Slovinsko: Klenoty Bledského a Bohinjského jezera odhaleny

Slovinsko: Klenoty Bledského a Bohinjského jezera odhaleny

Poprvé jsem do Slovinska zamířili před několika lety na cyklistickou dovolenou a opakovaně se sem vracíme, protože Slovinsko je země, která nabízí spoustu aktivit přes běžky, vysokohorskou turistiku, sjíždění řek a jezer, a my jsem prostě propadli kráse této země.

Cestování autem po Slovinsku

Cestování po Slovinsku je samo o sobě zážitkem, tato země nabízí neuvěřitelně krásné výhledy na majestní vrcholy a rozeklaná údolí, že i samotné řízení je zážitkem. Kvalita silnic je na velmi vysoké úrovni, díky vysokým investicím, které slovinská vláda v minosti vynaložila a stále vynakládá. Doporučujeme si před odjezdem z ČR pořídit online dálniční známku, protože zde již nefunguje systém nalepování dálniční známky na sklo, ale vše funguje elektronicky. My jsme využili portál Vignetteslovenia.si/cs, který je v českém jazyce a jsou zde shrnuty pravidla řízení ve Slovinsku a četné tipy na doporučené trasy.

Jak dlouho zůstat v Bledu a okolí

Naše dovolená trvala 7 dní, což se ukázalo jako ideální délka na pobyt u jezer Bohinj a Bled, které se nacházejí v srdci Triglavského národního parku. Týdenní pobyt nám stačil to k tomu, abychom prozkoumali krásy obou jezer a ještě si užili chvíle odpočinku s knihou v ruce nebo ve wellnessu.

Co všechno podniknout u jezer Bohinj a Bled

1. Blejski otok

Blejski otok, ležící na Blejském jezeře, je malebný ostrov, který snadno pohladí vaši duši svou pohádkovou atmosférou. Centrem pozornosti na tomto ostrově je bezpochyby kostel Panny Marie, což je historický a kulturní poklad Slovinska. Kostel byl postaven v 15. století a nese stopy gotické a barokní architektury. Jeho malebná podoba a výrazná zvonice tvoří jedinečný a okouzlující celek. Kostel má zajímavý zvyk spojený se zvonem zvaným „Zvon Rozloučení“ (Zvonček želja). Podle tradice, když zazvoníte tímto zvonem a budete si přát své přání, mělo by se Vám splnit. V minulosti bylo zvykem, že snoubenci se při svém sňatku společně vypravili na Blejski otok. Bylo to vnímáno jako záruka štěstí a trvání jejich manželství. Z kostela Panny Marie se otevírá nádherný výhled na Julské Alpy. Na jezeře si můžete si půjčit kajak, paddleboard nebo dokonce i klasickou loďku.

2. Bledský hrad

Navštivili jsme Bledský hrad na skále nad jezerem. Z terasy hradu se otevírá panoramatický pohled na smaragdově zelené Blejské jezero, a to ve spojení s okolními horami vytváří scénu, která vás jistě okouzlí. Bledský hrad není jen statickou stavbou, ale i živým muzeem, které návštěvníkům otevírá okno do minulosti. Muzeum v rámci hradu prezentuje exponáty, které vyprávějí příběh o historii tohoto regionu. Kromě toho se zde pravidelně konají kulturní akce, jako jsou historické festivaly, koncerty nebo výstavy, což z hradu činí centrum života a folkloru v oblasti. Pro páry a milovníky romantiky pak Bledský hrad představuje ideální místo pro procházky po opevněných zdech při pozorování západu slunce nad jezerem.

3. Procházka kolem Bledu

Samozřejmě, že došlo i na 6km dlouhou procházku kolem jezera, která vás provede i okolními kopci. Během procházky můžete obdivovat krásu Blejského jezera z různých úhlů a pozorovat, jak se odrazy hor odrážejí na vodní hladině. Okolní kopce dodávají krajině pestrý ráz, a to nejen vizuálně, ale také atmosféru klidu a oddechu, takže ideální místo pro fotografy. Procházka kolem Blejského jezera je dostupná pro chůzi s kočárkem, takže doporučujeme i pro rodiny s malými dětmi. Většina cest je zpevněná a relativně rovná.

Bledské Jezero. Zdroj: Depositphoto
Bledské Jezero. Zdroj: Depositphoto

4. Vyhlídka Osojnica

Pro nezapomenutelný pohled na jezero Bled doporučujeme navštívit i tuto vyhlídku. Po necelé hodině stoupání budete odměněni panoramatickým výhledem na zdejší krajinu.

5. Soutěska Vintgar

Určitě doporučujeme absolvovat Soutěsku Vintgar, která je vzdálená si 4 km od Jezera Bled, procházka je velmi romantická. Soutěsku vyhloubila řeka Radovna, je dlouhá 1600 metrů s místy až 250metrovou hloubkou. Na konci soutěsky se nachází vodopád Šum vysoký téměř 16 metrů. Procházka je tak vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Cesta vede po dřevěných chodnících a mostech, ze kterých se můžete kochat scenériemi tvořené divokou řekou, bujnou vegetací a skalisky.

Kaňon Vintgar, Triglav. Zdroj: Depositphoto
Kaňon Vintgar, Triglav. Zdroj: Depositphoto

6. Soutěska Korita Mostnice

Korita Mostnice najdete nad vesnicí Stara Fužina u Bohinjského jezera. Před vstupem k soutěsce je parkoviště s parkovacím automatem. Vychozím bodem okruhu je Ďáblův most, ležící 1 km od jezera Bohinj, odkud vede značená turistická stezka. Za druhým mostem jménem Urščov se již platí vstupné kolem 4 euro za dospělého. Soutěsku vyhloubila řeka Mostnica, přes kterou vede několik mostů, a lemují ji zajímavé skalní útvary. Nejznámější z nich je Slůně, který svým tvarem připomíná sloní chobot. Díky mostům je možné pozorovat jak řekla tvarovala údolí z obou stran, stěny kaňonu dosahují místy až 20 metrů. Na konci procházky se pak nachází malebná planina Volje, kde se pase skot a také se zde nachází 21 metrový vodopád Mostnice. Trasa soutěskou Mostnice trvá asi 1,5 hodiny. Výlet až k vodopádu přes planinu Voje zhruba 3,5 hodiny.

Nejširší nabídku průvodců a map Slovinska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

7. Výlet na Vogel

Půl kilometru od kempu ve Zlatorogu začíná lanovka vedoucí na horskou stanici Vogel do výšky 1540 m n. m. Přímo od hlavní lanovky je nádherný výhled nejen na celé jezero, ale hlavně severním směrem na východní centrální část Julských Alp v čele s majestátním Triglavem 2864 m n. m., nejvyšší horu Slovinska. Samozřejmě, že ti, kteří milují pěší túritiku se na stanici Vogel mohou dosat po svých  nebo se mohou nechat vyvést lanovkou a zhruba 2 hodiny postupně scházet z vrcholu zpět do údolí.

8. Vodopádu Savica

Vodopád Savica se nachází za Bohinjským jezerem v samém srdci Triglavského národního parku. K vodopádu je možné se dostat pěšky od jezera Bohinj. Trasa je dlouhá asi 4 km a je dobře turisticky značena, ale můžete dojet i automobilem. U vstupu k vodopádu najdete prostorné parkoviště. Samotná cesta vedoucí k vodopádu Savica je nenáročná jak časově, tak co se týče charakterem terénu, ale je zpoplatněna. Cena vstupu je zhruba 4 eura za dospělého. Bohužel stezka není bezbariérová, protože k samotnému vodopádu se musí vystoupat po kamených schodech. Pohled na vodpád Savica je dechberoucí a určitě doporučujeme se k němu vypravit.

Vodopád Savica. Zdroj: Depositphoto
Vodopád Savica. Zdroj: Depositphoto

Slovinsko, země Triglavského národního parku, nás při každé návštěvě zaujme svými přírodními krásami. I samotné cestování autem po Slovinsku je zážitkem a pastvou pro oči. Naše sedmidenní dovolená u jezer Bohinj a Bled byla naplněná romantikou a relaxací. Ostrůvek Blejski otok, Bledský hrad s panoramatickým výhledem, a okolní přírodní skvosty, jako jsou Soutěska Vintgar nebo Vyhlídka Osojnica, se nám velice libily a určitě na ně nezapomeneme a rádi doporučíme pro nenáročné turisty. Doufáme, že náše zkušenost vám bude inspirací a vydáte se poznat krásy Bledského a Bohinjského jezera.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí