Přestože Řím zrovna neoplývá rozlehlými městskými parky jako jiné světové metropole, neuvěřitelně krásně voní. Právě tato přenádherná vůně si podmaní každého na dlouhá desetiletí. Intenzivněji než zrakový či sluchový vjem. I když dívat se je také opravdu na co.
Poblíž jezera Tonlé Sap, plného vody, ryb a úrodné půdy, leželo po pět století hlavní město Khmerské říše, jejíž vládci postupně vybudovali největší chrámový komplex světa s více než 200 stavbami – od malých věží až po majestátní chrámy, jimž vévodí Angkor Wat. Dodnes spoustu z nich stále ještě kryje téměř neprostupná džungle, v níž se budete cítit jako objevitelé.
Malebný sultanát na jihovýchodě Arabského poloostrova je aktuálním hitem českých cestovatelů. Podle dat internetového vyhledávače Seznam.cz směřovalo v lednu nejvíc dotazů na last minute zájezdy právě do Ománu. A není se čemu divit. Arabská monarchie nabízí jako turistická destinace nepřeberné množství lákadel. Krásné hory, kaňony, pouště i pláže, starobylá města, vesnice a pevnosti, skvělé jídlo ovlivněné Indií nebo třeba podívanou v podobě velbloudích dostihů.
Obrovské množství nádherných antických památek, starých měst a koloniální architektury, zelená a svěží příroda, vodopády a lesy severního Alžírska, nekonečné písečné duny a skalní útvary hluboko na Sahaře, Berbeři i Tuarégové.
Městečko Chefchaouen leží v pohoří Ríf na severu Maroka. Místní ho nazývají modré město, či šmoulí město.
Fraserův ostrov, na dohled od jižního pobřeží Queenslandu, je v mnoha ohledech výjimečný. Pyšní se titulem „největší písečný ostrov planety“ a ukrývá nepředstavitelné množství majestátních stromů i křišťálově čisté vody.
Nehostinná poušť, vyprahlé nevysoké hory, úrodné a překvapivě zelené údolí Nilu a stopy starověké civilizace prakticky na každém kroku. Luxor, Karnak, Údolí králů nebo Asuán. Kontrasty jižního Egypta na mnohých místech připomínají živoucí muzeum pod širým nebem.
Co se vám vybaví, když se řekne Andalusie? Nejspíš to bude skvělá kuchyně, moře a ikonické památky. Do této oblasti Španělska se však můžete vydat i za přírodou a poznáním. V Geoparku Granada na vás čeká nejen impozantní krajina plná bizarních tvarů, ale také zcela unikátní pohled do pradávné historie. A co takhle vstřebávat zážitky v některém ze skalních hotelů?
Po celé délce východního pobřeží poloostrova Východní Indie se táhne neskutečně různorodá a zajímavá krajina Vietnamu, na níž se významně podepsala nejen studená válka, ale i dosavadní komunistická vláda. Dlouhé roky byla země rozdělena na dva státy se zcela odlišným vedením. Více než 40 let je ale Vietnam sjednocen, a i přes jistou trvající rivalitu mezi severní a jižní částí země se stal skvělým místem k objevování. Připravte se na nekonečná rýžová pole, nádherné pláže, vysoké hory i pulzující města plná skútrů.
Přírodní park a geopark Sierra Norte de Sevilla na jihozápadě španělské Andalusie nepatří mezi hlavní turistické magnety. Kdo se ale do odlehlého a řídce obydleného regionu vydá, bude odměněn mimo jiné pohledem na kaskádovité vodopády nebo malebné, původně maurské vesničky s bílými domy a křivolakými strmými uličkami, které obvykle vedou ke kostelu nebo hradu. Jedinečnou hodnotu této končině prokazují obyvatelé 90 kilometrů vzdálené Sevilly, pro které je Sierra Norte oblíbenou výletní destinací během víkendů i prázdnin.
Geopark Maestrazgo je pozoruhodná oblast na pomezí centrálního a severovýchodního Španělska. Území o rozloze kolem dvou a půl tisíc kilometrů čtverečních skrývá 67 takzvaných geolokací včetně dvou s globálním významem. Bohatstvím zdejší, mezi turisty stále „neprovařené“ skalnaté krajiny jsou nejen spektakulární geologické formace, ale i nesčetné příležitosti ke sportovnímu vyžití. Magnetem je rovněž pro milovníky dinosaurů.
Městečko Bad Wörishofen by nejspíše zůstalo malou vesnicí, pokud by se sem roku 1852 nepřistěhoval kněz a léčitel Sebastian Kneipp.
Pokud se chcete v zimě někde trochu ohřát, z hlediska dostupnosti se nabízí Turecko. To jsme zvolili i my a musím říci, že na spoustě míst se skutečně ohřejete. Pokud se však chcete vydat do výše položených oblastí, jaká jsou například v Kapadocii, doporučují přibalit zimní vercajk.
Za unikátní budovou Elbphilharmonie v hamburském přístavu se sjíždějí turisté z celého světa a spolu s dalšími architektonickými skvosty dokázala udělat z Hamburku neskutečně atraktivní cíl nejen pro prodloužený víkend.
Pokud plánujete vyrazit na jaře někam za exotikou, věřte, že jí najdete, řečeno s nadsázkou, skoro za humny. V jednom týdnu můžete zažít opravdu úchvatné jarní túry, sami nebo s dětmi.