XXVI. ročník festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur opět konečně na živo. Od 19. do 29. dubna ve Zlíně. V domovině slavného cestovatele Miroslava Zikmunda.
Zdravím v tuto chvíli z Antarktidy. Přesunuli jsme se z patagonského Puntas Arenas do Union Gracier Campu a následně pak i do base campu pod Mount Vinsonem, takže už se dívám na vrchol nejvyšší hory Antarktidy.
Co to znamená být polárník? A proč se lidé bojí zimy?
Období od 1.12. 2021 až do ledna 2022 plánují Petr Horký a Václav Pištora strávit v Antarktidě. Nejprve chce Petr Horký vystoupat na nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Vinson (4892m n.m.) a následně by se k němu měl připojit Václav Pištora, aby spolu oba polárníci potom došli na jižní pól. Celou expedici budeme v redakci sledovat a vy můžete být u toho – seriál o expedici bude vycházet pravidelně.
Martin Půlpán alias Lost Czech Man je český cestovatel (nebo jak on sám sobě říká, kluk s baťohem), který se na podzim roku 2018 vydal toulat světem. Bez plánu se mu během rok a půl dlouhé cesty podařilo projet Hedvábnou Stezku, putoval z Evropy přes Turecko, Írán, Kavkaz, střední Asii až do Číny, odkud pokračoval do jihovýchodní Asie. Tam ho v březnu 2020 zastihla pandemie, která ho přiměla k návratu zpět a cestu tak nechala otevřenou k případnému volnému navázání. Jeho pravidlem č. 1 bylo cestovat výhradně po zemi, tedy bez letadel a přeletů z místa na místo. Tento způsob mu proto přinesl nespočet zážitků a historek s místními, kteří ho v průběhu cesty vítali, hostili a zpovídali o zajímavé příběhy.
Pavel Svoboda, geograf, cestovatel a toulavý fotograf. V podcastu SVĚTOVÍ povyprávěl o své sedmiměsíční cestě z Moskvy do Bangkoku, kterou zdokumentoval v knize Napříč Asií plné krásných fotografií. Velkou část cesty projel na Transsibiřské magistrále, dozvíte se tedy mnohé z toho, jak cestování na této legendární trati funguje. Putování jej poté zavedlo do Mongolska, kde se střetl s tvrdou realitou této země – alkoholismus, chudoba a kontrast života v hlavním městě a mimo něj. To vše na podkladu nádherné přírody jako z katalogu. Svou cestu Pavel zakončil v jihovýchodní Asii, odkud si přivezl plno vzpomínek na animistické tradice v Barmě a na setkání s tzv. žirafími ženami.
Bönští mágové, buddhističtí meditační mistři, hinduističtí svatí muži, jógini, muslimští mystikové, ale (možná překvapivě) také řečtí filozofové nebo Moravští bratři – ti všichni nazírali propastné hlubiny duchovního světa ze břehů řeky Indus; řeky, jež dala jméno zemi z hlediska náboženských tradic zcela výjimečné – Indii. Indus napájel historická sídliště tak zvučných jmen jako Mohedžodáro a stál tak u samých počátků zrodu fascinujících indických náboženských tradic.
Po roce stráveném z velké části v azylu na naší chalupě v Beskydech jsem jednoho večera zbystřil, když jsem při rožnění kuřat v krbu zaznamenal informaci, že na Islandu začala poměrně výjimečná sopečná erupce, kdy se láva hrne na povrch z hloubky zhruba 20 kilometrů. Tím pádem nemá explozivní charakter a dá se k ní relativně bezpečně přiblížit.
27.-29.8.2021, Dolní Hradiště (Plzeň-sever)
Cestovatelů jsou tisíce, jak zrovna svoji cestu prodat? Slávek Král, autor knihy Stopařův průvodce zeměkoulí, se rozhodl pomoci začínajícím i pokročilým dobrodruhům a prozradí celé své know-how. Drží se ale stejného motta jako ve své knize, tedy: “Zkušenost je nepřenositelná”. Níže tedy nenajdete podrobný návod. Slávek vám ukáže cestu, vydat se na ni ale musí každý sám.
Nádherná příroda všeho druhu, od pětitisícovek And a modrých lagun přes Pacifik a pláže, táhnoucí se podél západního pobřeží, až po hlubokou džungli, šamanské léčení a jedna z nejlepších kuchyň světa (tvrdí mnozí, třeba i Zac Efron ve svém seriálu Down to Earth) to všechno láká mnohé k návštěvě této unikátní země s obrovským potenciálem, jenž je v běžném životě Peruánců někdy lépe, někdy hůře využit.
Většina z nás sedí doma a o svých cestách si zatím nechává jen zdát, nebo je pomalu začíná plánovat. V obou případech se můžeme aspoň kochat fotkami těch, kteří někde byli, nebo dokonce zrovna jsou. Na našem Instagramu jsme se vás ptali, které české cestovatelské účty máte nejraději a k nim jsme přidali ještě pár našich oblíbených. Které sledujete vy? Podělte se s námi v komentářích. Inspirace není nikdy dost!
Kam se nebát jet? Jak se chránit? A co přináší největší riziko? Na téma koronavirus a aktuální cestování jsme si povídali s docentem Rastislavem Maďarem specialistou v oborech epidemiologie, prevence a kontrole infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína.
Zdá se to jako sen. Zdá se, že Petr dokázal spojit všechno, co ho v životě baví. Vystudoval hydrobiologii na Univerzitě Karlově, kde vyučuje a přibližuje vědu veřejnosti. Kromě dokumentování mikrosvěta se živí také fotografováním a filmováním. Podniká expedice do vysokých hor, do džungle, do exotických krajin. Jenže všechno má svoje, někdy je venku u foťáku vážně nevlídno a občas pod objektivem mikroskopu není vůbec nic. I jemu na konci měsíce přijdou složenky. Tak, než bychom záviděli, pojďme se raději inspirovat.
18 evropských států, 11 543 kilometrů a 1357 dní na cestě. Projekt Kayak Around Europe odstartoval v Praze vyplutím na jih a skončil o tři a půl roku později připlutím ze severu tamtéž. Jirkovo vyprávění o životě v kajaku, na plážích a po marínách si přijďte naživo poslechnout v listopadu na festival Obzory.