Za vším hledej koriandr. I tak by se dala popsat vietnamská kuchyně. Možná si myslíte, že ji díky mnoha bistrům a restauracím, kterých v posledních letech v České republice vyrostlo jak hub po dešti, znáte velmi dobře, ale ve Vietnamu toho můžete ochutnat mnohem více. Nahlédněme společně pod pokličku pravých vietnamských hrnců a pánví!
Deset věcí, které musíte v zemi pod Alpami ochutnat! Ať už jste ve městě či na vesnici, přimíchejte k tomu příjemnou a trochu starosvětskou atmosféru na hony vzdálenou hektickému tempu mnoha evropských velkoměst.
Je až neuvěřitelné, kolik může mít káva chutí a podob. Když dáte jedno čerstvé zrnko různým pražičům, každý z nich jej upraží úplně jinak. Když následně dáte stejně upražené zrnko různým baristům (ti kteří kávu připravují do pitelné podoby), opět od každého bude káva chutnat zcela rozdílně. A to je zatím řeč jen o čisté kávě bez dalších složek jako mléko, koření apod. Pokud cestujete a zkoušíte kávu různě po světě, víte, že každý národ, oblast či samotné město má své speciality jak kávu připravit, čím ji vylepšit a ozvláštnit
Indonéská kuchyně je jednou z nejrozmanitějších národních kuchyní světa, protože se zde mísí několik gastronomických vlivů. Většina jídel je pikantních, ale pracuje se i se základními chutěmi. Podívejte se na 3 různé recepty, které využívají oblíbenou arašídovou omáčku.
Německá kuchyně je v mnohém podobná té české nebo rakouské. Objevuje se v ní hodně masa, knedlíků, uzenin či piva. Nechybí spoustu sladkých dobrot, výjimečně chutných preclíků či poněkud méně známé speciality z chřestu. Pojďme si připomenout několik konkrétních dobrot, které při cestě Německem musíte zkusit.
Určitě jste o ní už někdy slyšeli, pho (viet. phở) je kulinářský fenomén posledních let, který konečně zavítal i do České republiky. Někteří tvrdí, že jsou na ní závislí. Jiní si myslí, že závislost způsobuje glutamát sodný, který je ve vietnamských bistrech nucenou přísadou.
O čínských tržištích se toho v souvislosti s aktuálním problémem s koronavirem mnoho namluvilo. Podívejte se ale, jak tato unikátní tržiště plná různých barev, tvorů i chutí vlastně vypadají ve skutečnosti.
Maledivy, ostrovní republika rozkládající se na 29 atolech čítajících téměř 1 200 ostrovů. Malých písečných výběžků vyčnívajících nad hladinu Indického oceánu, kdysi uprostřed mezi Afrikou a Asii. Tato zeměpisná poloha je odjakživa předurčovala ke směsici národů, které se procházely po zdejším písku, směsce náboženství, které tyto národy vyznávaly, ale i chutě kuchyní od všech národů, které zde kdy vařily.
Vietnam je proslulý svou výtečnou kuchyní a je doslova rájem pro gurmány. Kromě toho, že umí připravit rýži, nudle, maso i zeleninu na milion (výtečných) způsobů, vám naservírují také pro Evropana opravdu nečekané pokrmy.
Uděljte si doma netradiční přílohu. Roti má podobu placky a je konzumován podobně jako náš běžný chléb. Můžete si jej dát ke snídani s medem a čajem, s medovým chutney nebo i jako přílohu k polévce či masu. Dostali jste chuť?
Už je tomu (naštěstí) dávno, co jsem si myslela, že kari je jen ten žlutý prášek, který je nejspíš umletý z něčeho ze stromu, který se jmenuje kari.
Saláty jsou do letních veder ideální a to ať již jako příloha nebo jako hlavní jídlo. Pojďme se mrknout pod kulinářskou salátovou „pokličku“ třech asijských zemí.
Ekvádor je zemí malou v porovnání s ostatními latinskoamerickými sousedy, ale na druhou stranu je velice bohatý na rozmanité ekosystémy, tedy i na možnosti obstarání potravin.