John Moresby – zmapoval pobřeží Nové Guineje

John Moresby – zmapoval pobřeží Nové Guineje

Zmapoval kus pobřeží Nové Guineje, do map zanesl také Collingwoodův záliv a sopku Trafalgar.

MORESBYJohn (* 15. 3. 1830, Allerton, Somerset, Anglie, † 12. 7. 1922, Farenham, Hampshire, Anglie) – britský námořní důstojník

Jihovýchodní pobřeží Nové Guineje se ve druhé polovině 19. století stalo středem zájmu britských kolonizátorů. O podíl na ovládnutí ostrova se hlásili představitelé australských osad, v nichž se stále silněji ozývaly hlasy po větší míře nezávislosti na Velké Británii. V jejich zájmu se vydával ke břehům rozlehlého ostrova na sever od pátého kontinentu kapitán John Moresby s lodí Bazilisk. V roce 1873 vyplul ze Sydney do Papuánského zálivu a 20. února objevil na 9° 30’ jižní šířky a 147° 10’ východní délky zátoku, které dal jméno svého otce. Později zde vzniklo, v místech větší vesnice místních obyvatel, stejnojmenné hlavní město australského území (později samostatného státu Papua-Nová Guinea) – Port Moresby.

O rok později se J. Moresby znovu vypravil k jihovýchodním břehům Nové Guineje a pokračoval v mapování „chvostu“ ostrova až po 147° 40’ východní délky. Moresbyho zásluhou se na mapě ocitly mj. Collingwoodův záliv a sopka Trafalgar (1 549 m).

V dalších letech se J. Moresby vrátil do Anglie a pokračoval v důstojnické kariéře, ke které byl jako syn významného představitele britského námořnictva předurčen. Už ve dvanácti letech ho otec poslal sloužit na lodích Jejího Veličenstva a z někdejšího poručíka (1861) se vypracoval až do hodnosti admirála (1893).

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: