Po stopách slavného rytíře Cida východním Španělskem

Po stopách slavného rytíře Cida východním Španělskem

Rytíř Rodrigez Díaz de Vivar, neboli Cid, podle kterého nese stezka Camino del Cid název, byl udatným bojovníkem. Vydejte se po jeho stopách východním Španělskem a poznejte tak zároveň krásné oblasti Španělska – Valencie, Castilla La Mancha, nebo Castilla y León. Trasu můžete projít různými způsoby – na kole, pěšky, autem, nebo na motorce.

Cid žil kolem roku 1 040, byl rytířem, ale i slavným vojevůdcem, který svého času ovládl Valencii. Španělsko Cida považuje za národního hrdinu, z čehož se také odvozuje jeho jméno, které do překladu znamená velitel, pán. Stezka Camino del Cid, která vznikla na jeho počest, měří celkově kolem 2 000 km, na kterých poznáte památky světového dědictví UNESCO, chráněné přírodní oblasti a ukázky mozarabského, románského, nebo gotického umění. Výchozím bodem je Burgos a konečným Alicante. Nemusíte však procházet/projíždět celých 2 000 km. Trasa je rozdělena do několika kratších úseků (50 – 300 km), které můžete různě kombinovat a přizpůsobovat podle vašeho volného času, nebo podle toho, co vás nejvíce zajímá.

Přes území Valencie

Autonomní oblast Valencie je jednou z celkových 17, které se ve Španělsku nachází. Rozprostírá se na východě Španělska u Středozemního moře. Největší město oblasti nese název Valencie. Tato oblast nabízí svým návštěvníkům téměř po celý rok teplé počasí, krásné pláže, horské hřebeny, ale vyznačuje se především pěstováním citrusů. Od března do května je hlavní sezóna, kdy citrusy ucítíte všude.

Skrze oblast Valencie vedou dvě tématické stezky, při kterých můžete navštívit malé středověké vesnice, hrady, ale i bažiny a mokřady. Jedna ze stezek nese název The Conquest of Valencia. Trasa začíná v Celle a přes Castellón vstupuje do Valencie. Nevynechejte návštěvu města Segorbe, obzvláště ne během druhého zářijového týdne. V tuto dobu se zde totiž koná vyhlášená mezinárodní slavnost – býčí a koňské běhy. Zajímavá podívaná, kdy býci běží ulicí obklopenou lidmi, za doprovodu zkušených jezdců na koni.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Druhá stezka Valencií nese název La Defensa del Sur, která vychází z historických událostí. Trasa vede přes město Alzira s pozoruhodnými historickými památkami, pokračuje přes Bellús, Montaverner, nebo Bufalí. Největším klenotem je však Bocairent, na jehož návštěvu se vyplatí vynahradit si spoustu času. Můžete zde navštívit historické památky sahající svým původem až do středověku, ale především jeskynní obydlí Covetes dels Moros. Jedná se o uměle vytvořené okenní jeskyně z 10. století uprostřed skalního útesu, které jsou vzájemně propojené. Komplex čítá asi 50 oken, které dále umožňují další průchody do jiných komor. Další zajímavostí je také nejstarší býčí aréna, která v Bocairentu stojí už od roku 1843 a je vytesaná do skály. Tato jedinečná a zajímavá stavba dodnes funguje jako aréna pro býčí zápasy, které můžete navštívit jako tradiční součást města.

Samotné město Valencie bylo založeno již ve 2. století př. n. l., proto zde narazíte na spoustu historických památek. Město si stále uchovává pozůstatky z doby rytíře El Cida, z nichž nejpozoruhodnější je arabská zeď Balansiya z 11. století. Dominantou města je Katedrála Panny Marie a jednou z nejkrásnějších budov, jež je zároveň zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je tzv. Hedvábná burza. Takovou místní raritou je řeka Túria. Ještě v minulém století Túria protékala městem, ale její tok byl odkloněn do vyschlého koryta v jižní části města. Vznikl tak park v délce 10 km táhnoucí se přes Valencii, který prakticky leží několik metrů pod ulicemi. V těchto místech jsou vybudovány parky, dětská hřiště, nebo sportoviště, a nabízí tak návštěvníkům příjemné procházky daleko do městského shonu. V březnu (na počest svatého Josefa) probíhá ve městě zajímavá slavnost – Las Fallas, neboli pálení několikametrových kartonových soch. Jde o obrovskou událost, lidé z okolí se do Valencie sjíždějí a oslavují. O původu této tradice jsou mezi lidmi stále dohady, ale nejspíše se jedná o tradici, která vyplívá z jarního úklidu, kdy v minulosti dělníci vyklízeli své dílny a pálili zbytky starých materiálů.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí