Za pár dní vlakem z Pisy do Milána

Za pár dní vlakem z Pisy do Milána

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Apeninská bota ale nabízí mnohem více míst, které stojí za návštěvu a poměrně snadno je lze projet třeba za prodloužený víkend.

Z Prahy či Vídně létají přímé spoje hned do několika italských měst, já jsem zvolila trasu Vídeň-Pisa-Florencie-Milán-Praha s tím, že jsem v Itálii strávila tři noci – každou v jednom z měst. Mezi nimi jsem se přepravovala vlakem, na který je potřeba si koupit jízdenky předem. Na poslední chvíli bývají místa v druhé třídě vyprodaná a budete si muset připlatit za třídu první.

Pisa je malé klidné městečko známé pro své Náměstí zázraků, kde se nachází ikonická Šikmá věž, katedrála a baptisterium. Vstup do všech objektů stojí 27 EUR, samostatně potom vstup do věže je 20 EUR, do katedrály zdarma a do baptisteria 7 EUR. Šikmá věž je nejvyšší vyhlídkou ve městě a výstup na ni rozhodně stojí za to nejen kvůli tomu, že z něj budete mít pocit jako v opilosti. Pisa také nabízí nespočet malebných uliček, zapadlých restaurací a kaváren. Všude po městě se pohodlně dostanete pěšky.

Dle mého názoru nejkrásnější italské město Florencii jsem úplnou náhodou navštívila osmého března, zrovna na mezinárodní den žen a lepší náhodu jsem si na svém výletě nemohla přát. Většina muzeí a katedrál kterými město oplývá, totiž nabízela ženám vstup zdarma, díky čemuž jsem mohla navštívit Gallerii Uffizi (zde je vystaveno například Botticelliho Zrození Venuše), Gallerii dell‘ Accademiia (kde stojí Michelangelova socha Davida), nebo katedrálu Santa Maria del Fiore a neutratit přitom ani korunu. Navštívit také musíte Ponte Vecchio – most zlatníků, Trh San Lorenzo a centrum dění – náměstí republiky (Piazza della Repubblica). Co se týče dopravy, byla jsem ve městě zrovna v období jakýchsi stávek a vše bylo vzhůru nohama. Z mého hostelu, který ležel na okraji města jsem jezdila vlakem, po centru je potom nejjednodušší chodit pěšky, nebo si půjčit kolo přes aplikaci Mobike App.

Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Mou další zastávkou byl Milán, ale pokud máte na výlet více času, můžete jako mezizastávku přidat třeba město Bologna. Z Milána si pak lze vyhradit den například na návštěvu Verony nebo Coma, ležícího u stejnojmenného jezera.

V Miláně vás jako první ohromí monumentální budova vlakového nádraží, ze kterého je nejjednodušší dostat se do centra metrem. Já jsem zvolila 24hodinovou jízdenku za 7,60 EUR, zvolit můžete také 90minutovou nebo třídenní.

Nejznámější stavbou Milána je samozřejmě katedrála (Duomo), vstup do ní stojí 5 EUR, doporučuji si připlatit za možnost vylézt i na střechu (za 15 EUR). Kousek od katedrály se nachází nádherná obchodní galerie Galleria Vittorio Emanuelle II., kterou když projdete skrz, přijdete na malé náměstí, na němž se nachází slavné divadlo La Scala. Budova je zvenku nenápadná a nejspíše ani nepoznáte, že to není obyčejný dům, zevnitř však stojí za návštěvu. Prohlídku si rezervujte předem a hned další rezervaci si co nejdříve udělejte, pokud byste rádi viděli da Vinciho Poslední večeři.

Až vás ruch města módy omrzí, přesuňte se do Parco Sempione. Rozsáhlý park patří k hradu Castello Sforzesco a skrývá v sobě jezírka, restaurace, pouťové atrakce i vítězný oblouk, který se zde ale jmenuje Arco della Pace (Oblouk míru). Já měla na prozkoumání města jen jeden den a pokud se sem vydáte, naplánujte si času více, protože je zde pořád co objevovat. Miláno je kouzelné město samo o sobě, stačí se volnomyslně procházet spletitými uličkami k tomu, aby vás očarovalo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí