Bulharsko chutná jedlíkům, vinařům i pivařům

Bulharsko chutná jedlíkům, vinařům i pivařům

Komunismus ani kapitalismus v Bulharsku dosud nezlikvidovaly tradiční malovýrobu. Platí to o řemeslných dílnách, ve kterých vznikají ručně tkané vlněné koberce a deky, keramika nebo výrobky ze dřeva. Produkty z těchto manufaktur jsou ideální suvenýry a dárky, které v Bulharsku seženete za příznivé ceny. Také bulharské potraviny z velké části dodnes vznikají neprůmyslově, „po staru“ a mají tak jaksi přirozenou biokvalitu.

Bulharská kuchyně má 3 „pilíře“ – měkký slaný sýr z ovčího nebo kravského mléka, jogurt s jedinečnou mléčnou kulturou a všudypřítomné koření zvané čubrica. Důležitou ingrediencí je také maso, nejčastěji pečené na rožni, vynikající lokální zelenina a na černomořském pobřeží samozřejmě ryby i mořské plody.

Mezi bulharské speciality, na které zve na svém webu CK Blue Style, patří karbanátky kjuftetadžuveč (teplé jídlo z rýže, masa a zeleniny, podobné rizotu), plněné papriky, tarator (studená polévka vyrobená z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru a případně česneku), musaka (teplé jídlo připravené z brambor, zeleniny a mletého masa) nebo v Česku legendární šopský salát (kromě syrových paprik, okurek, rajčat a bílého sýra se do něj přidávají mimo jiné pečené paprikové lusky).

TIP CK Blue Style: Vinařství má v Bulharsku velkou tradici a některá zdejší červená vína hodnotí znalci jako jedna z nejlepších v Evropě. Nabídka vín je opravdu pestrá. Skvěle se zde daří proslulým odrůdám Merlot a Cabernet Sauvignon. Můžeme též doporučit červená vína odrůd Gamza (či Kadarka), Mavrud a Melnik, z bílých pak Misket, Dimjat, Tamjanka, Chemus nebo Sofie.

Vedle nejběžnějších jídel jako jsou nejrůznější karbanátky, šašliky, papriky plněné sýrem či vinné listy plněné rýží, lečo nebo šopský salát, která seženete kdekoliv v Bulharsku, si můžete na pobřeží plnými doušky užívat čerstvých rybích pokrmů. Za pozornost stojí například pražené rybky caca, slanovodní verze tradičních českých grundlí.

Před cestou do Bulharska zvažte, jestli si zaplatit balíček „all inclusive“ nebo raději jen zájezd do hotelu se snídaní a následně objevovat rozmanitost bulharských chutí. Běžné restaurace i typické hospody jsou totiž cenově dostupné a úroveň je většinou skvělá. Navíc nabídka jídel bývá bohatá. V případě varianty all inclusive můžete být trochu limitovaní stále se opakující nabídkou mezinárodní kuchyně. V Bulharsku určitě ochutnejte místní víno, pálenku z révy či švestek (rakije) a země na kraji Evropy je přívětivá i pro pivaře. Ve většině pohostinství mají točené pivo a to za velmi rozumné ceny.

Bulharsko, autor: CK Blue Style
Šopský salát, Bulharsko, autor: CK Blue Style

Tip CK Blue Style – Jaké pokrmy v Bulharsku neopomenout?

Slaný koláč banitsa – vzniká vrstvením směsi šlehaných vajec, bílého jogurtu a kousků balkánského sýra mezi plátky filo těsta a následným pečením v troubě. A jak bývá nepsaným pravidlem – i tato věhlasná dobrota je známá ve více variantách. Do jedné se přidává dýně, do další špenát, třetí je sladká.
Keftě a kebabče – bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa připravené na roštu, podávají se se zeleninovými saláty nebo hranolky
Kaškaval – ovčí, kraví nebo smíšený sýr; podává se občas jako dezert na konci jídla nebo k vínu
Škembe čorba – hustá dršťková polévka, která často vydá i za druhé jídlo a jí se s chlebem

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí