby na kontinentální Afriku, jižní Evropu i Brazílii.
Každý kdo rád cestuje, vždycky nakonec vypráví o lidech, s kterými se na své cestě setkal. Jezdíme za poznáním cizích krajů, jiné přírody, neobvyklé architektury, a stejně nám nakonec uvízne v hlavě nejvíc, jací tam byli lidé, co jedli, jak se bavili a zda byli přátelští či naopak.
Vietnam a káva ? Jde to dohromady ? A jak taková káva chutná ? Vietnam je druhým největším producentem kávy světa. V pěstování kávového druhu Robusta má dokonce světové prvenství.
V minulém článku jsme nakoukli pod pokličku našim polským sousedům. Teď se podíváme o něco dál. Jak už asi tušíte, okusíme chuťové kouzlo Íránu, který nám společně s Polskem kompletně naservíruje festival Culturea a to od 9. do 11. dubna ve Zlíně.
Letošní ročník cestovatelského festivalu Culturea odhalí od 9. do 11. dubna kulturu Polska a Íránu. Schválně, co si vybavíte, když se řekne kultura? Ti, kteří si pod tímto pojmem představují především jídlo, asi začnou slavit. V následujících řádcích totiž zavítáme do polské kuchyně.
Ten pocit, když sedíte v daleké zemi na sesličce u stánku s jídlem, pozorujete místní lidi a přes váš jazyk cítíte vůně a chutě dosud neznámého… cítíte všechna ta koření, bylinky a směs, která jinde na světě už tak dobře chutnat nebude! Některé země jsou na tom hůře se svým kulinářským uměním a některé naopak skvěle. Mezi tyto země rozhodně patří i středoamerické Mexiko, jehož kuchyně byla dokonce zařazena na seznam světového nehmotného dědictví UNESCO.
Za vším hledej koriandr. I tak by se dala popsat vietnamská kuchyně. Možná si myslíte, že ji díky mnoha bistrům a restauracím, kterých v posledních letech v České republice vyrostlo jak hub po dešti, znáte velmi dobře, ale ve Vietnamu toho můžete ochutnat mnohem více. Nahlédněme společně pod pokličku pravých vietnamských hrnců a pánví!
Deset věcí, které musíte v zemi pod Alpami ochutnat! Ať už jste ve městě či na vesnici, přimíchejte k tomu příjemnou a trochu starosvětskou atmosféru na hony vzdálenou hektickému tempu mnoha evropských velkoměst.
Je až neuvěřitelné, kolik může mít káva chutí a podob. Když dáte jedno čerstvé zrnko různým pražičům, každý z nich jej upraží úplně jinak. Když následně dáte stejně upražené zrnko různým baristům (ti kteří kávu připravují do pitelné podoby), opět od každého bude káva chutnat zcela rozdílně. A to je zatím řeč jen o čisté kávě bez dalších složek jako mléko, koření apod. Pokud cestujete a zkoušíte kávu různě po světě, víte, že každý národ, oblast či samotné město má své speciality jak kávu připravit, čím ji vylepšit a ozvláštnit
Indonéská kuchyně je jednou z nejrozmanitějších národních kuchyní světa, protože se zde mísí několik gastronomických vlivů. Většina jídel je pikantních, ale pracuje se i se základními chutěmi. Podívejte se na 3 různé recepty, které využívají oblíbenou arašídovou omáčku.
Německá kuchyně je v mnohém podobná té české nebo rakouské. Objevuje se v ní hodně masa, knedlíků, uzenin či piva. Nechybí spoustu sladkých dobrot, výjimečně chutných preclíků či poněkud méně známé speciality z chřestu. Pojďme si připomenout několik konkrétních dobrot, které při cestě Německem musíte zkusit.
Určitě jste o ní už někdy slyšeli, pho (viet. phở) je kulinářský fenomén posledních let, který konečně zavítal i do České republiky. Někteří tvrdí, že jsou na ní závislí. Jiní si myslí, že závislost způsobuje glutamát sodný, který je ve vietnamských bistrech nucenou přísadou.
O čínských tržištích se toho v souvislosti s aktuálním problémem s koronavirem mnoho namluvilo. Podívejte se ale, jak tato unikátní tržiště plná různých barev, tvorů i chutí vlastně vypadají ve skutečnosti.