Jak prožít na Mauriciu několik měsíců života?

Jak prožít na Mauriciu několik měsíců života?

“Nejdříve Bůh stvořil Mauricius a potom ráj.” Mark Twain. Tenhle citát jste už možná slyšeli a my jsme se rozhodli zkusit si alespoň na pár měsíců v tom ráji žít i s našimi dětmi. 

Víza

Od covidové doby totiž Mauricius nabízí tzv. Premium visa, díky kterým můžete na ostrově strávit až rok života. Jedinou podmínkou je, že tu nesmíte vydělávat v místní měně. Tedy příjem ze zahraničí je v pořádku. Získat tahle Premium visa ale není úplně jednoduché, musíte splnit několik požadavků a pak čekat a čekat. Mauricijci mají totiž na všechno oceán času, aneb jak říkají místní, žijeme v ráji, kam bychom se honili. O tento typ víz žádejte klidně půlroku předem a neustále je bombardujte emaily. 

Nám se víza nepodařilo do odletu získat, a tak nám z imigračního úřadu bylo doporučeno přiletět na turistická víza, která obdržíte při příletu (doba trvání 3 měsíce), a vyčkávat na ostrově na přidělení Premium visa. A kdyby nám to do tří měsíců tzv. nepřiklepli, máme si zdarma na imigračním v Port Louis zažádat o prodloužení o další 3 měsíce. Do té doby nám určitě Premium visa zařídí. 

Jaká byla realita? Tři měsíce v ráji utekly jak voda a potvrzení žádosti nikde. Týden před vypršením víz jsme se vypravili na úřad osobně: prý je naše žádost v pořádku a do týdne určitě Premium visa získáme. Týden fuč a nic. Takže nás zase čekala cesta do Port Louis na úřad. Jenže tentokrát na oddělení pro Premium visa nikdo nebyl. Paní z vedlejšího oddělení byla zmatená jak lesní včela, a tak jsme tentokrát nezjistili nic. Udělali jsme si aspoň hezký den na Caudan Waterfront. A světe div se, na druhý den přišel email, ve kterém jsme obdrželi Premium visa. Nakonec jsme na Mauriciu strávili úžasných 7 měsíců. 

Jak sehnat ubytování na tak dlouhou dobu?

Nejlepší je několik měsíců dopředu najít vhodné ubytování v soukromí např. přes AirBnB. Čím dříve začnete hledat, tím větší nabídka na vás bude čekat. Vždy si ale pročítejte recenze a vybírejte ubytování s hodnocením alespoň 4,7⭐️. Zajímejte se i o rychlost připojení, sítě v oknech a klimatizaci. 

TOP lokality pro život na Mauriciu jsou: Flic en Flac, Tamarin, Pereybere, Pointe aux Cannonieres, Mont Choisy, Trou aux Biches a Grand Baie. 

Jak prožít na Mauriciu několik měsíců života?

Doprava

Samozřejmě se budete chtít po ostrově nějak pohybovat. Ideálním způsobem je pronajaté auto. Ceny se odvíjí od velikosti auta a autopůjčovny. Nám se podařilo usmlouvat v autopůjčovně Zub Express Follow me Car rental ve Flic en Flac menší auto za 11 tis. na měsíc (plné pojištění).

Jezdí se vlevo a pozor si dejte hlavně na neoznačené místní obyvatele na krajnicích (především po setmění – reflexní prvky tu neznají).  

Můžete jezdit i taxíky, pokud nebude potřebovat auto často, nebo si domluvit taxikáře/řidiče předem. V neposlední řadě si můžete užít trochu dobrodružství v místních autobusech. Kromě expressních spojů nemají pevný jízdní řád, a tak prostě čekáte, než nějaký přijede. Alespoň jednou si jízdu autobusem na ostrově vyzkoušejte. 

Jak prožít na Mauriciu několik měsíců života?

Simky

…aneb bez internetu jako bychom neexistovali, že? Každopádně my ho potřebovali k práci. Data jsou v porovnání s ČR výrazně levnější. Při pobytu delším jak jeden měsíc je nejlepší si zakoupit sim kartu od společnosti Emtel a následně si vybrat tarif, co vám bude vyhovovat. Volání do ČR jsme řešili přes Skype nebo Whatsapp.   

Nejširší nabídku průvodců a map Mauricia (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Počasí

Pamatujte, že Mauricius se nachází v tropickém pásu na jižní polokouli a má tedy svá specifika. Období cyklónů trvá cca od prosince do února. Když hodně prší, bývají zaplavené ulice a silnice (především v hlavním městě) a mnoho úseků je úplně zavřených. Pokud je varování před cyklonem, respektujte veškerá nařízení – porušení se trestá pokutou. V mauricijské léto přesahují teploty i 30 stupňů a panuje vysoká vlhkost. Za nás je ideální období k návštěvě březen až listopad (pro nás je ideální mauricijská zima – teploty kolem 25 stupňů, v noci se dá větrat, vlhkost je nižší). Nebuďte překvapení, když vám každý den zaprší. Déšť k Mauriciu patří, díky němu je ostrov po celý rok krásně zelený. 

Poslední věc, nezapomínejte, že v tropech žije hodně komárů (naštěstí nepřenáší tropické vážné nemoci), takže repelent bude váš velký kamarád. Stejně jako postřik na šváby😁. 

Jak prožít na Mauriciu několik měsíců života?

Závěrem

Celkově v průměru jsou životní náklady nepatrně nižší jak v ČR. Ale to ovoce…to je snové… I když mauricijská kuchyně není z nejlepších na světě, své oblíbence si tu najde každý. Z hlediska zdravotnictví navštěvujte mezinárodní nemocnice C-care, které jsou na velmi vysoké úrovni. Žádné nadstandartní očkování není vyžadováno. Doporučuju si zakoupit v lékarně místní probiotika, ať si tělo zvykne. 

Život na Mauriciu si opravdu užijete: jeďte na lodní výlet, vylezte na mauricijské vrcholy, choďte den co den na západ slunce, který se nikdy neomrzí, prozkoumávejte podmořský život, krmte obří želvy, koupejte se ve vodopádech… Mauricius má toho tolik co nabídnout.

Zajímají vás další informace k Mauriciu? Mrkněte na náš profil na IG nebo blog Markovic Travel Diary. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí