V jakém období jet nejlépe do Peru? Opravdu v červenci nebo v srpnu?

V jakém období jet nejlépe do Peru? Opravdu v červenci nebo v srpnu?

Od června do září vrcholí v Peru turistická sezóna. I v horách je většinou celý den jasné počasí. Právě toto období je považováno za nejlepší čas, kdy navštívit zemi Inků. Jenomže i toto období má své nevýhody: obrovské množství turistů a velké mrazy v horách. V jakém ročním období se tedy vypravit do Peru?

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Kdy k největším památkám?

Většina turistů přijíždí do Peru kvůli Machu Picchu, dalším inckým památkám, Cuzku, jezeru Titicaca, údolí Colca a v posledních letech i kvůli Duhové hoře (Rainbow Mountain). Všechny tyto zajímavosti leží v horách, v nadmořských výškách 2500 – 5000 metrů nad mořem..

Jet v hlavní sezóně? Ano i ne!

Máte-li rádi jasné počasí jen s malým rizikem deště, zažijete takové počasí v horách od června do září. V této době prší jen výjimečně, počasí bývá stabilní a i vrcholky hor jsou většinou bez mraků. Právě v tomto období, v době evropských i amerických prázdnin, do Peru míří největší množství turistů, které budete ve velkých davech potkávat všude na turistických místech.

Další nevýhodou mohou být teploty. Ve dne je sice v poměru k vysoké nadmořské výšce poměrně teplo. I ve 4000 metrech nad mořem, u jezera Titicaca, sluníčko ohřeje vzduch k 15 stupňům. Ve stínu je pořád trošku chladno, ale na ostrém vysokohorském sluníčku velké vedro. Horší je to s teplotami v noci. Bývá pod nulou. Například v údolí Colca nejsou výjimkou teploty i -15°C. Naprostá většina hotelů v Peru je bez vytápění, takže ráno v pokojíku budete mít velkou zimu. V posteli ale bývá teplíčko, Peruánci jsou na zimy vybaveni dostatečným množstvím přikrývek.

Mimo hlavní sezónu? Dobrý nápad!

Šikovným obdobím pro návštěvu Peru může být období od dubna do května. Deště už ustávají a Peru zůstává ještě krásně zelené. Výše v horách je období sklizně, což dokresluje malebný dojem z ručně obdělávaných políček na svazích And na venkově. Pokud navíc jedete mimo Velikonoce, vyhnete se i největším davům turistů.

Chcete-li jet do Peru mimo hlavní sezónu, nabízí se také období od září do listopadu. Noční teploty jsou už vyšší a ještě neprší nebo jen málo. Peruánské hory jsou v tomto období vysušené. Jestli jsou v dubnu zelené, v červenci žluté, tak v září, obvykle po pěti měsících bez dešťů, už mění barvu spíše došeda.

Nejširší nabídku průvodců a map Peru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

V „období dešťů“? Zdaleka ne jen pro dobrodruhy!

Zbývá období dešťů, které obvykle vrcholí od prosince do března. Oproti všeobecnému povědomí, skýtá toto období řadu výhod. Pokud jedete mimo vánoční prázdniny, potkáte v Peru poměrně málo turistů. To platí dvojnásob o únoru, kdy je dokonce kvůli úklidu zavřená Inka trail k Machu Picchu. V místech, kde v červenci stojí padesát minibusů s turisty, potkáte v únoru třeba jen další dvě nebo tři skupinky turistů!

A jak je to v Peru v horách s deštěm? Asi trochu jinak, než si myslíte. Obvyklé počasí je takové, že ráno svítí sluníčko, postupně se zatahuje a odpoledne někdy zaprší, někdy ne. Delší deště nejsou vyloučené, ale nejsou tak časté. Vše se ale mění v letech, kdy nastupuje fenomén „El Niňo“. To se děje zhruba každých pět let a dá se s větší pravděpodobností předpovědět už delší dobu předem. V takovém roce mohou přijít extrémní deště, kdy hrozí sesuvy a dopravní komplikace, nebo také extrémní sucho, kdy během celého období dešťů nespadne ani kapka…

Vysoko do hor? Určitě v období sucha!

Chystáte se na treky výše do hor (například Cordillera Blanca, Huayhuash nebo hory poblíž Machu Picchu, například Salkantay) nebo na expedici do méně prozkoumaných míst v horách? Určitě je dobré zvolit období bez dešťů – tzn. od května-června do září, max. od dubna do října. Při trecích vysoko v horách nechcete zažít srážky a hlavně ne sněhové. Ty, často zneprůchodní vysoko položená horská sedla. Dalším problémem mohou být sesuvy způsobené dešti, které poničí silnice a cesty. V často navštěvovaných částech Peru jsou sesuvy rychle odklizeny a hlavně v turistických oblastech silnice často i v řádu hodin zprovozněny, naopak ve vzdálených částech mohou být menší silnice zavřené i několik týdnů.

Na pobřeží a v Limě? Teplo je od prosince do dubna.

Pokud míříte hlavně na pobřeží, tak je situace úplně jiná. Nejhezčí počasí na pobřeží je od prosince do dubna. V tomto období a hlavně v období prázdnin od prosince do února vyjíždí Peruánci, především obyvatelé Limy a Arequipy, na pláže. Na plážích bývá díky sluníčku celkem teplo, moře ale zůstává kvůli Humboldtovu proudu chladné. Výjimkou jsou pláže na úplném severu Peru. V tomto období může pršet i v pouštních oblastech, kde byste to podle vzhledu krajiny nečekali.

Do Amazonie? Vedro a deště po celý rok.

V Amazonii může pršet celý rok. Nejvyšší srážky jsou od prosince do března. V kombinaci s dešti vysoko v horách, stoupají v tomto období hladiny řek. Hladina Amazonky vystoupá o 10 metrů a vrcholu dosahuje v Iquitos až v květnu, nejnižšího stavu v říjnu. V době, kdy je stav vody vysoký, jsou zaplavené celé obrovské plochy lesa, kde se pak dá pohybovat pouze na lodičkách. Složitější je to může být i s pozorováním některých větších zvířat, která se jindy dají asi nejsnadněji pozorovat z loďky na březích řek. V Amazonii může pršet úplně kdykoliv během celého roku. Také vedro je v Amazonii celý rok a  jen výjimečně v období od června do září na několik dní přicházejí přílivy studeného vzduchu, tzn. „fríaje“, kdy teploty klesají i pod 15 stupňů.

Jak vidíte, do Peru se dá jezdit celý rok. Žádné ideální období pro návštěvu Peru neexistuje. Každý si podle svých preferencí může vybrat ten svůj ideální čas pro návštěvu země Inků anebo se prostě sbalit a vyrazit do Peru kdykoliv – rozhodně nebudete litovat!

Kdy jet do Peru?

Chcete sluníčko? Jeďte v červnu-září.

Nechcete potkávat moc turistů? Jeďte od ledna do března.

Jedete vysoko do hor? Jeďte v červnu-září.

Chcete zažit Peru zelené? Jeďte v prosinci-květnu.

Chcete zažít místní slavnosti? Jeďte v únoru.

Pořád nevíte kdy jet? Jeďte kdykoliv, nebudete litovat! 🙂

Kdy jezdí nejraději do Peru Honza Brotánek?

Osobně jezdím do Peru nejraději v únoru. Peru je nádherně zelené.

Druhou věcí, proč jezdím do Peru rád v únoru, jsou různé místní slavnosti, ke kterým se s radostí připojuji. Například ve vesničkách v údolí Colca jsme se už několikrát jako jediní turisté účastnili různých slavností, jednou dokonce protancovali s přátelskými domorodci úplně celou noc v místním rytmu “wititi”.

No a pro mě má únor další obrovskou výhodu. Je nízká sezóna, místní mají více času a jsou snad ještě přátelštější. V měsících, kdy nemají příliš příjmů z turisticky, si naší návštěvy ještě více váží. Navíc na řadě míst v únoru vůbec nepotkáváme turisty a ta místa pak působí úplně jinak, než v obležení davů turistů.

Zkušenosti čtenářů

Pavel Průcha [email protected] +420725129302

Honzo ,
ptám se přímo. Jedu do Limy především zahrát si golf. Dostupná hřiště na na Netu jsou nad 100 USD. Prosím máš info na levnější ? Jsem senior a neoplývám fin . prostředky . Děkuji. Pavel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: