Drogy v Thajsku: tráva, pilulky, opium a vězení

Drogy v Thajsku: tráva, pilulky, opium a vězení

Přestože Thajsko zná většina cestovatelů jako mírumilovnou usměvavou zemi, kvete tu obchod s drogami, do kterého se můžete nebezpečně zaplést. Někteří z nás drogy dokonce sami pokouší a vyhledávají. Jaké jsou vaše zkušenosti?

Opium z hor

V severních oblastech Thajska žijí v horách etnika, která dříve vyráběla a požívala opium. Dnes je to spíše výjimka, opium je těžké sehnat a jeho kvalita je nízká. Používá se malé množství „čerstvého opia“, které se, z důvodu nedostatku, v hmoždíři míchá s již prohořelým práškem vyškrábaným z dýmky. V létě 2010 byli starostové některých vesnic vyzváni, aby úřadům nahlásili seznamy kuřáků. Očekává se další kolo vládní války proti drogám…

Masová výroba heroinu a opia existuje také za hranicemi Myanmaru (Barmy). Vymýcení opia v Thajsku vedla k přechodu na drogy syntetické, které se staly relativně levnějšími než opium. Užívání jehel při konzumaci drog vedlo v Thajsku k epidemii hiv/aids. Tato epidemie se nejdříve rozšířila užíváním drog a až následně prostřednictvím nechráněného sexu. Od devadesatých let se stal velkým problémem amfetamin, ktery vedl k „válce proti drogám“ v roce 2003. Množství nevyřešených vražd bez soudních procesů se stává nástrojem proti-thaksinovských politických tlaků.

Drogy na každém kroku

Diskotékám a plážovým party vévodí všechny možné chemické drogy typu extáze. Vyrábějí se často přímo v Thajsku nebo v sousedním Laosu a Myanmaru. Uživateli nejsou jen turisté, ale ve stále větší míře i bohatší thajská mládež.

V Bangkoku a turistických střediscích lze také koupit marihuanu. Může se to ale docela prodražit – viz níže.

Držení a užívání drog, včetně marihuany, je v Thajsku trestné. Za pašování hrozí trest smrti nebo 50 let vězení, což si už ověřili i někteří hloupí Češi.

Navenek vypadá Thajsko jako milá a přívětivá země, ve skutečnosti zde ovšem kvete korupce a práva se často nedovoláte.

Oblíbený podvod s marihuanou

V Phuketu, na ostrově Ko Samui a podobných turistických místech se docela často odehrává následující scénář: barman prodá turistům marihuanu. Obratem uvědomí policii, se kterou se dělí o příjmy. Policie turisty zatkne, zjistí požití drogy a odveze je na „protidrogovou léčebnou stanici“, kde dle thajských zákonů musí provinilec strávit 6 týdnů nebo podobně dlouhou dobu. Že mu propadne letenka? Že se musí vrátit do práce? Nezájem.

Naštěstí jsou tu však šikovné advokátní kanceláře, které za několik tisíc Eur (v případech, které známe, šlo o 4000 Eur) zajistí předčasné propuštění. Polovina této částky zůstane advokátům, druhá jde policii. Jde o fixní sazby a zaběhlý systém, smlouvání není na místě.

Ani pracovníci české ambasády v Bangkoku vám nijak nepomůžou, pouze doporučí tento advokátní úplatek zaplatit.

Každý celník občas potřebuje někoho chytit

Thajské tresty za pašování i malého množství drog jsou velmi drsné. Cizinci mají štěstí a většinou nedostávají trest smrti, ale krátký zbytek života stráví v thajském vězení. Krátký je proto, že v podmínkách thajské vesnice se dlouhého věku nedožijete.

Nebuďte pitomí a naivní a do ničeho takového se nemíchejte. Zdá se to jako samozřejmost, ale každý rok se řada cizinců, kteří do Thajska přijeli na normální dovolenou, do pašování zaplete a skončí na desítky let ve vězení. V minulosti mezi nimi byli i Češi.

Jedny zlákala vidina snadného zisku, jiní se zase nechali hostit v luxusních hotelech a zadlužili se, až pak museli slíbit „protislužbu“.

Drogové mafie v Thajsku (thajské, nigerijské a další) také mají ve zvyku pravidelně celníkům a policistům předhodit čerstvě najmuté pašeráky, aby se úřady mohly pochlubit úspěchy v boji proti drogám. Pochopitelně nebudou udávat své zkušené a osvědčené borce. V thajských vězeních je přes 200 Nigerijců, které jejich bossové prostě předhodili policii. I někteří pašeráci z Evropy, kteří dožívají svůj život ve vězení, uvedli, že policie za nimi na letišti šla na jistotu a zjevně měla od někoho konkrétní tip.

Ani v Thajsku se z takového průšvihu úplatkama dostat nedá.

Máte zkušenosti s drogami v Thajsku? Napište nám je (anonymně) do diskuse pod článkem.

Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

mistak

Skvelý clanek. Dik.

Martin

Kdyz jsem byl v Thajsku, tak jsem si zaplatil v Chiang Mai dvoudenní výlet na motorce se dvema průvodci. Večer vytáhli marihuanu a šli kouřit. Samozřejme mi také nabidli, ale nejak me tyto veci nelakaji. A vezeni teprve ne :o)

livie

Drogy v Thajsku, nu kdo chce kam…
Osobne zkusenost samozrejme zadna, ale z vypraveni mistnich. Jeden thajec dovazel kravy z Barmy a maso prodaval na severovychode thajska. Do doby, nez se prislo na to, ze v jejich utrobach pasuje drogy, nepolicie jej nemilosrdne zastrelila. A takovych pripadu bude:-).

Petr

V Thajsku mám z toho docela vítr, naprosto jiná situace je vedle v Kambodži. U moře přímo na baru stála ošatka s trávou, součástí menu celá stránka s produkty s ní: začínalo to smaženými vajíčky přes saláty, pizzy a končilo to jointem.

x

v thajsku jsem byl několikrát a vždy jsme tam hulili. člověk nesmí být vůl a koupit si to od prvního týpka na ulici.i toto je důvod, proč tam jezdí tolik turistů a oni to dobřě vědí. jsou resorty, kde s tím mají problém a naopak. no, na to už si každý musí přijít sám:)

Baba
x:

Pár měsíců před svou smrtí byl Radek Hanykovics můj soused. Tichý, nevyléčitelně nemocný člověk, který v Thajsku doplatil na pašování drog. Moc se o tom nemluví, ale byla i řada dalších. Napsal knihu „Pro drogy nemá smysl umírat“. Co víc k tomu říct?…

fero
Baba:

Tu knihu som zhanal nikde ju neviem zohnat na Slovensku.

xx

V thajsku jsme poprve a s drogami jsme se nesetkali zatim za 33 dni ani jednou. Jen doufame, ze popisovany neni mozny scenar s podstrcenim drogy treba do kapsy batohu a nasledne upozorneni policisty. Jak se ma pak takovy clovek zachovat a branit?

kitty
xx:

Tohle se naštěstí v Thajsku moc neděje, neslyšela jsem o něčem takovém už dlouho.

Dixi

Ahoj všichni, můj přítel je teď v Thajsku a čeká na soud za držení malého množství marihuany. Stalo se to v BKK tři dny před odletem. Tuktukář nám prodal pytlíček a když nás vysadil u hotelu udělali jsme pár kroků a hned zde byli ty p…i policajti a začali nás prohledávat. Bylo 6 ráno, my docela opilý. Příšerný zážitek nás teprve čekal. Přítele zatkli a převezli ho do nějakého vězení u budovy soudu. Nevěděla jsem kam ho odvezli, nikdo se mnou na policii nechtěl mluvit až pak se ukázal týpek, který si říkal translator, a toho jsem přemluvila ať mě vezme za mým miláčkem. Zaplatili jsme kauci 1000dolarů a za několik hodin ho pustili….já jsem pak musela odletět zpátky domů, přítel je do dneška v Thajsku, už měsíc a čeká na soud. Strašně se bojím, aby nešel do vězení…to vězení je příšerný…stačí co jsem viděla….ani promluvit s ním mě nenechali. Člověk a jeho výpověď nemá žádnou váhu. Jen musí tiše přiznat vinu a čekat co oni na to, prosit o smilování, zcela se jim odevzdat…Jestli si tohle přečte někdo, kdo by pro mne měl nějaké informace potažmo pro mého přítele, prosím kontaktujte mě na emailu. Vážně všechny varuju, stačí málo a blbost je na světě. :-((

fuler
Dixi:

ahoj, narazil jsem na tvou prosbu z thajska, ohledne zadrzeni pritele, uz je v pohode nebo porad se situace nezmenila?

Dixi
fuler:

Drogy tvoří svět kolem nás. Nikdy nepřestanu chápat proč jsou označeny za ilegální. Kdyby to tak nebylo, tak nemusíme řešit ani problém pašování a držení drog natož tresty za ně 🙂 Vlády nás vnímají jako malé děti, kteří nevědí co je pro ně dobré a neumí se ještě rozhodovat samostatně. V důsledku toho se pak tak i chováme. Možnost označit něco za ilegální není nic jiného než nástroj moci, který nám ukazuje cukr za plotem, detailně ho popisuje, zakazuje, ale tím víc zvyšuje naši chuť. A když to uděláme dá nám přes prsty, ale to do téhle diskuse nepatří. Jen jsem sem zabrousila úplnou náhodou a po přečtení mého příspěvku, který jsem zde našla, mě přepadla trochu melancholie 🙂 K tomu k čemu jsem se chtěla dostat je drogová problematika v thajsku. Nedovoluji si něco analyzovat nebo předkládat dogmata, jen přispět mými osobními zkušenostmi a příbehem blízkého člověka. Někdo výše psal, že normálně tráva na ostrovech bez problémů. Ano, to je pravda, na ostrovech to funguje všechno trošku jinak, stačí pohrozit tourist police a i vykopnuté dveře máte zadarmo 🙂 – opět odbočuji – na ostrovech se člověk nemusí nikterak obávat, někde jsou thajci opatrní, jinde např na party ostrově koh phangan má člověk pocit, že jsou drogy naprosto legální záležitost :-), zkrátka na ostrovech je to v poho. V BKK bych to tedy po druhé už neriskovala. Stačí obyčejnou koupi jointa podpořit několika changy, Singami a „pouličními kyblíky“ s kořalkou a jeden joint může znamenat docela velký problém. Mluvím pouze o případu, že máte v kapse tak max 2g trávy žádné pašování substancí bílé barvy, to prostě nepřipadá v úvahu a za riziko to opravdu nestojí. Podle mně hazard. Jinak v thajku to funguje tak, že tráva je považována za měkkou drogu nějak podobně jako u nás, takže v pohodě. Pravdou je, že někteří, co vám to prodají jsou domluveni s policií. Povídám policajti v thajsku největší honorace :-)Zvlášť cizince mají rádi, protože jsou pro ně zdrojem příjmů navíc. Takže hlavně ne, žádné drogy na khao sun road! Vše funguje tak, že se k vám „nedopatřením“ dostane nějaká zelená bylinka, poldové vás vyhmátnou, odvezou do postranní uličky a vy jim zaplatíte na dřevo – vše je vyřešeno, pouhá korupce. Průser je, pokud budete dělat problémy s placením. V tomto případě se strážci městského pořádku dopálí, že mají někoho, kdo jim nechce zvýšit jejich měsíční přivýdělek a budou vám to mít za zlé. Pak vás odvezou na nejbližší policejní stanici. Ještě naposledy se pokusí dostat z vás peníze a podepsat papír v thajštině, ale když máte plnou hlavu toho jejich lihu, tak občas mozek nezafunguje a hlavně není běžné, že podepisujete něco, čemu nerozumíte. V tom případě s vámi ztratí policisté trpělivost, zavřou vás do cely předběžného zadržení – co si budeme povídat slušná kobka – sejmou vám otisky všech prstů co máte, díra v zemi uprostřed místnosti jen dokazuje, že nic neznamenáte. V této chvíli pokud se přihlásíte, podepíšete a zaplatíte může být vše v pořádku. Největší chybu uděláte, když budete váhat jestli podepsat. To vám a ostatním zadrženým nasadí řetěz s koulí na nohy nastrkají do antonu a odvezou na místo zvané „court“, je to asi 40 min jízdy z historického centra. V této chvíli už se nedá nic dělat. Proces s vámi začal, nemáte pas, nikdo se vás na nic neptá nikoho už nezajímáte. V této fázi, pokud zaplatíte (cca 1000 dolarů (pokud je máte u sebe v hotovosti) ušmudlanému člověku u okénka, nevíte jestli si ty peníze nestrčí do kapsy a neuteče, ale podle jeho vzezření se to jeví jako vysoce pravděpodobné), poté čekáte řádově hodiny než vás přijme soud, vezme vaší kauci v potaz a pustí vás na svobodu (avšak pas si ponechají, abyste nemohli odcestovat) Pozor na víkendy – soud nefunguje, tak pokud vás v pátek nestihnou propustit museli byste počkat ve vězení až do pondělka, což může být velmi nepříjemným překvapením. V tomto případě se vyplatí již po několikáté kontaktovat ambasádu a jeden telefonát určitému člověku způsobí, že udělají výjimku a vás vezmou. Pak se dostanete na svobodu a začíná proces, kdy nevíte co s vámi bude. Můžete si vzít právníka, ale údajně je to někdy na obtíž, neboť i v zájmu právníka je Vás udržet co nejdéle v zemi a obohacovat se na váš úkor. Smůla je, že čr nemá s thajskem zrovna dobré přátelské vztahy natož nějaký významný vliv, aby zajistila vaše rychlé propuštění a umožnila odjezd ze země. Nedá se dělat nic. Jen čekat 🙂 Po nějakém měsící a půl (soudy fungují o něco rychleji než u nás 🙂 ) je oznámeno datum vynešení rozsudku, ke kterému se musíte dostavit, uznat vaší vinu, všechno odkývat a zaplatit pokutu, kterou vám vyměří…rozhodně mnohem menší částka než vaše kauce. Jste na svobodě a poučeni odjíždíte domů. Takhle by to bylo v ideálním případě. Někdy prostě jen odjedete domů. To je vše. – Přítel se vrátil živ a zdráv. – to jen k absenci mé odpovědi z roku 2012 😀

ripper6
Dixi:

Zajmavej pribeh. Presto nechapu, to jste museli s tim pritelem koupit jedine vozrali, jinak proc byste to delali? V roce 2012 jiste bylo jasny jaky tam jsou tresty i za trosek huleni, takze to se neda bez toho tam vydrzet? 🙂 V CR to prece koupis, das a tam bez toho snad budes.

dan

Dlouhodobe jsem byl v polymorfni zavislosti (alkohol,pervitin,cannabinoidy), nez jsem se sel lecit. Pomohli mne v PL Kromeriz. V dusledku protidrogovych opatreni, byl zakazan prodej leku obsahujicich efedrin (pseudo-)v CR. Jako vasnivy cestovatel, jsem nejednou vezl do Cech velice levne prasky s timto prekurzorem z Indonesie a prikoupil jeste par beden v Dubaji, rovnou na terminalu. Doklad o zaplaceni, jsem si vzdy peclive schoval. K samotne vyrobe(vareni) pak dochazelo v CR. Nyni jako totalni abstinent, jsem znova navstivil Indonesii. Vsiml jsem si zmeny na imigracnich formularich. Je tam varovani a nove uvedeno i slovo precursors…

Vláďa

No, určitě respekt, ale jak tady někdo píše, musíš vědět. Jsou resorty, kde tě s tím vyhodí, jsou resorty, když si tam nic nekoupíš, dívají se na tebe divně… Byl jsem tam několikrát a nikdy nebyl problém. Thajsko žije z turistů a ti vědí proč tam jezdí. Pokud by chtěli zatočit s hulením, tak to dávno udělali. Jestliže někoho seberou za trošku hulení, tak ho nejspíš postraší, dostane pokutu a zákaz vstupu, ale vězení mu nehrozí.

Stepan

Ja mam trochu jinou zkusenost. Na mensich ostrovech kde policajti snad ani nejsou tak se trava prodava normalne pod barem a kazdej druhej to vi. A co se tyce policie tak 2 kamose chytli s jointem a oba se z toho vyplatili rovnou na miste. Myslim, ze ten jeden dal neco okolo 50 000 bath.

La kon

Stepan

BTW reagoval jsem na clanek ne na komentar nademnou – aby to davalo smysl 🙂

Slávek

No jo no musíte být opatrní ale v celku se dá kdekoliv sehnat travka…. ideálně někde na malým ostrově kde je všchno podplacený 🙂

Jumper
Slávek:

Ideální je v Thajsku nic nebrat aneb kdo chce kam…

daniel

Mam pritelkyni Thajku v Thajsku jsem byl nekolikrat a stravil tam radu mesicu,postupne jsem menil nazor na Thajsko a Thajce.Jednou z veci,ktere mi doslova zhnusili Thajsko,jsou drogy a organizovany obchod,primo policii.
Ve meste,kde bydli moje pritelkyne to tak je,policie ma podchycene dealery a dodavaji jim drogy,za to jim okamzite ohlasi komu drogu prodali a policii jde do akce,konci to tim,ze dotycneho maji na stanici a kontaktuji rodinu a zadaji vykupne,pokud rodina nezaplati,jde dotycny pred soud na ktery ceka i nekolik mesicu a pak do vezeni.Bohuzel tento pripad se tyka syna me pritelkyne,ktery takto skoncil nekolikrat a moje pritelkyne pokazde zaplatila vykupne.
Do Thajska uz nepoletim po techto zkusenostech.

daniel:

No tak když to víte, tak je tam nekupujte a nebude žádný problém. Ten syn přítelkyně musí být hloupý, že to stále kupuje, nebo má bohatou mámu. To, že je taková policie, ještě neznamená, že jsou Thajci a Thajsko špatné.

ripper6

Ano je to blbost, to ty lidi tu maji takovou zavislost ze tam musi kupovat drogy? CR je proste vic free, kdyz jedu do Thajska, jedu tam snad na pamatky, podivat se. Nemusim tam prece neco brat a kupovat. Je jine pokud by dana vec byla podstrcena do zavazadla, pripadne hotel by to dal lidem do batohu a pod.

Spud

Pokud nejsi blbec seženeš všechno a bezpečně… pokud jsi blbec, seženeš ale doplatíš…
V Thajsku se dá bez problému sehnat: kokain, amfetamin, tráva, speed, extáze nebo krystalické mdma… Rada pro ty co přeci jen něco shánět budou –  Drogy shánět pouze střízlivý, nejlépe né přímo od Thajců…pokud ano, tak je dobré dotyčného znát pár dnů…Nejlepší jsou Japonští turisti (kokain) 🙂
 

11:17

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Erik

Můj syn je v Bangkoku odsouzen na 48 let , již sedí 8 roku ,pasoval 20 kg kokainu ,chtěl jsem to pro kámoše

Luboš

Tvůj syn je kokot ,jen ať si posedi,ty jsi ještě větší debil než jsme očekávali

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí