Drogy v Laosu: opium od babičky

Drogy v Laosu: opium od babičky

V některých zemích světa je velmi snadné sehnat drogy, to však neznamená, že je to zákonné a bezpečné. Horské národy kouřící opium byly nuceny vzdát se své drogy a Laosem se nyní točí mnohem nebezpečnější amfetamin.

V některých turistických ghettech jako je Vang Vieng nabízejí dealeři cestovatelům trávu nebo i chemické drogy (pilulky). Držení drog je v Laosu nelegální, ale v těchto turistických centrech se nad ním často přivírají oči. Vesnice, kam vodí cestovky své klienty, slouží opium jako součást „imaginace pravosti“ a dobrý přivýdělek. Pokud strávíte noc ve vesnici, stále je dost pravděpodobné, že vám opium nabídnou. Při našich návštěvách si nejednou před spaním zakouřila celá rodina, včetně babičky a výrostků.

Dost policistů si ale najde čas na to, aby od cizinců pod pohrůžkou vězení vybírali tučné pokuty. Tipy policajtům často poskytují sami dealeři. Přečtěte si kapitolu o drogách v Thajsku, abyste věděli, co vše vás může čekat od „přátelských domorodců“ v turistických oblastech.

V některých regionech bylo mezi Laosany (zejména mezi některými v horách žijícími etniky) časté pěstování a kouření opia. Dnes se ale situace i v těchto oblastech mění. Opium je zakázané a v zemi probíhají programy různého druhu, které mají Laosany od pěstování opia a jeho používání odradit. Dopady těchto „dobře míněných“ programů na horská etnika jsou často katastrofální.

Opium se dnes ve vesnicích horských minorit stává relativně nedostatkovým zbožím. Muží podnikají velmi náročné, několikadenní pochody ze svých domovů, aby nějaké sehnali. To potom obvykle pochází z Barmy.

Laos se díky vzniklé silniční infrastruktuře stal tranzitním státem, zejména drog vyráběných v Barmě. Podobne jako v případě Thajska došlo k vymýcení opia a k prudkému nárůstu užívání yaba/amfetaminu, který lidi a) zbavuje pocitu hladu a b) dodáva energii k velmi fyzicky náročné práci. Výsledky, zejména na mladou generaci, jsou destruktivní. Zároveň toto vedlo k rozšířeníi některých dříve téměř „exotických“ pohlavních nemocí (hlavně hiv/aids). Na tomto nemilém faktu se podílela i nově vybudovaná dálnice spojující Čínu s Thajskem.

Pokud je vašim životním snem strávit v asijském vězení zbytek života (vzhledem k podmínkám to nebývá až tak mnoho let), zapojte se do pašování. O pašování čtěte více v kapitole Drogy v Thajsku.

Jaká je vaše zkušenost s drogami v Laosu? Podělte se o ni anonymně s našimi čtenáři v diskusi pod článkem.

Nejširší nabídku průvodců a map Laosu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

David G

Děkujeme za připomínky k článku v diskusi. Zapracovali jsme je do článku (a z diskusí tedy tyto příspěvky odstranili).

DHD

Ahoj,
z mých zkušeností není nouze sehnat drogy kdekoliv.A tam kde jsou turisté obzvlášt.
Vang-Vieng budiž příkladem.Když pominu krásnou krajinu skal a jeskyn,je tohle turistické městečko opravdu hrozné.Pro mne osobně zklamáním Laosu.Turisté,převážně ze západní Evropy,se baví sezením v otevřených restauracích,kde sledují seriály typu Přátelé,konzumují piva,lao-lao kořalky a drinky s halucinogeními houbami.Výsledkem jsou potácející se běloši,kteří mají pocit,že městečko je jejich.Perfektním nápadem pak je projíždka na traktorové duši po řece,nebo válení se v bahně ulice.
V Luang Nam Tha nabízejí babky z kmene Akha ganju a opium.Nejprve vám nabídnou různé cetky,až pak drogy.Pytel marihuany(cca 5g)nevalné chuti prodávají za 60 000kipů.Ovšem záleží na schopnosti smlouvat.Já toto množství koupil za 25 000k,ale musel jsem si projít nezbytným divadlem,kdy babka kořenářka předstírala pláč nad tím,jak jí okrádám.
Při návštěvě Akha rodiny v okolí Muang Sing,kam jsem byl pozván nakoupit drobné dárky,mě bylo nabízeno opium.Zatímco jsme na verandě s matkou vedli obchod,otec rodiny ležel v místnosti a neustále kouřil opium.Až když mu bylo zjevně dobře,vylezl ven podívat se na faranga.
Kus opia velikosti nehtu stálo 50 000k.Cenu jsem usmlouval na 20 000k,jen pro zvědavost.Opium jsem nekoupil,protože jsem nechtěl,aby malé děti vnímali,že nejsnáze se vydělá prodejem drog turistům.
V Laosu,jako všude,není problém drogy sehnat.Najdou si vás sami.Mému známému se stalo přesně to,co je v Asii běžné.Byl pozván místními pokouřit opium.Některými byl pak vydírán a bylo mu vyhrožováno udáním policii.Kamarád se z toho nakonec vyvlékl,ale od té doby si dává pozor na rádoby přátele.
Takže,je lepší drogy ignorovat.Pokud chcete kupovat,budte opatrní od koho a kde,a rozhodně nekuřte na veřejnosti,ale pouze ve svém pokoji.
David

joachim

POZOR NA OPIUM A CITRON!!!
V severnim Laosu jsme si od pani domaci koupilili opium. Protoze bylo prilis mokre, rozhodli jsme se ho misto koureni pozit rozmichane v caji. Chut to byla strasna, proto jsme caj osladili medem a jeste prichutili cerstvym citronem. Asi po 2 hodinach (ucinky opia jsme citili velmi zretelne) nam vsem trem zacalo byt neskutecne spatne, porad jsme zvraceli a celkove to bylo opravdu velmi, velmi zle. Po hodne tezke noci jsme se od mistnich dozvedeli, ze kombinace opia a citronu je tradicni domaci recept na sebvrazdu. Nase pani domaci to, stejne jako vsichni mistni, velmi dobre vedela, bohuzel vidina trzby za dalsi prodany citron byla pro nasi „babku korenarku“ silnejsi… No, kazdopadne chci vsechny varovat, aby se pri konzumaci opia rozhodne obloukem vyhnuli citrusum.

Martin
joachim:

Pokud jde o opium a citron ,tak citronu můžete požít třeba kilo,s malým množstvím opia(pokud ho člověk neužívá déle).Ale to co popisuješ ty je samozřejmě předávkování opiem(morfinem)=zvracení,nevolnost,zadržení moči,sucho v ústech…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí