Horská Ajara, aneb aktivní dovolená v srdci hor

Horská Ajara, aneb aktivní dovolená v srdci hor

Ajara je ideální destinací pro aktivní dovolenou ve spojení s krásami horské přírody. Bez ohledu na to, zda jste milovníkem trekkingu, lyžování nebo adrenalinových sportů, Ajara nabízí nekonečné možnosti pro dobrodružství a odpočinek v náručí horských vrcholků.

Pokud hledáte dokonalou destinaci, v jedinečné přírodě Ajary najdete vše, co potřebujete. Tato oblast nabízí zelenou krajinu, bezpečné prostředí, přírodní rozmanitost, esteticky příjemnou krajinu a oblasti nedotčené urbanizací a zkulturněním. Jedinečná flóra a fauna přispívají k jedinečné ekologické identitě Ajary. Tento region také pokrývá síť chráněných a zachovalých přírodních oblastí.

Ajara se může pochlubit řadou zvyků, řemesel a tradiční pohostinností místních obyvatel spolu s jedinečnou kuchyní. Turistické trasy zasazené do krásné přírody jsou dobře značené, liší se délkou, obsahem i náročností, takže si jistě najdete aktivitu, která bude vyhovovat vašim preferencím a možnostem. Díky nesčetným nabídkám si Ajaru užije každý.

Aktivní dovolená po celý rok

  • Trekking a horolezectví: Ajara je rájem pro milovníky trekkingu a horolezectví. Existuje mnoho tras různé obtížnosti, které vedou k malebným vrcholkům, vodopádům a scenériím.
  • Horská cyklistika: Pro milovníky cyklistiky nabízí Ajara rozsáhlou síť horských tras s různou obtížností a nádhernými výhledy.
  • Rafting a vodní sporty: Divoké řeky, jako je Adjaristskali, poskytují ideální prostředí pro adrenalinový rafting a další vodní sporty.
  • Lyžování a snowboarding: V zimních měsících se Ajara proměňuje v zasněžený ráj pro lyžování a snowboarding. Lyžařské středisko Goderdzi nabízí sjezdovky pro všechny úrovně dovedností.
  • Canyoning – V Uchkho a Kapnistavi vás čeká vzrušující dobrodružství při sestupu úzkými soutěskami, skocích do křišťálově čistých tůní a slaňování dechberoucích vodopádů.

Nejširší nabídku průvodců a map Gruzie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Zhruba 13 % území Ajary je tvořeno chráněnými oblastmi, rezervacemi a národními parky. V roce 2021 byl 4 gruzínským národním parkům udělen status světového přírodního dědictví UNESCO, a to jako součásti Kolchidských deštných pralesů a mokřadů. Tři z nich se nacházejí v oblasti Ajary:

  1. Národní park Mtirala
  2. Chráněná území Kobuleti
  3. Chráněná území Kintrishi

Národní park Mtirala

Mtirala je jedním z největších a nejvýznamnějších přírodních rájů a rekreačních míst Gruzie, který se nachází v srdci obce Kobuleti. Pohoří složené z vulkanicko-sedimentárních hornin přispívá k mokřadům Ajary a za své jméno vděčí hojným srážkám.

Návštěvníky národního parku zaujme jeho bujná vegetace, vzácné endemické druhy a rostliny zapsané v „Červené knize“. Park je domovem rozmanité lesní flóry, včetně kaštanů a buků a stále zelených keřů „pontických rododendronů“, které jsou jedinečné pro oblast Kolchidy a nikde jinde je nenajdete. Stejně působivá je i fauna parku, kde žije řada divokých zvířat, například medvěd hnědý, rys, liška, lesní kočka, vlk, jezevec a veverka. V parku objevíte i vodopády, zip-line trasy, nebo se vyplatí půjčit si speciální lyže a vydat se na trek přes Ispanské bažiny, což je chráněná oblast.

Chráněná území Kobuleti

Chráněná území Kobuleti se nachází v obci Kobuleti, pouhé 2 km od pobřeží v severovýchodní části přímořského údolí. Rezervace se vyznačuje pestrou škálou vodních ptáků a je klíčovou lokalitou pro stěhovavé, hnízdící a zimující druhy vodního ptactva. Právě díky mokřadním ekosystémům, starým lesům a vysoké biologické rozmanitosti byla rezervace zařazena na seznam UNESCO.

Součástí národního parku Kobuleti jsou rašeliniště Ispani. Tyto naučné a vědecké stezky umožňují návštěvníkům projíždět rašeliništěm na rašelinových lyžích. V Kobuleti jsou k dispozici tři nenáročné turistické trasy. Přírodní rezervace je oblíbená zejména mezi pozorovateli ptáků. V sezóně stěhovavých ptáků si zde návštěvníci mohou zapůjčit dalekohledy a zažít tak nezapomenutelný zážitek při jejich pozorování.

Chráněná území Kintrishi

Kintrishi se nachází v obci Kobuleti a rozprostírá se v údolí řeky Kintrish mezi vesnicí Tskhemvani a pohořím Khino. Na území parku jsou k dispozici dvě základní trasy pro poznávání: „Tamarův obloukový most“ a „Utkhovari a Tba Tbikeli“. Národní park Kintrishi, který se pyšní největší zalesněnou plochou mezi gruzínskými chráněnými oblastmi, je domovem široké škály kolchidských místních rostlin, keřů a kapradin. K rozmanité fauně parku patří medvědi hnědí, vlci, rysi, lišky, jezevci, zajíci a lesní kočky. Starobylé zříceniny, mosty a chrámy v parku přenášejí návštěvníky na cestu časem a jejich zdi vyprávějí příběhy gruzínské kultury, architektury a náboženství.

Národní park Machakhela

Machakhela se nachází v údolí Machakhelistskali, 30 km od Batumi, v nadmořské výšce 300-350 metrů. Podobně jako ostatní chráněná území v Ajaře byl i Národní park Machakhela vytvořen s životně důležitým cílem zachovat jedinečnou biologickou a krajinnou rozmanitost. V národním parku Machakhela si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky starobylých pevností, klenuté mosty, lisovny vína a sklepy postavené z bílého vápence. V minulosti zde puškaři vyráběli křemenné pušky a dodnes si můžete popovídat s potomky starých mistrů svého řemesla a seznámit se tak se samotnou výrobou machakhelských pušek a dýk.

Z vrcholu Mtavarangeli se naskýtá úchvatný výhled na Batumi a údolí Machakhela. Park protínají tři výrazné pěší stezky: Archandělská stezka, stezka Kokoleti a stezka Dvou vodopádů. Každá z nich nabízí jedinečný zážitek, malebné lesy, vodopády a ohromující výhledy.

Centrum vinařství – Keda

Vinařství je jedním z nejstarších zaměstnání Gruzínců! Ne nadarmo si téměř každý spojuje Gruzii s vínem. Centrem adžarského vinařství je obec Keda. Pěstuje se zde několik desítek odrůd vinné révy, z nichž nejznámější jsou Tsolikauri a Chkhaveri. Chkhaveri je růžově zbarvená odrůda pozdního sběru a Tsolikauri je bílá odrůda, ze které se vyrábí suché bílé víno. Ve vesnicích okresu Keda, kde se obyvatelé profesionálně zabývají vinařstvím, můžete tato vína ochutnat přímo ve vinařstvích. Kromě lahodného vína je Keda známá také svými vodopády (Machunceti, Merisi, Gobroneti), potoky, řekami a historickými památkami (staré mosty, zbytky pevností a kostelů, mešity), muzei a krásnými vesnicemi. Přítomnost penzionů a různých stravovacích zařízení činí dovolenou v Kedě velmi příjemnou a nezapomenutelnou.

Hornaté Khulo

Region Khulo na východě Ajary má dvoutisícové hory a je tak ideální pro horské přechody v létě i lyžování v prašanu v zimě. Lyžařské středisko Goderdzi je vhodné jak pro sportovní turistiku, tak i pro rodinnou dovolenou. Jedním z nejkrásnějších míst v této oblasti je Zelené jezero (Mtsvane Tba), které v zimě nezamrzá. Kromě krásných hor Khulo nabízí i kulturní a historické památky, jako klášter Schalta, nebo vysoko položená pevnost Khikhani. Až sem dorazíte, určitě ochutnejte jídla jako kaymagi, borano, sironi, nagbibora. Kaymagi jen málokdy najdete na jídelním lístku restaurace. Jedná se totiž o mléčný výrobek z kravského mléka, který si místní lidé, žijící převážně v horských oblastech, vyrábějí sami a následně jedí na chlebu s gruzínským sýrem. Borano je naopak charakteristickým pokrmem vysokohorské Ajary. Dnes už existuje spoustu druhů, ale tradiční forma borana je se sýrem, smetanou, brambory a vejci, smíchané v Keci (hliněné pánvi) a smažené při vysoké teplotě.

Zkušenosti čtenářů

Maja

Národný park Mtirala, a aj chranené územie Kintrishi nachádza v obci Kobuleti?? Nemáte tam chybu?
V odstavci „chránené územie Kintrishi “ sa nejedná o „Tamarův most“ ale o „Tamarin most“, názov sa totiž odvodzuje od gruzínskej kráľovnú Tamary
Ajara je nádherná, hlavne je hornatá časť.
Škoda, že ste nespomenuli staručkú lanovku v Khulo, ktorá vedie do osady Tago.
Cesta z Khula do priesmyku Hoderdzi bývalá v hroznom stave, zaujímalo by ma, či sa niečo nezmenilo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí