Drogám, vyjma alkoholu, se snažím důsledně vyhýbat. Jenže betel je v Bangladéši skoro stejně běžný jako čaj. Žvýkají všichni. A chce-li baťůžkář zapadnout a „nedělat Zagorku“, nezbyde mu nic jiného, než přijmout pozvání na žvýkací sousto. Jak dopadne?
Člověk je nesmírně vynalézavý, když se jedná o to, jak si zpříjemnit a užít život. Nejinak je tomu i s drogami, kterých jsme za tisíce let své existence vymysleli opravdu požehnaně. K některým se ale pořád vracíme.
Írán je oficiálně země, která zakazuje a přísně trestá požívání alkoholu a drog. Zatímco na alkohol možná narazíte, drogám se vyhněte obloukem.
Vesnice Malána, známá výrobou velmi kvalitního hašiše v horách indického Himáčalpradéše, je natolik izolovaná, že si její obyvatelstvo zachovalo vlastní způsob samosprávy a velice specifické zvyklosti. Pro cizince je obtížné získat povolení ke vstupu… Alespoň tak zněl popis v průvodci, který mě lákal k návštěvě prapodivné vesničky v nadmořské výšce zhruba 2625 metrů. Skutečnost však byla trochu jiná.
V některých zemích světa je velmi snadné sehnat drogy, to však neznamená, že je to zákonné a bezpečné. Horské národy kouřící opium byly nuceny vzdát se své drogy a Laosem se nyní točí mnohem nebezpečnější amfetamin.
Přestože Thajsko zná většina cestovatelů jako mírumilovnou usměvavou zemi, kvete tu obchod s drogami, do kterého se můžete nebezpečně zaplést. Někteří z nás drogy dokonce sami pokouší a vyhledávají. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Peru je jedna z drogových velmocí v Latinské Americe. Aktuálně je tato země spojkou mezi ostatními státy, kam se drogy, konkrétně kokain, ilegálně vyváží.
Marihuana V Etiopii koupíte marihuanu prakticky všude. V Addis Abebě, Gondaru, Bahir Daru … Její užívání je oficiálně zakázáno, ale tolerováno. Nikdo vám však trávu nebude nabízet, museli byste se na ni vyptat. Jen v Lalibelle, svatém městě, vás nejspíše budou informovat, že nic takového se zde nevede. Zato jižně od Addis Abeby je městečko Shashemene, kde žijí přistěhovalci z Jamajky. Zde vás budou aktivně oslovovat a nabízet vám údajně nejlepší marihuanu v Africe. Přinejmenším je její kvalita o 100% vyšší než ta ze severnějších etiopských měst.
Maroko je jedním z hlavních producentů marihuany a hašiše pro jižní a západní Evropu. Pěstuje se na desítkách tisíc hektarů hlavně v severomarockém pohoří Ríf. Ekonomika tohoto regionu je na marihuaně závislá a například legalizace marihuany v Evropě by znamenala pro zdejší zemědělce katastrofu. Místo pašování by si totiž spotřebitelé v Evropě mohli drogu pěstovat doma, jak se stalo například po dekriminializaci marihuany ve Švýcarsku.