Letošní ročník cestovatelského festivalu Culturea odhalí od 9. do 11. dubna kulturu Polska a Íránu. Schválně, co si vybavíte, když se řekne kultura? Ti, kteří si pod tímto pojmem představují především jídlo, asi začnou slavit. V následujících řádcích totiž zavítáme do polské kuchyně.
Do Gdaňsku přilétám až před půlnocí, první setkání s městem proto probíhá pod rouškou tmy občas zjemnělé slabými pouličními lampami. V mém malém hotelovém pokoji je střešní okno, z nějž ještě před usnutím pozoruji špičku osvětlené radniční věže. Zdi z červených cihel a zelené hodiny mi napovídají, že mě tohle město asi docela příjemně překvapí.
Urbex fotograf DiverZant se fotografování věnuje přibližně 15 let a objektem jeho aparátu jsou především opuštěné stavby a všechno, co se v nich dá najít. Je zakladatelem stránky www.urbex.cz, kde už více než devět let publikuje svoje zážitky, a spoluautorem fotografické knihy Urbex.cz – Krása zániku.
Přírodovědec a fotograf mikrosvěta, popularizátor vědy, létá s dronem v extrémních výškách a na svém kontě má také několik krátkých přírodovědných filmů, z nichž hned ten první zvítězil v soutěži NF Neuron o nejlepší popularizační video.
Až pojedete na mistrovství Evropy ve fotbale, možná budete projíždět Vratislaví. Bylo by chybou minout město, které se údajně jmenuje po českém panovníkovi Vratislavu I..
Polsko je často mezi Čechy podceňovanou destinací. Sama sem často nejezdím, a když už, tak jen blízko k hranicím do Tater nebo třeba do Katovic. Přišlo mi tedy jako docela fajn nápad zajet si na prodloužený víkend úplně na sever, konkrétně do Gdaňsku. Vůně Baltu, projížďky na kole s výhledem na pláže a chuť čerstvých ryb na jazyku. To jsou přesně ty věci, kvůli kterým tenhle kousek Evropy rozhodně stojí za návštěvu.