Slovinsko má jen malý kousek mořského pobřeží a proto jsou jeho hlavní turistickou devizou hory – zejména Julské Alpy a Kamnicko-Savinjské Alpy. Nachází se zde velký počet chráněných parků. Nicméně i tak ve slovinské části pobřeží poloostrova Istrie leží několik významných středisek, jimiž jsou Koper, Izola, Piran, Portorož.
Při návštěvě rozhodně nevynechejte výstup na Triglav, koupání v Bledu, návštěvu Ljublaně a Mariboru či prozkoumání Skočjanské jámy.
V severovýchodní části Jadranu leží Terstský záliv, v němž najdete ještě čtyři menší zálivy, nebo chcete-li zátoky. Jedním z nejzajímavějších je Piranský záliv, který je jádrem sporů mezi Slovinci a Chorvaty. Omývá břehy těchto dvou zemí, které se společně nedokážou shodnout na tom, jak velká část které náleží.
Podzemí je obvykle část planety země, kam se obyčejný člověk často nedostane. Občas to možné ale je, a návštěva vždy stojí za to. Tajemné obrovské dómy i podzemní řeky provokují naši fantaziji i zvědavost.
Naše redakce vám jde příkladem a cestujeme, jak jen to jde 🙂 Naše kolegyně Natálie, šéfredaktorka časopisu Svět outdooru, se letos v létě vypravila do Slovinska. Přečtěte si krátký rozhovor o tom, jak se jí tam líbilo a co určitě stojí za vidění.
Slovinsko je skvělá země. I když v ní žijí přibližně jen 2 miliony obyvatel a rozlohou bychom ji mohli připodobnit k Moravě, nabízí od všeho trochu a je ideální pro dovolenkování v každém ročním období.
I když je Slovinsko malá zemička, může se pochlubit neuvěřitelně různorodou kuchyní. Je silně ovlivněná kulinářskými styly sousedních zemí, které si ovšem upravila po svém. Z Rakouska Slovinsko převzalo například klobásy a štrúdl, z Itálie žlikrofi podobné raviolám a z Balkánu pljeskavicu (pirohy plněné masem nebo zelím) a burek.
Rádi si na cestách dopřejete trochu luxusu, ale zároveň odmítáte anonymní hotelové prostředí? Chcete zažít zase něco nového? Vyzkoušejte glamping, luxusní formu kempováníů Název vznikl ze slov „glamour“ a „camping“ a tak už je určitě všem jasné, o co jde.