Přečtěte si příběhy prvních lidí na severním a jižním pólu i příběhy jejich předchůdců. Jsou to životy plné odvahy a dobrodružství.
Co to znamená být polárník? A proč se lidé bojí zimy?
Po vzoru strýce se stal badatelem a polárníkem. Procestoval Aljašku nebo Antarktidu. Přes to, že jeho výpravy nebyly tak úspěšné jako strýcovo, využil své poznatky z cest jako profesor geografie na univerzitě.
Významný mořeplavec a badatel, zajímal se o severní oblasti. Otevřel námořní cestu podél východního pobřeží Evropy a na severu Asie, pomohl vylepšit mapu Špicberků. Po svých úspěšných expedicích vydal rozsáhlé vědecké dílo s poznatky geologickýmy a geografickými poznatky. Za své činny byl povýšen do šlechtivkého stavu.
Jeho badatelské výpravy přinesly mnoho materiálů a poznatků o mořích a oceánech.
Významná osoba Norského království. Absolvoval několik polárních výprav, pokusil se dosáhnout Severní pól na lodi. Po expedicích působil jako univerzitní profesor a později politik. Věnoval se lidskoprávním tématům a za svůj systém pomoci uprchlíkům získal Nobelovu cenu míru.
V Grónsku nejprve hledal inspiraci pro své literární postavy, poté vedl vědecké expedice. Poslední mu byla osudnou.
Patřil k prvním objevitelům nejsevernějšího Ruska, objevil něklik ostrovů a severovýchodní mys.
Patřil k prvním objevitelům nejsevernějšího Ruska, objevil něklik ostrovů a severovýchodní mys.
Ruský přírodovědec, který více prozkoumal a přinesl nové poznatky z nejsevernějšího poloostrova Asie – Tajmyru. zabýval se studiemi věčně zmrzlých oblastí.
Námořní důstojník, polárník, velitel několika záchraných expedic a objevitel Severozápadního průjezdu.
Polárník, znalec ledových vod, hledal zmizelou výpravu.
Člen několika mezinárodních expedicí na Jižní pól a Antarktidu, prozkoumal dosud neznámé ledové pobřeží a poznatky přednášel na univerzitě a publikoval v několika knihách.
Pořádný průzkum Labradorského poloostrova proběhl až díky kanadskému geologovi Albertu Lowi. Svými úspěchy si vvsloužil vůdčí pozici ve výpravě do Antarktidy.
Velmi podrobně dokázal ruský námořník Chariton Laptěv zachytit podobu poloostrova Tajmyr. Na Sibiř vyrazil spolu se svým bratrem, ten se ale věnoval zkoumání jiných oblastí.
Celkem dvě výpravy na sever vedl Němec Koldewey. Jeho výsledkem bylo například zaznamenání fjordu Františka Josefa nebo Petermannovy hory.