Utečte před sychravým podzimem a zimou do tepla polských termálních lázních pod Tatrami

Utečte před sychravým podzimem a zimou do tepla polských termálních lázních pod Tatrami

Přijměte pozvání do Malopolska – jednoho z 16 polských vojvodství a historického regionu, který celou svou jižní hranicí sousedí se Slovenskem, a to už od Oravských Beskyd, podél celého tatranského hřbetu, Pieninského národního parku až po Nízke Beskydy nad Bardejovem. Největším městem regionu je Krakov.

Malopolsko je známé především památkami UNESCO, mezi které patří např. dřevěné kostely jižního Malopolska, solné doly Velička (Wieliczka) a Bochnia, město Kalwaria Zebrzydowska nebo koncentrační tábor Auschwitz.

V naší pozvánce se ale soustředíme na to nejpříjemnější bohatství, kterým region Malopolsko oplývá: vyhlášené termální lázně s léčivou horkou vodou bohatou na minerály, a to vše uprostřed okouzlující krajiny s výhledem na majestátní hory v okolí.

Pokud máte na návštěvu Malopolska k dispozici více dní, můžete vyzkoušet rovnou několik termálních lázní. Najdete je totiž všechny v dojezdové vzdálenosti do cca 30 km od sebe, za Tatranským národním parkem na polské straně. A chladno vám v nich nebude ani v zimě – voda ve všech termálních lázních má min 30 °C a maximálně 40 °C.

Všechny termály nabízejí:

 • slevy pro seniory 60+, držitele průkazu ZTP a opatrovníky,
 • SPA služby jako masáže a péči o obličej,
 • možnost občerstvení v podobě restaurace, kavárny či cukrárny,
 • vstup do saunového světa pouze pro dospělé (výjimka Terma Bania – zde už od 16+),
 • vstup za pomoci náramkových čipů (v některých lázních se jejich použití liší),
 • možnost koupit si některé vybavení do vody či zapůjčení ručníků.

Upozornění pro rodiče: Každé termály přistupují ke kategorii dítěte jinak, proto se podívejte na specifika jednotlivých lázní pod jejich popisem, než budete termály vybírat podle výše ceny vstupenek na jejich webových stránkách.

Věříme, že se vám bude hodit následující přehled, abyste si k návštěvě vybrali takové termální lázně, které budou nejvíce odpovídat vašim potřebám.

Chocholowskie Termy, Witów

Největšími termálními lázněmi nejen v Malopolsku, ale dokonce v celém Polsku, jsou Chocholowskie Termy. Pyšní se celkovou vodní plochou o rozsahu 3000 m² na několika patrech. Venku využijete dva velké bazény s rozlohou 855 m² a 638 m². Najdete v nich atrakce typu divoká řeka, umělé vlny, masážní trysky, prolézací síť, či basketbal nebo volejbal. Pokud dostanete chuť na drink, obslouží vás u baru přímo v bazénu.

Uvnitř jsou k dispozici další 2 plavecké bazény, 1 velký a 7 malých jacuzzi bazénů, solná jacuzzi, termální kádě s vodou o teplotě 32 °C až 38 °C, která pomáhá při léčbě kožních, revmatických a mnoha dalších neduhů. Kondiční plavci jistě ocení dva sportovní bazény o rozměrech 16×8 m a 25×10 m.

Největší radost zde ale budou mít děti. Menší využijí brouzdaliště, parní lázeň nebo hernu a větší děti se dozajista vyřádí na 3 dlouhých toboganech. Pro milovníky adrenalinu doporučujeme zejména jedinečný a zážitkový tobogan s propadlištěm! V letní sezóně je návštěvníkům k dispozici i písečná pláž. Součástí vstupenek do bazénové části je i sauna, do které je přístup v plavkách, a solná jeskyně.

Pokud ovšem dáváte přednost většímu relaxu, a jedna textilní sauna v rámci bazénů vám nestačí, určitě navštivte zdejší saunový svět v patře vysoko nad bazénovou částí. Nabídka je opravdu pestrá: čekají tu na vás BIO sauna s jalovcem, suché sauny, parní a aroma koupele, infrasauna či tzv. horalova chata.

Součástí jsou ochlazující bazénky, bazén s jacuzzi, sud se sirnou vodou a vyhlídková venkovní terasa. Zážitkem jistě bude i relax v solné odpočívárně (tepidarium), kde vás čeká procházka po soli, než spočinete na vybraném lehátku. V předem určené hodiny se můžete zúčastnit vybraných saunových rituálů.

V Lázních Chocholow si můžete dopřát i tzv. normobarii. Jde o jedinečnou terapii v moderní tlakové komoře s obsahem kyslíku 32 % – 40 % (běžný vzduch mívá cca 21 % kyslíku). Terapie napomáhá zlepšovat fyzickou i psychickou kondici a zpomalovat stárnutí, pomáhá při regeneraci organismu a zlepšuje imunitu.

Specifika Chocholovských lázní:

 • Parkování zdarma
 • Děti do 3 let zdarma.
 • Dětské vstupné od 3 do 16 let.
 • V saunovém světě vyžadují používat ručník pod nohy, pokud sedíte na vyšších lavicích, a tuto praxi kontrolují.
 • U skluzavek a toboganů je omezení výškou dítěte: Pro skluzavky a tobogany platí omezení výškou dítěte: skluzavky jsou od 110 cm, na dva tobogány s pontony se může od 120 cm a na poslední tobogán od 130 cm.
Chocholowskie Termy. Foto: archiwum MOT
Chocholowskie Termy. Foto: archiwum MOT

Nejširší nabídku průvodců a map Polska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Terma Bania, Białka Tatrzańska

Také Terma Bania patří mezi nejoblíbenější termální lázně v Malopolsku. Svou celkovou vodní plochou 2400 , 14 bazény s tobogany o celkové délce přes 300 m a saunáriem o ploše 1000 m² má rozhodně co nabídnout i těm nejnáročnějším hostům. Teplota vnitřních a venkovních bazénů se pohybuje mezi 34 °C do 38 °C, takže i v chladném období se zde budete cítit příjemně.

Zábavná zóna poskytne vám i vašim dětem spoustu vodních radovánek. Adrenalin a endorfiny ve vás vyvolají rodinná skluzavka, zatáčky Anakondou, pontonový nebo Turbo tobogan. V bazénech se zabavíte na vodních kolotočích, s vodními děly, kaskádami, umělou vlnou, jeskyní s gejzírem, vodopádem, na perličkových relaxačních leženích nebo ve dvou jacuzzi naplněných geotermální vodou s podílem síry a teplotou 37°C. Svoje nejmenší ratolesti jistě zabavíte v brouzdališti s vodními kaskádami nebo vodním ježkem. V meziposchodí pak s nimi můžete pokračovat v dovádění ve vodním hřišti s malou skluzavkou, vodním hadem, interaktivní věžičkou s kyblíky a magickými ostrůvky.

V letní sezóně bývá tato zóna rozšířená o vnější vodní hřiště s vodními děly a postřikovači, nafukovací vodní hřiště a 3dráhovou vodní skluzavku s celkovou délkou přes 150 m. Zábavu v létě doplňuje ještě otevřené venkovní suché hřiště a volejbalové hřiště, a také opalovací část s 500 lehátky.

Odolali byste drinku, ponoření do horké vody s výhledem na magické Tatry před Vámi? Přesně to vám totiž nabízí relaxační zóna. V plavkách tu dokonce můžete do dvou saun – finské a bylinkové. A až se vám výhled omrzí, můžete využít vnitřní bazény či jacuzzi.

Saunový svět o rozloze 1000 m²   láká na přírodní prvky – kámen a dřevo. Nabídka na regeneraci je zde opravdu bohatá. Zláká vás ruská baňa s teplotou do 65 °C? Nebo dáte přednost staré horalské chatě přeměněné v saunu se 60 °C? Nechybí ani 2 finské sauny o 100 °C, léčivá kamenná jeskyně se solankou, parní krb nebo infra sauna. Alergiky určitě potěší solná jeskyně se svými příznivými účinky na imunitní systém. V saunovém světě najdete bazén na plavání s teplotou do 24 °C, solankový bazén či bazén s masáží nohou. Nezapomněli zde ani na bar a naturistickou zónu na opalování. Nabídka saunových rituálů pamatuje i na samotné ženy, kterým je věnována část programu.

Specifika lázní Terma Bania:

 • Placené parkoviště (celodenní poplatek).
 • Děti do 104 cm vstup za 1 PLN.
 • Dětské vstupné do 13 let.
 • Saunárium je zóna pro 16+. Po zóně se můžete pohybovat v plavkách, ručníku/pareu nebo nazí (výjimka, v ostatních termálech jsou saunové světy výhradně bez plavek).
Terma Bania. Foto: archiwum MOT
Terma Bania. Foto: archiwum MOT

Termy Bukovina, Bukowina Tatrzańska

Na rozdíl od např. Chocholowských termálů s výhledem na Tatry, jsou termální lázně Termy Bukovina ukryté v údolí, obklopené lesem. Na první pohled možná nevýhoda, ale na mnoho návštěvníků působí okolní zeleň relaxačně a termály vnímají jako klidnější.

Termální voda pro lázně Bukovina je získávána z oblasti 2400 m pod povrchem země, z hory Wysoki Wierch. Místní termální bazény mají teplotu 30–38 °C, ideální pro ty, mají rádi více možností na výběr. Saunový svět v Bukovině nabízí 8 saun (3 finské v rozmezí teplot 90-110 °C, dále parní i infra).

20 venkovních i vnitřních bazénech s léčivou vodou jsou rozmístěny různé druhy hydro masáží. Za zmínku stojí např. hydro-masážní bazén s názvem Bulgotnik, kde si člověk postupně promasíruje veškeré části těla, od chodidel až po ramena. Nenápadná časová signalizace zákazníkům doporučuje posun k dalšímu stanovišti v bazénu. Bazén Bonior Basiste je největší vnitřní bazén areálu a zaujme hlavně neobvyklým tvarem basy. V Jaskini nad Porońcem můžete obdivovat kaskády v podobě vodopádu, prozkoumat skalní jeskyni a nechat se unášet divokou řekou.

Bazén Niebiesko Dolina je nejteplejší z celého areálu a je jako stvořený k relaxaci. Naproti tomu bazén Cepersko Płań nabízí chladnější vodu ideální pro plavání a zlepšování kondice, a navíc pod jeho hladinou uslyšíte hudbu. A když už je řeč o kondici – termály pořádají pravidelné lekce aqua aerobicu.

Termy Bukovina poskytují samostatnou, oddělenou zónu pro děti a mládež. Děti se tady snadno zabaví v zurčící řece, na tobogánech a dalších atrakcích. Své děti můžete také nechat naučit se potápět při dvouhodinové lekci, kterou každou neděli pořádají místní plavčíci. V areálu nechybí ani luxusní SPA & Wellness Centrum.

Specifika lázní Termy Bukovina:

 • Děti do 100 cm zdarma
 • Dětské vstupné do 13 let
 • Parkování zdarma
Termy Bukovina. Foto: BUKOVINA Resort
Termy Bukovina. Foto: BUKOVINA Resort

Gorący Potok, Szaflary

Pokud místo velkých projektů typu akvacenter preferujete spíš komornější a útulnější atmosféru, budou termální lázně Gorący Potok pro vás to pravé ořechové.

Vsadili zde totiž na spojení přírody (areál je umístěn na kraji lesa), moderně pojaté rustikální architektury, designu a zábavy. Areálu dominuje pouze povrchově zpracované dřevo v podobě holých kmenů a trámů, a žulový kámen, kterým jsou obložené některé termální bazény, zejména v saunové zóně.

Těšit se můžete na 21 bazénů o teplotě 34 °C – 40 °C, z nichž 9 je umístěno ve venkovní části. Většina termálních bazénů je obklopena zajímavými dřevěnými konstrukcemi, část zastřešena, část s centrálním výhledem na oblohu. Proto se zde někteří zákazníci cítí mnohem víc spjatí s přírodou a možná si i lépe odpočinou než v ostatních velkoryseji pojatých termálech. Nicméně, i ve zdejším areálu si můžete vychutnat alko či nealko drink u baru přímo v teplé vodě termálního bazénu.

Pokud by vám chyběl pohyb a chladnější voda, nepřijdete zkrátka. Dětské bazény totiž spojuje s lázeňskou částí areálu tzv. Wartki Potok, umělý potok s vodou chladnější než v bazénech okolo. Jeho délka bude skvěle vyhovovat kondičním plavcům.

Pokud jste milovníky saun a severského dizajnu, nenajdete lepší saunový svět než zde. V samém centru saunového světa, uprostřed finských a parních saun, se nachází menší odpočívací zóna, které dominuje atraktivní gradační věž z kamene a větviček stromů. Gradační věž je vybavena čerpadlem, které na větvičky distribuuje solanku. Takto použitá solanka vytváří ve vzduchu aerosol, díky kterému se vzduch zvlhčí, a nasytí jodem a bromem, jakož i množstvím makroživin a mikroživin, jako jsou hořčík, sodík a železo, prospěšných pro organismus. Jód a brom jsou známé svými léčivými vlastnostmi, díky nimž se používají při léčbě horních cest dýchacích, zánětech dutin, rozedmu plic, hypertenzi, neurózách, alergiích, jakož i při stavu celkového vyčerpání těla.

Ze všech zdejších saun vás upozorníme zejména na tu největší a nejzajímavější, kombinaci sauny a kina – z pěti úrovní lavic sauny můžete současně na velikém plátně před sebou sledovat vybrané promítání, např. záběry z dronů na různé přírodní scenérie. Největším pokladem saunového světa jsou ale zcela jedinečné žulové bazénky s horkou vodou, kde se budete cítit jako v přírodních jezírcích. Pokud byste preferovali naprosté soukromí, lze si některé žulové bazénky za poplatek rezervovat s partnerem nebo třeba ve skupině přátel.

Za příplatek doporučujeme vyzkoušet rašelinovou koupel ve speciálních kádích. Rašelina má totiž skvělé kosmetické účinky na pokožku těla, a především na spoustu zdravotních neduhů: umí uvolnit svalstvo, a proto pomáhá s bolestmi a spasmy kdekoli na těle. Zmírňuje záněty, má příznivé účinky na ženské gynekologické potíže, revma, ale také na modřiny a otoky. Vodu v bazénech zde čistí pomocí UV lamp a dalších inovativních metod, takže do vody nemusí přidávat žádné chemikálie.

Specifika lázní Gorący Potok:

 • Vstupenka pro děti do 100 cm zdarma.
 • Dětské vstupné do 18 let.
 • Studentská sleva do 26 let.
 • Sleva po 18. hod.
 • Parkoviště zdarma.
 • V sobotu večer živé hudební produkce u hlavního bazénu.
Termy Gorący Potok. Foto: A. Marciniak
Termy Gorący Potok. Foto: A. Marciniak

Termy Szaflary, Szaflary

Jen pár desítek metrů od Goracyho Potoka se nacházejí další termální lázně, Termy Szaflary. Celková vodní plocha je necelých 1000 m²   a teplota vody se udržuje v rozmezí 30-38°C. V nabídce jsou 4 bazény – 2 vnější a 2 vnitřní, rodinný 3dráhový tobogan a dětský bazén se skluzavkou pro děti. V bazénech najdete oblíbené vodní trysky, masážní lavice, ježky, gejzíry, zařízení na masáž šíje a ramen se širokými a úzkými proudy vody. Adrenalin pro milovníky extrémnější zábavy zaručuje 55 m dlouhý venkovní tobogan.

Dětem je určený dětský bazének se skluzavkou Sloník. Další atrakce přibydou každé léto venku, jako např. dětská zátoka, koupaliště s aqua zorbingem a loďkami. Zajímavým prvkem je inhalatorium, ve kterém je hustá mlha z mořské vody.

V areálu si přijdou na své i milovníci saunování, a to v 5 saunách (finská, bylinková, parní, aroma a infra). I zde můžete využít saunové rituály, které zahrnují bylinkové a ovocné peelingy, přírodní krémy a masky a aromatické napařování.

Specifika Lázní Szaflary:

 • Děti do 120 cm zdarma.
 • Dětské vstupné do 16 let.
 • Parkování zdarma.

Termy Zakopiańskie, Zakopané

A na závěr nesmíme zapomenout ani na Termy Zakopiańskie přímo v populární turistické destinaci Zakopané. Čeká vás tu 1 510 m² léčivé vody bohaté na cenné minerály, jako je vápník, sodík, síra, hořčík, draslík a křemík. Fun zóna zaujme návštěvníky 5 tobogany o celkové délce téměř 320 m. Jistě vás potěší i divoká 60 m dlouhá řeka, vnitřní termální bazén o délce 40 m s teplotou vody 29-32 °C, vybavený hydromasážemi, tryskami, kaskádami a vodními gejzíry. Zábavu zajistí oblíbená vodní houpačka s výškou vlny až 70 cm.

Milovníci plavání ocení sportovní plavecký bazén 25 m o teplotě 29-32 °C. Relaxovat můžete ve vířivkách s teplotou 36 °C, nebo balneologickém bazénu s teplotou 38 °C. Pro nejmenší je určené brouzdaliště s teplotou 33°C. A protože Zakopané se nachází v těsné blízkosti Tatranského národního parku, nemůže chybět ani 33 m dlouhý venkovní termální bazén o teplotě 36-38 °C, s výhledem na majestátní panorama hor.

V saunové zóně jsou k dispozici finská sauna, solná sauna, bio sauna, parní lázeň a zimní jeskyně o teplotě 10-15°C. Zábavu vám v lázních poskytne i 5 multimediálních bowlingových drah, nebo herna pro děti. A pokud jste svá těla dokonale neunavili na vodních atrakcích, máte ještě k dispozici tělocvičnu, lekce plavání nebo aqua aerobic, a po nich třeba rehabilitace.

Specifika lázní Termy Zakopiańskie:

 • Děti do 3 let zdarma
 • Dětské vstupné do 16 let
 • Sleva na vstupu pro veterány

Že Vám z toho jde hlava kolem? Zkusíme vám poradit s výběrem.

 • Jste bezdětní, ale akční, nebo máte odrostlejší děti, chcete se bavit a nevadí vám hodně lidí kolem? Pak budou nejlepší volbou do začátku Chocholowskie Termy, Terma Bania nebo Termy Zakopianskie.
 • Pokud máte menší děti, mohly by se vám líbit Termy Szaflary, Termy Bukovina nebo v létě Goracy Potok.
 • Jste single či pár, jste milovníci saun a chcete hlavně relaxovat? Pak může být správnou volbou saunový svět v lázních Terma Bania, Chocholowskie Termy a Goracy Potok.
 • Preferujete přírodní dizajn? Volte Goracy Potok.
 • Jste v pokročilejším věku? Dobře byste se měli cítit v lázních Szaflary nebo Goracym Potoku.

Doporučení před odjezdem:

 • Pokud se chcete vyhnout davům, vyberte si termín, který nekoresponduje se státními svátky v Polsku, na Slovensku nebo v České republice.
 • Sledujte aktuality na webových stránkách jednotlivých termálů, kde bývají uvedená případná aktuální omezení jednotlivých vodních atrakcí či saun. Vyhnete se zklamání z nefunkční atrakce.
 • Před návštěvou termálních lázní zkontrolujte na internetu jejich vytíženost přes den. Pokud máte možnost vybrat si dobu návštěvy, vybírejte čas mimo špičku. V době špičky mohou být termály přeplněné a na vstupech i jednotlivých atrakcích se mohou tvořit fronty.
 • Pro uplatnění JAKÉKOLI slevy je potřeba se prokázat platným průkazem s fotografií, nezapomeňte jej přibalit s sebou
 • Přivezte si s sebou žabky nebo gumové pantofle a používejte je z hygienických důvodů při pohybu po areálu (v zimě nezbytnost).
 • Do saunového světa můžete pouze s ručníkem/prostěradlem nebo saunovým kiltem (plavky nejsou povoleny). Ručník lze v lázních zapůjčit, někde zdarma, někde za úplatu. Vlastním ručníkem jistě nic nezkazíte.
 • Pokud jedete do termálů v zimních měsících, bude se vám při pohybu mezi venkovními bazény hodit župan, stojí za přibalení (pokud nebudete bydlet v hotelu, kde jej budete mít k dispozici).

Praktické tipy pro saunový svět:

 • Sauny jsou místem pro relaxování těla i duše, proto byste se měli zdržet konverzace a dodržovat klid; to platí i pro odpočívárny neboli tepidaria.
 • V termálech najdete smíšené sauny, bez rozdělení na dámské či pánské.
 • Před vstupem do sauny byste se měli důkladně umýt a osušit.
 • Ručníky (prostěradlo/kilt) používejte v sauně tak, aby se z hygienických důvodů žádná vaše tělesná část nedotýkala přímo dřevěných lavic v sauně. Např. v saunáriu v Lázních Chocholow kontrolují, zda při saunování máte i nohy podloženy ručníkem, který k tomu účelu poskytují.
 • Do parních saun je standardní vstup bez ručníku, místo k sezení si z hygienických důvodů vždy předem osprchujte ruční sprchou, která je k dispozici uvnitř na stěně sauny.
 • Po použití jakékoli sauny se vždy nejprve důkladně osprchujte, než použijete ochlazovací bazén nebo jiný termální bazén/sud.
 • Sauny často doplňují venkovní termální bazénky, ve kterých s ostatními relaxujete nazí.
 • Jako suvenýr, ale i praktickou pomůcku si můžete v termálech zakoupit čepičku z plsti, která ochrání Vaše vlasy před horkým vzduchem v saunách, a také Vás ochrání před únikem tepla přes hlavu (nebo před deštěm/sněhem) ve venkovních termálních bazénech v zimních měsících

Článek byl zpracován ve spolupráci s  Polskou turistickou organizací

Zkušenosti čtenářů

Martin

Chocholow….pokud milujete hlavu na hlavě…plne parkoviste…natriskane vířivky a bazény. Je to ideálně pro Vás…lepší jet do SK do Meander Oravice. Bazény a vířivky sami pro sebe .záleží co preferujete .

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí