Jeho badatelské výpravy přinesly mnoho materiálů a poznatků o mořích a oceánech.
Zmapoval kus pobřeží Nové Guineje, do map zanesl také Collingwoodův záliv a sopku Trafalgar.
Kartograf, mapoval a prozkoumával Austrálii, na severu neúspěšně hledal řeku vlévající se do Carpentarského zálivu.
Ruský zoolog a antropolog se zabýval především poznáváním Papuánců a příbuzných etnik. Přinesl mnoho poznatků o životě lidí žijících v Oceánii. Bojoval proti kolonizaci a utlačování původního obyvatelstva.
Podnikl výpravy do Tichého oceánu, osídloval ostrovy v Oceánii.
Italský důstojník velící expediční flotile, která přinesla řadu nových objevů z Jižní Ameriky. Bojoval za práva obyvatel španělských kolonií.
Dvě velké a odvážné výpravy vedl Němec Leichhardt do vnitrození Austrálie. Jeho odvaha ale končí tragicky, když se s celou výpravou ztrácí v australské pustině.
Hledat Austrálii, neboli Terra australis, se vydal Francouz Kerguélen-Trémarec. Přinesl však pouze lživé poznatky o ostrovech Desolation. Za nepravdy skončil na dvacet let ve věznici.
I přesto, že německý lékař Junghuhn pocházel z Mansfeldu, prohlašoval za svou opravdovou vlast Sundské ostrovy, na kterých trávil velkou část svého života.
Touha Nizozemců ovládat svět vedla i mořeplavce Janszoona. Podíval se na Novou Guineju či do Austrálie.
Hlavně touha po nových pastvinách vedla farmáře Huma do vnitrozemí Austrálie, kde objevoval nové řeky, pohoří i jezera.
Až do Austrálie doplul nizozemský mořeplavec, na březích zanechal pamětní desku, ale novou zemi považoval za nevhodnou k obydlování.
Znalec mořských hloubek a proudů díky své práci pomohl významně námořní dopravé. O. Stanley byl i objevitelem rozsáhlého pohoří na Nové Guineje, které nese jeho jméno.
Evropský geolog, díky němuž nastala v Austrálii zlatá horečka.
Anglický kartograf a významný průzkumník Austrálie J.M. Stuart trpěl vážnou oční chorobou. I přes toto omezení dokázal přejít Austrálii od jihu k Arnhemské Zemi. Tato důležitá cesta dodnes nese jeho jméno.