Motocyklový novinář, kilometrový milionář, fotograf, cestovatel a dobrodruh. Kouzlo cestování na motorce, kdy jste blíže lidem a můžete jet, kam vás oko povede, objevil v roce 1986 při velké cestě po Jugoslávii. V roce 2009 zdolal hranici milionu kilometrů, o rok později se vydal na cestu do Vladivostoku a v roce 2017 vyrazil směr Magadan a projel i Mongolsko. Jako novinář se také zúčastnil několika závodů Rallye Dakar a těsně před koronakrizí se vrátil z expedice na Nový Zéland, kterou podnikl s manželkou v sedle legendárního motocyklu Indian.
Když jsem byl poprvé v Americe ještě jako student v roce 1991 podařilo se mi s pomocí autobusů GREYHOUND a autostopu projet podstatnou část národních parků na západě USA. Krátce jsem na své cestě zavítal také do kanadského Vancouveru, kdy vzniknul můj v té době téměř nedosažitelný sen, projet jednou i všechny národní parky západní Kanady.
Poté co jsme předchozího večera v pozdních hodinách překročili hranice Utahu s Arizonou, ocitli jsme se nečekaně v jiném časovém pásmu. Místní chtějí mít zřejmě o hodinu delší večer. Před námi byl jeden z nejnáročnějších dnů naší výpravy, chtěli jsme stihnout projít si národní park Zion, vykoupat se v přehradě a večer zakončit v Las Vegas. A den poté nás čekala zkouška žárem v Údolí smrti.
Během září 2022 se konal již třetí ročník Hill Bill Rally od organizátorů Picnic Adventures, kteří se nezaleknou žádného nevšedního cestovatelského konceptu. Co je ta Hill Bill Rally? Do kterých zapadlých koutů Balkánu zavedla posádky online závodní mapa? Kolik posádek bylo v průběhu závodu diskvalifikováno kvůli pozdnímu dojezdu na bivaky a do cíle? A proč je v makedonské restauraci tak těžké sehnat tradiční „tavče gravče“? To vše a další zajímavosti o týdenním roadtripu na Balkán se dočtete v tomto článku.
Poté co jsme po západu slunce opustili Los Angeles, otevřel se před námi pohled na donekonečna se táhnoucí rovnou dálnici. Takový pohled nás provázel následující dva týdny, jenom okolní krajina se v každém okamžiku měnila
Omán je krajina, ktorá ponúka všetko od pláží, historických miest, púští až po hory. Každý návštevník si tu nájde niečo pre seba. Navyše je to krajina, ktorá ešte stále nie je príliš obliehaná turistami, čo má určite aj svoje výhody. Inšpirujte sa, čo navštíviť v Ománe, a nasajte arabskú kultúru
Malebný sultanát na jihovýchodě Arabského poloostrova je aktuálním hitem českých cestovatelů. Podle dat internetového vyhledávače Seznam.cz směřovalo v lednu nejvíc dotazů na last minute zájezdy právě do Ománu. A není se čemu divit. Arabská monarchie nabízí jako turistická destinace nepřeberné množství lákadel. Krásné hory, kaňony, pouště i pláže, starobylá města, vesnice a pevnosti, skvělé jídlo ovlivněné Indií nebo třeba podívanou v podobě velbloudích dostihů.
Obrovské množství nádherných antických památek, starých měst a koloniální architektury, zelená a svěží příroda, vodopády a lesy severního Alžírska, nekonečné písečné duny a skalní útvary hluboko na Sahaře, Berbeři i Tuarégové.
Nyní se v sérii TENTOKRÁT NA VÝCHODĚ vydáte na Kavkaz a poznáte Ázerbájdžán, ropnou velmoc na hranici evropského a asijského světa. Hlavnímu městu Baku se pro jeho supermoderní vizáž s řadou naleštěných budov přezdívá „příští Dubaj“ nebo „Paříž východu“.
Že je Thajsko skutečně „Asií pro začátečníky“, kde všechno funguje, jsme se s manželkou přesvědčili po několika málo dnech od přistání v Bangkoku. Vypravili jsme se tam s pětiletou a bezmála dvouletou dcerou v rámci rozšířené verze původního plánu, který zahrnoval „pouze“ návštěvu švagra v Austrálii. Současně jsme se přesvědčili o tom, že covid už nijak neomezuje cestování do jihoasijské země ani uvnitř jejích hranic.
Přes rok trvala cesta Jakuba a Dašky domů z Nového Zélandu. Bikepackeři měli sbaleno „nalehko“, aby si nekazili pocit z jízdy na těžkých kolech a zároveň ani neomezovali svobodu pohybu doprovodným vozidlem. Užívali si masáže a gastro zážitky, poznávali rušný život asijských silnic i poklid venkova. Všechna ta námaha se přetavila do poznatků a zážitků, na které rádi vzpomínají a které je učinily být otevřenějšími lidmi.
Unavený a špinavý se po více než sedmi dnech ocitám zpátky v místě mého přechodného bydliště, horském středisku Da Lat, který patří mezi hlavní metropole Centrální vietnamské vysočiny. Na tachografu mého motocyklů je číslice 1250 km. To je vzdálenost, kterou jsem překonal během uplynulého týdne.
Pět holek vyrazilo v tuktuku skrz Jižní Ameriku, najelo 9 096 kilometrů dobrodružství v holčičím stylu, užilo se spousty srandy a potkalo neuvěřitelné množství milých lidí.
Na cestě po Jižní Americe se dá stihnout spousta věcí. Třeba mapovat osudy Čechů, kteří na tomto kontinentu dlouhodobě žijí. Tady je další z nich!
Jak se stane, že vás napadne projet Jižní Ameriku v netradičním vozítku tuktuk? A navíc v pěti holkách? Přečtěte si rozhovor s Luckou Radovou a uvidíte, že budete mít chuť vyrazit taky!