Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Malebný sultanát na jihovýchodě Arabského poloostrova je aktuálním hitem českých cestovatelů. Podle dat internetového vyhledávače Seznam.cz směřovalo v lednu nejvíc dotazů na last minute zájezdy právě do Ománu. A není se čemu divit. Arabská monarchie nabízí jako turistická destinace nepřeberné množství lákadel. Krásné hory, kaňony, pouště i pláže, starobylá města, vesnice a pevnosti, skvělé jídlo ovlivněné Indií nebo třeba podívanou v podobě velbloudích dostihů.
Omán je v rámci regionu jedinečný v mnoha ohledech. Podle Global Terrorism Index je nejbezpečnější a nejstabilnější zemí celého arabského světa. Žádná jiná jeho součást nemá za sebou tak dlouhou éru nezávislosti bez přerušení. Po konci portugalské nadvlády v polovině 17. století se dokonce tento klíčový dopravní uzel stal námořní velmocí s politickým vlivem až na dalekém Zanzibaru. Sultanát také umně kombinuje na první pohled vzájemně konfliktní tendence. Ctí tradice, ale nebojí se modernity. Je islámskou absolutní monarchií, současně ale tolerantní k náboženským menšinám a respektující ženská práva. Podle některých ukazatelů také žádná jiná arabská země nezaznamenala v uplynulých dekádách tak prudký rozvoj ekonomiky a životní úrovně jako právě Omán.
Na mezinárodním letišti v metropoli Maskatu se můžete ocitnout po sedmihodinovém přímém letu z Prahy, který provozuje společnost Salam Air. Stát se čtyřnásobnou velikostí oproti Česku (ale méně než polovinou obyvatel) ukrývá velké množství přírodních i kulturních skvostů. Na ománském území se nachází čtyři lokality, které byly zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO. Na severu země se až do výšky tří kilometrů nad mořskou hladinou tyčí pohoříHadžar, svírající zelené palmové oázy se starobylými vesnicemi a pevnostmi, které jsou jako vyobrazené z pohádek Tisíce a jedné noci. V uličkách bazaru hlavního města ucítíte vůni kadidla a všelijakých dobrot, nakoupíte si koření, drahé látky, zlaté šperky i tepané lampičky, které poblikávají stíny ornamentů.
Počasí je v zimě ideální
Ománské pobřeží je dlouhé více než 1 700 kilometrů a je velmi rozmanité. Tvoří ho romantické liduprázdné laguny, skalnaté útesy i široké pláže – mimo jiné Fazayah či Mughsail, kterým se přezdívá klenoty Indického oceánu. Severní břehy sultanátu omývá Ománský záliv, jihovýchodní část pobřeží pro změnu Arabské moře, bohaté na delfíny, želvy, velryby a také na korálové útesy. Doslova pastva pro oči při potápění i šnorchlování. Momentálně v Ománu panují ideální teploty – přes den většinou do třiceti stupňů a v noci mírně nad dvacet. Nejen okouzlující pobřeží s odpočinkem na zmíněných plážích, ale i západ slunce nad pouští nebo netypicky zelenou vegetaci jihu země můžete obdivovat na Okruhu Ománem, který ve dvou verzích nabízí CK Blue Style.
Salála je největším a nejvýznamnějším městem gubernie Dhofar, známé též pod přezdívkou „Země kadidla“, v níž rostou kadidlovníky ve volné přírodě. Stále se rozvíjející pobřežní město se postupem času stalo populární turistickou destinací. Velkou měrou se na tom podílel jev zvaný charíf – monzun, který způsobuje, že zejména v porovnání s ostatními oblastmi v okolí Ománského zálivu, kde teploty v létě běžně dosahují i 50 °C, tam v letních měsících panuje příjemné počasí a spadnou i nějaké srážky. Charíf trvá od června do poloviny září a během tohoto období se celá oblast rozzáří pro Arábii netypickou zelení všude rašící vegetace.
Oázy, krasová jezírka, pevnosti i tradiční vesnice
Koho láká ománský jih nejvíce, může se tam z Prahy vypravit přímo. Omán ale každopádně stojí za projetí od severu k jihu nebo obráceně – ať už s organizovaným zájezdem nebo „na vlastní pěst“ s půjčeným autem, s nímž lze na mnoha místech kempovat „na divoko“ anebo případně jen podniknout piknik v přírodě, což je oblíbená kratochvíle místních obyvatel.
Zmíněný Okruh Ománem zahrnuje mimo jiné návštěvu rybářského města Súr, oku lahodící starobylé vesnice Misfat al Abrijen nebo krasové propasti Bimá, kde se vykoupete v průzračně čistých jezírkách. Místními je též nazývaná Hawijat Nadžm (Padající hvězda) a nachází se zhruba 100 km na východ od Maskatu, který nabízí návštěvníkům desítky zajímavých staveb – paláců, mešit, muzeí nebo ikonické budovy Královské opery.
Zajímavá architektura, nemluvě o přírodě, na vás čeká i ve vnitrozemí. Například ta v Nizwě – zelené palmové oáze na úbočí vyprahlých hor. Jedno z nejstarších měst Ománu zdobí pevnost, mešita s malovanou kupolí a mohutná hradba. Pevnost Bahla z 12. století najdete na seznamu UNESCO. Sedm kilometrů dlouhé hradby z nepálených cihel chrání „město hrnčířů“. Jméno vesničky Birkat al Mauz, která je též na trase Okruhu Ománem, znamená v překladu „banánová kotlina“ a jedná se o typické ománské osídlení, jehož stará část je vystavěna ještě tradičním způsobem – tedy z hliněných nepálených cihel a palmových listů.
Hlavním lákadlem Taquahu je zase pevnost postavená v 19. století, která sloužila jako administrativní centrum oblasti až do roku 1984. Poté, co přešla pod správu ománského ministerstva pro kulturní dědictví, byla zrekonstruována a získala funkci muzea. V rámci jeho expozice můžete obdivovat historické zbraně, šperky, nábytek a obrazy – dokonce tak, jak byly v pevnosti uskladněny, když byla ještě používána. Představuje fascinující okénko do historie regionu, a jeho autenticita jistě potěší každého zvídavého návštěvníka.
Wahiba Sands – projděte se po dunách s velbloudy
Jednou z hlavních turistických zajímavostí Ománu je bezpochyby poušť Wahiba Sands, která se nachází asi 4 hodiny jízdy autem od hlavního města směrem na jih. Má na šířku asi 80 a na délku zhruba 150 kilometrů. Severojižním směrem se táhnou 1-2 kilometry široké, obrovské duny, tvořící tak jedinečnou podívanou i na satelitní mapě. Mezi jednotlivými dunami se dá ubytovat v pouštních kempech a vyrážet odsud na výlety či oblíbené offroad přejezdy pouště v jeepech.
Nejširší nabídku průvodců a map Ománu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Ideální na průzkum pouště je ráno – od svítání do cca 10 – 11 hodin. Pak nastává pekelné vedro, kdy se nemůžete písku ani dotknout, jak je rozpálený. A co zde uvidíte? Kromě milionů stop od různých živočichů – od brouků po hady až menší savce – velmi často narazíte na domestikované velbloudy či kozy, které místní vypouštějí na „pastvu“.
Rub al-Chálí znamená „pustá končina“ Čtvrtá největší písečná poušť na světě, která se rozkládá na území Saúdské Arábie, Ománu a SAE. Poušť má rozlohu 650 000 km², což je pro představu více, než by dala dohromady spojená území Nizozemska, Belgie a Francie.
Omanská vádí – ideální místa k aktivnímu odpočinku
Omán je skvělou destinací také pro milovníky trekkingu, pro nějž jsou ideálním prostředím zdejší hory, horské oázy a také vádí – periodicky, po většinu roku vysychající koryta řek. Turisty oblíbená jsou stejně jako stezky, které často vedou i přes hory až k moři. Díky soustavě vádí se dostanete dost hluboko do hor a v jezírkách, která zde zůstala, se můžete koupat v nádherné tyrkysové a čisté vodě, která vám v jinak vyprahlých horách připadá doslova jako „seslání z nebe“. Na vstupech do vádí jsou navíc často oázy, někdy skutečně obrovské, kde najdete nejen příjemný chládek díky vzrostlým datlovým palmám a mangovníkům, ale často také relaxující turisty i domorodce.
Nejznámější je asi Vádí Šáb, které je součástí Okruhu Ománem, stejně jako Vádí Afoul. Jedná se o úzký kaňon s jezírky s křišťálově čistou vodou a jeskyní, ve které je ukrytý vodopád. Vádí Šáb má údajně největší tekoucí řeku ze všech. Abyste se dostali na cestu, která vás zavede dál do skal, musíte využít služeb místních a nechat se přes ni převést na druhý břeh od parkoviště. Individuálním cestovatelům doporučujeme vydat se tam v pracovních dnech (neděle – čtvrtek), pátek a sobota jsou totiž pro muslimy volné dny a vádí je jich plné. Další variantou je vyjít brzy ráno (zejména pokud chcete podniknout trek údolím). Kdo dojde až ke konci údolí, na toho čeká odměna v podobě soustavy jezírek s průzračnou vodou. Proplavat se dají až do jeskyně s vodopádem.
Pozoruhodné je rovněž Vádí Bani Chalíd, které je s výše uvedeným Vádí Šáb propojené dvoudenním trekem. Toto vádí vás uvítá nádherným jezírkem obklopeným palmami – výjev jako z pohádky. Po skalách půjdete dál podél vody kolem koupajících se turistů až dojedete k jeskyni, do které je nutné mít baterku a nemít klaustrofobii. Dá se však jít ještě dál a užívat si příjemného chládku a prolézání na sebe navalených balvanů velikosti menších domů.
Zajímavou možností, jak Omán poznat, je také základna, z níž lze vyrážet na jednotlivé výlety. V nabídce CK Blue Style je třeba luxusní hotel Shangri-La Al Husn nedaleko Maskatu. Levnější variantou je pak městský hotel v Salále, z něhož dováží klienty na pláž autobus, pokud o to mají zájem.
CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.
Omán je nadherný, nabízí přírodní poklady, není tam přelidněno a je naprosto bezpečný. Lidé jsou pohostinní, pomohou a poradí. Viděla jsem tady fotku Ayn Athum. Navštívili jsme 15.10. a byl úplně bez vody. Je u Taqahu a cesta dost krkolomná. O to víc bylo naše zklamání. Proto tady raději upozorňuji 😉
Dave
Omán je nádherná země.. Hodně krásných zážitků !!!
Omán je nadherný, nabízí přírodní poklady, není tam přelidněno a je naprosto bezpečný. Lidé jsou pohostinní, pomohou a poradí. Viděla jsem tady fotku Ayn Athum. Navštívili jsme 15.10. a byl úplně bez vody. Je u Taqahu a cesta dost krkolomná. O to víc bylo naše zklamání. Proto tady raději upozorňuji 😉
Omán je nádherná země.. Hodně krásných zážitků !!!
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Eva Schrollová: Sama 3000 km po Te Araroa a ještě dál
Co jíst pro celodenní energii? Potraviny, které vás udrží plné síly i na dlouhé túře
Berlín si připomene 35 let od pádu Zdi
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru