Diskuse k článkům

Přidat nové téma
Covid certifikát
Diskuse k článkům

Koupím

ŘECKO, ČISTÉ ÚTOČIŠTĚ V COVIDU
Diskuse k článkům

ŘECKO ČISTÉ ÚTOČIŠTĚ V COVIDU
Také vás deptají česká zima společenský smog? Mně tak moc, že jsem sedla do auta a odjela směr ji evropským kontinentem slunného a v celoročním průměru o osmnáct stupňů teplejšího do Řecka.
Dnes je 1. března 2021 a zrovna tu probíhá sklizeň pomerančů, (tedy po mandarinkách, které byly zralé už před měsícem). Pomerančová nálada je vidět a cítit všude. Slunce visí jako jeden velký pomeranč celý den nad blankytným mořem, všude rozkvetlé truhlíky za okny a zahrady zdobí už zralé, bílé hlavy květáků, zelí, pórku a dalších všech možných druhů zeleniny. A samozřejmě rajčata.
Rozdíl mezi délkou slunečního svitu, který dává našemu imunitnímu systému dává tolik nezbytný vitamin D, je mezi Českem a Řeckem nesrovnatelný! A ačkoliv se naházíme stále v zemi Evropské unie a kolébce evropské civilizace, tak přesto vnímáme „cosi“, co u nás v české kotlině už vlastně neexistuje. Řekové nejsou studený psí čumáci. Jsou veselejší (to je tím sluncem, zdravější středomořskou stravou), otevřenější, vřelejší a sebevědomí, a dokonce se mezi sebou zdraví, i když se neznají! Jdete po ulici, a nikdy se vám tu nestane, aby kolem vás někdo prošel jako by byl průhledný stín a dělal neviditelného.
A covid zvládají perfektně! Všechno je tu skvěle zorganizované, přesně se ví, co se smí a co se nesmí, a funguje i kontrola dodržování pandemických opatření. A co hlavně, narozdíl od Čechů k Čechům, jsou Řekové k Řekům skutečně ohleduplní a respektují fakt, že nikdo nikdy nemůže vědět, zda je covid negativníní či pozitivní. A tak chrání důsledně sebe i druhé. Bez roušky tu nepotkáte nikoho. Je to automatické. Ale obchody jsou tu normálně otevřené, všechny. A v Lidlu u chodu stojí kontrola a dohlíží, kolik lidí vychází a kolik vpustí dovnitř. Jde to jako na drátku. A funguje. Žádná křeč. V rybárně vám kdykoliv ugrilují rybu, kterou si vyberete, a vy si ji odnesete s sebou domů, a to za cenu jako za syrovou, tedy bez příplatku za grilování. Prostě, Řekové se nerozčilují, nevztekají a jsou v pohodě, smířeni s tím, že je potřeba se přizpůsobit zvláštním okolnostem. A to přitom mají mnohonásobně nižší počty nakažených. V řadě okresů jsou jen minimální počty lidí v řádu pouhých jednotek. (Asi tak, jak to bylo u přesně před rokem). Prostě, jsou celkově v zeleném pásmu na pandemickém semaforu.
Takže, milí Češi, kdo chcete jako já strávit tento složitý čas „home office“, tak kde lépe, než u moře! Tak se ozvěte, napište na mail, bylo by fajn mít tu i kamarády mluvící českou mateřštinou, poradím vám, jak snadno se sem lze dostat i teď v turbulentní době.
Z Řecka zdraví
Zdenka
zulmannova@gmail.com

1 2 3 41