Hamilton Hume – farmář cestovatelem po Austrálii

Hamilton Hume – farmář cestovatelem po Austrálii

Hlavně touha po nových pastvinách vedla farmáře Huma do vnitrozemí Austrálie, kde objevoval nové řeky, pohoří i jezera.

HUME Hamilton (* 18. 6. 1797, Parramatta, Austrálie, † 19. 4. 1873, Yass, Austrálie) – australský farmář a cestovatel

Za novými pastvinami se v roce 1824 vydal Hamilton Hume, který měl již zkušenosti z výpravy v roce 1818–19, kdy objevil jezera BathurstGeorge, spolu s Williamem Hovellem (1786–1875) na jihozápad od Modrých hor. Od jezera George zamířili k Velkému předělovému pohoří a horskému pásmu, kterému počátkem listopadu 1824 dali jméno Australské Alpy.

Objevili přitom řeku Murrumbidgee a o týden později se octli na břehu vodnaté řeky, která zprvu dostala Humeovo jméno, až v roce 1829 ji na počest tehdejšího britského ministra kolonií překřtili na Murray. Přebrodili její tok a pokračovali (záplavou much, komárů, klíšťat a pijavic) k zálivu Port Phillip, kde o patnáct let později (1839) vznikla nejprve kolonie a později i město Melbourne.

Krátící se zásoby spolu s nebezpečím, jež vetřelcům hrozilo od Austrálců, donutily oba farmáře počátkem ledna 1825 ke zpáteční cestě. Zprávy, které podali, podnítili Ch. Sturta, aby se vydal po tocích velkých australských řek, na jejichž konci může objevit velké jezero, zdroj vody pro australské vnitrozemí. První Sturtovy výpravy, která se vydala na cestu v prosinci 1828, se účastnil i H. Hume.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: