Národní park Sierra de Guadarrama: Klenot středního Španělska

Národní park Sierra de Guadarrama: Klenot středního Španělska

Pokud hledáte úchvatnou přírodní krásu, dobrodružství a odpočinek od shonu města, národní park Sierra de Guadarrama je tím pravým místem pro vaši další dovolenou. Pouze kousek od hlavního města Španělska – Madridu, vás čekají neuvěřitelné možnosti objevování.

Svými malebnými horskými scenériemi, průzračnými jezery a rozmanitými druhy flóry a fauny je Sierra de Guadarrama ideálním místem pro všechny příznivce přírody. Od majestátních vrcholů po klidné horské potůčky, park nabízí nezapomenutelné zážitky pro každého návštěvníka.

Divočina v srdci španělských hor

Pro ty, kteří se zajímají o ochranu přírody a udržitelnost, Sierra de Guadarrama poskytuje jedinečnou možnost poznat rozmanité ekosystémy a naučit se o důležitosti ochrany přírody. Park je domovem pro mnoho ohrožených druhů rostlin a zvířat, jako je iberský vlk, rys ostrovid a kozorožec. Vzácné druhy ptáků jako orlosup bradatý zde také najdou své útočiště, a proto je ochrana parku klíčová pro zachování biodiverzity ve středním Španělsku.

Skryté poklady nejlépe objevíte pěšími stezkami

Chcete-li objevit skryté poklady národního parku Sierra de Guadarrama, není lepšího způsobu, než pěší turistika. Tady máte přehled některých z nejzajímavějších pěších tras:

 • Trasa na Peñalara – jedna z nejpopulárnějších tras v parku vede na vrchol Peñalara, nejvyšší vrchol v pohoří Sierra de Guadarrama. Tato náročná trasa nabízí úžasné výhledy na okolní horské scenérie a je ideální pro zkušené turisty.
 • Okružní Stezka Laguna Grande – středně obtížná trasa vede kolem jezera Laguna Grande a poskytne vám krásné pohledy na zasněžené horské štíty a horské louky. Je to skvělá volba pro ty, kteří chtějí prozkoumat přírodní krásy parku bez náročného výstupu na vrchol.
 • Trasa Senda Schmidt – Snadná a přístupná trasa je ideální pro rodiny a začátečníky. Vede kolem horských potoků a pralesních lesů a nabízí možnost pozorování divokého života a obdivování malebných scenérií.
 • Trasa na La PedrizaLa Pedriza je skalnatá oblast v parku, která je známá svými impozantními útvary a zajímavou geologií. Tato trasa vás provede tímto unikátním terénem a umožní vám objevit skalní útvary a malebné kaňony.
 • Trasa na Cueva de los Hermanos – zavede vás k jeskyni Cueva de los Hermanos, kde si můžete prohlédnout pozůstatky pravěkého osídlení a obdivovat unikátní geologické útvary. Je to fascinující cesta do minulosti parku.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Dobrodružství na vrcholu

Peñalara je nejvyšším vrcholem v pohoří Sierra de Guadarrama. Nachází se ve střední části pohoří a dosahuje výšky 2 428 m. n. m. Tento vrchol je ikonickým symbolem parku a oblíbeným cílem horolezců a turistů, kteří hledají panoramatické výhledy a dobrodružství. Z vrcholu Peñalara lze obdivovat úchvatné scenérie pohoří Sierra de Guadarrama a okolní krajiny. Pohoří nabízí množství skalních stěn a vrcholů všech úrovní. Zde je přehled některých zajímavých míst a cest:

 • La Pedriza – známá skalnatá oblast v parku, která nabízí širokou škálu lezeckých tras vhodných pro různé úrovně zkušeností. Od krátkých boulderových problémů až po dlouhé trasy na skalnatých stěnách.
 • Maliciosa – je jedním z nejvyšších vrcholů v pohoří Sierra de Guadarrama a nabízí několik zajímavých lezeckých tras s úžasnými výhledy na okolní krajinu. Tyto trasy jsou obvykle vhodné pro zkušené horolezce.
 • Peña del Arcipreste – tato skalní věž s různými trasy odlišných obtížností se nachází v blízkosti městečka Navacerrada. Je to skvělé místo pro začátečníky i pokročilé horolezce.
 • Cuello del Puerco – tato oblast v parku je známá svými strmými skalními stěnami a obtížnými trasami, které přitahují zkušené horolezce. Cesty zde jsou často technicky náročné a vyžadují dobrou fyzickou kondici.
Národní park La Pedriza. Foto: Comunidad Madrid
Národní park La Pedriza. Foto: Comunidad Madrid

Přírodní krása na kolech

Pro milovníky cyklistiky je Sierra de Guadarrama ideálním místem pro průzkum horských cest a stezek. Park nabízí nespočet možností pro všechny typy cyklistů od náročných horských tras až po klidné cyklostezky v údolích. Pohlcení do přírody na kole je jedinečný způsob, jak objevit krásu tohoto úchvatného prostředí. Zde jsou některé z populárních tras:

 • Trasa do Puerto de Navacerrada – vede až do 1 203 m. n. m. k horskému průsmyku Puerto de Navacerrada. Po cestě si zajisté všimnete krásných výhledů na okolní horské scenérie, v cíli potom uvidíte krásnou horskou chatu. V letních měsících si tuto oblast můžete užít jak na kole, tak i pěšky. Jedná se o skvělý výchozí bod pro túry například do údolí Valle de la Barranca a na další kratší procházky.
 • Okružní Trasa přes La Pedriza – prochází skalnatou oblastí La Pedriza, která je známá svými unikátními geologickými útvary v podobě žulových obelisků, které v Česku nenajdete. Větrem a vodou tvarované útvary už přes 300 milionů let připomínají psí hlavy, sfingy a dokonce i dámské zadečky. Oblast je to nádherná, ale vyžaduje dobrou kondici a zkušenosti s jízdou v terénu. Pokud nejste fanoušky cyklistiky, nevadí. Můžete se vydat i po několika vyznačených turistických cestách.
 • Trasa kolem Embalse de Santillana – vede kolem přehrady Embalse de Santillana s krásnými výhledy na jezero a okolní krajiny. Je ideální volbou pro rodiny s dětmi a rekreační cyklisty.
 • Trasa do Peñalara – pokročilí cyklisté mohou vyzkoušet trasu vedoucí na nejvyšší vrchol pohoří Sierra de Guadarrama, Peñalara. Tato náročná trasa poskytne úžasné výhledy, ale vyžaduje dobrou fyzičku a technické dovednosti.
 • Trasa do Cercedilly – vede do malebného městečka Cercedilla a je ideální pro ty, kteří hledají klidnou jízdu s možností poznat místní kulturu a gastronomii.
Navacerrada. Foto: Comunidad Madrid
Navacerrada. Foto: Comunidad Madrid

Oáza klidu v srdci přírody

Sierra de Guadarrama není jen o dobrodružství a aktivitách, ale také o odpočinku a obnovení energie v přírodním prostředí. Navštivte malebná jezera a horské potoky, abyste se ochladili a zrelaxovali po dni stráveném prozkoumáváním parku. Laguna Grande je jedním z nejznámějších jezer v parku, nachází se v horském údolí a nabízí malebné výhledy na okolní vrcholky hor. Je to oblíbené místo pro pikniky a odpočinek po náročných túrách. Dalším malebným jezerem je Laguna de los Pájaros, které se nachází v blízkosti horské vesnice Rascafría. Ve vesničce Rascafría se rozhodně zastavte u jednoho z nejvýznamnějších klášterů Španělska – Real Monasterio de Santa María de El Paular, kde dokonce můžete i nocovat. Idylické scenérie potom nabídne potok Samburiel, který protéká malebnými horskými loukami a lesy. V blízkosti vesnice Cercedilla najdete i malé jezírko El Purgatorio, které je populární mezi rybáři, takže i takto může vypadat relax v horách.

Ať už hledáte dobrodružství, odpočinek nebo pouhé ponoření se do krás přírody, Národní park Sierra de Guadarrama má něco pro každého. Přijďte a objevte tento úžasný kousek španělského venkova, který vám zaručeně zůstane v paměti navždy.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí