Trekování v horách je skvělou cestou jak poznat místní lidi, odlehlé krajiny i sama sebe. Podívejte se aspoň jednou za život do Himálaje, And nebo Atlasu.
Jana Račanová, milovnice přírody a dálkových trailů, si splnila sen – prošla 4200 kilometrů dlouhou Pacifickou hřebenovku. Jaké to je čelit sněhovým bouřím v poušti, zdolávat nejvyšší kontinentální horu USA a potkávat inspirativní lidi, kteří vám změní život? O tom bude Jana vyprávět 14.1. v letenském kině BIO | OKO ve své přednášce, při níž nás vezme na dobrodružství plné nečekaných zvratů, nezapomenutelných setkání a příběhů z americké divočiny.
Oblast, která se rozkládá na území dvou států na úplném jihu Jižní Ameriky, Chile a Argentiny, má jedny z nejfotogeničtějších hor světa, obrovské kondory, zdánlivě nekonečné ledovce i vysokohorské pouště, rovinné pampy a aktivní sopky.
Dobrodruh, horský průvodce i dvorní meteorolog expedic do nejextrémnějších míst naší planety. Má za sebou řadu horolezeckých výstupů. Ondrova strategie při cestách do hor je jednoduchá a dost se pronese. Bere si s sebou všechno. Ze svého stolitrového batohu tahá předměty jak kouzelník králíky z klobouku, a tomu odpovídá i smích spolucestovatelů a kolemjdoucích. Je lepší trekovat s batohem pod 7 kg nebo přes 30 kg? A co všechno nosí Ondra v batohu? I o tom bude vyprávět 14. ledna v pražském kině BIO | OKO.
Pavel Svoboda je vystudovaný geograf žijící svůj sen jako fotograf na cestách. Barvitý vypravěč, který strávil na cestách po Asii, Jižní Americe a evropském severu již několik let života. Milovník vysokých hor, odlehlých regionů a málo známých destinací. Příběhy velkých půlročních cest představil v knižních publikacích Napříč Jižní Amerikou a Napříč Asií, nyní přichází se svojí třetí knihou s názvem Horští tuláci, ve které se věnuje i své cestě po exotické Kolumbii.
Zahrnuje vaše představa dokonale stráveného volného času během zimních měsíců horské túry, které jsou spojené s čerstvým vzduchem, nepřekonatelnými výhledy a radostí z těsného kontaktu s přírodou? Připravili jsme si pro vás přehled několika evropských hor, které jsou na zimní túry jako stvořené.
Její dobrodružná cesta přes Nový Zéland a Jižní Pacifik by vydala za tři. Jižní Ostrov přešla s blížící se zimou sama pěšky po Te Araroa (1300 km), Severní Ostrov projela po též trase na kole (1700 km). A protože jí to nestačilo, stopla si plachetnici a přeplula 2 300 námořních mil Jižním Pacifikem. O své neuvěřitelné cestě bude vyprávět už 12.listopadu v letenském kině BIO OKO v rámci cestovatelského cyklu Diáky.
Jako jediná Češka letos a čtvrtá Češka v historii zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Ačkoli dle svých slov není horolezkyně, přípravě na výstup věnovala dlouhých 10 let. Co všechno taková expedice obnáší? Co bylo nejtěžší a co chystá příště?
Mnozí z nás znají Nendaz jako součást Čtyř údolí – jednoho z největších alpských lyžařských středisek. Zatímco v zimě je tu čilý ruch, léto je jako stvořené pro romantické duše. Nenáročnou turistiku tu představuje třídenní trek po rozkvetlých pastvinách, voňavých lesích, tyrkysových jezerech a místních „kabinách“ – jednoduchých a maličkých horských chatách, které nabízejí nocleh ve společných pokojích a polopenzi.
Sportovec z Nového Města je prvním Čechem, který vylezl Korunu Himálaje a zdolal všech 14 osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Pak se vydal obohatit své zkušenosti výstupy na nejvyšší hory dalších světadílů a aktuálně odškrtává seznam nejizolovanějších hor světa.
Fyzický geograf, milovník hor a vodních toků, dálkových trailů a ultralehké výbavy na treky, kterou testuje pro Pod 7 kilo. Po českých a evropských stezkách nachodil za posledních sedm let 12 000 km. Absolvoval například trojnásobný přechod Pyrenejí (3x 800+ km), přechod alpského oblouku (2 050 km), Via Dinarica Trail ze Slovinska až do Severní Makedonie (1 620 km) a řadu dalších kratších treků. Pracuje a žije na cestě ve svém obytném autě, kterému říká Felix, a jeho přednášky o cestách jsou tak inspirativní, že by člověk nejradši vyrazil na cestu rovnou z kina.
Kamenné domky tibetského etnika s barevnými třepetajícími se praporky oživují nádhernou krajinu zasněžených hor, smaragdových jezer, vodopádů a horských pastvin. Sečuán znamená v překladu „krajina čtyř řek“. Ty stékají údolími na jih a zavlažují bujně zelenou vrchovinu. Tady místní obyvatelé už před staletími stavěli svá dřevěná obydlí, vyráběli do nich z všudypřítomného bambusu nábytek a pěstovali chilli papričky do pokrmů světoznámé sečuánské kuchyně.
Nádherné scenérie, jedinečná příroda, přes obzor táhnoucí se pláně a liduprázdná krajina. Bale Mountains v Etiopii jsou skrytý klenot, který čeká na objevení. Spousta endemických druhů rostlin a zvířat dělá z této oblasti naprosto jedinečnou možnost zažít přírodu téměř bez lidí v jinak velmi zalidněné Etiopii. Jedná se o jedno z nejlepších míst v Africe na treking všech úrovní bez přítomnosti masového turismu, zatím.
Největší outdoorová a cestovatelská akce v ČR nabitá poznáním, zábavou, setkáváním s přáteli i osobnostmi české cestovatelské, horolezecké a outdoorové scény, super atmosférou, výtečným exotickým jídlem.
El Salvador je nejmenší stát Střední Ameriky, a přesto oplývá pestrou krajinou sopek, lesů, vodopádů a termálních pramenů, kterou obývá národ usměvavých Latinos.
Poklidnou krásu krajiny, v níž jezera zrcadlí sytě modré nebe, lesy jsou plné hub a borůvek, a pro níž pozdní léto kouzlí neuvěřitelné barvy a dlouhé stíny, si zamilujete.