Diskuse o cestovani (země/oblasti)

Přidat nové téma

Nejnovější

SICÍLIE – průsečík civilizací
Západní a jižní Evropa

Jsem Češka žijící na slunné Sicílii v krásném přímořském letovisku ve městě Avola nedaleko od starobylých Archimédových Syrakus.
A proč právě Sicílie a zrovna toto místo?
Je se svými 333 slunečnými dny v roce skvělým kompromisem mezi exotickými rovníkovými, leč dalekými destinacemi Asie či Tichomoří, a průmyslovým cestovním ruchem krátké letní sezóny v Evropě. Prostě kdykoliv sednete na letadlo a za dvě hodinky jste tady, na pomezí Evropy a přitom stále v EU.
A hlavně,
protože Sicílie je celoročně příjemnou destinací. V zimně optimální pro ty, co neradi jen "leží" na pláži, ale rádi cestují, či jezdí na kole, hledají něco k vidění, a právě v zimě je tu optimální teplota mezi 17- 20ti stupni.

A taky proto, že Avola je pro letní měsíce nejen krásné "plážové "místo s bezpečným koupáním v moři, písečnými i oblázkovými plážemi a pozvolným snadným vstupem do vody, ( a přestože jsou pláže lemovány i skalisky, což dává místu dramatický přírodní charakter), tak bezpečnější vstup do vody budete leckde na jiných místech světa někdy složitě hledat. A nejsou tu žádné medúzy ani jiní obtížní mořští žahavci ani nebezpečné proudy jako druhde jinde v Itálii či na světě..

Navíc Avola-Noto-Syrakusy leží současně přímo v centru historických památek UNESCO. A když se sem vypravíte, jedete po trase z letiště kolem vyhlášené sopky Etna. Zkrátka, je tu na malém kousku spousta věcí k vidění.

Samotné starobylé město Avola má 22 tisíc obyvatel a leží uprostřed v lokalitě nejvýznamnějších přírodních a historických sicilských památek UNESCO mezi Syrakusami a Notem. (Obrázky i odkazy najedete normálně na Google)

A konečně, velkým benefitem tohoto místa je, že tu nejsou tak přelidněné turistické "masovky" obřích hotelových rezortů, jako v jiných lokalitách, neboť si tato oblast pořád a záměrně udržuje pravý italský kolorit a atmosféru nádherných italských měst s rozkošnými úzkými uličkami, kavárničkami, pekárnami, rybími hospůdkami a trhy, pomerančovými sady, a tohle nikde jinde na světě nenajdete. Co město, to architektonický a urbanistický skvost. A slunce, víno a zpěv, protože zdejšímu vyhlášenému vínu Nero di Avola prostě neodoláte! A co teprve ta nádherná příroda! Avola totiž východiskem do přírodní rezervace se soutěskami a jeskyněmi a nádhernou blankytnou řekou.

Z mezinárodního LETIŠTĚ, které je v milionové regionální metropoli CATANIA, (ležící na úpatí Etny), vzdáleného od mého domu 70 kilometrů, je výborné spojení. Létají sem přímé lety z Prahy, Vídně, Bratislavy, či Německa. (WizAir, Ryanair), a za dvě hodinky letu jste na Sicílii. TRANSFER Z LETIŠTĚ též optimální: Rovnou před východem z příletového terminálu jsou zastávky autobusů jezdících každou hodinu rovnou trasou bez přestupů sem do Avoly, cesta trvá hodinu (70 km po dálnici). Navíc sem z Catanie jezdí i vlak 9x denně, nebo si na letišti lze půjčit auto v některé z půjčoven mezinárodních řetězců. V samotné Avole jsou také půjčovny aut, motorek, bicyklů, elektrických kol).

Takže, pokud máte rádi opravdovou, barvitou Itálii, a nejen unifikovanou náhražku masového turistického průmyslu, pak Avola rozhodně naplní Vaše očekávání, jak překrásným mořem a krajinou, tak i atmosférou typických starobylých italských uliček, kavárniček a komunitního života srdečných domorodců. A co hlavně, pobřeží ani město nemá zkažený kolorit panelákovými hotelovými resorty jako např. "bibi" či další "profláknuté" destinace nabízené cestovkami, a tudíž přehlcené turistickým průmyslem ).

Jinak já pronajímám samostatné dvoulůžkové pokoje s koupelnou, malou kuchyňkou a terasou. Můj dům je vzdálen 1600 metrů od moře, do centra 500 metrů, obchody, supermarkety, restaurace, kavárny, rychlé občerstvení, obchodní centrum - vše je poruce při cestě kamkoliv. Dá se zde půjčit např. skútr, motorka, elektrokolo i obyčejné kolo či koloběžka i automobil.

Budu se těšit na Vaši návštěvu!

Srdečně ze slunné Sicílie

Zdenka

e-mail [email protected],

WhatsApp

+420 603 556 346

Zdenka Ulmannová

„KONČÍM“. Takto předběžně zakončila Nicolette Havlová svou plánovanou 3500 km pěší pouť
Diskuse k článkům

Zdravim, rad cestuji sam a dlouho, nekdy to proste chce vytrvat, i kdyz je treba pocasi na prd a mate problemy. Me by zajimala trasa, kde jste se pohybovala. Co jste prosla a kde jste to ukoncila, protoze jsem tam nekolikrat trekoval a takove Altiplano se s nikym nepripravenym nesere, silny vitr, v noci mraz, vse je hodne daleko a neni kde si dokoupit jidlo. Diky

Když jsem přečetl tento článek, byť jsem nikdy o této cestě dívky předtím neslyšel, okamžitě se mi vybavilo mé dvouleté plánování odletět do Jižní Ameriky, kde v šedesáti začnu žít podle sebe. Vše jsem měl naprosto propracované a vše co jsem měl jsem prodal. Odletěl jsem v říjnu loňského roku (2023). Nejprve poznat Venezuelu a posléze zůstat v Kolumbii, kde jsem chtěl zůstat. Nemluvě o Ekvádoru, kde ale již dnes není bezpečno. Po pár týdnech jsem měl podobné reakce na své rozhodnutí. Najednou pocit, že mi dost chybí a už nikdy nebudu se svými přáteli, ve svém životě který mi vyhovoval, pouze potřeboval změnit. Vše mi při této cestě v hlavě zrálo, poznal jsem v sobě co jsem neznal a kde mám výhody a kde mínusy. Vrátil jsem se a začal žít jinak a lépe opět v ČR. Tím chci sdělit, že vždy obdivuji odvahu každého a rozhodnutí dokázat maximum svých možností. To jak to později dopadne je vždy nepředpokládané a vždy je to poznání sama sebe a zocelení do dalších etap života s větší silou uvnitř sebe. Díky tomu jsem objevil maximum jaký jsem a co dělá člověka silným. M.K.

Nejdiskutovanější