Vratislav Košťál (1976) vystudoval obor mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd UK v Praze a mezinárodní politika je jeho koníčkem. V minulosti absolvoval odbornou stáž na Gibraltaru, na University of Cambridge i v Estonsku. Je příležitostným cestovatelem, který rád objevuje skryté evropské kouty, zvláště pak britská autonomní území, z nichž za zmínku stojí Gibraltar, Jersey nebo Guernsey. O Gibraltaru napsal knihu Gibraltar: Podivný spor o Herkulovy sloupy. Brno: Barrister a Principal, 2009. Cestopisné i odborné články publikoval rovněž o Jersey, Kypru, Estonsku nebo k Neapoli a okolí.
Od Tirany jsme vlastně neměli žádná velká očekávání. Na druhou stranu jsme ale byli strašně zvědaví, jak to vypadá ve městě, které nemělo až do roku 2000 vlastní městský znak a které bývalo až do devadesátých let minulého století nejizolovanějším místem v Evropě, kam se prakticky nedostala noha turistova.
Proč se vlastně čeští turisté vyhýbají Záhřebu, když milují Chorvatsko? Přitom jsou to tři města v jednom a zároveň největší městská památková rezervace země! Z někdejšího trojměstí doslova dýchá rakousko-uherský duch.
Jak se vlastně dostaneme na ostrov Man? Je tak šíleně odlehlý! Zapomenutý kus země, který trčí z hlubin Irského moře na půli cesty z Británie do Irska.
Neapol žije dneškem a na zítřek se neptá. Naplno. Vítejte v jedné z geologicky nejnepředvídatelnějších a seismicky nejaktivnějších oblastí Evropy i světa. V oblasti, které dominuje dvojitě rozeklaný vrchol Vesuvu. Jediné sopky na evropském kontinentu, která hrozí celému zálivu.
Přestože Řím zrovna neoplývá rozlehlými městskými parky jako jiné světové metropole, neuvěřitelně krásně voní. Právě tato přenádherná vůně si podmaní každého na dlouhá desetiletí. Intenzivněji než zrakový či sluchový vjem. I když dívat se je také opravdu na co.