Oblast kolem slovenského městečka Žarnovica, Region Gron, nebo taky střední Pohroní. Slibuje velké množství aktivního odpočinku, ale dýchne na vás i svou historií spojenou s baňami. Pro neznalé slovenštiny se štolami a doly. Oblast středního toku řeky Hron byla totiž už od minulosti neodmyslitelně spjata s těžbou drahých kovů.
Každý kdo rád cestuje, vždycky nakonec vypráví o lidech, s kterými se na své cestě setkal. Jezdíme za poznáním cizích krajů, jiné přírody, neobvyklé architektury, a stejně nám nakonec uvízne v hlavě nejvíc, jací tam byli lidé, co jedli, jak se bavili a zda byli přátelští či naopak.
S příchodem muslimských dobyvatelů se Qurtuba už kolem roku 1000 stala jedním z největších duchovních a kulturních center islámu na světě. Sjížděli se do něj umělci, učenci i obchodníci z celého známého, a pro Evropany i neznámého, světa a vytvářeli prostředí kulturní a intelektuální tolerance. Žilo zde přes půl milionu lidí, kteří měli k dispozici 300 veřejných lázní, 50 nemocnic a více jak 70 knihoven.
Městečko Bad Wörishofen by nejspíše zůstalo malou vesnicí, pokud by se sem roku 1852 nepřistěhoval kněz a léčitel Sebastian Kneipp.
Ulice druhého největšího města v Litvě jsou většinou klidné a tiché. A to i přesto, že je Kaunas jedním z kulturních center země. Místní univerzita, stejně tak jako galerie a kavárny, lákají na klidný život daleko od hlučícího davu. Kaunas trpí vůči hlavnímu městu Vilniusu tak trochu syndromem mladšího nedoceněného bratra, zdání ale může klamat. Právě to se město bude snažit dokázat příští rok jako Evropské hlavní město kultury.
Míst, kde proudí tzv. bílá léčivá energie, je v ČR mnoho. Výběrem nabízíme alespoň několik, jež by neměla uniknout vaší pozornosti, zajímáte-li se o věci duchovní povahy a pobýváte-li zároveň rádi v přírodě. Mnohá jsou vhodná i pro výlety s dětmi a většina nabízí možnost pěší či cykloturistiky v okolí.
Chorvatsko patří mezi nejkrásnější země v Evropě. Láká především tyrkysově průzračným mořem, výbornou kuchyní, malebnými přírodními scenériemi, které oslovily mj. tvůrce filmů o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, i historickými metropolemi, jež uchvátily tvůrce Hry o trůny; seriál se točil mimo jiné ve Splitu a Dubrovníku.
Francouzské město Nice a jeho okolí milovala pro svěží a romantickou atmosféru řada světových malířů. Nahlédněte do jejich díla a navštivte některé z místních muzeí.
Úzká hluboká ulička se snad ještě zúžila. Nebo se mi to jen zdálo, protože přibylo lidí? Všichni se tlačili vpřed, mladí i staří v bílém či oranžovém poutnickém oblečení s holemi a růženci v rukou. Někteří třímali Bible. Začínala bohoslužba a do podzemního kostela vedly jen tyto úzké průchody. Přeplněné stovky mi tisícovkami lidí. Inu, moje vina, měla jsem s tím počítat. Ostatně, nebylo to poprvé co jsem si takto „vyjela.“ Každý cestovatel má své vysněné destinace a místa, kam se chce podívat nebo kam se chce vracet. Já s oblibou cestuji za zážitky – zejména za těmi náboženskými. Tentokrát padla volba na Vánoce mezi etiopskými křesťany. A to přímo v do skal vtesané Lalibele.
Umajjovská mešita v syrském Damašku je jednou z největších a nejstarších mešit světa, přestavěná mezi lety 706 – 715 z křesťanské baziliky Jana Křtitele, která vyrostla na místě původního prastarého chrámu boha bouří a hromovládce Hadada.
Profláknuté Thajsko plné lidí? Omyl. Covid, protiepidemická opatření a nouzový stav všechno změnily a dříve přeplněné chrámy a paláce navštěvují hlavně místní a vyhlášené pláže na jihu země vykazují výrazně nižší návštěvnost než v předchozích letech. Thajci jsou unavení a vyhlížejí lepší zítřky spojené s příjezdem turistů, ale i tak vás přivítají s odzbrojujícím úsměvem a vřelou atmosférou. Vydejte se s námi na toulání tak trochu jiným Thajskem, Thajskem bez turistů.
Na jihu apeninské boty dodnes můžeme objevovat genius loci Itálie v době její největší slávy. Najdeme tu mix divoké přírody, vzácných památek, skvělé kuchyně i ohnivě vášnivých lidí, kteří mají vše „na háku“ a přitom pro cizince srdce na dlani.
Necelých 70 kilometrů východně od Mandalaje se rozkládá městečko Pyin Oo Lwin. Město zažilo svou největší slávu za doby, kdy země spadala pod Britské impérium. Po odchodu Britů se tu však zastavil čas. A tak se dodnes můžete mezi koloniálními domy z počátku 20. století projet drožkou taženou koňmi nebo se třeba ubytovat v britském stylu.
Z Nice si můžete užít výhled na třpytící se azurovou hladinu moře i bílé vrcholky hor, ve dne v noci město pulzuje životem a kromě toho se může pochlubit bohatou historií. Pokud jste Nice ještě nenavštívili, rozhodně tuto destinaci můžeme doporučit.
Marocká královská města byla vždy centrem vzdělanosti, umění, kultury i obchodu a také sídlem královského dvora. Díky směsici různých vůní i pachů, barev, zvuků, neodbytných obchodníků a tisíců lidských příběhů se tu vrátíme v čase do živoucího a živelného středověkého městečka. Marrakéš je navíc branou do vyprahlé oblasti jižního Maroka s hliněnými vesnicemi, pouštními hrady, palmovými oázami a zlatavými dunami.