Geopark Maestrazgo: ráj pro geology, venkovní sporty i obdivovatele dinosaurů

Geopark Maestrazgo: ráj pro geology, venkovní sporty i obdivovatele dinosaurů

Geopark Maestrazgo je pozoruhodná oblast na pomezí centrálního a severovýchodního Španělska. Území o rozloze kolem dvou a půl tisíc kilometrů čtverečních skrývá 67 takzvaných geolokací včetně dvou s globálním významem. Bohatstvím zdejší, mezi turisty stále „neprovařené“ skalnaté krajiny jsou nejen spektakulární geologické formace, ale i nesčetné příležitosti ke sportovnímu vyžití. Magnetem je rovněž pro milovníky dinosaurů.

Maestrazgo se nachází mezi Madridem a pobřežím Valencie, v provincii Teruel u stejnojmenného města, jež je součástí autonomního regionu Aragonie. Z geologického hlediska představuje severo-východní okraj Iberského pohoří, pro nějž jsou typická horká léta, chladné suché zimy a hluboce „zaříznutá“ údolí žluto-hnědých odstínů. Řídce osídlená lokalita (kolem 10 obyvatel na kilometr čtvereční) je „přírodním muzeem“ geologické minulosti, v němž jsou patrné stopy formování Pyrenejí před 65 miliony lety i zániku druhohorních majestátních tvorů.

Území, které patří mezi 88 světových geoparků dle organizace UNESCO, protíná devět cest, které podporují aktivní a udržitelný turismus. Návštěvníci do Maestrazgo míří za procházkami a trekingem včetně toho „vodního“, silniční i horskou cyklistikou, kanoistikou, horolezectvím, jezdectvím, bunjee jumping nebo jeskyňářstvím.

Vítejte v metropoli dinosaurů

Rozlehlá chráněná oblast má šest center – Geologický park v Aliaga, Muzeum historie v Mas de als Matas, Kulturní park Molinos, Centrum pro vědu o životním prostředí ve Villarluengo, Sochařský park v Hinojosa de Jarque a konečně Paleontologický park v Galve. V něm můžete obdivovat fosílie, otisky i repliky dinosaurů v životní velikosti. Vydat se za nimi ale můžete rovněž do tematického parku a muzea Dinópolis, jež leží za hranicemi geoparku v Teruelu.

Samotné Maestrazgo nicméně obsahuje četné fosilie legendárních zvířat. V geoparku se už díky intenzivní výzkumné a vědecké práci našli tisíce kostí a tyto nálezy vedly nejen k definicím nových dinosaurů včetně prvního „španělského“, ale také ke vzniku naučných tras. Výzkum v rámci Dinópolis tak přispěl nejen ke špičkové vědě, ale i k socio-ekonomickému rozvoji celého kraje, jež patří k „nejodlehlejším“ ve Španělsku. Dinópolis je jedním z největších muzeí paleontologie na světě. Skládá se ze tří hlavních výstavních sálů a výzkumné laboratoře. Součástí Dinópolis jsou rovněž dvě satelitní centra v Galve a Castellote.

Elbarranquillo, Maestrazgo, Teruel, Španělsko, Foto: Turespaňa
Elbarranquillo, Maestrazgo, Teruel, Španělsko, Foto: Turespaňa

V Maestrazgo se snoubí úchvatná krajina odkrývající stopy živé i neživé minulosti s kulturním bohatstvím a rozmanitostí. Pestrá paleta krajinných typů, zemědělských tradic i všemožných venkovských slavností se rozprostírá na ploše 2,5 tisíc kilometrů čtverečních a 43 zdejších obcí obývá asi 14 tisíc lidí. Hodnotu zdejšího historického dědictví vyjadřuje přes šest stovek archeologických lokalit, z nichž některé figurují na seznamu UNESCO, kde nechybí ani tamboradas – stavební technika využívající suchého kamene. Pro Maestrazgo, jehož název je odvozen od středověkého vojenského řádu, který oblast ovládal, jsou typická neuvěřitelně elegantní městečka a vesnice. Konkrétně Cantavieja, Mirambel a Puertomingalvo se řadí mezi nejkrásnější ve Španělsku.

Cantavieja, Maestrazgo, Teruel, Španělsko, Foto: Turespaňa
Cantavieja, Maestrazgo, Teruel, Španělsko, Foto: Turespaňa

Neméně atraktivní je zdejší příroda včetně fauny. Kolem řeky Guadalope vznikly zóny speciální ochrany a konzervace pro divoké ptáky. Z množství chráněných přírodních území vyčnívají čtyři přírodní památky – přírodní most Puente de Fonseca, jeskyně Grutas de Cristal de Molinos, říční kaskáda Nacimiento del río Pitarque a masiv Órganos de Montoro.

Maestrazgo baví i vzdělává

Dějiny zdejší živé přírody vystihuje mimo jiné 76 katalogových míst s doklady dávného života dinosaurů. Mnoho vzdělávacích aktivit je zaměřených na místní řadové obyvatele ve snaze zlepšit jejich historické povědomí a učinit z nich jeho hlavního ambasadora.

Geopark Maestrazgo tak v sobě snoubí nespoutanou přírodu, (nejen) adrenalinovou zábavu a touhu po poznání lokálního dědictví. Akcent na to poslední ztělesňuje krom nejrůznějších vědeckých i laických workshopů či exkurzí třeba také naučná stezka s jedenácti zastaveními, jež osvětlují geologické procesy v průběhu věků.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí