Nádherná příroda všeho druhu, od pětitisícovek And a modrých lagun přes Pacifik a pláže, táhnoucí se podél západního pobřeží, až po hlubokou džungli, šamanské léčení a jedna z nejlepších kuchyň světa (tvrdí mnozí, třeba i Zac Efron ve svém seriálu Down to Earth) to všechno láká mnohé k návštěvě této unikátní země s obrovským potenciálem, jenž je v běžném životě Peruánců někdy lépe, někdy hůře využit.
„Žijí své velmi skromné životy v trvalém nebezpečí, a přesto mám někdy dojem, že je jejich vnitřní život smysluplnější.“ Chirurg bez hranic Tomáš Šebek povypráví o své misi v Jemenu.
Internet se hemží příběhy lidí, kteří dali výpověď a místo zaměstnání dlouhé měsíce brázdí svět. Je jich tolik, že už mě přestaly překvapovat. Když ale na instagramu čtu, že takto odvážný krok udělala rodina se 4 dětmi, okamžitě zpozorním. Wow! Kdo je to? Co je vedlo ke změně? Jak to zvládají logisticky, emočně, finančně? Co jim nová svoboda přinesla? Terezku a Honzu, manželé Rychtaříkovi, jsem zastihla v Praze, kde vstřebávali dojmy z první výpravy a rovnou se chystali na další.
Romantická představa o potřebné pomoci v zahraničí může být často velmi mylná. Dobrovolníci se domnívají, že jejich práce je přínosná, prospěšná pro komunitu a že vykonají dobrý skutek.
Spoluzakladatelka občanského sdružení Škola v ráji, jehož hlavním cílem je zpřístupnit místním dětem cestu ke vzdělání, Andrea Stárková již 10 let tráví na indonéském ostrově Lombok každou zimu a dlouhodobě se zde věnuje dobrovolnické práci a projektům na pomoc místním dětem a mládeži a také přírodě (ekologická výchova).
Pro tohle se většinou rozhodnou lidi kolem 20 nebo 25, maximálně 30. Já se rozhodla ve svých 36 letech opustit komfortní zónu známého města, bytu i práce a vyrazit.
Cestovatele Honzu Brotánka už od mládí lákaly dálky, dětství prožil kousek od Plzně, pak vyrazil na první velkou cestu a ta se mu stala i osudovou, do Jižní Ameriky se zamiloval.
Kniha Travel Jobs Petra Nováka a Matouše Vinše je plná rad i odkazů na skvělé kurzy. Digitální nomádství sice otevírá svět, ale je za ním i spousty dřiny a probdělých nocí.
Možností pro studenty, jak se dostat na léto do USA, je opravdu nepřeberné množství. Jednou z nich je stát se na pár týdnů plavčíky, ať už v nádherném newyorském bazéně na střeše nebo přímo na pláži v Jižní Karolíně. Popovídali jsme si se třemi z nich, kteří si užili léto na několika různých místech. A věřte, že tohle léto v nich probudilo cestovatelskou vášeň.
„Myslíte si, že nás ta bouřka mine?“ Ptám se jemně pantáty a dívám se s mírnou skepsí k nebi. „Žádný strach, holka! Tady v Gerníku má každý svůj osud napsaný tam nahoře.“ Usměji se a pozoruji žebřiňáky sousedů uhánějící k domovu.
Co to znamená, když se někdo rozhodně strávit čas wwoofováním? WWOOF aneb World Wide Opportunities on Organic Farms je síť organizací sdružující dobrovolníky, kteří chtějí pracovat na organických farmách, a farmáře, kteří jim chtějí poskytnou za práci jídlo, ubytování a v ideálním případě také nějaké to know-how o tom, jak si vypěstovat vlastní jídlo.
Stovka dobrovolníků se letos v srpnu v rámci projektu Albánská výzva vydala do dosud neznámé části severoalbánských hor, aby tam vyznačili síť turistických stezek, opravili kostel nebo postavili most. Přestože do jejich práce mnohdy zasahoval tzv. albánský faktor, mají v úmyslu v podobném duchu pokračovat i příští rok.
Potkat na cestách na druhé straně světa někoho z rodných krajů je vždycky příjemné. Mimo Česko žije spoustu lidí a často v zahraničí nabízí své služby a znalosti méně zkušeným cestovatelům. Připravili jsme pro Vás seznam těch, které známe my.
Moldavsko, země známá pro své víno a ovoce. Stát s s nálepkou nejchudší země Evropy s vysokou mírou emigrace. Konečně však mohou i Moldavané svobodně cestovat. V dubnu tam byl zaveden bezvízový styk s EU.