Během září 2022 se konal již třetí ročník Hill Bill Rally od organizátorů Picnic Adventures, kteří se nezaleknou žádného nevšedního cestovatelského konceptu. Co je ta Hill Bill Rally? Do kterých zapadlých koutů Balkánu zavedla posádky online závodní mapa? Kolik posádek bylo v průběhu závodu diskvalifikováno kvůli pozdnímu dojezdu na bivaky a do cíle? A proč je v makedonské restauraci tak těžké sehnat tradiční „tavče gravče“? To vše a další zajímavosti o týdenním roadtripu na Balkán se dočtete v tomto článku.
19. – 30. dubna 2023 proběhne ve Zlíně již 27. ročník festivalu s názvem Neznámá země, který představí spoustu zajímavých besed, promítání snímků, i dalších doprovodných akcí.
XXVI. ročník festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur opět konečně na živo. Od 19. do 29. dubna ve Zlíně. V domovině slavného cestovatele Miroslava Zikmunda.
Zdravím v tuto chvíli z Antarktidy. Přesunuli jsme se z patagonského Puntas Arenas do Union Gracier Campu a následně pak i do base campu pod Mount Vinsonem, takže už se dívám na vrchol nejvyšší hory Antarktidy.
Co to znamená být polárník? A proč se lidé bojí zimy?
Období od 1.12. 2021 až do ledna 2022 plánují Petr Horký a Václav Pištora strávit v Antarktidě. Nejprve chce Petr Horký vystoupat na nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Vinson (4892m n.m.) a následně by se k němu měl připojit Václav Pištora, aby spolu oba polárníci potom došli na jižní pól. Celou expedici budeme v redakci sledovat a vy můžete být u toho – seriál o expedici bude vycházet pravidelně.
Martin Půlpán alias Lost Czech Man je český cestovatel (nebo jak on sám sobě říká, kluk s baťohem), který se na podzim roku 2018 vydal toulat světem. Bez plánu se mu během rok a půl dlouhé cesty podařilo projet Hedvábnou Stezku, putoval z Evropy přes Turecko, Írán, Kavkaz, střední Asii až do Číny, odkud pokračoval do jihovýchodní Asie. Tam ho v březnu 2020 zastihla pandemie, která ho přiměla k návratu zpět a cestu tak nechala otevřenou k případnému volnému navázání. Jeho pravidlem č. 1 bylo cestovat výhradně po zemi, tedy bez letadel a přeletů z místa na místo. Tento způsob mu proto přinesl nespočet zážitků a historek s místními, kteří ho v průběhu cesty vítali, hostili a zpovídali o zajímavé příběhy.
Pavel Svoboda, geograf, cestovatel a toulavý fotograf. V podcastu SVĚTOVÍ povyprávěl o své sedmiměsíční cestě z Moskvy do Bangkoku, kterou zdokumentoval v knize Napříč Asií plné krásných fotografií. Velkou část cesty projel na Transsibiřské magistrále, dozvíte se tedy mnohé z toho, jak cestování na této legendární trati funguje. Putování jej poté zavedlo do Mongolska, kde se střetl s tvrdou realitou této země – alkoholismus, chudoba a kontrast života v hlavním městě a mimo něj. To vše na podkladu nádherné přírody jako z katalogu. Svou cestu Pavel zakončil v jihovýchodní Asii, odkud si přivezl plno vzpomínek na animistické tradice v Barmě a na setkání s tzv. žirafími ženami.
Bönští mágové, buddhističtí meditační mistři, hinduističtí svatí muži, jógini, muslimští mystikové, ale (možná překvapivě) také řečtí filozofové nebo Moravští bratři – ti všichni nazírali propastné hlubiny duchovního světa ze břehů řeky Indus; řeky, jež dala jméno zemi z hlediska náboženských tradic zcela výjimečné – Indii. Indus napájel historická sídliště tak zvučných jmen jako Mohedžodáro a stál tak u samých počátků zrodu fascinujících indických náboženských tradic.
Po roce stráveném z velké části v azylu na naší chalupě v Beskydech jsem jednoho večera zbystřil, když jsem při rožnění kuřat v krbu zaznamenal informaci, že na Islandu začala poměrně výjimečná sopečná erupce, kdy se láva hrne na povrch z hloubky zhruba 20 kilometrů. Tím pádem nemá explozivní charakter a dá se k ní relativně bezpečně přiblížit.
27.-29.8.2021, Dolní Hradiště (Plzeň-sever)
Cestovatelů jsou tisíce, jak zrovna svoji cestu prodat? Slávek Král, autor knihy Stopařův průvodce zeměkoulí, se rozhodl pomoci začínajícím i pokročilým dobrodruhům a prozradí celé své know-how. Drží se ale stejného motta jako ve své knize, tedy: “Zkušenost je nepřenositelná”. Níže tedy nenajdete podrobný návod. Slávek vám ukáže cestu, vydat se na ni ale musí každý sám.
Nádherná příroda všeho druhu, od pětitisícovek And a modrých lagun přes Pacifik a pláže, táhnoucí se podél západního pobřeží, až po hlubokou džungli, šamanské léčení a jedna z nejlepších kuchyň světa (tvrdí mnozí, třeba i Zac Efron ve svém seriálu Down to Earth) to všechno láká mnohé k návštěvě této unikátní země s obrovským potenciálem, jenž je v běžném životě Peruánců někdy lépe, někdy hůře využit.
Většina z nás sedí doma a o svých cestách si zatím nechává jen zdát, nebo je pomalu začíná plánovat. V obou případech se můžeme aspoň kochat fotkami těch, kteří někde byli, nebo dokonce zrovna jsou. Na našem Instagramu jsme se vás ptali, které české cestovatelské účty máte nejraději a k nim jsme přidali ještě pár našich oblíbených. Které sledujete vy? Podělte se s námi v komentářích. Inspirace není nikdy dost!
Kam se nebát jet? Jak se chránit? A co přináší největší riziko? Na téma koronavirus a aktuální cestování jsme si povídali s docentem Rastislavem Maďarem specialistou v oborech epidemiologie, prevence a kontrole infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína.