Severní Kypr je ve srovnání s jižní částí ostrova pořád ještě méně obvyklým turistickým cílem. Částečně je to dané menší velikostí, která je zhruba ekvivalentem Libereckého kraje. Cestovní ruch se také na severu politicky rozdělené země rozvíjel později. Stejně jako jih se přitom může pyšnit nejčistší vodou ve Středomoří, kvalitními hotelovými rezorty, unikátními památkami i krásnou, na mnoha místech ještě téměř nedotčenou přírodou. Zdejší rychle rostoucí ekoturismus zahrnuje mimo jiné možnosti pozorování ptactva či květin, cyklistiku i procházky divočinou.
Úzká hluboká ulička se snad ještě zúžila. Nebo se mi to jen zdálo, protože přibylo lidí? Všichni se tlačili vpřed, mladí i staří v bílém či oranžovém poutnickém oblečení s holemi a růženci v rukou. Někteří třímali Bible. Začínala bohoslužba a do podzemního kostela vedly jen tyto úzké průchody. Přeplněné stovky mi tisícovkami lidí. Inu, moje vina, měla jsem s tím počítat. Ostatně, nebylo to poprvé co jsem si takto „vyjela.“ Každý cestovatel má své vysněné destinace a místa, kam se chce podívat nebo kam se chce vracet. Já s oblibou cestuji za zážitky – zejména za těmi náboženskými. Tentokrát padla volba na Vánoce mezi etiopskými křesťany. A to přímo v do skal vtesané Lalibele.
Umajjovská mešita v syrském Damašku je jednou z největších a nejstarších mešit světa, přestavěná mezi lety 706 – 715 z křesťanské baziliky Jana Křtitele, která vyrostla na místě původního prastarého chrámu boha bouří a hromovládce Hadada.
Na jihu apeninské boty dodnes můžeme objevovat genius loci Itálie v době její největší slávy. Najdeme tu mix divoké přírody, vzácných památek, skvělé kuchyně i ohnivě vášnivých lidí, kteří mají vše „na háku“ a přitom pro cizince srdce na dlani.
Necelých 70 kilometrů východně od Mandalaje se rozkládá městečko Pyin Oo Lwin. Město zažilo svou největší slávu za doby, kdy země spadala pod Britské impérium. Po odchodu Britů se tu však zastavil čas. A tak se dodnes můžete mezi koloniálními domy z počátku 20. století projet drožkou taženou koňmi nebo se třeba ubytovat v britském stylu.
Řecko je rozmanitou zemí, která láká k dovolené turisty z celého světa. Jedni vyráží za krásnými plážemi a azurovým mořem, druzí za výtečnou řeckou kuchyní, najdou se ale i tací, kteří si v zemi bohů nenechají ujít dávnou historii a památky.
Z Nice si můžete užít výhled na třpytící se azurovou hladinu moře i bílé vrcholky hor, ve dne v noci město pulzuje životem a kromě toho se může pochlubit bohatou historií. Pokud jste Nice ještě nenavštívili, rozhodně tuto destinaci můžeme doporučit.
Marocká královská města byla vždy centrem vzdělanosti, umění, kultury i obchodu a také sídlem královského dvora. Díky směsici různých vůní i pachů, barev, zvuků, neodbytných obchodníků a tisíců lidských příběhů se tu vrátíme v čase do živoucího a živelného středověkého městečka. Marrakéš je navíc branou do vyprahlé oblasti jižního Maroka s hliněnými vesnicemi, pouštními hrady, palmovými oázami a zlatavými dunami.
Historické a univerzitní město Augsburg, ležící v jihozápadní části Bavorska na soutoku řek Lech a Wertach, patří se svou více než 2000letou historií mezi jedno z nejstarších měst v Německu.
Výmar, jakožto perla německých i evropských dějin, byl po staletí centrem intelektuálního života v Německu a dnes se může směle pochlubit bohatým kulturním svědectvím.
Četli jste knihy Na plechárně, Pláň Tortilla, Na východ od ráje nebo Hrozny hněvu? Jestli ano, tak asi víte, že jejich autorem byl John Steinbeck, nositel Nobelovy ceny za literaturu a jeden z nejznámějších amerických spisovatelů.
Na poloviční rozloze než má naše republika, se tu tísní impozantní hory vysoké bezmála 4000 m, písčité pláže i divoké útesy, plantáže lahodného čaje oolong, sytě zelené tropické lesy, termální prameny, prastaré chrámy tří náboženství i moderní města pulzující životem. A to nejlepší? Taiwanci a jejich nevtíravá pohostinnost a skvělá ostrovní kuchyně jsou třešničkou na objevování ostrova, který voní květy i kouřem modlitebních tyčinek.
Překvapivě čisté, pro mě i překvapivě hezké město, plné lidí a vynikající vodky. Ceny nejsou tak nízké jak bych čekal, stále však dostanete za málo peněz hodně muziky.
Na samém severu Indie za hlavním himálajským hřebenem se ve státě Džámmú a Kašmír rozkládá nádherná oblast Ladakhu. Bývalé království je díky živé a zachovalé buddhistické kultuře nazýváno „Malým Tibetem“ a chráněno před letními monzunovými dešti i moderním světem hradbou himálajským velehor.
Podkarpatská Rus na západě Ukrajiny je českým turistům velmi dobře známá. Aby také ne, tato hornatá oblast s námi od roku 1919 tvořila společnou republiku, a to až do doby, než byla v roce 1945 přiřazena Sovětskému svazu.