V roce 1980 vzniklo v gdaňských loděnicích hnutí Solidarita, což je takový pěkný oslí můstek k tomu, abychom prodloužený sametový víkend 17. – 19. 11. 2023 strávili právě v Trojměstí.
Španělská autonomní oblast Valencie se stejnojmenným hlavním městem se rozprostírá na východě země u Středozemního moře. Nabízí svým návštěvníkům téměř po celý rok teplé počasí, krásné pláže, horské hřebeny, ale vyznačuje se především pěstováním citrusů. Od března do května je hlavní sezóna, kdy citrusy ucítíte všude. Je několik důvodů k návštěvě Valencie. Jedním z nich je Sorolla.
Jižně od evropského kontinentu leží ve Středozemním moři kouzelný ostrůvek s názvem Malta. Řadí se mezi deset nejmenších zemí světa, i přesto však oplývá nespočtem pokladů, které stojí za to vidět.
Téměř polovina státu leží v džungli a je obklopená sopkami, není tedy pochyb o tom, že Guatemala se odvděčí všem milovníkům přírody, trekování v horách, ale i nadšencům do dávné mayské civilizace. To a mnohem více nabízí třetí největší země Střední Ameriky.
Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Apeninská bota ale nabízí mnohem více míst, které stojí za návštěvu a poměrně snadno je lze projet třeba za prodloužený víkend.
Počínaje 25.5. vám postupně během 6 týdnů představíme společně s Polskou turistickou organizací 6 zajímavých měst, ležících přímo u tras z Čech a Moravy k baltským plážím. Odpočiňte si během cesty na pár hodin v krásných historických kulisách, ochutnejte místní speciality, udělejte si krátkou procházku nebo skočte do některého ze zajímavých muzeí. Náš severní soused určitě stojí za bližší poznání.
Pokud vás během vašeho pobytu na plážích krásného ostrova Mallorka omrzí polehávání na zlatavém písku, vydejte se za pěší turistikou! Túr můžete v mallorských horách podniknout bezpočet, dnes se ale podíváme na jedinečné místo, kde si užijete trochu historie a zároveň dechberoucí výhledy na celý subtropický ostrov. Řeč je o výstupu k ruinám středověkého hradu Alaró vysoko v pohoří Serra de Tramuntata…
Korsika skrývá spoustu překvapení. Od pozoruhodných památek až po jedinečné vesnice! Od románských kaplí v Castagniccia přes barokní kostely v Bastii, opevnění v Bonifaciu, až po citadelu v Calvi. Historie zanechala stopy všude, i v těch nejodlehlejších vesnicích ostrova.
Rytíř Rodrigez Díaz de Vivar, neboli Cid, podle kterého nese stezka Camino del Cid název, byl udatným bojovníkem. Vydejte se po jeho stopách východním Španělskem a poznejte tak zároveň krásné oblasti Španělska – Valencie, Castilla La Mancha, nebo Castilla y León. Trasu můžete projít různými způsoby – na kole, pěšky, autem, nebo na motorce.
Omán je krajina, ktorá ponúka všetko od pláží, historických miest, púští až po hory. Každý návštevník si tu nájde niečo pre seba. Navyše je to krajina, ktorá ešte stále nie je príliš obliehaná turistami, čo má určite aj svoje výhody. Inšpirujte sa, čo navštíviť v Ománe, a nasajte arabskú kultúru
Nehostinná poušť, vyprahlé nevysoké hory, úrodné a překvapivě zelené údolí Nilu a stopy starověké civilizace prakticky na každém kroku. Luxor, Karnak, Údolí králů nebo Asuán. Kontrasty jižního Egypta na mnohých místech připomínají živoucí muzeum pod širým nebem.
Rok 2012 znamenal pro gruzínské město Akhaltsikhe zásadní změnu. Zatímco před ním bylo toto provinční centrum ospalým zákoutím jižní Gruzie, po něm sem míří turisté z celého světa. Ve středu zájmu je komplex Rabati, který před sedmi lety prošel zásadní rekonstrukcí.
Gruzie již dlouho míří směrem na západ. Země sebe sama často chápe jako jeden z evropských států a EU se zde zapojuje do řady projektů. Od války s Ruskem v roce 2008 se rozvíjí snad na všech frontách a zvláště pak turismus zažívá poslední léta vysloveně boom. Co však stále zůstává, je víra a ortodoxní křesťanská tradice země. Jejím centrem je město Mccheta.
Přístavní město u italsko-slovinských hranic Terst je často neprávem opomíjeno mezi návštěvníky Itálie. Přiznejme si, že město se nepyšní slunnými rozsáhlými plážemi, kde byste se opalovali celý týden a jen neradi odjížděli po skončení dovolené domů. Přesto se jedná o neprávem opomíjené, turisty možná až zbytečně nedoceněné město u Jaderského moře. Pyšní se hned několika prvenstvími, která si společně projdeme v toulkách jeho centrem i blízké okolí.
Zlatá horečka v USA nezasáhla pouze oblasti Kalifornie nebo Aljašky, ale pronikla také do budoucího státu hazardu, Nevady. Jedním z center honby za zlatem v Nevadě bylo město Rhyolite. Přitom i zde vše proběhlo nadmíru rychle, tak typicky pro všechna místa, osídlená jen kvůli těžbě zlata. To důležité z historie města se vtěsnalo do období přibližně deseti let.