Láska na kolech – proč je cestování obytným autem ten nejlepší způsob cestování

Láska na kolech – proč je cestování obytným autem ten nejlepší způsob cestování

Co kdyby vám někdo řekl, že existuje dovolená, která může být už od prvního okamžiku nekonečným dobrodružstvím plným jedinečných zážitků a nezapomenutelných vzpomínek pro celou rodinu? A navíc, že ani nemusíte cestovat někam daleko a tohle všechno si můžete užít klidně pár kilometrů od vašeho domova? Že je to nepředstavitelné? Přitom je to tak snadné! Řeč je o cestování obytným autem.

Čím si nás cestování obytným autem s dětmi tak získalo, proč už nechceme cestovat jinak a doporučujeme každé rodině s dětmi to alespoň jednou vyzkoušet? Přečtěte si naše povídání o cestování obytňákem s dětmi a posuďte sami.

Náhoda nebo osud?

K cestování obytným autem jako rodina jsme se dostali úplnou náhodou. Na jaře roku 2018 jsme se rozhodli, že obrátíme náš život naruby, zrušíme všechen život u nás doma, zabalíme se a vyrazíme na rok po Evropě pracovat jako dobrovolníci na ekofarmách. Pronajali jsme náš rodinný dům, koupili 25 let starý obytňák a tenkrát se tříletými dvojčaty a kluky, kterým bylo 11 a 16 let jsme se přestěhovali do našeho stařičkého domova na kolech.

Náš nápad se ukázal jako jedno z nejlepších rozhodnutí v našem životě. Nejen že jsme byli jako rodina poprvé doopravdy spolu, ale poznali jsme také spoustu skvělých lidí, zažili neuvěřitelné množství věcí a procestovali pomalým tempem pořádný kus Evropy.

Cestování obytným vozem

Po roce na cestách jsme se vrátili zpět do České republiky. Náš život už není a nikdy nebude stejný jako před cestou. Nejen, že se nám změnily hodnoty a spoustu věcí už vidíme jinak, ale hlavně se nám v rodině usídlila nová vášeň – cestování obytnými auty.

Od té doby už jsme zrekonstruovali další starý obytňák, postavili si malinkatou obytnou dodávku a vestavby z udržitelných materiálů udělali do tří dalších. Pod rukama nám dokonce prošla i obytná vestavba do dálkového autobusu.

Trávit několik měsíců z roka na cestách už je dnes pro nás neodmyslitelnou součástí našeho života a na cestách takto tráví několik měsíců z roku už i nejstarší syn se svojí přítelkyní.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Kouzlo cestování obytným autem

A co je na tomto způsobu cestování tak úžasného, že kdo ho jednou pozná, zpravidla jeho kouzlu propadne a už nechce jinak? Důvodů, proč si většina lidí cestování obytnými auty zamiluje, není rozhodně málo. A co je zásadní, žádný jiný způsob cestování tohle nabídnout neumí. 

Pro nás je a vždycky bude na jednom z předních příček svoboda, kterou cestování obytným autem nabízí. Ať už v tom, že kdykoliv a kdekoliv se můžete rozhodnout změnit plány, ať už na základě momentální nálady a chutě, chcete ujet ošklivému počasí nebo jednoduše proto, že potkáte nějaké krásné místo nebo fajn lidi a rozhodnete se neplánovaně zůstat. Ostatně fajn lidé jsou hned tím dalším, co na cestování obytným autem milujeme. S oblibou říkáme, že z každé cesty si přivezeme skvělé a opravdové přátele. Tenhle způsob cestování je totiž trochu životní styl. A je naprosto běžné, že někde zastavíte, dáte se do řeči se sousedy a záhy zjistíte, jak hodně společného toho máte. 

V obytňáku slaví i všechny svátky

Po nekonečné svobodě a skvělých lidech, které na cestách potkáte tu máme další neopomenutelné kouzlo tohoto jedinečného způsobu cestování – nikde nepoznáte a nezažijete tolik rozmanitého jako na cestách s obytňákem. Snídat můžete s východem slunce na horách, večer můžete usínat s šuměním vln, můžete vyrazit do hor, strávit den ve velkoměstě nebo vyrazit na nějakou aktivnější část dovolené, svoji potřebnou výbavu ostatně můžete mít vždycky po ruce s sebou. A tak můžete vyrazit na kolech, na koních, věnovat se svým oblíbeným sportům, vyrazit na farmu, trhy, navštívit památky, muzea nebo různé turistické atrakce. Nebo taky nemusíte vůbec nic a můžete strávit den nebo klidně i několik na nějakém místě, kde je vám zkrátka dobře. Jak je libo. A všechny tyhle nekonečné možnosti mají navíc ještě jedno společné – VŠUDE JSTE DOMA. Ten pocit, když se vrátíte utrmácení do svého zaparkovaného domova na kolech ať už jste na parkovišti uprostřed města, uprostřed divoké přírody nebo kdekoliv jinde a v tom okamžiku jste v pohodlí a bezpečí svého “doma”. Máte hned po ruce svoji postel,  jídlo, pití, místo pro odpočinek, koupelnu, toaletu a všechny ty věci, které v takovou chvíli oceníte. Toho jsme se ještě nenabažili.

Obytňákem s dětmi

A jak je to s cestováním obytňákem s dětmi? Děti cestování obytňákem milují! A my zase milujeme to, jak stačí jen být. Nemusíte vymýšlet zábavy, balit a vyrážet na výlety. Protože už samotná cesta je zábava a na výlet máte zabaleno stále. Chvíli nám trvalo než nám došlo, čím to je, že je na cestách vždycky taková pohoda. Že my nejsme strhaní rodiče a děti otrávené nebo unuděné. Na cestách obytňákem si prostě plynete, žijete, přizpůsobujete se momentálním náladám a chutím. A i když nevymýšlíte nějaký program, ono se samo od sebe vždycky něco děje. A to je pro rodinu s dětmi nesmírně pohodlné. Přitom nadupané zážitkami a společným časem.

Jak se žije rodině v obytňáku

S dětmi navíc oceníte i stále dostupné zázemí. Snadno přizpůsobíte den jejich rozpoložení, nakrmíte když mají hlad, máte místo na odpočinek když jsou unavené, mají stále sebou svoje hry, hračky, náhradní oblečení. A věřte, že tohle pohodlí ocení nejen ti nejmenší, ale svoji postel a plnou ledničku ocení i ty už téměř dospělé. Vlastně i ty dospělé.

A to se přesmyčkou dostávám k další neoddiskutovatelné výhodě. V obytňáku jde opravdu pohodlně, plnohotnotně a kvalitně vařit. Nejen že s rodinou ušetříte nemalou část rozpočtu, ale zároveň můžete ochutnávat a vařit z lokálních surovin a na druhé straně zase těm, co to potřebují můžete vařit to, na co jsou zvyklí. A plná a spokojená bříška jsou základem dobré nálady a vydařené dovolené. 

Kde je to na cestování obytňákem nejlepší?

Strávili jsme v obytňáku v součtu už několik let.. A tak se nás lidé často ptají, kam je nejlepší obytňákem vyrazit. Tady si dovolím tvrdit, že v obytňáku je krásně všude. Třeba i za humny. Klidně pár stovek metrů od domova, kdy tak známé místo zažijete úplně jinak.

A pak už záleží na každém, kam ho srdce táhne. Nás neustále dolů na jih a přitom by nás tak zajímalo podívat se jednou na sever. Někdo rád vyrazí tam, kde to žije, jiný zase ocení samotu. Někdo ocení pohodlí a zázemí kempu, druhý zase tu svobodu spaní na divoko. Někdo vyrazí za sluncem, jiný zase za sněhem.

Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

A jsme zase u toho. Je to úžasný způsob cestování, protože každému nabízí přesně to, po čem touží. Pokud jste někdy o cestování obytným autem přemýšleli, nebo se nám podařilo vás zlákat až teď, neváhejte a vyražte si pro ty nejhezčí zážitky ve vašem životě. Ty jsou tím nejcennějším, co vám nikdy nikdo nevezme.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: