Redakce

Karolína Kilhofová
Šéfredaktorka webu HedvabnaStezka.cz

Narodila jsem se v Ostravě roku 1997, ale celý život bydlím na Hané. Jsem absolventkou oboru sociální práce a snažím se o propojení tohoto tématu s cestováním. Mým srdcovým kontinentem je Amerika, kam jsem podnikla svou první zaoceánskou cestu v roce 2018. Od té doby se tam ráda a často vracím.

Denisa Zmeškalová
Šéfredaktorka webu HedvabnaStezka.cz

Jsem vášnivou cestovatelkou, nejčastěji se pohybuji na americkém kontinentě, který jsem si velmi oblíbila a častokrát se tam vracím. Na svých cestách sleduji především sociální situaci, která je mi díky oboru mého studia blízká. O svých cestách přednáším v knihovnách, kavárnách, školách, ale i cestovatelských festivalech.

Petra Greifová

Petra vystudovala kulturní antropologii na UK v Praze. Od roku 2008 pracovala jako šéfredaktorka cestovatelského portálu HedvabnaStezka.cz a nyní je šéfredaktorkou časopisu TRAVEL LIFE a ředitelkou Festivalu OBZORY, největšího cestovatelsko – outdoorového festivalu v ČR. Cestování je náplní její práce i volného času. Miluje horské treky, jezdí na kole a lyžích. Na cestách ji zajímají hlavně lidé a jejich kultura, rituály, náboženství a architektura.

Jan Prokeš - profilové foto
Jan Prokeš
Redaktor webu www.hedvabnastezka.cz

Narodil jsem se v roce 1982 v Žatci. Po vystudování sociální antropologie a geografie jsem pracoval v zahraniční redakci Českého rozhlasu a později jsem začal psát pro Pražský deník. Šéfredaktorem Hedvábné Stezky jsem se stal krátce po oslavě čtyřicátin. V nové práci se propojují mé dlouhodobé zájmy o média, poznávání vzdálenějších kultur i cestování. Za svůj "srdcový" kontinent považuji Afriku, kam jsem podnikl několik delších cest.

Klára Patočková

Projektová manažerka Festivalu OBZORY. Podílí se na tvorbě programu a webu, stará se o vystavovatele a podílí se na realizaci festivalu. Ráda se jen tak toulá krajinou, na pěkném výhledu dokáže strávit hodiny. Už od dětství je vášnivá vodačka, turistka a lyžařka. K tomu se zabývá jógou, autoterapií hlasem a dechem a také medituje.

Spolupracovníci redakce

Martina Doležalová

Od června 2018 cestuje po světě jako instruktorka jógy a dobrovolnice v oblasti vzdělávání, umění, kultury a výtvarné činnosti. V září 2019 vyšla její čtvrtá kniha, povídková sbírka Plovoucí po hvězdách. Věnuje se tanečním a hudebním performancím, vede workshopy zaměřené na jógovou praxi a meditaci, spolu-organizuje eventy odkazující k tradicím latinskoamerických a středo-amerických nativních komunit. Aktuálně žije v Peru.

Jiří Kalát

Jirka se za posledních několik let podíval na mnoho míst světa, externě pracoval pro různé noviny i časopisy a přednášel na nejednom místě. Jeho boty stály na půdě USA, Guatemaly, Mexika, Turecka, Íránu, Laosu, Gruzie i Nového Zélandu. Několik měsíců se mu poštěstilo žít v Estonsku a rok ve Svaté zemi. V každém státě či městě se vždy zajímá o obyčejné lidi, jejich zvyky a životy. Je ředitelem cestovatelského festivalu Na@Na.

Honza Brotánek

Honza je vystudovaný inženýr. Brzy opustil úspěšně nastartovanou pracovní kariéru a odjel s batohem na dvouletou cestu po Jižní Americe. Po svém návratu založil úspěšný cestovatelský projekt dojizniameriky.cz, ze kterého postupem času vznikla cestovní kancelář, jejímž je majitelem. Dnes spolu s kolegy organizuje cesty pro zájemce o hlubší poznání Jižní Ameriky, její kultury a přírody.

Autor článku Ondřej Havelka
Ondřej Havelka

Cestovatel, religionista, teolog, podnikatel. Procestoval více než stovku zemí po celém světe. Mimo mnoha dalších absolvoval dvouletou cestu stopem a pěšky napříč celou Afrikou. Vystudoval kulturní a náboženská studia na UHK, teologii na UK, management na CBS a aplikovanou etiku na UK. Rigorózní řízení absolvoval na KTF UK, kde je nyní doktorandem. Zabývá se mezináboženským dialogem. Napsal několik knih. Žije s manželkou a třemi dětmi v Jizerských horách.

Andrea Kaucká

Cestovatelka, fotografka a milovnice saharské a subsaharské Afriky.
- Ta se stala mým druhým domovem a již více než 12 let tam trávím velkou část roku. Zbožňuji poznávání nových zákoutí a míst, stejně jako organizování a přípravy expedic pro ty, kteří chtějí poznat pravou Afriku, její tvář a duši. Setkat se můžeme na promítáních a nebo si jen přečíst mé zážitky a poznání zde na hedvabnestezce, v časopise Koktejl, motoristických časopisech nebo zahraničních periodikách.
O našich prvních cestách na černý kontinent se dočtete na webu www.divokaafrika.cz a foto sprchu občas zažijete na FB stránce Anythinginafrica

Dalibor Robi Mahel

Výtečný průvodce, odborník na geografii a historii. Oslňuje rozsáhlými encyklopedickými znalostmi, které dokáže poutavě propojovat do spletitých souvislostí a postřehů z mnoha navštívených zemí světa. Je odborníkem na geografii a historii, jako vystudovaný geograf přednáší zeměpis na Masarykově univerzitě. Krom toho sleduje politické dění na světové scéně, píše články do cestovatelských i odborných periodik, podílí se na korekturách průvodců řady Rough Guide, překládá. Díky horolezecké průpravě a dobrodružné povaze je skvělým parťákem i na odvážnější expedice do vysokých hor (sopky Ekvádoru, hory Kavkazu a Íránu, venezuelské stolové hory, džungle Mexika, Guatemaly, treky v Himálaji či dobrodružství v ruském Altaji a Sajanech. Krom toho vychoval dva syny, několik generací skautů a mezi nimi kudrnovského pana ředitele :-) a několik průvodců. S Kudrnou své cesty spojil už v roce 1995 a pravidelně se umisťuje na piedestalu nejobsazovanějších průvodců.

Irena Janoušková

Irena je věčná světoběžnice, které učarovala Afrika a Asie. Zajímají ji etnika a rozmanité kultury a jejich tradice. Má raději prales než poušť a pláže než hory. Ráda se věnuje potápění, lyžím, pěší turistice (té hlavně po Čechách). Když je čas, tráví chvíli nad dobrou knihou nebo s foťákem v ruce. Setkáte se s ní jako s průvodkyní u CK Livingstone.

Jan Wunsch

Rodák z Českého Krumlova se od svých 22 let poslední čtyři roky toulá po světě. Žil v několika zemích, momentálně se pohybuje dlouhodobě po Asii, stálý domov nemá. Po cestě fotí, píše a žije život naplno. www.janwunsch.com

Jirka Dolejší

Příležitostný vysokohorský turista, fotograf a cestovatel. Ale teď už se naraisoval dost a o dalekých cestách jen čte a píše. A díky svému knihomolství provozuje i malé knihkupectvi.

Katka Musilová

Autorka Kateřina Musilová se psaní věnuje už spoustu let, přestože dříve šlo spíše o umělecké práce v rámci studií scenáristiky na UTB ve Zlíně a následně i na FAMU v Praze. Redaktorská práce ji vždycky lákala, jen si pro ni potřebovala najít prostor. Ten správný čas nastal po narození syna. Jejím největším koníčkem je cestování a nejraději vyráží kamkoliv, kde je moře. Aktivně však vyhledává čas také na psaní, čtení i sledování filmů.

Lucie Mohelníková

Lucie Mohelníková na Maledivách od roku 2009, kde sezónně žije,
procestovala již 150 ostrovů na většině atolů. Podílela se na projektu
stavby a provozu několika nových penzionů a hotelů na obydlených
ostrovech. Byla první, kdo cestování na obydlené ostrovy představil a
začal propagovat nejen v ČR a SR. Díky jejím znalostem také zastávala
funkci vicekonzulky na Honorárním konzulátu Maledivské republiky v ČR.
Na Maledivy se můžete vydat nejlépe právě s ní a její cestovkou.
www.otherwayholiday.com.

Michal Prskavec

Motorkář, cestovatel , fotograf a filmmaker, milovník sportu, adrenalinu a dobrodružství. Vášeň pro motorky se u něj probudila už ve velmi útlém věku. Začátky na Simsonu, po němž přišla MZ 150 a pak první japonec Yamaha FZR 600. Od té doby vystřídal mnoho motorek a vyzkoušel si i závodění na čtyřkolkách. Během pěti nezapomenutelných závodních let j posbíral spousty medailí a zkušeností. V roce 2010 začal cestovat a objevovat krásy světa. Pobyl několik měsíců na Novém Zélandě a téměř dva roky v Anglii. Jako dlouholetý fanda fotografie se v roce 2014 dostal k videografii, která ho naprosto učarovala. Nyní se pokouší spojit dva největší koníčky a splnit si sen - procestovat na motorce pět světových kontinentů. Třeba se tak stane inspirací i pro Vás.

Radka Tkáčíková

Za roky cestování nastřádala příhody pozoruhodné a nečekané. Se čtenáři se rozhodla podělit právě o ty, kde se něco nepodařilo, zašmodrchalo nebo pokazilo. Ono ty dobré zážitky se tak dobře nečtou. Radka průvodcuje už 14 let, a to hlavně v Asie, především horské  zájezdy do Himalájí - Nepál, Ladakh, Tibet, ale i poznávací - Barma, Thajsko, Kambodža, Laos, Srí Lanka, Čína, Indie. Jezdí ale i do Maroka, Turecka nebo cyklo, inline i lyžařské zájezdy po Evropě.

Lucie Šajnarová

Lucka je milovníkem cestování, do srdce se jí zapsaly zejména španělsky mluvící země, kam se opakovaně ráda vrací. Baví jí poznávání místních zvyklostí, ochutnávání jedinečných specialit, stejně jako turistika a dobrodružství v horách. Vystudovala geografii a ráda předává své zážitky a zkušenosti ze všech koutů světa ostatním. To mimo jiné dělá na svém cestovatelském blogu Srdcem na cestách.

Tereza Stará

V Olomouci studuje žurnalistiku společně s politologií, mimo to se ale urputně zajímá o historii. Právě proto vyráží do světa, kde cestuje především po všech historicky významných místech, známých i neznámých. Nebojí se ani hor a těžkého batohu a v přírodě se cítí jako doma. Ráda cestuje na úplně všechna místa, kde je krásně a ráda se pak vrací domů. Jejím koníčkem je orientační běh a čtení cestovatelských průvodců, na cestách se snad tedy neztratí.